Νέο PC όχι μόνο htpc

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Καλησπερα. Να κάνω μια ερώτηση όχι αμιγώς hc φύσεως; Το PC μου 8ετιας έμεινε από μητρική Κ πάω για αλλαγή. Το χρειάζομαι;ι για δουλειά (AutoCAD , Photoshop, Matlab) , gaming περιστασιακά αλλά δεν θα ήθελα περιορισμούς. Επίσης αναπαραγωγή περιεχομένου για το hc. Σε ποια πλατφόρμα να κινηθώ 1151 ή 2011; από κόστος θα ήθελα να πάω γύρω στα 1500 για μητρική , επεξεργαστή,μνήμη Κ γραφικά. Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το HTC One_M8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Τι ανάλυση θα έχει το monitor σου?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

https://www.skroutz.gr/s/7289844/Intel-Core-i7-6700K-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/9183094/MSI-GeForce-GTX1080-8GB-Gaming-X-GTX-1080-GAMING-X-8G.html

https://www.skroutz.gr/s/4711935/Corsair-Dominator-Platinum-16GB-DDR3-1600MHz-CMD16GX3M2A1600C7.html


και με τα υπόλοιπα χρήματα που μένουν μέχρι να φτάσεις το όριο των 1500ε που έβαλες παίρνεις μια MoBo που σου κάνει....δεν σου λέω ποια γιατί είναι λίγο προσωπικό το θέμα της επιλογής mobo και ο καθένας εχει εντελώς διαφορετικές ανάγκες. Πάντως με 150-200ε αγοράζεις κάτι που να σε βολεύει άνετα...


με τις παραπάνω προτάσεις πιστευω οτι θα εισαι καλυμμένος ότι και να κάνεις πάνω-κάτω......τώρα αν θες να κάνεις πολύ ζόρικα rendering σε εξωπραγματικούς χρόνους σε υπερύψηλες αναλύσεις δεν ξέρω....

Δεν είμαι και κανένας guru του θέματος....οπότε αν κάποιος ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Παντως αν δεν εχεις τρελες απαιτήσεις και θες να ξοδεψεις λιγοτερα...κατεβαίνοντας στον i5 6500 και στην gtx 1070 ενα σκαλοπάτι γλιτώνεις μπόλικα χρηματα και η διαφορά στην αποδοση δεν θα ειναι αναλογη του τεραστιου ποσου που θα εξοικονομήσεις
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Ανάλυση 4k. Από αυτά που καταλαβαίνω, μάλλον δεν αξίζει να επενδύσω στο 2011? Επίσης, η τι.η κάρτας γραφικών πρέπει να είναι τόσο μεγαλύτερη από του επεξεργαστή; Θέλω να πω ότι στο μυαλό κου είχα ακριβότερο επεξεργαστή Κ φθηνότερη κάρτα.

Στάλθηκε από το HTC One_M8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
πιο ακριβό cpu απ αυτόν που σου έγραψα πιο πάνω πιστευω οτι δεν εχει νόημα.....ποιο φθηνή gpu γινεται ανετα.

Το σημαντικό ειναι να εχεις απόλυτη επίγνωση του ποσο θα ζορίσεις το μηχάνημα. Κάθε μέρα δουλεύω autocad λόγο επαγγέλματος... και έχω πολύ ποιο φθηνό μηχάνημα....αλλά εγώ δουλεύω 2d...... αν εσύ τώρα θέλεις να κάνεις φωτορεαλισμους σε ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα σε 4k αλλάζει το πράμα

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

"CPU: Central processing unit. Responsible for rendering. The more cores and speed, the less waiting around you have to do. Also note that instructions and L# cache can make a big difference in the effectiveness of a CPU in rendering. Always make sure you are buying the current generation of processors.

GPU: Graphics processing unit. The use of this depends on the program you are using. With some programs this will accelerate the rendering speeds of your videos. Without one, you will not be able to view your videos in 4k because intel HD graphics does not support such resolution* You will also need this for tri-monitor set ups. There are two different types of GPU's: consumer grade and professional. Consumer grade is the everyday cards you see. Ex, GTX 760. Professional is the quadro cards made for mad scientists and Hollywood film enthusiasts. They will range from $400-4000. If you ever intend to do any sort of gaming ever on your PC, do not get the Quadro's! They are not officially supported. 256 bit bus is twice as fast as 128 bit bus. The higher RAM, the better. More ram is better for more monitors. Example, if you are only using one monitor, 256 bit bus with 1gb ram is a better option than 128bit bus with 2gb ram, which would be better for tri-monitor (assuming they are same price.) CUDA is a technology developed by Nvidia to assist in rendering, while its counterpart is Open-CL, developed by AMD's ATI. The choice depends on which video editing program you seek to use.


