Meze 99 Classics: Δοκιμή-Παρουσίαση-Video Review

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Meze 99 Classics
Παραδοσιακός μεζές από Ρουμάνικη συνταγή
https://youtu.be/sHUGB8P1ZVY


Τιμή: 309ευρώ
Αντιπρόσωπος:Aurion.gr


Technical Specifications:
Transducersize: 40mm

Frequency response: 15Hz - 25KHz

  • Sensitivity: 103dB at 1KHz, 1mW
  • Impedance: 32Ohm
  • Rated input power: 30mW
  • Maximum input power: 50mW
  • Detachable Kevlar OFC cable
  • Plug: 3.5mm gold plated
  • Ear-cups: walnut wood"

Frequency response graph

ΓŽΕ“eze 99 Fr graph.PNG

Ιmpedance graph

ΓŽΕ“eze 99 Imp Graph.PNG

Πηγή γραφημάτων: innerfidelity.com

Ποιότητα/ΥλικάΚατασκευής
"Woody is a goodie"
Μας αρέσει το ξύλο!
Ωπα αυτό μπορεί να ερμηνευθεί στραβά...Πάμε πάλι
Μας αρέσει η ξύλινη κατασκευή στα ακουστικά, φέρνει πίσω μνήμες για τους παλαιότερους και μια γεύση ρετρό σε μας τους νεότερους που όσο μεγαλώναμε βλέπαμε φωτογραφίες από ξύλινες κατασκευές σε οτιδήποτε αφορά τον ήχο και χαζεύαμε. Το Meze 99 είναι μία τέτοια περίπτωση. Oι πλάτες των ακουστικών είναι φτιαγμένες από ξύλο καρυδιάς και η αίσθηση στο χέρι είναι αντίστοιχη.
99cw-all-features-main5.png

Η στεφάνη είναι μεταλλική ενισχυμένη με μαγγάνιο (stamped magganese springsteel) ενώ για την επαφή με το κεφάλι έχουμε αυτόματο suspension system που έχει την αίσθηση δέρματος, είναι βολικό στην πρώτη επαφή και έχει επαρκές padding.
99c-wg-self-adjusting-band.gif


Τα μαξιλαράκια είναι από PU leather δηλαδή Split leather (δέρμα που προέρχεται από τις εσωτερικές στρώσεις του δέρματος αφού έχει αφαιρεθεί η επάνω "στρώση") + επίστρωση πολυουρεθάνης. Πέρα λοιπόν από αυτή την επίστρωση που ίσως να θεωρηθεί "πλαστικό"¨δεν υπάρχει κανένα ίχνος πλαστικού στο σώμα. Το ακουστικό είναι ξύλο, μέταλλο, δέρμα και βίδες...

Τhumps up από μένα... Το μόνο θέμα είναι ότι ενώ φοράς το ακουστικό εάν χτυπήσεις το σώμα ή το ξύλο ακούς τους μικροφωνισμούς dolby surround. Αντιστοίχως και στις επαφές των πάνω μερών του καλωδίου με το ακουστικό.. Εφόσον βέβαια δεν βγείτε για τρέξιμο με το ακουστικό στο χαλάζι πιστεύω δεν θα έχετε θέμα...

Άνεση
"Αχ αυτά τα μαξιλαράκια..."
Μικρό βάρος? Τσεκ
Ανετη επαφή με τη στέκα? Τσεκ
Ευκολη προσαρμογή στο κεφάλι? Τσεκ
Μη ενοχλητικό clamping? Tσεκ
Ανετα μαξιλαράκια? Ααααααχχχχχχ
Γιατί?Γιατί? Ωραία στην αφή και στην αίσθηση, μαλακά με memory foam εσωτερικά αλλά αυτό το καταραμένο το άνοιγμα είναι πάλι μικρο! Σα να βλέπω το Audio Technica R70x πάλι! Μόνο που αυτή τη φορά αντί για velour έχουμε δέρμα...Δεν μπορώ να καταλάβω αυτήν την επιλογή με τα μικρά ανοίγματα. Εμείς οι αυτιάγκουρες δεν έχουμε ψυχή?
Aυτογκόλ για άλλη μια φορά.. Αnyway ισχύει ότι καιγια τα R70x. To ακουστικό παραμένει άνετο όπως και να χει αλλά σε πολύ κόσμο δεν θα είναι ακριβώς over ear αλλά κάτι ενδιάμεσο σε over ear και on ear. Kάτι που κάποιους ίσως να τους ενοχλήσει σε πολύωρη ακρόαση (αν και η μαλακή αφή τα σώνει σε μεγάλο βαθμο). Προτείνω επίσκεψη στον αντιπρόσωπο για να τα δοκιμάσετε και μόνοι σας.
Ανοιγμα Οβαλ:
Kαθετα 6 εκ
Οριζόντια 5 εκ
Βαθος 1,7 εκ
ΕDIT-UPDATE 2017: Eχει γίνει revision και τα Classics πλέον έρχονται με μεγαλύτερα πιο άνετα μαξιλάρια. Δείτε το βίντεο

Features
"Επαρκώς προικισμένο..."
Eυκολοδήγητο για χρήση με φορητές συσκευές, δεύτερο καλώδιο μικρότερου μήκους με controls, θήκη για τα ακουστικά, δεύτερη μικρότερη θήκη για καλώδια και αντάπτορες, επαρκής απομόνωση (κυρίως από το περιβάλλον προς τα εσάς- αντίθετα οι διαρροές από εσάς προς το περιβάλλον είναι υπαρκτές). Γενικά το ακουστικό είναι προικισμένο για ότι χρειάζεται για καθημερινή χρήση σε κάθε περιβάλλον. Aν ήταν και λίγο πιο μαζεμένα σε μέγεθος (είναι λίγο bulky) και ήταν και αναδιπλούμενα τα πράγματα θα ήταν εξαιρετικά. Ωστόσο δεν μπορούμε να ασκήσουμε ουσιαστική κριτική για τα τελευταία 2 καθώς λόγω της κατασκευής με ξύλο και μέταλλο μάλλον δεν είναι εφικτά
Τα καλώδια είναι αφαιρούμενα και στον τερματισμό προς την πλευρά των ακουστικών φέρουν ενδείξεις R και L για δεξί και αριστερό κανάλι αντίστοιχα και η τοποθέτηση τους είναι εκείνη που καθορίζει ποιο ακουστικό θα είναι το δεξί και ποιο το αριστερό.
Τα μαξιλαράκια δεν γνωρίζω αν είναι αντικαταστήσιμα. Είχα διαβάσει ότι η εταιρεία ετοιμάζει ανταλλακτικά μαξιλαράκια με μεγαλύτερα ανοίγματα. Μακάρι.

