Beelink GT1 Review (S912,4K,HDR)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Ειναι η πρώτη φορά που εχουμε ενα media player απο τη Beelink.
Δειχνει να ειναι και πολύ καλα εξοπλισμένο με βάση την τιμή του.
Αναλυτικά παρακάτω.

(edit: την παρουσίαση του στα αγγλικά θα την βρείτε εδω )


1.jpg


Συσκευασία - Προδιαγραφές

Το GT1 ερχεται σε μια μικρή μαύρη συσκευασία. Αν και η συγκεκριμένη δειχνει αρκετά "μαλακή" τα περιεχομενα ηταν πολύ σωστά προστατευμένα.
Εντος αυτης θα βρείτε το GT1, το τροφοδοτικό, ενα HDMI καλώδιο και το χειριστήριο.

Σε οτι εχει να κάνει με τις προδιαγραφές του, ολα δειχνουν οτι προκειται για μια πολύ ικανή πρόταση.

Ο νεος σχετικα οκταπύρηνος S912 της Amlogic σε συνεργασία με την Mali-T820 (GPU) και τα 2GB RAM/ 16GB ROM υποσχονται και ταχύτητα αλλα και συμβατότητα με τα απολύτως τελευταια 4Κ πρωτόκολλα.

Σε επιπεδο συνδεσιμότητας, τα HDMI 2.0, 2 x USB 2.0, Gigabit LAN, SPDIF out και SD slot (επίσημα μεχρι 32GB) το GT1 συνεχίζει να τα πηγαινει πολύ καλά.

Ασύρματα, το Wi-Fi AC και το BT4.0 ειναι οτι καλύτερο μπορείτε να βρείτε.

Το Android 6.0 ειναι το επιλεγμένο λειτουργικό.

Στα χαρτιά τουλάχιστον το GT1 δειχνει να ειναι εξαιρετικά εξοπλισμένο για την κατηγορία τιμής του (~60$)

3.jpg
4.jpg
5.jpg

Media Player -€“ Remote

To GT1 ειναι αρκετά κομψό. Μαυρο, γυαλιστερό με μια κυψελωτή υφή στο επάνω μέρος.
Οι μικρες διαστάσεις του και η κομψή σχεδίαση δινουν επιπλέον πόντους στην εμφάνιση.

Ειναι κατασκευασμένο απο πλαστικό αλλα αυτό δεν εδειξε να παιζει ρολο σε θεματα υπερθέρμανσης κατα τη διάρκεια των δοκιμών.

Μια USB και η SD υποδοχή βρισκονται στο πλαι οποτε χρησιμοποιήστε τες τελευταίες αν δεν θέλετε να φαινονται τα καλώδια σας.

Ευτυχως υπάρχει και μια USB στο πίσω μέρος οπου σε συνδιασμό με τις υπολοιπες βασικές συνδέσεις (LAN, HDMI, power) καθιστουν δυνατή μια καλή διαχείριση στη καλωδίωση του.

Κατα τη διάρκεια της λειτουργίας του, υπάρχει ενα πολύ απαλό θαλασσί LED το ποίο δεν θα σας απασχολήσει καθόλου (εκτος αν εχετε bat cave και είστε τελειομανης).

Το χειριστήριο ειναι αρκετά μικρό χωρίς αριθμητικό πληκτρολόγιο.
Εχει αρκετά καλή αισθηση και θα κανει αρκετά καλά τη δουλειά του.

Συνολικα η επιλογή των υλικών και η σχεδίαση του GT1 το καθιστούν ενα απο τα πιο όμορφα στην κατηγορία του.

6.jpg
7.jpg
7-5.jpg
8.jpg
9.jpg
12.jpg

Μενου - Ρυθμίσεις
Μετά το πρώτο boot, θα βρεθούμε στο κυρίως μενού του μηχανήματος σε λιγότερο απο ενα λεπτό.
Ενα ομορφο boot animation βοηθάει στο να περάσει ο χρόνος αυτός πιο ευχάριστα.

