Πρόβλημα με ηχοσύστημα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

chriszin

New member
29 October 2016
4


Καλησπέρα, αγόρασα πρόσφατα ένα ηχοσύστημα με τα παρακάτω μηχανήματα:
Ενισχυτή JVC VN-300, 15 Watt που παίρνει ηχεία από 4-16Ω
Ηχεία ΑΚΑΙ SW-T30, 8Ω
Πικαπ KONIG HAV-TT25USB με ενσωματωμένα ηχεία
Ο ενισχυτής και τα ηχεία είναι vintage και ισχυρά μηχανήματα, μόνο το πικάπ υστερεί γιατί είμαι καινούριος στο hi-fi και όταν το αγόρασα δεν είχα ψάξει καλά την αγορά..Το πρόβλημ.α μου είναι ότι όταν παίζω κάποιο δίσκο, ο ήχος έχει κάποια ''χιόνια'' και τρεμουλιάσματα. Συμβαίνει και σε καινούριους και σε παλιούς δίσκους.
Είναι μάπα το πικάπ και καλύτερα να το αλλάξω ή αρκεί να ανβαθμίσω μόνο την κεφαλή του?
Ο ενισχυτής με τα ηχεία συνδέεται με χύμα μαύρο/κόκκινο καλώδιο κομμένο στις άκρες. Το χάλκινο ακάλυπτο κομμάτι συνδέεται στο ενισχυτή βιδωτά. Υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα η συνδεσμολογία? ( αν και νομίζω ότι είναι συνδεδεμένα καλά)
Αν έχει κάποιος οποιαδήποτε ιδέα ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Last edited:

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
δοκιμασε ενα cd player η κανενα λαπτοπ να δεις εαν ειναι οντως απο το πικαπ...που λογικα πρεπει να ειναι απο κει.

τωρα απο κει και περα....τα παιδια θα σου δωσουν απαντησεις.λογικα...απο τα λιγα που ξερω ειναι η κεφαλη σου. αρα θα την βγαλεις φθηνα σχετικα.
 

chriszin

New member
29 October 2016
4
τη βρηκα την ακρη φιλε μου σ'ευχαριστω, ειχα συνδεσει τον ενισχυτη με το πικαπ σε λαθος θεση, το ειχα βαλει phono ενω ηθελε aux. Ο τυπος που μου επισημανε το λαθος μου ειπε οτι παιζει να εχουν ταλαιπωρηθει τα γουφερ των ηχειων λογω της λαθος συνδεσης. Ξερεις αν ισχυει κατι τετοιο? Η αληθεια ειναι οτι αφοτου αλλαξα τη συνδεση πρεπει να βαλω το μπασο τερμα για να πιασω ικανοποιητικα επιπεδα..
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
τη βρηκα την ακρη φιλε μου σ'ευχαριστω, ειχα συνδεσει τον ενισχυτη με το πικαπ σε λαθος θεση, το ειχα βαλει phono ενω ηθελε aux. Ο τυπος που μου επισημανε το λαθος μου ειπε οτι παιζει να εχουν ταλαιπωρηθει τα γουφερ των ηχειων λογω της λαθος συνδεσης. Ξερεις αν ισχυει κατι τετοιο? Η αληθεια ειναι οτι αφοτου αλλαξα τη συνδεση πρεπει να βαλω το μπασο τερμα για να πιασω ικανοποιητικα επιπεδα..

