yamaha or pioneer

agrino

Senior Member
13 November 2008
454
Θέλοντας να αναβαθμισω το συστημα σε atmos σκέφτομαι την αγορα ενός yamaha rx781 ή ενος Pioneer VSX-1131-B που ειναι περίπου στα ιδια χρηματα. θα ηθελα τη βοηθεια σας στην επιλογη η κάποια άλλη προταση σε αυτα τα χρηματα...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,597
Μεταξύ των 2 θα προτιμούσα τον Pioneer

Πλέον, οι διάφορες μεταξύ των AVRs (ειδικά σς αυτή την κατηγορία) ειναι μικρές
 

agrino

Senior Member
13 November 2008
454
βλέπω ρευμα προς Pioneer... :):):). να τονίσω οτι θα χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για ταινίες και ραδιοφωνο καθως ένας πριμαρε αναλαμβάνει τη μουσική. Υπάρχει καποιοα άλλη πρόταση σε αυτά τα χρήματα?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,597
Μιας και τον θες για ταινίες, προτείνω Pioneer λόγω καλύτερης ισοσταθμισης
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,742
ΑΘΗΝΑ
εγω τους pioneer,γιατι τους εχω στο μυαλο μου με πολλα προβληματα στο τροφοδοτικο και γενικως αρκετα παραπονα προβληματων απο τους χρηστες?
τουλαχιστον στις πρηγουμενες σειρες-ακομα και στις premium.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: yamaha or pioneer

εγω τους pioneer,γιατι τους εχω στο μυαλο μου με πολλα προβληματα στο τροφοδοτικο και γενικως αρκετα παραπονα προβληματων απο τους χρηστες?
τουλαχιστον στις πρηγουμενες σειρες-ακομα και στις premium.

Μία από τα ίδια
 

johngamer

Senior Member
24 January 2012
614
Σε αυτά τα χρήματα εγώ δεν θα κοιτούσα ton 1131. Καλύτερη ισοστάθμιση δεν νομίζω πως έχει απ´οτον 781. Ακόμα προσπαθώ να μάθω αν το YPAO ισοσταθμίζει αυτόματα μέχρι εκεί που μπορείς να ισοσταθμίσεις χειροκίνητα (έως 15hz, 4 φίλτρα για το sub). Ξέρω σίγουρα όμως ότι ισοσταθμίζει το Audyssey αυτόματα μέχρι τα 10Hz. Σε αυτές τις τιμές όμως βρίσκεις τον Marantz 5010 στο γερμανικό Amazon. 660 στο σπίτι σου. Με preouts κιόλας όπως και ο 781. Επίσης μετρήσεις από 8 σημεία και οι δυο. Κακό value for money ο Pioneer αν τα αναλογιστείς...
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,742
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Re: yamaha or pioneer

Μία από τα ίδια

αρα συνεχιζει να αποθηκευει καλα το μυαλο μου..:idea:

@agrino

προσωπικα θα σου ελεγα Yamaha.
denon fan αλλα η αγορα του yamaha avr-1050 που εγινε προσφατα,με αφησε πληρως ικανοποιημενο.
καλος ηχητικα σε 2καναλη αλλα και σε 5καναλη ακροαση,γκαζια,καλουδια,κατασκευη,support και-βασικοτατο-οσα λεει στα specs,ισχυουν...
δεν παω σε Pioneer για τους παραπανω λογους που ανεφερα.
επομενη επιλογη denon,marantz.
επισης δεν παμε σε onkyo,για τους ιδιους-σχεδον λογους που δεν παμε και σε pioneer.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,742
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: yamaha or pioneer

Καλά τα πάει το μυαλό,συνέχισε έτσι!:drummer:


:worshippy::worshippy::worshippy::worshippy::worshippy::worshippy:

ξεσκουριασε στην τελευταια αναζητηση αγορας ενισχυτη-ηχειων που εγινε προσφατα(με την βοηθεια σας βεβαια..)
 

agrino

Senior Member
13 November 2008
454
Η αλήθεια είναι ότι είχα ψηθεί για τον pioneer 1131 τωρα κοιταζω και τον denon 2300... Πιστεύεται ότι είναι καλύτερη επιλογη o denon? Σε αυτά τα χρήματα πάντα
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,664
Αθήνα
Μιας και τον θες για ταινίες, προτείνω Pioneer λόγω καλύτερης ισοσταθμισης

Last year. Τώρα απλός γραφικός ισοσταθμιστής και σωθικά Onkyo στους VSX (και κάποιους LX).
 