Ενίσχυσηκαι ματσάρισμα
"Ευκολο"
Ενίσχυση: Στα 32 οhm παίζει μια χαρά και από κινητό. Και όχι μόνο παίζει αλλά μάλλον είναι σχεδιασμένο για να παίζει καλά με τέτοιο συνδυασμό. (o Sonus παρακάτω θα σας αναφέρει μερικά πράγματα που θα χρειαστεί να έχετε στο μιαλό σας) Εγώ λέω ότι αν θέλετε κάτι που δεν χρειάζεται ενισχυτή εδώ θα βρείτε αυτό που ψάχνετε. Αυτό δεν θα πει βέβαια ότι αν έχετε κάποιο ενισχυτή και γενικά κάποια αξιόλογα συνοδά δεν θα επωφελειθείτε...
Ματσάρισμα: Και κάπως έτσι πάμε στο ματσάρισμα. Ο μεζές έχει μπόλικο πιπεράκι (μπάσο) και θέλει λίγο αλατάκι (πρίμα). Οπότε προτιμήστε ουδέτερα συνοδά που να τείνουν λίγο προς τον αναλύτικό χαρακτήρα. Με τον Schiit Jotunheim στα αυτιά μου τουλάχιστον κάνουν καλό match καθώς ο ενισχυτής τείνει στην αναλυτικότητα και έχει μια έμφαση ψηλά και ενά forwardness από τις ανώτερες μεσαίες και πάνω.
Επίσης ο χαρακτήρας του Meze 99 βοηθάει τις αδυναμίες του ντακ μου (ifi micro) (λεπτά σώμακαι γενική ξηρότητα).
Γενικά το πιάσατε το νόημα. Αποφύγετε λαμπάτους με υπερβολικές παραμορφώσεις και θερμά ντακ, προτιμήστε ουδέτερα συνοδά με ικανή λεπτομέρεια και αναλυτικότητα (πάντα χωρίς υπερβολές)

SoundIntro
H πρώτη μου επαφή με τα meze ήταν στην 3η πανελλήνια έκθεση ακουστικών. Ηταν μια πολύ καλή ευκαιρία καθώς διαβάζοντας πολλά θετικά reviews τριγύρω μου είχε ανοίξει η όρεξη. Μέχρι τότε μεζέ άκουγα αλλά μεζέ δεν έβλεπα. Στην έκθεση λοιπόν ήρθε η στιγμή να έχω την πρώτη μου επαφή μαζί τους όπου εκτίμησα την κατασκευή τους αλλά είπα ότι προσωπικά θα ήθελα να τα ακούσω με ένα solid state ενισχυτή αντί με λάμπα. Χάρις στην aurion η ευκαιρία αυτή μου δόθηκε και παρακάτω σας παρουσιάζω τις εντυπώσεις μου.


Xαμηλές
"Ανεβασμένο,ευχάριστο και ...wooly"
Ξεκινώντας από το sub-bass η απόδοση μπορούμε να πούμε είναι αρκετά καλή. Το γράφημα δείχνει πολύ καλή γραμμικότητα μέχρι τα 40 hz περίπου. Και αυτό είναι που ακούγεται.Το sub-bass δεν είναι εξαφανισμένο αλλά χτυπάει δυνατά όντας ικανό να δώσει δυνατές δονήσεις στο κεφάλι σας(head-shake). Ενα τραγούδι με το οποίο μου αρέσει να τεστάρω το μπάσο και τις δονήσεις που μπορεί να δώσει είναι το "Talking Body" της Τοve Lo.
Tove-Lo-–-Talking-Body.jpg
Στα 25 δευτερόλεπτα μπαίνει μπάσο που περισσότερο νοιώθεις τη δόνηση παρά το ακούς. Το Meze πετυχαίνει να κάνει ΑΙΣΘΗΤΕΣ τις δονήσεις. Πολλά ακουστικά που έχω δοκιμάσει (κυρίως ανοικτού τύπου) είτε αποδίδουν τις δονήσεις ξεψυχισμένα είτε σχεδόν καθόλου... Οπότε τo Meze σαν κλειστό ακουστικό που είναι έχει καλή απόδοση μέχρι αρκετά χαμηλά. Συνεπώς η απόδοση και η επέκταση είναι σε καλά επίπεδα (αν και όχι η καλύτερη που έχω ακούσει ποτέ-ίσως υπάρχει μια σταδιακή πτώση μετά τα 40 hz) αλλά με την απόδοση τους μέχρι τα 30-40 hz δεν νομίζω ότι θα έχει κανείς παράπονο.

Συνεχίζοντας προς τις μεσαιοχαμηλές και ανώτερες χαμηλές εκεί τα πράγματα είναι τσιμπημένα. Οχι υπερβολικά αλλά είναι εμφανώςτσιμπημένα δίνωντας έναν σωματώδη,διασκεδαστικό και ελαφρώς wooly χαρακτήρα...Η εμφάνιση σηνάντησε την απόδοση...Το πόσο θα αρέσει είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα το λατρέψουν ενώ άλλοι θα προτιμήσουν κάτι άλλο.
Προσωπικά μου αρέσει αρκετά για αυτό που είναι,για να ακούω και να ευχαριστιέμαι και να ξεχνιέμαι. Οχι για να αναλύσω την ηχογράφηση
ΕDIT-UPDATE 2017: Με τα νέα μαξιλάρια το μπάσο είναι πιο έντονο από ότι θυμάμαι. Εχει μετρηθεί από το tyler του innerfidelity. Tα meze είναι λίγο πιο χρωματισμένα με το ίδιο χρώμα

Μεσαίες 8/10
"Smooth n' Βeautiful"
Οι χαμηλές μεσαίες συνεχίζουν στο ίδιο μοτίβο με το ανώτερο μπάσο και ευτυχώς πατρεύονται όμορφα και ομοιόμορφα σε ένα γλυκό και θερμό χαρακτήρα.Οι μεσαίες γενικά είναι γλυκές, μη επιθετικές με καλή ροή. γεμάτο σώμα και χωρίς σημαντικές ανομοιομορφίες (πέρα από τον θερμό χαρακτήρα που προαναφέρθηκε).Προσωπικάθα ήθελα να ήταν λίγο πιο ελεύθερες να ακουστούν σε σχέση με το κάπως ανεβασμένο μπάσο αλλά αυτό είναι το προσωπικό μου γούστο. Κάποιοι άλλοι θα διαφωνήσουν μαζί μου καθώς αυτό το γεμάτο σύνολο είναι το στοιχείο που δίνει στο ακουστικό χαρακτήρα.
Οι φωνές πάντως είναι ευκρινείς, σωματώδεις και χωρίς τσιρίγματα, ουδέτερα τοποθετημένες (σίγουρα όχι laid-back και όχι forward) ενώ έγχορδα όργανα όπως κιθάρες μπορούν να αποδοθούν με το πλήρες σώμα τους μέχρι χαμηλά (χωρίς να είναι σκληρές καιλεπτόηχες δηλαδή)
Πρίμα 5,5/10
"Unoffensive"
Tα πρίμα είναι μη επιθετικά, δεν ξυρίζουν, δεν τρυπάνε αυτιά και ταυτόχρονα δεν είναι σκοτεινά ή υπερβολικά laid-back. Ισως όμως προσωπικά να ήθελα ένα κλικ ενέργειας παραπάνω καθώς πιστεύω ότι τείνουν ελαφρώς στη μαλακή παρουσίαση. Αλλά είναι κοντά σε αυτό που θα ήθελα και το να μην σου τρυπάει τα αυτιά ένα ακουστικό είναι μεγαλύτερο προσόν για μένα από το να έχει τρελή επέκταση αλλά ταυτόχρονα και τρελά peaks, συριστικά και ανωμαλίες...
Μιλώντας για επέκταση, η απόδοση του meze είναι συμπαθητική χωρίς να είναι οι καλύτερη που έχω ακούσει. Γενικά η απόδoση είναι σε συμπαθητικό επίπεδο αλλά δεν πιστεύω ότι είναι το δυνατότερο στοιχείο του ακουστικού. Ισως υπάρχει μια μικρή σταδιακή υποχώρηση (βύθισμα) στα κατώτερα πρίμα μέχρι να γίνει σταδιακή επαναφορά σε ένα μικρό peak στα 9-10khz.
Mελίγα λόγια ευχάριστα πρίμα, μη επιθετικά χωρίς να είναι σκοτεινά όχι όμως τα πιο ποιτικά και εντυπωσιακά/ενθουσιώδη που θα ακούσετε.