Το κυρίως μενού ειναι αρκετά ομορφο δείχνωντας οτι η Beelink προσπάθησε για αυτό.
Αν και υπάρχουν 3 σελίδες, οι υπόλοιπες δύο ειναι μονο για favorites οποτε μάλλον θα βρισκετε κυρίως στην κεντρική.

Ολες οι βασικές επιλογές ειναι εκει με μεγάλα καλοσχεδιασμένα εικονίδια (KODI, File manager, Settings κ.α.)

Επιπρόσθετα θα μπορείτε να διλέξετε οποιο θέλετε απο τα 4 θέματα/ταπετσαρίες που είναι ειδικά σχεδιασμένες για το GT1.

Και το μενου των ρυθμίσεων ειναι καλοσχεδιασμένο (για χρηση media player) και το εχουμε ξαναδεί σε αλλες υλοποιήσεις.
Για πιο εξεζητημένες επιλογές υπάρχει και το κλασσικο μενου (developers options κλπ).

Η συσκευη δεν ερχεται rooted.

Πολύ θετικό οτι κατα τη διαρκεια των δοκιμών βρηκαμε δύο ΟΤΑ updates που σημαίνει οτι η εταιρεία το υποστηρίζει ενεργά.
Αν κια δεν υπάρχει changelog, μαλλον διορθώθηκαν καποια bitstream θεματάκια)


14.jpg
13.jpg

Δοκιμές

Οπως ηταν αναμενομενο, ολα τα αρχεια μουσικής (mp3 , flac) επαιξαν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Στον τομέα της αναπαραγωγής αρχείων βίντεο, το GT1 τα πήγε εξαιρετικά.

Ολα τα 1080p (FULL BLU RAY, remux, mkv) ετρεξαν απροβλημάτιστα.
Η κινηση στα 23.976 εδειχνε εξαιρετική αλλα μην περιμένετε αυτοματη εναλλαγή frame rate, ειναι κατι που θα πρέπει να κάνετε μονοι σας.

BLU RAY Menus δεν θα δείτε, το KODI σας πάει κατευθείαν στην ταινία.

Στον πιο μοντέρνο τομέα του 4Κ, τα πηγε εξισου καλά.

Οι περισσότερες νεες κωδικοποιήσεις επαιξαν εξαιρετικά (H264/H265/Vp9/HEVC) και hardware περιορισμός υπάρχει μονο στα H.264@60 frames αρχεία.
Βεβαια επισημο υλικο 4Κ@60 δεν υπάρχει καομα οποτε ολα αυτα ειναι μόνο στη θεωρία.

Στον τομέα του Audio Bitstream, ολα τα γνωστά περασαν κανονικά.
Ως συνήθως για τα media boxes της κατηγορίας τιμής, το HD Audio δεν πέρασε, αλλα στη θέση του πηραμε κανονικά DD και DTS.
To DTS bitstream στο KODI εκανε καποια σπασιματακια στον ηχο οποτε και συνιστούμε την χρήση του MX Player οπου περασε ο ηχος χωρίς προβλήματα.
Σε ATMOS , το KODI μας εδωσε πολυκάναλο PCM.

H μετατροπή σε δικάναλο ηχο ηταν αριστη (για οσους συνδέουν απευθείας στην TV).

To Wi-Fi μπορεσε να κανει streaming 1080p μεσαίου bit rate ενω ενσυρματα δεν υπήρξε το παραμικρό προβλημα ακομα και με .iso μεγάλου bitrate.

Συνολικά οι επιδόσεις στην συμβατότητα αρχείων βιντεο ηταν παρεμφερής με αυτη του Zidoo X9s. Σε καθε περίπτωση εξαιρετικές.