RAM: Random access memory. This will determine the amount of pre rendered footage available for preview in After Effects and other programs. It will not effect rendering speeds, and is a great commodity when needed, although not crucial. 16gb is good, 8gb is limiting. "


Tom's Hardware

για έναν γενικό μπούσουλα...
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
πιο ακριβό cpu απ αυτόν που σου έγραψα πιο πάνω πιστευω οτι δεν εχει νόημα.....ποιο φθηνή gpu γινεται ανετα.

Το σημαντικό ειναι να εχεις απόλυτη επίγνωση του ποσο θα ζορίσεις το μηχάνημα. Κάθε μέρα δουλεύω autocad λόγο επαγγέλματος... και έχω πολύ ποιο φθηνό μηχάνημα....αλλά εγώ δουλεύω 2d...... αν εσύ τώρα θέλεις να κάνεις φωτορεαλισμους σε ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα σε 4k αλλάζει το πράμα

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

"CPU: Central processing unit. Responsible for rendering. The more cores and speed, the less waiting around you have to do. Also note that instructions and L# cache can make a big difference in the effectiveness of a CPU in rendering. Always make sure you are buying the current generation of processors.

GPU: Graphics processing unit. The use of this depends on the program you are using. With some programs this will accelerate the rendering speeds of your videos. Without one, you will not be able to view your videos in 4k because intel HD graphics does not support such resolution* You will also need this for tri-monitor set ups. There are two different types of GPU's: consumer grade and professional. Consumer grade is the everyday cards you see. Ex, GTX 760. Professional is the quadro cards made for mad scientists and Hollywood film enthusiasts. They will range from $400-4000. If you ever intend to do any sort of gaming ever on your PC, do not get the Quadro's! They are not officially supported. 256 bit bus is twice as fast as 128 bit bus. The higher RAM, the better. More ram is better for more monitors. Example, if you are only using one monitor, 256 bit bus with 1gb ram is a better option than 128bit bus with 2gb ram, which would be better for tri-monitor (assuming they are same price.) CUDA is a technology developed by Nvidia to assist in rendering, while its counterpart is Open-CL, developed by AMD's ATI. The choice depends on which video editing program you seek to use.


RAM: Random access memory. This will determine the amount of pre rendered footage available for preview in After Effects and other programs. It will not effect rendering speeds, and is a great commodity when needed, although not crucial. 16gb is good, 8gb is limiting. "


Tom's Hardware

για έναν γενικό μπούσουλα...
Όχι, φωτορεαλισμος θα γίνει πολύ περιορισμένος. Πιο πολύ το Photoshop θα το ζοριζει, αλλά αυτό είναι θέμα μνήμης. Από την άλλη κάποιες εξομοιωσρις που τρέχω σε mathematica και matlab, τώρα τρέχουν σε 5 λεπτά (i7 920 x58) οπότε λογικά ο χρόνος θα είναι μειωμένος.

Στάλθηκε από το HTC One_M8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Νομίζω ότι θα είσαι άνετος με τις αρχικές μου προτάσεις αλλά αν θες περίμενε να σου πει και κανένας άλλος γιατί από photoshop δεν έχω ιδέα και δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου (αλλά είμαι 99% σίγουρος)


μετά το επόμενο βήμα πάει προς Xeon και Quadro αλλά από αυτά δεν έχω ιδέα....άσε που θα είναι και πανάκριβα
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Νομίζω ότι θα είσαι άνετος με τις αρχικές μου προτάσεις αλλά αν θες περίμενε να σου πει και κανένας άλλος γιατί από photoshop δεν έχω ιδέα και δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου (αλλά είμαι 99% σίγουρος)


μετά το επόμενο βήμα πάει προς Xeon και Quadro αλλά από αυτά δεν έχω ιδέα....άσε που θα είναι και πανάκριβα
Quadro Κ xeon ούτε κατά διάνοια !! Ένα απλό PC θα είναι , που όμως θα κάνει Κ κάποιες δουλειές ή θα παίζει κανένα game. Η κυρία ανησυχία μου έχει να κάνει με το socket. Όσο αφορά στα γραφικά, μάλλον πρέπει να δώσω παραπάνω βαρύτητα. Ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου


Στάλθηκε από το HTC One_M8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Ο παραπάνω ι7 6700Κ, είναι ότι καλύτερο σε τιμή /απόδοση για αυτά που ζητάς, και για matlab.
O i5 6600K είναι η ακριβώς μια τάξη μικρότερη επιλογή. Χωρίς ΗΤ ( Hyperthreading ). Σε κάποιες περιπτώσεις rendering και matlab βοηθάει το ΗΤ αλλά όχι παντού (όχι photoshop). Γενικά διάλεξε έναν από τους δύο.
Η μετάβαση σε 2011-3 socket θα σου κοστίσει πολύ ακριβά. Τόσο ακριβά που πιθανά φτιάχνεις και δεύτερο pc για render farm, ή για να τρέχει τα matlab σου όσο εσύ εργάζεσαι στο κύριο pc.