Oυδετερότητα/Ισορροπία
"Euphoria"
Το ακουστικό δεν μπορείς να πεις ότι πάσχει κάπου κατά τη γνώμη μου. Δεν έχει κάποιο πολύ αρνητικό στοιχείο , δεν έχει τρομαχτικές ανισορροπίες. Ναι δεν θα το χαρακτήριζα "ουδέτερο" αλλά θα το χαρακτήριζα "ευχάριστα ισορροπημένο".Εχει ένα ευφωνικό και κυρίως ευφορικό χαρακτήρα. Διασκεδαστικός-ελαφρώς μπασάτος ήχος, γεμάτος, με βουτηρώδεις μεσαίες και εύπεπτα πρίμα. Σε όποιον αρέσει αυτή η περιγραφή τα meze πρέπει σίγουρα να είναι στη λίστα του για ακρόαση. Οποιος ενδιαφέται για κάτι απόλυτα flat, μονιτορέ και αναλυτικό, του αρέσει η απόλυτη πιστότητα και η ανάλυση της ηχογράφησης δηλαδή (είτε αυτή είναι καλή... είτε ενοχλητικά κακή...) τότε ας κοιτάξει κάτι άλλο.
Συνολo:Καλή ύπαρξη sub-bass, τσιμπημένο mid και upperbass, ισσοροπημένες μεσαίες με ένα hint θερμότητας, σχετικά ισσοροπημένα πρίμα χωρίς spikes αλλά με μια οπισθοχώρηση στα κατώτερα-μεσαία πρίμα και μέτρια επέκταση πέρα από τα 10 khz.

Συριστικά/Ομαλότητα
"Analogue"
Νομίζω ότι έχει γίνει κατανοητό πλέον ότι θα πάρει καλό βαθμό στον συγκεκριμένο τομέα. Δεν υπάρχει ίχνος συριστικών παρά μόνο αν είναι έντονα στην ηχογράφηση. Επίσης έχουμε ομαλότητα και ισσοροπία στις μεσαίες και υπαρκτό sub-bass ώστε να μην χρειάζεται να ανεβάζεις την ένταση στον θεό για να το νοιώσεις. Υπάρχει όμως και αυτό mid-bass hump που σε περίπτωση που ακούτε σε χαμηλές εντάσεις ο μπασάτος χαρακτήρας ίσως κυριαρχήσει σε βάρος των ανώτερων συχνοτήτων και εκεί είναι που ίσως να νοιώσετε ότι λείπει καθαροτήτα και παρακινηθείτε να ανεβάσετε τα ντεσιμπελ.Αντίστοιχα όμως αν σας αρέσει να ακούτε σε μέτριες προς μεγαλύτερες εντάσεις τότε...you are in for a treat. Mε fun, punchy και δυναμικό ήχο χωρίς το ενοχλητικό τυπικό v-shape που συναντάμε συνήθως σε ακουστικά της κλειστής κατηγορίας αλλά με όμορφες μεσαίες στη θέση του.

MουσικήΣκηνή
"Οχι πια κλεισούρα, τέρμα τα δάκρυα"
Εκταση μουσικής σκηνής, imaging θέσεων και αποστάσεων, διαχωρισμός οργάνων όλα είναι σε καλά επίπεδα για κλειστό ακουστικό . Οι αποστάσεις είναι σαφείς, ο διαχωρισμός επαρκής, η ικανότητα για καλή στερεοφωνική εικόνα και πλάτος υπαρκτή (ειδικά όταν είναι χαρακτηριστικό της ηχογράφησης). Δεν μπορώ να πω ότι θα κερδίσει σε έκταση και αέρα καλά ανοικτά ακουστικά αλλά πιστεύω ότι αν είχατε(όπως και εγώ) παράπονο για την αίσθηση κλεισούρας στα κλειστά ακουστικά που έχετε ακούσει τότε εδώ ίσως βρείτε κάτι που ψάχνατε.

Λεπτομέρεια
"Ικανό"
Παρόλο που συνήθως σε ακουστικά με αντίστοιχο χαρακτήρα και "κούρδισμα" δεν είναι ασύνηθες να συναντάμε παραχωρήσεις όσον αφορά την ανάδειξη των λεπτομερειών στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορώ να πω ότι συνάντησα σημαντικές παραχωρήσεις. Το ακουστικό είναι στα πλαίσια της κατηγορίας. Δεν είναι detail monster, δεν έχει αυτή την προώθηση της λεπτομέρειας στο πρόσωπο σου όπως πολλά Akg αλλά έχει ικανή λεπτομέρεια παρουσιαζόμενη με πιο χαλαρό τρόπο.

Συνοψη
Το αποτέλεσμα? Στα δικά μου μάτια (ή μάλλον αυτιά) η συνταγή είναι επιτυχημένη. Ευκολοδήγητο, όμορφο, καλή κατασκευή,ευπροσάρμοστο είτε σε εξωτερικό είτε σε εσωτερικό περιβάλλον,γλυκός δημοφιλής χαρακτήρας, σε σχετικά προσιτή τιμή(ειδικά αν υπολογίσεις τις σχεδόν μηδαμινές ενισχυτικά απαιτήσεις). Αν επιθυμείτε βέβαια ένα απόλυτα reference ουδέτερο ήχο ή στοιχεία αναλυτίκοτητας ή επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε το ακουστικό για monitoring προφανώς πιστεύω έχει γίνει κατανοητό ότι αυτό το ακουστικό δεν είναι για εσάς. Και δεν προορίζεται για αυτό το κοινό. Για εκεί που προορίζεται θα πάει πολύ καλά.
Approved
approved_7.png


Θετικά:Ευφορικός μη επιθετικός ήχος/συμπαθητικόall-arounder, ελλειψη σκληρότητας και συριστικών, κατασκευή,ευκολη οδήγηση, μουσική σκηνή (για κλειστού τύπου), δυνατότητα χρήσης είτε σε εξωτερικό είτε σε εσωτερικό περιβάλλον, επαρκή accessories, ρετρό design σε μια εποχή που κυριαρχούν τα beats...
Aρνητικά: Mid και upper bass έμφαση/γενικά όχι ουδέτερο, μικροφωνισμοί από καλώδιο και από κρούση στο μεταλλικό σώμα, λίγο bulky για χρήση στο δρόμο, έλλειψη δυνατότητας αναδίπλωσης για ευκολότερη μεταφορά