15.jpg

Android

To Android στην 6.0 έκδοση του προσφέρει ολες τις επιλογές στον χρήστη.Οι εφαρμογές του Play Store και της Google είναι στη διάθεση σας.
Οι αναβαθμισεις της εταιρείας πιθανότατα μαρτυρούν οτι θα παιρνετε και security updates που ειναι καλό και για τη σταθερότητα του λειτουργικού.
Σε οτι αφορά το gaming, τα παει εξαιρετικά για media player αφου το Asphalt 8 ετρεξε με αποδεκτό frame rate.

Για την εγκατασταση των προγραμμάτων και παιχνιδιών σας, διαθεσιμα θα βρείτε τα ~11 απο τα 16GB του αποθηκευτικού χώρου του μηχανήματος.


Συνολικά

Το Beelink GT1 εχει τη καλύτερη δυνατή αποδοση για player της κατηγορίας τιμής του.
Εχει αρκετα εντυπωσιακά και συγχρονα χαρακτηριστικά (S912,2GB RAM / 16GB ROM, HDMI 2.0,Wi-Fi AC,GIGABIT LAN) με οσο πιο καλή λιστα συμβατότητας με αρχεία βίντεο.

Αν ψάχνετε κατι εξαιρετικό σε αυτη τη κατηγορία, το Beelink GT1 να το έχετε στη λίστα σας.

To Beelink GT1 μπορείτε να το βρείτε στην Gearbest . Αν η παρουσίαση μας σας βοήθησε στην επιλογή σας, παρακαλώ αγοράστε μέσω του affiliate link που μολις παραθέσαμε.
 
Last edited:

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Σαν κάτοχος του εδώ και μια εβδομάδα, αξίζει μέχρι και το τελευταίο σεντ

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου
 

alambi

Established Member
30 November 2006
294
Αθήνα - Γλυφάδα
Συνεχίζει ακάθεκτα ο vadegr να αφιερώνει αρκετές απο τις προσωπικες του ώρες για να μας ενημερώνει / εκπαιδεύει.
Αλλη μία εξαιρετική και χωρίς πολλά περιττά και άχρηστα η δοκιμή του Beelink GT1.
Ευχαριστούμε (απο το Λονδίνο που βρίσκομαι) και ελπίζω όσα μέλη το έχουν να μας δώσουν και τις δικές τους εμπειριες.

@vadegr Ποιός ειναι ο καλύτερος τρόπος να συνδέσει κάποιος το Beelink GT1 σε έναν ενισχυτή Home Cinema ώστε να περνουν (μεταφέρονται) σωστά όσον το δυνατότερο περισσότερα φορμά ήχου, και να τα παίζει σωστά ο ενισχυτής Home Cinema ;;;;; Ισως και μερικές ρυθμήσεις που έκανες εσύ στις ρυθμήσεις του Beelink GT1 θα ήταν χρήσιμο να μας τις αναφέρεις (ίσως με screengrab των οθονών των ρυθμήσεων του Beelink GT1.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Εχοντας για λιγο καιρο* στη διαθεση μου το μηχανακι, εχω να πω τα καλυτερα. Η μονη μου ενσταση αφορα μια μικρη σκοτεινια στην εικονα, που βεβαια ευκολα ρυθμιζεται απο την τηλεοραση. Στα 53ε ειναι Η αριστη αγορα...



*απο κακο υπολογισμο, οχι των δυνατοτητων μα της λειτουργικοτητας του ταμπλετ, υπεθεσα πως θα μπορουσε να το αντικαταστησει. Λαθος μου, ενα απο τα αρκετα, οποτε προς τιμωρια μου αναμενω το Zidoo X9s!
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Συνεχίζει ακάθεκτα ο vadegr να αφιερώνει αρκετές απο τις προσωπικες του ώρες για να μας ενημερώνει / εκπαιδεύει.
Αλλη μία εξαιρετική και χωρίς πολλά περιττά και άχρηστα η δοκιμή του Beelink GT1.
Ευχαριστούμε (απο το Λονδίνο που βρίσκομαι) και ελπίζω όσα μέλη το έχουν να μας δώσουν και τις δικές τους εμπειριες.


