Rf modulator + Ενισχυτης

stavroulis

Established Member
13 November 2010
104
Καλημέρα
Εχω ενα αναλογικο rf modulator που δινει εικονα ηχο 2 οροφους κατω (περιπου 50 μετρα καλωδιο) στην κεντρικη εγκατάσταση rf του κατω οροφου.απο εκει συνδέονται 4 καλωδια τα οποια πανε σε 6 πριζες μεσα στα δωματια ομως τα 2 απο αυτα ειναι κατι σαν γεφυρα και δεν εχουν καθολου εικονα οπως επισης και η εικονα στα υπολοιπα 4 δεν ειναι δυνατη οπως απο εκει που ξεκιναει.

Τι ενισχυτη να βαλω γραμμης?
Και που να τον βαλω ? Στον δευτερο όροφο ακριβώς μετά το modulator η στον κατω οροφο και να μπουν πανω του τα 4 καλωδια των δωματιων
Επισης εχετε καποιον να μου προτείνετε οικονομικο αν γίνεται.
Ευχαριστώ.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Καλημέρα φιλε. Ριξε μια ματιά στην συζητηση απο εδώ και κάτω.

Edit: Τωρα ξαναδιαβασα το μηνυμα σου. Νομισα πως ειχες ιστου. Καλύτερα αμεσως μετα απο τον modulator.
 

stavroulis

Established Member
13 November 2010
104
Εχεις καποιον να μου προτεινεις απο Ελλάδα αν γίνεται να μην περιμένω απο το ebay.
Μιας και ειπες μετα το modulator θα χρειάζεται να εχει 1 εξοδο μονο.Γιατι κοιταζα αυτους που εχουν 4 εξοδους.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Ναι. Για να ειμαι ειλικρινης δε γνωρίζω πολλά απο ποιοτητες ενισχυτων, αλλα η mistral ειναι γνωστή εταιρια. Ισως καποιο αλλο παιδι να εχει κατι να προτεινει. Δε πειραζει αν εχει 1 ή 4 εξοδους. Το μόνο που ειναι καλό να εχει, ειναι ρυθμιστη σταθμης (οπως αυτος που ανεφερες).
 

stavroulis

Established Member
13 November 2010
104
Οκ αυτο θα παρω ειναι και σε λογικη τιμη.
Τωρα ο ρυθμιστης σταθμης τι κανει?
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Ρυθμιζει το επιπεδο ενισχυσης. Συχνά υπερενισχυση σηματος φερνει ανεπιθυμητα αποτελεσματα, γι αυτο και ο ρυθμιστης βοηθά. Ξεκινας απο την χαμηλοτερη δυνατη ενισχυση και αυξανεις μεχρι να εχεις το αποτελεσμα που σε ικανοποιει.