Thebest:Ευφορικός ήχος μέσα αλλά και έξω από το σπίτι
Αnd the ugliest:Οχι ουδέτερο


Ποιος τα αγοράζει?Oποιος θέλει "το πακέτο" που περιγράφθηκε στη σύνοψη με τον ηχητικό χαρακτήρα που περιγράφθηκε στο ήχο.
Που θα το βρείτε:www.aurion.gr - Δ.Κυριακού 3, Kηφισιά - 2108088902




Ευχαριστίες:Ευχαριστούμε θερμά την Aurion και προσωπικά τον κύριο John Demos για την παραχώρηση των ακουστικών έτσι ώστε να γίνει εφικτή η παρουσίαση. Και όχι μόνο για την παρουσίαση αλλά βεβαίως και για την δυνατότητα να τα έχουμε μαζί μας στην επίσημη συνάντηση των ακουστικάριων στην Αθήνα έτσι ώστε να μπορούν να τα ακούσουν τα μέλη μας.
 
Last edited:

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Meze 99 Classics: Δοκιμή και παρουσίαση



Meze-99 Classics

Δοκιμή & Παρουσίαση: -Μία 2η Γνώμη

Γενικά. Τα Meze-99 ήλθαν στα χέρια μου μαζί με τα άλλα μηχανάκια που η αντιπροσωπεία (Aurion) πρόσφερε ευγενικά για δοκιμή και ακρόαση. Και είχα την τύχη να τα δοκιμάσω πρώτος.
Όπως διαπιστώθηκε εκ των υστέρων τα ακουστικά ήταν άστρωτα όταν ξεκίνησα να τα δοκιμάζω. Ο ήχος τους όσσο προχωρούσαν οι ακροάσεις βελτιωνόταν. Αυτό έχει κάποια σημασία, διότι ορισμένα συμπεράσατα που προέκυψαν από τις ακροάσεις ενδέχεται να μην ισχύουν, τουλάχιστον στο βαθμό που αναφέρονται. Ο Μάνος τα δοκίμασε δεύτερος, αφού είχαν παίξει αρκετά και μπορόύμε να είμαστε βέβαιοι ότι η απόδοση τους είχε πια σταθεροποιηθεί.

Περί βααθμολογίας.
Ο Μάνος, όπως είδατε πιο πάνω ακολουθεί σύστημα αναλυτικής βαθμολόγησης των επιμέρους στοιχείων. Προσωπκά προτιμώ να ακολουθώ ένα πιο χαλαρό σύστημα. Οι διαβαθμίσεις από το κατώτερο προς το ανώτερο είναι οι εξής:
Μέτριο - Καλό - Πολύ Καλό -Άριστο - Εξαιρετικό. Και σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις: - Κορυφαίο.
Διαβάθμιση πιο κάτω του μετρίου δεν έχει νόημα. Διότι σημαίνει ότι το αντικείμενο που εξετάζουμε δε μας κάνει όλως διόλου.

Θα διαπιστώσετε ακόμα πως διαφέρουμε στον τρόπο προσέγγισης. Και δεν έχουμε τα ίδια κριτήρια. Έτσι ο αναγνώστης θα αποκτά μία πιο ολοκληρωμένη γνώμη. Πρπκύπτει πάντως ότι παρά τις επί μέρους διαφορές σε βασικά συμπεράσματα συμπίπτουμε. Και αυτό δεν μποεί να είναι τυχαίο.

Μία καινούργια κατηγορία Ακουστικών. Τα Meze-99 ανήκουν σε μία καινούργια κατηγορία ακουστικών που δεν υπήρχε μόλις δύο-τρία χρόνια πριν και προέκυψε από την ανάγκη να ανταποκριθούν οι κατασκευαστές στην τεχνολογική εξέλιξη. Πρόκειται για ακουστικά που είναι φτιαγμένα εξ υπαρχής για να παίζουν με φορητές συσκευές (κινητά, Laptops, Tablets, κλπ). Ικανοποιώντας όμως ταυτόχρονα και τις ανάγκες πολλών μουσικόφιλων για καλό ήχο. Και ξεφεύγοντας από τα αντίστοιχα ακουστικά χαμηλού κόστους που κατακλύζουν την αγορά.
Έχει ιδιαίτερη σημασία αυτό, διότι οι κατασκευαστές σκόπιμα προσαρμόζουν το χαρακτήρα των ακουστικών, ώστε να ανταποκρίνονται στις ιδιαιτερότητες των παραπάνω πηγών (μικρή ισχύς εξόδου, κάποιες αδυναμίες στις πηγές, κλπ). Συνεπώς αποκτά ιδιαίτερη αξία η απόδοση τους με τέτοιες πηγές, οι οποίες πρέπει από τώρα και στο εξής να συμπεριλαμβάνονται στις δοκιμές.
Τέτοιες δοκιμές δεν έχουν νόημα για τα κλασσικά ακουστικά π.χ. Sennheiser 6xx, 800, AKG K-27x, Audeze κλπ, ή τις διάφορες σειρές Studio Monitors, που θέλουν καλή και σοβαρή ενίσχυση για ν' αποδώσουν και συνεπώς για να τα κρίνεις.

Στην καινούργια κατηγορία αυτή ακουστικών ανήκουν τα Meze-99 της παρουσίασης μας. Στην κατηγορία αυτή ανήκουν επίσης πολλά ακουστικά καινούργιας γενιάς που είδαμε και ακούσαμε στην Έκθεση. Master & Dynamics, Audio Technica (κάποιες σειρές), V-Moda, τα Sonus Faber Pryma που επίσης έχουμε για δοκιμή, κλπ.

Η Διαδικασία των Δοκιμών και ακροάσεων. Κατά τη διάρκεια των δοκιμών εφάρμοσα αυστηρά καθορισμένη διαδικασία. Την οποία ακολούθησα και με τα άλλα ακουστικά που συνέπεσε να δοκιμάζω. (Σχετικά μ' αυτά σε επόμενες παρουσιάσεις).

α) Δοκίμασα τα ακουστικά με μία σειρά διαφορετικές πηγές, προκειμένου να διαπιστώσω πως συμπεριφέρονται τα ακουστικά με πηγές που έχουν εντελώς διαφορετικά χαρακτηριστικά και ποιότητα. Αξιοσημείωτο είναι ότι προέκυψαν σημαντικές διαφορές ανάλογα με την εκάστοτε πηγή. Τις λεπτομέρειες τις δίνω πιο κάτω με την ανάλυση των επί μέρους στοιχείων. Το ουσιώδες, εκείνο που πρέπει να κρατήσουμε, είναι πως αν ενδιαφερόμαστε να αγοράσουμε ακουστικά αυτής της κατνούργιας κατηγορίας ακουστικών, είναι ιδιαίτερα χρήσιμο να τα δοκιμάσουμε πρώτα με την πηγή όπου σκπεύουμε κυρίως να τα συνδέουμε.Το γράφω αυτό, διότι τέτοιες διαφορές προκύπτουν και σε άλλα ακουστικά της κατηγορίας, όχι μόνο στα Meze.
Οι πηγές με τα οποία τα συνέδεσα και έκανα ακροάσεις ήταν διαδοχικά οι παρακάτω:
-Κινητό LG Optimus 5 (E-610). Παλιό χαμηλομεσαίου κόστους.