Παρόλα αυτά πριν 1 χρόνο θα σου έλεγα ότι αξίζει η σκέψη για 2011-3. Σήμερα, είμαστε πολύ κοντά στην κυκλοφορία της επόμενης γενιάς AMD Ζεν. Q1 2017. Αναμένουμε φθηνούς σχετικά (στην κατηγορία του ι7 6700κ) πολυπύρινους επεξεργαστές με HT, που θα είναι όνειρο για rendering κ matlab.

Apo GPU, πέραν των παραπάνω nV, ακριβώς αποκάτω υπάρχουν 1060 6GB (την 3GB μη τη σκέπτεσαι), και amd 480 8GB. Και ακόμα πιο φθηνή και σίγουρο ότι καλύτερο σε τιμή προς απόδοση η 470 4GB.

SSD πάρε μεγάλο 1TB αν σε παίρνει.
RAM 16GB minimum. Ρίξε μια ματιά στα μοντέλα σου στο matlab δε φαντάζομαι να αξιοποιούν πολύ RAM, και μάλλον ούτε στο autocad modeling, μάλλον στο photoshop με RAW editing θα εξαντλείς τη RAM.

Και γενικά πάρε καλή ψήκτρα και ποιοτικό psu. Α και με τα λεφτά που μπορείς να γλυτώσεις από το 2011 και ι5 vs ι7 μπορείς να κοιτάξεις για οθόνες :)
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Ο παραπάνω ι7 6700Κ, είναι ότι καλύτερο σε τιμή /απόδοση για αυτά που ζητάς, και για matlab.
O i5 6600K είναι η ακριβώς μια τάξη μικρότερη επιλογή. Χωρίς ΗΤ ( Hyperthreading ). Σε κάποιες περιπτώσεις rendering και matlab βοηθάει το ΗΤ αλλά όχι παντού (όχι photoshop). Γενικά διάλεξε έναν από τους δύο.
Η μετάβαση σε 2011-3 socket θα σου κοστίσει πολύ ακριβά. Τόσο ακριβά που πιθανά φτιάχνεις και δεύτερο pc για render farm, ή για να τρέχει τα matlab σου όσο εσύ εργάζεσαι στο κύριο pc.

Παρόλα αυτά πριν 1 χρόνο θα σου έλεγα ότι αξίζει η σκέψη για 2011-3. Σήμερα, είμαστε πολύ κοντά στην κυκλοφορία της επόμενης γενιάς AMD Ζεν. Q1 2017. Αναμένουμε φθηνούς σχετικά (στην κατηγορία του ι7 6700κ) πολυπύρινους επεξεργαστές με HT, που θα είναι όνειρο για rendering κ matlab.

Apo GPU, πέραν των παραπάνω nV, ακριβώς αποκάτω υπάρχουν 1060 6GB (την 3GB μη τη σκέπτεσαι), και amd 480 8GB. Και ακόμα πιο φθηνή και σίγουρο ότι καλύτερο σε τιμή προς απόδοση η 470 4GB.

SSD πάρε μεγάλο 1TB αν σε παίρνει.
RAM 16GB minimum. Ρίξε μια ματιά στα μοντέλα σου στο matlab δε φαντάζομαι να αξιοποιούν πολύ RAM, και μάλλον ούτε στο autocad modeling, μάλλον στο photoshop με RAW editing θα εξαντλείς τη RAM.

Και γενικά πάρε καλή ψήκτρα και ποιοτικό psu. Α και με τα λεφτά που μπορείς να γλυτώσεις από το 2011 και ι5 vs ι7 μπορείς να κοιτάξεις για οθόνες :)
Με χαροποιεις! Μόνο κάτι τελευταίο. Μήπως έχει νόημα να περιμένω για τη νέα γενιά;

Στάλθηκε από το HTC One_M8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Με χαροποιεις! Μόνο κάτι τελευταίο. Μήπως έχει νόημα να περιμένω για τη νέα γενιά;

Στάλθηκε από το HTC One_M8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το ποτέ καθένας μας χρειάζεται να αναβαθμίσει , είναι προσωπική υπόθεση.
Μόνο εσύ ξέρεις εάν μπορείς να περιμένεις :)
Πάντως για παράδειγμα ένα SSD και μια κάρτα γραφικών των 200 eurο μπορείς να τις αγοράσεις και σήμερα για το υπάρχον μηχανάκι. Δεν προβλέπονται τρομερές τιμολογιακές εξελίξεις σε gpu / ssd αυτών των κατηγοριών γρήγορα.

Στους ssd, πιθανά η επομένη mobo σου να παίρνει m2 που είναι καλή φάση αν και λίγο ακριβοί ή δυσεύρετοι οι καλοί σήμερα. Αλλά μετά παίρνεις ένα μικρό 256GB m2 για λειτουργικό σύστημα, και θα έχεις τον μεγάλο για data.
Στις κάρτες γραφικών αναμένονται εξελίξεις το Q1/Q2 2017 μόνο στις πολύ ακριβές.