@vadegr Ποιός ειναι ο καλύτερος τρόπος να συνδέσει κάποιος το Beelink GT1 σε έναν ενισχυτή Home Cinema ώστε να περνουν (μεταφέρονται) σωστά όσον το δυνατότερο περισσότερα φορμά ήχου, και να τα παίζει σωστά ο ενισχυτής Home Cinema ;;;;; Ισως και μερικές ρυθμήσεις που έκανες εσύ στις ρυθμήσεις του Beelink GT1 θα ήταν χρήσιμο να μας τις αναφέρεις (ίσως με screengrab των οθονών των ρυθμήσεων του Beelink GT1.



Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Προσπαθώ να μην αναλώνομαι σε ανουσια τεχνικά χαρακτηριστικά και δοκιμές και να δινω μια καλή εικονα χωρίς να κουράζω με πολλά πολλά.

Αντε να ευλογήσω και τα γέννια μου , θα βρείτε τα reviews και στα αγγλικά εδω www.mediaplayers.gr και το συγκεκριμένο του Beelink GT1 εδω :afro:

H καλύτερη δυνατή σύνδεση ειναι με HDMI. Αν έχετε θέμα με DTS απλά παιξτε με αλλον player εκτος του KODI. (ισως καποια νεα εκδοση του να παιζει σωστά).
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Πολυ καλη παρουσιαση και μπραβο.
Εχω το μηχανακι περιπου 3 βδομαδες τωρα.
Γενικα θα ελεγα οτι ειναι ενα μηχανακι με αρκετα προβληματα (βασικα το λογισμικο ειναι αρκετα ανωριμο ακομα..)
Σε αρκετους παρουσιαζονται θεματα ασταθειας στο wifi (ειδικα καποιες αρχικες εκδοσεις με s/n A912xxx και την κατασταση επετεινε ενα μπερδεμα που κανανε με το update.
To KODI κρασαρει αρκετα συχνα και απροβλεπτα και δεν κλεινει κανονικα. Αρχεια hevc x265 δεν επαιζε και βγαλανε patche που εν μερει το λυσανε το προβλημα αλλα μεχρι και προχθες απο ενα λαθος στο προ τελευταιο λογισμικο το μηχανιμα δεν εσβηνε (το διαρθωσανε).
Γενικα θα ελεγα οτι ειναι 'ανετοιμο' ακομα σαν μηχανημα και σε αυτο φταιει και η amlogic με το 912 και τους ανετοιμους ακομα οδηγους.
Προσωπικα ΔΕΝ θα το ξαναεπερνα τουλαχιστον μεχρι να στρωσει το λογισμικο.
ΕΔΩ μπορειτε να δειτε σχετικα θεματα και προβληματα με το μηχανακι αυτο
Παντως συμφωνω οτι ειναι ταχυτατο και πολυ μικρο και βολικο...
Αυτα απο εμενα
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Beelink GT1 Review (S912,4K,HDR)

Πολυ καλη παρουσιαση και μπραβο.
Εχω το μηχανακι περιπου 3 βδομαδες τωρα.
Γενικα θα ελεγα οτι ειναι ενα μηχανακι με αρκετα προβληματα (βασικα το λογισμικο ειναι αρκετα ανωριμο ακομα..)
Σε αρκετους παρουσιαζονται θεματα ασταθειας στο wifi (ειδικα καποιες αρχικες εκδοσεις με s/n A912xxx και την κατασταση επετεινε ενα μπερδεμα που κανανε με το update.
To KODI κρασαρει αρκετα συχνα και απροβλεπτα και δεν κλεινει κανονικα. Αρχεια hevc x265 δεν επαιζε και βγαλανε patche που εν μερει το λυσανε το προβλημα αλλα μεχρι και προχθες απο ενα λαθος στο προ τελευταιο λογισμικο το μηχανιμα δεν εσβηνε (το διαρθωσανε).
Γενικα θα ελεγα οτι ειναι 'ανετοιμο' ακομα σαν μηχανημα και σε αυτο φταιει και η amlogic με το 912 και τους ανετοιμους ακομα οδηγους.
Προσωπικα ΔΕΝ θα το ξαναεπερνα τουλαχιστον μεχρι να στρωσει το λογισμικο.
ΕΔΩ μπορειτε να δειτε σχετικα θεματα και προβληματα με το μηχανακι αυτο
Παντως συμφωνω οτι ειναι ταχυτατο και πολυ μικρο και βολικο...
Αυτα απο εμενα