-Κινητό Samsung Galaxy S6 (Hi-End κινητό).

-Sandisk Sansa Clip+ DAP. Το γνωστό σε όλους και αγαπημένο.

-Prism Ορφεύς. (Μηχάνημα αναφοράς).Από την έξοδο ακουστικών του.

-EMU 0404 USB. Από την έξοδο ακουστικών της γνωστής μας κάρτας.

-iFi Micro iDSD DAC/Amp. (Για πολύ μικρό χρονικό διαστημα),

-Questyle CMA600i. Ο ενισχυτής ακουστικών αναφοράς που είχαμε και στη συνάντηση.


β) Σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις και με κάθε εκάστοτε συνδεόμενη πηγή χρησιμοποιήθηκε στις ακροάσεις το ίδιο εκ των προτέρων ετοιμασμένο πρόγραμμα. Αποτελούμενο από ποικιλία μουσικών κομματιών με σκοπό να διαπιστωθεί η συμπεριφορά των ακουστικών κατά την αναπαραγωγή επιμέρους συχνοτήτων, αλλά και πολλών εντελώς διαφορετικών ειδών μουσικής.
Στα κομμάτια αυτά συμπεριέλαβα και κάποια κομμάτια με δικές μου ηχογραφήσεις που ξέρω καλά πως παίζουν (και πως πρέπει να παίζουν) τα όργανα και οι φωνές. Σκοπός να διαπιστωθεί η όποια κάθε φορά απόκλιση από αυτό που γνωρίζουμε ως πραγματικό.

Το πρόγραμμα με τα μουσικά κομμάτια´φαίνεται παρακάτω...

My_Test.JPG


Ας δούμε τώρα τα αναλυτικά συμπεράσματα
.

Εμφάνιση.
Τα Ακουστικά είναι όντως εμφανίσιμα και σ' αυτό συμβάλλουν ο συνδυασμός του ξύλου με τη μεταλλική στεφάνη και τις επίχρυσες διακοσμήσεις.
Βαθμολογία Εμφάνισης. -Άριστα

Ποιότητα Κατασκευής
Το ξύλινο περίβληημα κάθε ακουστικού μαζί με τη μεταλλική στεφάνη δίνουν μία πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.Στα θετικά στοιχεία εντάσσεται και η σύνδεση καθενός ακουστικού χωριστά με άποσπώμενο για κάθε ακουστικό καλώδιο, το οποίο διακλαδίζεται σε Υ για δεξιό και αριστερό κανάλι. Το διπλά αποσπώμενο καλώδιο δίνει επίσης τη δυνατότητα να δοκιμάσει κανείς μελλοντικά Custom καλύτερο καλώδιο κσι Balamced συνδέσεις.
Βαθμολογία Ποιότητας Κατασκευής.. -Πολύ καλή προς Άριστη.

Άνεση.
Φορώντας τα ακουστικά μου φάνηκαν πολύ άνετα. Ελαφριά και Over Ear στη δική μου περίπυωση δε με κούρασαν καθόλου. Και τα βρήκα κατάλληλα για μακρόχρονη ακρόαση. Σε αντίθεση με το Μάνο που διαμαρτύρεται για το μέγεθος και το σχήμα, στον τομέα αυτόν δεν έχω κανένα παράπονο!
Τούτο και μόνο αρκεί για να γίνει αντιληπτό πόσο υποκειμενικές μπορούν να είναι οι κρίσεις όταν αφορούν ακουστικά. Το ζήτημα της άνεσης εκτός από ακραίες περιπτώσεις είναι εντελώς προσωπικό και διαφέρει από άτομο σε άτομο.
Το καλώδιο τους -τύπου μαλακό κορδόνι- είναι πολύ εύκαμπτο, δεν τρίβεται με τα ρούχα και δεν έχει τάση να στρίβει ή να μπλέκεο. Ένα θετικό στοιχείο λοιπόν και από εδώ.

Για το θέμα του μικροφωνισμού που αναφέρει ο Μάνος πιο πάνω είναι γεγονός. Αν χτυπήσουμε ελαφριά με τα δάχτυλα μας είτε πάνω στο ξύλινο εξωτερικό περίβλημα τους, είτε πάνω στη μεταλλική στεφάνη (τη στέκα) ακούγεται έντονα και η δόνηση μεταδίδεται και στα δύο ακουστικά. Αν θέλουμε μπορούμε κάλλιστα να παίξουμε "ταμπούρλο" πάνω στ' ακουστικά με τα δάχτυλα μας κι' αυτό ν' ακούγεται δυνατά, καθαρά και έντονα. Έχει κάποια σημασία αυτό; Μήπως χρησιμοποιούμε τα ακουστικά για να παίζουμε, αντί να ακούμε μουσική; Όχι, αλλά υποψιάζομαι ότι η τόσο εύκολη μετάδοση δονήσεων από το ένα ακουστικό προς το άλλο έχει επίδραση στο χαρακτήρα τους, ειδικά όσον αφορά τις μεσαίες και μεσοχαμηλές συχνότητες. Σε επόμενη έκδοση θα πρέπει να αντιμετωπιστεί το φαινόμενο, προφανώς με παρεμβολή κάποιου είδους απομόνωσης μεταξύ σώματος αξουστικών και στεφάνης.

Βαθμολογία Άνεσης: Με βάση τα παραπάνω, πολύ καλά προς άριστα, ή μάλλον σχεδόν άριστα για να είμαι πιο ακριβής!

Απομόνωση
Τα Meze-99 ως κλειστολυ τύπου απομονώνουν από τους θορύβους του εξωτερικού περιβάλλοντος. Η απομόνωση αυτή είναι μάλλον στο μέσο όρο. Αν κάποιος δίπλα θέλει να μας μιλήσει, μπορούμε να τον ακούσουμε και να συνομιλήσουμε, με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν ακούμε δυνατά μουσική εκείνη τη στιγμή. Διαρροή πρός τα έξω (leakage) δεν παρατήρησα. Στοιχείο ιδιαίτερα σημαντικό για κάποιους χρήστες.
Βαθμολογία Απομόνωσης. Καλή.

Ηχητική Απόδοση και Συμπεριφορά
Γενικές Παρατηρήσεις.
Κατά τη διάρκεια των ακροάσεων παρουσιαστηκαν σημαντικές διαφοροποιήσεις στην απόδοση και τη συμπεριφορά των ακουστικών σε επί μέρους σημεία, αναλόγως προς την πηγή με την οποία ήταν συνδεμένα..Τούτο σημαίνει ότι ενδέχεται να υπάρξουν θέματα ταιριάσματος ("ματσαρίσματος") με διάφορες πηγές και ας το έχει υπ' όψη του κάθε υποψήφιος κάτοχος.Καλό είναι όπως έγραψα πιο πάνω να τα δοκιμάσει πρώτα με την εκάστοτε κύρια πηγή του. Από την άλλη πλευρά είναι πολύ σοβαρή η πιθανότητα τα ακουστικά να ήταν σε διαδικασία στρωσίματος, που δικαιολογεί ως ένα βαθμό τις αποκλίσεις που παρατηρήθηκαν.