johngamer

Senior Member
24 January 2012
614
Αν έχεις ψηθεί γιατί ρωτάς; Καταρχάς σε ποια χρήματα ψάχνεις; Γιατί όπως σου είπα στα ίδια χρήματα βρίσκεις τον Marantz 5010 στο Amazon που είναι ανώτερος και από του 2 που κοιτάς και σου εξήγησα και το γιατί. Τους 2 που αναφέρεις πρόλαβα και άκουσα μόνο τον Pioneer σε σύγκριση με τον Denon 2200w. Για τα δικά μου γούστα ο Denon μου φάνηκε πιο ξεκούραστος στις ταινίες και πολύ ουδέτερος στη μουσική. Σε μουσική τους άκουσα μόνο με δαπέδου χωρίς sub, σε Direct mode, και ίσως ο Pioneer με αυτό το σεταπ να αρέσει στους περισσότερους πιο πολύ. Έχει μια ιδιαίτερη έμφαση στις χαμηλές. Με sub όμως δεν το δοκίμασα και ίσως τα πράγματα να είναι διαφορετικά. Σε ταινίες με κούρασε ο Pioneer, με τις δυνατά πρίμα του. Επίσης οι φωνές ακούγοντας πολύ καλύτερα στον Denon, με πολύ "υφή".
Αυτά για τον Denon 2200w υπενθυμίζω. Από ότι διαβάζω ο 2300w είναι ακόμα πιο καθαρός στις φωνές και δίνει περισσότερη έμφαση στις χαμηλές από τον προηγούμενο.
Μετά από θέμα ευκολιών, το καλύτερο Room EQ το έχει ο Denon στα χαρτιά, αν όμως έχεις σκοπό να ασχοληθείς με χειροκίνητο EQ με μικρόφωνο και REW, βγάζεις από τη λίστα σου όλους τους Audyssey σε αυτή τη κατηγορία και ξεκινάς από τον 3300w και Marantz 6010 και πάνω. Για τον 1131 όπως είπε και ο Pleo, απλός GEQ 4 σημείων για to sub που ξεκινάει από τα 31Hz. 9 σημείων για τα υπόλοιπα.
 

agrino

Senior Member
13 November 2008
454
ευχαριστω πολύ!!! να ξεκαθαρισω ότι δεν μπορω να ανεβω πάνω από τα 700. Η αγορα θα γινει απο ελλαδα γιατι υπάρχει μια δωροεπιταγη. Ο av θα χρησιμοποιεηθεί μονο για ταινίες και ραδιο γιατι μουσική υπάρχει ένας primare ι32 που οδηγεί και τα μπροστινα μέσω passthrough. Το εχω ψηθεί κυρίως από την εμφάνιση του αλλά με ενδιαφερει πιο πολύ η ποιοτητα και οι ευκολίες. Στον τομέα των ευκολιων-δυναντοτητων δεν βρίσκω κάπποια σημαντική διαφορα... ετσι δεν είναι? Γιαυτο εχω καταληξει σε αυτα τα δύο μοντέλα και θέλω να κάνω την καλύτερη επιλογη...
Δεν εχω σκοπό να ασχοληθεώ με χειρικίνητο eq
 

johngamer

Senior Member
24 January 2012
614
Αφού σε δεσμεύει η δωροεπιταγή, πες μας ποιο μαγαζί είναι για να δούμε τι επιλογές έχει...Αυτό το τελευταίο με το passthrough δεν το έπιασα. Από ότι βλέπω είχες τον Yamaha rx-v773. Αυτός είχε preouts. Αυτοι που κοιτάς ΔΕΝ έχουν. Δεν θα μπορείς να οδηγείς τα ηχεία μέσω του δικάναλου. Το passthrough που μάλλον εννοείς. Preouts έχουν τα μοντέλα της Denon από 3χ00w και πάνω, Marantz 50xx και πάνω, Yamaha rx-v7xx και πάνω και οι pioneer elite και πάνω.
 

agrino

Senior Member
13 November 2008
454
από mediamarkt! δεν μπορώ να οδηγήσω τα ηχεία μεσω του δικάναλου???? αυτο ειναι το πιο βασικο
 

johngamer

Senior Member
24 January 2012
614
Όχι. Χρειάζεται Pre outs ο avr για να δίνει τον ήχο από το κάθε κανάλι σε τελικό ενισχυτή. Τα mediamarkt δεν έχουν και Yamaha...και δεν κρατάνε στοκ περσινούς να έπαιρνες τον 3200w. ο 3300w των 1000 είναι η πιο φθηνή επιλογή των Mediamarkt. Ίσως θα ήτνα πιο συμφέρον να κρατούσες την δωροεπιταγή για κάτι άλλο, ή αν την πουλήσεις, και να πάρεις από αλλού έναν εκ των rx-v781/avr-x3200w/sr5010.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,597
Last year. Τώρα απλός γραφικός ισοσταθμιστής και σωθικά Onkyo στους VSX (και κάποιους LX).

Ώπα, αυτο το είχα ακούσει αλλα το χα ξεχάσει...