Καλημέρα. Το αν πρόλαβαν να ταλαιπωρηθούν τα woofer είναι σχετικό. Δηλαδή, εξαρτάται από το πόση ώρα και πόσο δυνατά άκουγες με τη λάθος συνδεσμολογία. Αν και συνήθως, σε τέτοιες περιπτώσεις, τα tweter παθαίνουν πιο εύκολα ζημιά.
Την καλύτερη ένδειξη για το τι συμβαίνει, θα την πάρεις αν συνδέσεις ένα CD player ή κάποια άλλη ψηφιακή πηγή στον ενισχυτή, (όπως γράφει και πιο πάνω ο nickvas19). Από τέτοιες πηγές, θα είναι και πιο ασφαλή τα συμπεράσματά σου. Για το πικάπ, έτσι λίγο που κοίταξα δεν υπάρχουν χαρακτηριστικά, μόνο οδηγίες χρήσης, πράγμα που αμέσως δημιουργεί καχυποψία και σίγουρα δεν το καθιστά ικανό για ασφαλή ηχητικά συμπεράσματα. Για μένα, αν μπορείς να επιστρέψεις το πικάπ και να πάρεις κάποιο άλλο που θα σου πουν τα παιδιά εδώ μέσα, θα είναι το καλύτερο. Εκτός και αν το πήρες 2ο χέρι οπότε..............
 

chriszin

New member
29 October 2016
4
Ο συνολικός χρόνος που άκουγα με τη λάθος σύνδεση δεν πρέπει να ξεπέρασε το 10λεπτο. Απλά σε κάποια στιγμή είχα ξεχάσει το volume του ενισχυτή σε μεγάλη ένταση, οπότε όταν ξεκίνησα να παίζω ένα δίσκο ξεκίνησε απότομα να παίζει σε μεγάλη ένταση, δεν ξέρω αν έπαιξε αυτό κάποιο ρόλο. Μπορώ να ακούσω με το ηχοσύστημα αυτή τη στιγμή αλλά το μπάσο είναι ήδη τέρμα οπότε αν χρειαστεί ποτέ παραπάνω έχω θέμα. Θα το τσεκάρω με το cd player, όσο για το πικάπ είναι όντως λίγο της πλάκας, το είχα πάρει ξεκινώντας και δεν ήξερα πολλά. Δεν είναι δεύτερο χέρι αλλά το 10ημερο για την επιστροφή χρημάτων έχει περάσει εδώ και καιρό. Τα tweeter των ηχείων έχουν σχέση με το μπάσο? Δεν είναι για τις ψηλές συχνότητες?
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
σε τετοιες περιπτωσεις συνηθως πρωτα την ακουνε τα tweeter...οπως ακομα και αμα παιξεις μεγαλες εντασεις. Σπανια πας για μπασο...δεν ξερω γτ μαλλον επειδη ειναι πιο μεγαλο το ηχειο μαλλον.αλλα δεν εχει σημασια. πιστευω πως εισαι μια χαρα δεν εχουν παθει κατι. θα το ειχες καταλαβει πιστευω.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Εντάξει τότε. Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχουν πρόβλημα τα ηχεία σου. Έτσι όπως τα γράφεις, δεν φαίνεται να είναι καμένα ή "αρπαγμένα" τα woofer. Σ' αυτές τις περιπτώσεις, ότι έχει πρόβλημα, ή δεν παίζει καθόλου, ή τρίζει. Το αδύναμο μπάσο είναι άλλη ιστορία. Τα tweeter των ηχείων έχουν να κάνουν μόνο με τα πρίμα.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με ηχοσύστημα

τη βρηκα την ακρη φιλε μου σ'ευχαριστω, ειχα συνδεσει τον ενισχυτη με το πικαπ σε λαθος θεση, το ειχα βαλει phono ενω ηθελε aux. Ο τυπος που μου επισημανε το λαθος μου ειπε οτι παιζει να εχουν ταλαιπωρηθει τα γουφερ των ηχειων λογω της λαθος συνδεσης. Ξερεις αν ισχυει κατι τετοιο? Η αληθεια ειναι οτι αφοτου αλλαξα τη συνδεση πρεπει να βαλω το μπασο τερμα για να πιασω ικανοποιητικα επιπεδα..

Κάτι δεν μου ακούγεται καλά.
Σύνδεσες το πικάπ στη θέση aux?Μόνο στην περίπτωση που έχεις phono stage
 

chriszin

New member
29 October 2016
4
Ναι εχει phono γιατι εχει και ενσωματωμενα ηχεια. Ενα KONIG ειναι, το οποιο θα αλλαξω μολις εχω το budget