Όπως και να'χει ο βασικός χαρακτήρας των ακουστικών παραμένει και δεν αλλάζει παρά τις διαφορές στα επί μέρους.

Παρακάτω λοιπόν περιγράφω την ηχητική απόδοση των ακουστικών με τις αντίστοιχες κάθε φορά πηγές.

Με κινητά
Είναι αρκετά ευαίσθητα και μπορούν να παίξουν σε ικανοποιητικές εντάσεις από το κινητό ή τη χαμηλής ισχύος φορητή πηγή μας χωρίς να χρειάζονται χωριστή ενίσχυση. Δεν παρατήρησα διαφορά στην απόδοση ανάμεσα στα δύο κινητά Android που χρησιμοποίησα [ LG Optimus 5 (E-610) κσι Samsung Galaxy S6].

Τονική Ισορροπία. Παίζοντας απ' ευθείας από κινητό πολύ καλή προς άριστη σε όλο το ακουστικό φάσμα χωρίς ενοχλητικές εξάρσεις ή "τρύπες" σε επί μέρους συχνότητες.Συνολικά ισορροπημένα αποδίδουν το ίδιο καλά σε όλα τα είδη μουσικής χωρίς να ευνοούν κάποιο.
Στις μεσαίες και υψηλές συχνότητες είναι αναλυτικά και μπορούν να αναδείξουν τις ατέλειες μιάς ηχογράφησης, ενώ συγχρόνως είναι ξεκούραστα και δεν ενοχλούν. Σ' αυτό ακριβώς συμβάλλει η συνολική τονική ισορροπία τους.

Χαμηλό. Το χαμηλό τους είναι πλούσιο και πολύ εκτεταμένο, αν και κάπως (λίγο) χαλαρό. Παρακολουθούμε με ευχέρεια τη μελωδική γραμμή του μπάσου. Τα ακουστικά δίνουν μία μικρή έμφαση στο άνω χαμηλό (150-200 Hz) που γίνεται αντιληπτό ως ελαφρύ "φούσκωμα" σ' αυτή την περιοχή. Προκύπτει ένας ελαφριά μπασάτος χαρακτήρας. Οι φωνές και τα όργανα σ' αυτή την περιοχή αποκτούν κάπως περισσότερο "βάρος", θα λέγαμε.

Άρθρωση. Η άρθρωση, η δυνατότητα να παρακολουθούμε τα λόγια ενός κομματιού, ειδικά σε δύσκολα χορωδιακά κομμάτια είναι κάπως μειωμένη. Εδώ βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η απόδοση στα χορωδιακά αποτελεί μία από τις δυσκολότερες δοκιμασίες, πόσο μάλλον περισσότερο όταν παίζουν απλά από κινητό.

Στερεοφωνική Εικόνα. -Άριστη. Τα ακουστικά ξεδιπλώνουν μία εκτεταμένη στερεοφωνική εικόνα με άριστο πλάτος και άριστο βάθος, η οποία βοηθάει να παρακολουθήσουμε με άνεση όλα τα όργανα και την ενορχήστρωση. Τέτοια απόδοση από κινητά και φορητές πηγές είναι ασυνήθιστη για ακουστικά αυτού του μεγέθους. Συνήθως έχουμε στένεμα, συμπίεση. Αλλά γι' αυτόν ακριβώς το λόγο τα ακουστικά εντάσσονται σε μία καινούργια, ιδιαίτερη κατηγορία. Είναι φτιαγμένα έτσι, από κατασκευής ν' αποδίδουν πολύ καλά με τις μοντέρνες φορητές πηγές μας.

Με Sandisk Sansa Clip+
Οι ακροάσεις συνεχίστηκαν με το γνωστό σε πολλά μέλη του φόρουμ φοργτό Player, Sansa Clip+ με την προσθήκη Rockbox. (Βλ. εδώ).
Στην SD καρτούλα υπήρχαν ήδη τα κομμάτια που αναφέρονται πιο πάνω στο πρόγραμμα αναπαραγωγής για δοκιμές.

Από την πρώτη στιγμή έγινε αντιληπτό πως κάτι δεν πήγαινε καλά. Στενότερη και ασταθής κάπως στερεοφωνική εικόνα, αδύναμη μεσαία περιοχή, χαλαρό και κυρίως χρωματισμένο χαμηλό. Καμμία σχέση με το απολαυστικά μουσικό πρόγραμμα ππυ μόλις πριν λίγο άκουγα από τα κινητά.
Μου φάνηκε αρκετά περίεργο, διότι κατά κανόνα το Sansa Clip+ συμπεριφέρεται πολύ καλά και παίζει χωρίς πρόβλημα με όλα τα ακουστικά που κατά καιρούς το έχω συνδέσει. Διεγείρει ακόμα και τα κυριολεκτικά αναίσθητα AKG K-271 (Made in Austria), κι' ας μην τα οδηγεί σε μεγάλες εντάσεις κι' ας είναι εμφανείς κάποιες συμπιέσεις και σκληρότητες.

Η συνολική αίσθηση που έλαβα από την ακρόαση με Sansa Clip+ ήταν απώλεια ελέγχου κατά την οδήγηση!

Με τον Prism Orpheus
Ο Ορφέας είναι από κάθε άποψη μηχάνημα αναφοράς. Κορυφαίος ADC/DAC, προενισχυτής μικροφώνων και Line και η ποιότητα του δεν αμφισβητείται από κανένα. Οι δύο έξοδοι ακουστικών που διαθέτει είναι πολύ ποιοτικές, μολονότι δεν διαθέτουν αρκετή ισχύ για να παίξουν πολύ δυνατά αναίσθητα ακουστικά. Με τα AKG K-271 που είναι η αναφορά μου, ναι μεν δεν διαθέτει αρκετή ισχύ για να παίξουν αρκετά δυνατά, όμως αποδίδουν εξαίρετα τα ηχοχρώματα των φωνών και οργάνων, με άριστη τονική ισορροπία. Το ίδιο ισχύει και με άλλα ακουστικά που έχω συνδέσει πάνω στον Ορφέα.

Συνδέοντας τα Meze-99 πάνω στον Ορφέα έλαβα τα αποτελέσματα που έλαβα συνδέοντας τα με το Sansa Clip+ και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμό. Η αστάθεια, οι χρωματισμοί και το πολύ εκτεταμένο, διογκωμένο και ασαφές χαμηλό ήταν πολύ έντονα. Με λίγα λόγια η ακρόαση πάνω στον Ορφέα ήταν απογοητευτική.