Χμμ , δεν παρατήρησα τετοια θέματα.
Ειδα και ολοκληρη ταινία σε full blu ray χωρις το παραμικρο.
Βεβαια πηρε και δυο αναβαθμισεις firmware και απο οσα διαβαζω πανε και για το επόμενο.
Δεν νομιζω οτι το μηχανάκι εχει κάποιο σοβαρό θέμα.
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
> Συνολικά οι επιδόσεις στην συμβατότητα αρχείων βιντεο ηταν παρεμφερής με αυτη του Zidoo X9s που ειναι λογικό αφου φοράνε τον ιδιο επεξεργαστή.

προφανως και δεν φορανε τον ιδιο επεξεργαστη το beelink GT1 (Amlogic 912) με το Zidoo X9s (Realtek 1295)
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
> Συνολικά οι επιδόσεις στην συμβατότητα αρχείων βιντεο ηταν παρεμφερής με αυτη του Zidoo X9s που ειναι λογικό αφου φοράνε τον ιδιο επεξεργαστή.

προφανως και δεν φορανε τον ιδιο επεξεργαστη το beelink GT1 (Amlogic 912) με το Zidoo X9s (Realtek 1295)

Ναι , έχεις δίκιο
Οταν το είδα ξέχασα να το αλλάξω. Συνέβη επειδή πρώτα έγραψα το αγγλικό κείμενο (similar specs) και μετά ξέχασα τον εξοπλισμό του x9s :p
Έχω πήξει και θα το κάνω εντός της ημέρας.
 
Last edited:

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Re: Απάντηση: Beelink GT1 Review (S912,4K,HDR)

Πολυ καλη παρουσιαση και μπραβο.
Εχω το μηχανακι περιπου 3 βδομαδες τωρα.
Γενικα θα ελεγα οτι ειναι ενα μηχανακι με αρκετα προβληματα (βασικα το λογισμικο ειναι αρκετα ανωριμο ακομα..)
Σε αρκετους παρουσιαζονται θεματα ασταθειας στο wifi (ειδικα καποιες αρχικες εκδοσεις με s/n A912xxx και την κατασταση επετεινε ενα μπερδεμα που κανανε με το update.
To KODI κρασαρει αρκετα συχνα και απροβλεπτα και δεν κλεινει κανονικα. Αρχεια hevc x265 δεν επαιζε και βγαλανε patche που εν μερει το λυσανε το προβλημα αλλα μεχρι και προχθες απο ενα λαθος στο προ τελευταιο λογισμικο το μηχανιμα δεν εσβηνε (το διαρθωσανε).
Γενικα θα ελεγα οτι ειναι 'ανετοιμο' ακομα σαν μηχανημα και σε αυτο φταιει και η amlogic με το 912 και τους ανετοιμους ακομα οδηγους.
Προσωπικα ΔΕΝ θα το ξαναεπερνα τουλαχιστον μεχρι να στρωσει το λογισμικο.
ΕΔΩ μπορειτε να δειτε σχετικα θεματα και προβληματα με το μηχανακι αυτο
Παντως συμφωνω οτι ειναι ταχυτατο και πολυ μικρο και βολικο...
Αυτα απο εμενα
Καλημέρα και χρόνια πολλά, έχω συσκευή με το Α912 και δεν το πήρα από τους πρώτους, ούτε έκανα pre order.δεν έχω αντιμετωπίσει θέμα με καμία θερμοκρασία,wifi , σκοτεινή εικόνα.δοκίμασα διαφορετικά καλώδια HDMI για να δω Εάν έχω τις γνωστές πράσινες γραμμές όμως δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, μόνο δύο φορές χάθηκε η εικόνα με λίγο πράσινο στις άκρες με Όχι το μανίσιο HDMI.από τότε δεν ξανά είχα θέμα και το έχω πολλές ώρες ανοιχτό να παίζει.και άλλα κουτιά με τα ίδια χαρακτηριστικά έχουν λίγο πολύ θέματα απλά επέλεξα το συγκεκριμένο λόγω υποστήριξης σε λογισμικό

