Αγορά nas

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,572
Σκέφτομαι να αναβαθμίσω το nas μου, κύρια χρήση είναι κατέβασμα αρχείων (easybytez),αποθήκη και streaming σε media player, δίσκοι υπάρχουν. Σκέφτομαι την λύση hp microserver gen 8, αλλά έχω και στο μυαλό μου έτοιμες λύσεις, τα qnap 453a-4g και asustor as6104, τα οποία θα μου κοστίσουν περίπου 400 ευρώ. Η διαφορά της τιμής ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα ή απλά πληρώνεις το software?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Νομιζω εχει πολυ μεγαλη σημασια ο τροπος που σκεφτεσαι να χρησιμοποιησεις το νας σου. Τα μοντελα qnap, asustor που ανεφερες εχουν την δυνατοτητα να ειναι και media player συνδεομενα μεσω hdmi με την τηλεοραση. Ο gen8 ισως να μπορει να το κανει και αυτος, τρεχοντας windows και αφου του βαλεις καποια καταλληλη καρτα γραφικων (ο n36, o n40 και ο n54 μπορουσαν να το κανουν παντως). Προσωπικα ομως, θελω τα μηχανηματα μου να κανουν το καθενα μια ξεχωριστη λειτουργια, ωστε να μπορω να κανω αναβαθμισης κατα βουληση χωρις να εχω τον φοβο οτι θα χαλασει η "αλυσιδα". Θελω το nas/server μου να ειναι κομμενο και ραμμενο στις αναγκες μου και το ιδιο και ο media player. Παντως και οι 3 λυσεις νομιζω δεν θα σε απογοητευσουν. Να υποθεσω οτι αφησες απ'εξω τα synology επειδη σου αρεσει η ιδεα nas+media player?
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,572
Σκέφτομαι ότι τώρα με 4κ, θα χρειαστώ και καινούργιο media player. Για να πάρω 4 bay με καλό hardware νομίζω τα 300 + είναι μονόδρομος. Και αναρωτιέμαι μήπως αξίζει μια υπέρβαση. Όπως εγραψες, δεν είχα nas με media player και ίσως αφού δίνω τα χρήματα να με ελκύει η ιδέα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Να πω επισης κατι που ισως να μην εχεις σκεφτει. nas διπλα στην τηλεοραση, σημαινει σκληροι δισκοι, ηχοι χρατς-χρουτς και ανεμιστηρες. Προσωπικα οταν καθομαι να δω ταινια-σειρα, θελω απολυτη ησυχια. Τα nas μου βρισκονται σε αλλο δωματιο, μακρια να μην τα ακουω, και το media player ειναι απολυτως αθορυβο. Παλια ειχα ενα pc που εκτελουσε χρεη media player αλλα τα τσικ τσικ, φουρ-φουρ με τρελλαναν. Ισως να μην σε ενοχλουν τετοια πραγματα, αλλα τα αναφερω για να τα εχεις υποψιν σου.
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,572
Το synology 213j που έχω τώρα, το έχω σε άλλο χώρο, κι εκεί που είναι δεν το θεωρώ ενοχλητικό. Λες να ενοχλούν τα παραπάνω; Αν δεν πάω σε λύση με media player, έχεις κάποιο να προτείνεις; Πριν άφησα έξω τα synology γιατί στο συγκεκριμένο budget παίρνεις υποδύεστερο hardware.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Αν δεν πας σε λυση με media player, τοτε το hp ή μια diy λυση (αν θες κατι πιο δυνατο) μαλλον ειναι οι πιο ενδεδειγμενες. Αν θελεις την ευκολια του ετοιμου συστηματος, χωρις να εχεις τις media player δυνατοτητες, μπορεις καλλιστα να αγορασεις ενα φτηνοτερο (παλι με 4 θεσεις) μοντελο της εταιρειας της επιλογης σου (και με τα χρηματα που θα γλυτωσεις, να αγορασεις το media player της επιλογης σου). Εκει εχεις να ζυγισεις και να επιλεξεις το λειτουργικο που σε βολευει πιο πολυ.

Σχετικα με τους ηχους και τι ενοχλει τον καθενα, αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο, οποτε το αφηνω να το σκεφτεις μονος σου :)
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,572
Απλά βλέπω ότι τα συστήματα με ενσωματωμένο player έχουν καλύτερο hardware. Με ενδιαφέρει και η ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων που στην πράξη έχει άμεσα σχέση και με την επεξεργαστική ισχύ.
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,572
Τελικά είπα να κάνω μια μικρή υπέρβαση και κατέληξα στο synology nas916+. Παραλαμβάνω αύριο.
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,060
Mitilini
Αν δεν πας σε λυση με media player, τοτε το hp ή μια diy λυση (αν θες κατι πιο δυνατο) μαλλον ειναι οι πιο ενδεδειγμενες. Αν θελεις την ευκολια του ετοιμου συστηματος, χωρις να εχεις τις media player δυνατοτητες, μπορεις καλλιστα να αγορασεις ενα φτηνοτερο (παλι με 4 θεσεις) μοντελο της εταιρειας της επιλογης σου (και με τα χρηματα που θα γλυτωσεις, να αγορασεις το media player της επιλογης σου). Εκει εχεις να ζυγισεις και να επιλεξεις το λειτουργικο που σε βολευει πιο πολυ.

Σχετικα με τους ηχους και τι ενοχλει τον καθενα, αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο, οποτε το αφηνω να το σκεφτεις μονος σου :)


ωραιος συνδιασμος θα ηταν nas synology και ενα nvidia shield για media player
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Τελικά είπα να κάνω μια μικρή υπέρβαση και κατέληξα στο synology nas916+. Παραλαμβάνω αύριο.

Με 'γεια! σου ευχομαι να το χαρεις! Τωρα θα εχεις την ευχαριστη κουραση να το εγκαταστησεις και να το φερεις στα μετρα σου :)
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,572
Ευχαριστώ! Οι άλλες επιλογές που κοιτούσα είχαν τεράστιες διαφορές στην τιμή στο amazon. Το synology ήταν πολύ κοντά σε τιμή, οπότε το πήρα από Ελλάδα και με τρόπο που βόλευε στην πληρωμή.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
μέχρι να γράψει ο φίλος τις εντυπώσεις του,
να πω ότι αυτό που εντυπωσίασε εμένα στο synology,

είναι οι πολύ καλές εφαρμογές για backup και synchronizing που έχει για linux, windows, osx, ios και android,

επειδή χρησιμοποιώ όλα τα παραπάνω και επειδή ειδικά το linux είναι το βασικό λειτουργικό για μένα, το synology μου φάνηκε μέρα με τη νύχτα με το προηγούμενο NAS που είχα


Πιστεύω ότι το Synology είναι με διαφορά κορυφή όσον αφορά software στα NAS που προορίζονται για SOHO χρήση (απλά δεν ξέρω για μεγαλύτερα μεγέθη)