Παρόμοιο αποτέλεσμα, λίγο διαφορετικό, είχα συνδέοντας τα (για πολύ λίγο) με την κάρτα ήχου EMU 0404 USB. Χωρίς τις αστάθειες που και τους χρωματισμούς που παρατηρήθηκαν στις δύο προηγούμενες περιπτώσεις, αλλά με μία πτώση στη μεσαία περιοχή που τα έκανε να ακούγονται εντελώς αδιάφορα, "ψόφια"!
Τα παραπάνω αρνητικά φαινόμενα χρήζουν περαιτέρω διερεύνησης, καθώς δε συμβαδίζουν καθόλου με τα αποτελέσματα που πήραμε συνδέοντας τα με κινητά και καλούς ενισχυτές ακουστικών, όπως θα δούμε παρακάτω.

Συνέργεια?
Είναι πολύ σοβαρή η πιθανότητα ένα μέρος από τα αρνητικά φαινόμενα που παρατηρήθηκαν κατά τις ακροάσεις να οφείλεται στο γεγονός ότι τα ακουστικά ήταν άστρωτα όταν τα παραλάβαμε και κατ' ουσίαν έστρψσαν στα χέρια μας. Χρωματισμοί και αστάθειες είναι χαρακτηριστικά φαινόμενα που παρατηρούνται σε άστρωτα ακουστικά ενόσω βρίσκονται σε διαδικασία στρωσίματος. Όμως ήταν τόσο έντονα που δε μπορούν ν' αποδοθούν αποκλειστικά σ' αυτή την αιτία. Και από την άλλη πλευρά τα αποτελέσματα αυτά διαφέρουν ριζικά (!) από τις διαπιστώσεις που παρατηρούνται κατά τις ακροάσεις με τους ενισχυτές ακουστικών που δοκιμάσαμε,
Προκύπτει λοιπόν πολύ σοβαρό το πρόβλημα της συνέργειας. Με ορισμένες πηγές τα Meze-99 φαίνονται να μην ταιριάζουν, να μη συνεργάζονται σωστά. Ενώ με άλλες πηγές λαμβάνουμε άριστα αποτελέσματα.
Επομένως ο υποχήφιος κάτοχος τους είναι σκόπιμο να τα δοκιμάσει πρώτα με την κύρια πηγή του πριν αποφασίσει. Πάντως με κινητά και ενισχυτές ακουστικών φαίνεται να συνεργάζονται αρμονικά, όπως προέκυψε από τις δοκιμές.

Με τον Ενισχυτή Αναφοράς Questyle CMA600i και άλλους καλούς ενισχυτές.
Ακολούθησαν οι ακροάσεις με τον Ενισχυτή αναφοράς που επίσης δοκιμάζαμε. Ο ενισχυτής αυτός οδήγηαε όλα τα ακουστικά που δοκιμάσαμε στο μέγιστο των δυνατοτήτων τους και αποκάλυπτε κάθε χαρακτηριστικό των ακουστικών, θετικό ή αρνητικό.

Με τον CMA600i τα Meze-99 άπέδωσαν ότι καλύτερο έχουν να δώσουν.
Ελέγχονται πλήρως.
Αδυναμίες που αναφέρθηκαν πιο πριν με άλλες συσκευές απλά δεν υπάρχουν.
Και οι μικρές αδυναμίες που τυχόν παρουσιάζονται κατά την ακρόαση με κινητά εξαφανίζονται!
Όλα τα θετικά στοιχεία τους φθάνουν στο μέγιστο.

Τονική Ισορροπία. Άριστη σε όλο το ακουστικό φάσμα χωρίς ενοχλητικές εξάρσεις ή "τρύπες" σε επί μέρους συχνότητες.Συνολικά ισορροπημένα αποδίδουν το ίδιο καλά σε όλα τα είδη μουσικής χωρίς να ευνοούν κάποιο.
Στις μεσαίες και υψηλές συχνότητες είναι ακόμα πιο αναλυτικά και μπορούν να αναδείξουν τις ατέλειες μιάς ηχογράφησης, ενώ συγχρόνως παραμένουν πολύ ξεκούραστα και δεν ενοχλούν. Σ' αυτό ακριβώς συμβάλλει η συνολική τονική ισορροπία τους.Με τον CMA600i αναδεικνύονται στο έπακρο όλες οι μικρολεπτομέρειες μίας ηχογράφησης. Οι αντηχήσεις (Reverb) έχουν άψογη απόσβεση. Αυξάνεται ο αέρας ανάμεσα στα όργανα και γίνεται αντιληπτή η κίνηση των μουσικών. Στο Serendipity (εγγραφή αναφοράς) γίνεται αντιληπτή η κίνηση του σαξοφωνίστα δεξιά-αριστερά και μπρός-πίσω από το μικρόφωνο περίπου στα μέσα του κομματιού. (Σχετικά εδώ, Μέρος V)

Φυσικότητα φωνών και Οργάνων. Πολύ καλή και πολύ μεγαλύτερη σε κάθε περίπτωση.
Παραμένει ο κάπως έρρινος χαρακτήρας που μπορεί να ανιχνευτεί σε κάποιες περιπτώσεις.
Εδώ χρειάζεται ένα μικρό σχόλιο. Τα ακουστικά δεν είναι μόνιτορ. Δεν είναι εντελώς ουδέτερα. Έχουν χαρακτήρα. Χαρακτήρα όμως που είναι φτιαγμένος για να βοηθάει τον ακροατή να μπαίνει και ν' απολαμβάνει τη μουσική. Και μάλιστα όλα σχεδόν τα είδη μουσικής, όχι μόνο κάποια επιλεκτικά.
Όσοι ψάχνουν εντελώς μόνιτορ ακουστικά, πρέπει να τ' αναζητήσουν σε εντελώς άλλη κατηγορία ακουστικών και με ολότελα διαφορετική φιλοσοφία κατασκευής.

Χαμηλό. Το χαμηλό τους είναι πλούσιο και πολύ πιο εκτεταμένο προς τα κάτω και πλήρως ελεγχόμενο, Παρακολουθούμε με ακόμα μεγαλύτερη ευχέρεια και εντελώς καθαρά τη μελωδική γραμμή του μπάσου. Τα ακουστικά δίνουν και μία μικρή έμφαση στο άνω χαμηλό (150-200 Hz) που γίνεται αντιληπτό, όχι σαν ελαφρύ "φούσκωμα" στην περιοχή, όπως ήταν κατά την ακρόαση με κινητά, αλλά ως μεγαλύτερα σώματα φωνών και οργάνων. Προκύπτει σε κάθε περίπτωση ένας πολύ ελαφριά μπασάτος χαρακτήρας. Ο οποίος όμως δεν επιβάλλεται, δεν προβάλλεται σε βάρος των άλλων περιοχών του ακουστικού φάσματος.
Απλά οι φωνές και τα όργανα σ' αυτή την περιοχή ακούγονται με περισσότερο "βάρος", αρκετά μεγαλύτερο σώμα για την ακρίβεια,

Άρθρωση. Η άρθρωση με τον CMA600i πλέον είναι σαφέστατη, Τα λόγια στα κομμάτια -ακόμα και σε δύσκολα χορωδιακά- αποδίδονται με άνρση. Όπως είπαμε πιο πάνω, η απόδοση στα χορωδιακά αποτελεί μία από τις δυσκολότερες δοκιμασίες,

Στερεοφωνική Εικόνα. -Άριστη. Τα ακουστικά ξεδιπλώνουν μία εκτεταμένη στερεοφωνική εικόνα με άριστο πλάτος και άριστο βάθος, η οποία βοηθάει να παρακολουθήσουμε με άνεση όλα τα όργανα και την ενορχήστρωση. Σε σχέση με τις άλλες πηγές που χρησιμοποιήσαμε το βάθος αυξάνει αλόμα περισσότερο.

Στο Binaural κομμάτι που δοκίμασα ο χώρος αποδίδεται επίσης σωστός.Οι μουσικοί μόνο λίγο πιο απομακρυσμένοι του πραγματικού και λίγο πιο κοντά μεταξύ τους.

Με άλλους Ενισχυτές Ακουστικών.
Παρόμοια αποτελέσματα με τα παραπάνω προκύπτουν και με τους άλλους ενισχυτές ακουστικών που δοκιμάστηκαν, όπως φαίνεται και από την παρουσίαση και τις δοκιμές του Μάνου. Θα προσθέσω μόνο ότι με τους ενισχυτές της iFi και προπάντων με το Micro που διαθέτουν αρκετοί φίλοι στο φόρουμ δείχνουν να ταιριάζουν πολύ καλά.

Συνολική Βαθμολογία Ηχητικής Απόδοσης. Με την επιφύλαξη τυχόν προβλημάτων συνέργειας που ενδέχεται να παρουσιαστούν Σχεδόν Άριστα.


Τελικά Συμπεράσματα.
Αν κάποιος θέλει ένα ζευγάρι ακουστικά που να παίζουν πολύ καλά και ν' απολαμβάνει μουσική με τις φορητές πηγές του (Smartphone, Tablet, Laptop) απ' ευθείας (out of the box) χωρίς να έχει ή να χρειάζεται κάποιο χωριστό ενισχυτή ακουστικών, τότε τα Meze-99 αποτελούν μία από τις καλύτερες προτάσεις σ' αυτή την καινούργια κατηγορία ακουστικών.

Αν ήδη διαθέτει ή αποκτήσει αργότερα ενισχυτή, τότε τα ακουστικά ανταποκρίνονται και θα τον ανταμείψουν ανάλογα.

Και ο ελαφριά μπασάτος χαρακτήρας τους είναι βέβαιο ότι θα αρέσει σε πολλούς από τους υποψηφίους κατόχους.
 
Last edited:

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: Meze 99 Classics: Δοκιμή και παρουσίαση

"Oταν η ομορφιά περνάει και στη θήκη"
20161026_160018.jpg
"Αλλά μεγαλύτερη σημασία έχει ο εσωτερικός κόσμος..."
20161026_160257.jpg
"Iδού..."
20161026_160351.jpg
"Piece of art"
20161026_160408.jpg
"99 Classics"
20161026_160509.jpg
"Wood n' Gold"
20161026_160553.jpg
"Οταν μία παρουσίαση προδίδει την επόμενη..."
20161027_150426.jpg
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: Meze 99 Classics: Δοκιμή και παρουσίαση

Aυτή ήταν λοιπόν η παρουσίαση των Meze 99 Classics.
Πιστεύω ότι θα μείνατε όλοι ικανοποιημένοι...
Το νήμα ανοίγει για συζήτηση.

*Το παλαιότερο νήμα "Μeze κανείς?" παραμένει αλλά θα αφορά γενικά τα προϊόντα της Meze.
Για τα Meze 99 η κουβέντα/ερωτήσεις/εμπειρίες συνεχίζεται εδώ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: Meze 99 Classics: Δοκιμή και παρουσίαση

Μπράβο παιδιά για την παρουσίαση:SFGSFGSF:

(Μάνο τι θα γίνει έχουμε σκάσει περιμένουμε Jotunheim και δε μου λες τα 650 της συνάντησης είναι δικά σου?)
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: Meze 99 Classics: Δοκιμή και παρουσίαση

Να είσαι καλά Πέτρο!
Θα γίνει παρουσίαση και στον Jotunheim απλά έχουμε να τελειώσουμε τις παρουσιάσεις από τα πράγματα που μας έδωσαν οι αντιπροσωπείες και πρωτεύουν.
Τα 650 είναι δικά μου και ήρθαν για να μείνουν... Και κάποια άλλα να φύγουν...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: Meze 99 Classics: Δοκιμή και παρουσίαση

Αμάν , καθόμαστε σε αναμμένα κάρβουνα , περιμένουμε παρουσίαση!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Meze 99 Classics: Δοκιμή και παρουσίαση

Αμάν , καθόμαστε σε αναμμένα κάρβουνα , περιμένουμε παρουσίαση!

Αμ κάτσε να διαβάσουμε αυτή πρώτα,δεν τους προλαβαίνουμε!

(πολλά μπράβο )
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: Meze 99 Classics: Δοκιμή και παρουσίαση

Εγώ έχω εθιστεί και από το πολύ διάβασμα πλέον τους διαβάζω
κάθετα και όχι οριζόντια!
 

sc3l

Established Member
4 February 2009
159
Re: Meze 99 Classics: Δοκιμή και παρουσίαση

Οντως πολυ ωραια η παρουσιαση και σιγουρα μπαινουν στα υποψιν μου τα συγκεκριμενα.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: Meze 99 Classics: Δοκιμή και παρουσίαση

Νέο μοντέλο το Meze 99 Neo
Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω είναι το ίδιο ακουστικό με 99 classics, χωρίς τις ξύλινες πλάτες και με μειωμένη τιμή κατά 60 ευρώ. (250)

99n-style-3.jpg


Και αυτό πανέμορφο
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Re: Meze 99 Classics: Δοκιμή και παρουσίαση

Θα μπορούσε να πεί κανείς οτι είναι "νηστίσημος" μεζές...χαχαχα
Όντως πανέμορφα και αυτά
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: Meze 99 Classics: Δοκιμή και παρουσίαση

Είχα την ευκαιρία να τα ακούσω στην έκθεση και μπορώ να πω ότι μου άρεσαν πάρα πολύ.
Ιδιαίτερα ευχάριστα και ''ανοικτά'' για κλειστού τύπου δεν τους λείπει τίποτα , αξίζουν!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Meze 99 Classics: Δοκιμή και παρουσίαση

Άσε, μεγάλη καψουρα :)
Και δεσανε και καλά με το mojo.
Πιθανόν με τα μηχανήματα που δεν εκατσαν στο sonus να υπήρχε mismatch εμπέδησης. Είναι και χαμηλής ωμικότητας ακουστικό.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: Meze 99 Classics: Δοκιμή και παρουσίαση

Στην έκθεση στη Θεσαλλονίκη με τι ήταν ματσαρισμένα με τον Questyle ή με τον Quad?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Meze 99 Classics: Δοκιμή και παρουσίαση

Με τον questyle σίγουρα. Υπήρχε όμως και ο quad. Δε θυμάμαι αν είχε ρεύμα ή ηταν στατικός όμως.