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Θεωρητικα πρεπει να αναβαθμισεις με το ειδικο λογισμικο γιατι εχεις διαφορετικο wifi chip.
Επισεις περνεις και λιγο διαφορετικο λογισμικο το οποιο -θελω να πιστευω- φορτωνεται αυτοματα οταν κανεις ΟΤΑ..
Θεωρητικα παντα γιατι εαν δεν εχεις προβλημα τοτε ολα καλα.
Παντως εαν ηταν να διαλεξω αναμεσα σε αυτο και το zidoo x9s θα επερνα τελικα το δευτερο και ας κανει τα διπλα...
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Αυτο το μηχανάκι ΑΝ παίξει σωστά θάναι πραγματική ευκαιρία αν και νομίζω οτι μάλλον το 'σκοτωνουν'...
Βλέπω οτι στο 32αρι μείωσαν 'δραματικά' την τιμή και κοστίζει πλέον μόνο 2 παραπάνω απο την απλή έκδοση...
Τα βασικά προβλήματα -που εγώ βλέπω- αυτην την στιγμή ειναι οι γενικά 'σκοτεινή εικονα' και η δυσκολία στο τερματισμό και το κρασαρισμα του KODI όταν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή accelerated amlogic για αρχεία x265.
Είδωμεν..
 

vrwmiaris

Senior Member
7 November 2012
606
Re: Απάντηση: Beelink GT1 Review (S912,4K,HDR)

Αυτο το μηχανάκι ΑΝ παίξει σωστά θάναι πραγματική ευκαιρία αν και νομίζω οτι μάλλον το 'σκοτωνουν'...
Βλέπω οτι στο 32αρι μείωσαν 'δραματικά' την τιμή και κοστίζει πλέον μόνο 2 παραπάνω απο την απλή έκδοση...
Τα βασικά προβλήματα -που εγώ βλέπω- αυτην την στιγμή ειναι οι γενικά 'σκοτεινή εικονα' και η δυσκολία στο τερματισμό και το κρασαρισμα του KODI όταν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή accelerated amlogic για αρχεία x265.
Είδωμεν..
Αυτά είναι θέμα software, Εάν υπάρχουν θα λυθούν.Όσο για την τιμή, αυτοί κάτι παραπάνω ξέρουν και κάνουν.

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Να ρωτήσω μια ερώτηση..
επειδή σκεφτόμουν το Amazon Fire TV 4k με Κodi πάνω, τι προτείνετε?
 

stairo

New member
8 November 2016
10
Το περιμένω κ εγώ αυτες τίς μέρες,κ θα σας πω τις εντυπώσεις μου...

Στάλθηκε από το SM-T310 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Καλησπέρα.
Αν κατάλαβα καλά:
1) Κάνει downmix τον ήχο dts, ώστε να εξάγεται από τα ηχεία της tv.
2) Περνάει από την ψηφιακή έξοδο (spdif) τον dts για σύνδεση με ενισχυτή.
3) Υπάρχουν δύο εκδόσεις. Η μία 2/16 και η άλλη 2/32.
 

rudi protrudi

New member
8 September 2015
6
Κυριοι,αν εχετε την καλοσυνη θα μου συστησετε ενα wireless gamepad συμβατο με το Beelink GT1 για να παιζει τα παιχνιδια του play store ο γυιοs μου.........