Πρόβλημα με το sub;

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Την προηγούμενη εβδομάδα βάζοντας να παρακολουθήσω ταινία φρέσκια, έπαθα πλάκα με την απόδοση χαμηλών συχνοτήτων, τόσο που σε σημείο να υπερκαλύπτουν τους υπόλοιπους ήχους. Λέω η ταινία θα ήταν έτσι γραμμένη και δεν έδωσα παραπάνω σημασία οπότε χθες βάζω άλλο έργο να δω, μία απ τα ίδια. Οι χαμηλές να είναι υπερβολικές και να συντονίζει το σπίτι. Η ώρα ήταν αργά και φοβήθηκα μην έχω πρόβλημα με τους συγκάτοικους στο κτίριο και πάω στο μενού του Denon 2313 που έχω και κατεβάζω τις εντάσεις σε ό,τι έχει σχέση με το υπογούφερ, δηλαδή το subwoofer volume από -7.5 που είχε βγει με την ισοστάθμιση το έκανα -12 κι αφαίρεσα και το LFE απ το 0 στο -10. Αφού τελειώνει η ταινία βγάζω απ την πρίζα το sub και κοιτάω το master volume, ήταν στο 4 όπως όταν είχα κάνει την ισοστάθμιση, το κατεβάζω στο 3 και ξανά βάζω ταινία να δω τι γίνεται, τζίφος! Οι χαμηλές να παίζουν λες και έχω 10 υπογούφερ, το κατεβάζω στο 1, το ίδιο, το κατεβάζω στο 0, το ίδιο! Γενικώς ό,τι και να βάλω με το master volume, ο ήχος απ το υπογούφερ είναι σαν να χάλασε το ποτενσιόμετρό του και να έχει κλειδώσει ο ήχος του στο 10.
Εχετε καμία ιδέα τι μπορεί να είναι; Κάτι που θα μπορούσα να δοκιμάσω και δεν το έχω σκεφτεί; Να ξανακάνω ισοστάθμιση; Να βρω ένα άλλο υπογούφερ να δοκιμάσω τι παίζει; Πως θα μπορούσα να καταλάβω αν όντως αυτό φταίει; Το υπογούφερ είναι το Dynamic 500 της Martin Logan.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Παρακαλώ, γράψε αναλυτικά το set-up σου. Ώστε να έχουμε καλύτερη εικόνα.

Δεν έχω καταλάβει όμως. Τη ρύθμιση sub την κάνεις από το ίδιο το sub ή από τον AV Receiver;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Η ρύθμιση γίνεται απ τον ενισχυτή, το μόνο που κάνω στο sub είναι να βάλω την ένταση απ το ποτενσιόμετρο στη μέση ώστε να γίνει η ισοστάθμιση. Το φαινόμενο παρουσιάστηκε την προηγούμενη εβδομάδα, το υπογούφερ συμπεριφέρεται σα να είναι το ποτενσιόμετρο στο τέρμα δυνατά. Το χαμήλωσα απ το ποτενσιόμετρο και το πήγα στο 1 και δεν κατάλαβε τίποτα, το πρόβλημα συνεχίζει. Είναι τόσο έντονο που αναγκάστηκα να κατεβάσω ό,τι είχε σχέση με χαμηλές απ τον ενισχυτή για να μπορέσω να δω ταινία αλλά και πάλι μπουμάρει τρελλά, σαν να έχω 10 υπογούφερ μέσα στο σαλόνι. Το set up το φαίνεται στην υπογραφή μου.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,817
Θεσσαλονίκη
Το χαμήλωσα απ το ποτενσιόμετρο και το πήγα στο 1 και δεν κατάλαβε τίποτα, το πρόβλημα συνεχίζει.

Το καλυτερο σεναριο φαινεται οτι ειναι να ταχει παιξει το ποντεσιομετρο.
Το χειροτερο ειναι να εχει βλαβη στο ενισχυτικο σταδιο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Παιδιά κοιτάξτε τι έγινε, δοκίμασα πριν λίγο μία πιθανότητα, επειδή ο ενισχυτής έχει δύο εξόδους για υπογούφερ για κάποιον που θέλει να δουλέψει δύο παράλληλα, έβγαλα το καλώδιο και το έβαλα στην έξοδο SW2, εκεί λοιπόν μου έπαιξε μια χαρά, το έβγαλα και το ξανά έβαλα στην έξοδο SW1 και τώρα παίζει κι εκεί καλά. Τι κουφό είναι αυτό; Είχε κολλήσει η πρώτη έξοδος και με το βάλε - βγάλε ξεκόλλησε;
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Μάλλον θέμα καλωδίου και επαφής φαίνεται να είναι.
Κάνοντας την αλλαγή κούνησες μήπως λίγο το καλώδιο και από την πλευρά του Sub; (Ή έστω, κουνήθηκε μόνο του κατά τη διαδικασία).

Ερώτηση: Αυξομειώνοντας τώρα, όχι από τον ενισχυτη, αλλά από τη μεριά του Sub, ανταποκρίνεται στις αλλαγές του ποτενσιόμετρου;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μάλλον θέμα καλωδίου και επαφής φαίνεται να είναι.
Κάνοντας την αλλαγή κούνησες μήπως λίγο το καλώδιο και από την πλευρά του Sub; (Ή έστω, κουνήθηκε μόνο του κατά τη διαδικασία).

Ερώτηση: Αυξομειώνοντας τώρα, όχι από τον ενισχυτη, αλλά από τη μεριά του Sub, ανταποκρίνεται στις αλλαγές του ποτενσιόμετρου;

Τα καλώδια τα κούνησα και χθες και απ τις δύο πλευρές χωρίς ανταπόκριση, σήμερα τα έβγαλα πρώτη φορά εκτός απ τον ενισχυτή, απ το υπογούφερ το δοκίμασα χθες βάλε βγάλε χωρίς αποτέλεσμα γι αυτό λέω ότι μάλλον το κόλλημα ήταν απ τον ενισχυτή.
Ναι τώρα δουλεύει κανονικά.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,753
Η αλλαγή που έκανες, το επανέφερε. Πολλά μπορεί να το επηρέασαν. Συνήθως η αυξομείωση της τάσης, σέρνει το χορό σε τέτοια πράγματα. Χαίρομαι που είναι όλα καλά. Τώρα, το μέλλον θα δείξει αν υπάρχει και κάτι άλλο. Που δεν το νομίζω. Συνέχισε ν' απολαμβάνεις τα ωραία σου μηχανάκια.:a0210: