Το καλύτερο format για ripping original cds και το αντίστοιχο πρόγραμμα

paperiss

New member
22 December 2008
56
Θα ήθελα να μου προτείνετε το καλύτερο format και ένα πρόγραμμα για να κάνω rip την συλλογή μου από τα μουσικά cd's.

Πρόβλημα χώρου δεν υπάρχει, έχω αρκετά Gigabyte ελεύθερα. Οπότε με ενδιαφέρει αν γίνεται να μην υπάρχει η παραμικρή απώλεια στον ήχο για το τελικό αρχείο, σε σύγκριση με το αυθεντικό CD.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Το καλύτερο format είναι το flac γιατί πολύ απλά είναι ένα μη απωλεστικά συμπιεσμένο wav με τη δυνατότητα αποθήκευσης tags. Για το ριπάρισμα της δισκοθήκης σου, αρκεί να ακολουθήσεις ευλαβικά το παρακάτω:

http://avclub.gr/forum/showthread.php/92186-EAC-v1-Guide


Σε περίπτωση που έχεις mac, θα πρέπει να ασχοληθείς με το:

http://tmkk.undo.jp/xld/index_e.html
 

paperiss

New member
22 December 2008
56
Δεν έχω MAC.
Γενικά με τα .flac και .wav υπάρχει συμβατότητα? δηλαδή θεωρούνται γνωστά format?
 

paperiss

New member
22 December 2008
56
οκ tuxx άρα ξεκινάω να ασχολούμαι με το EAC και τον οδηγό που μου στέλνεις στο link.
Αν καταλάβα καλά εντοπίζει το πρόγραμμα το CD και ονοματίζει τα tracks αυτόματα.
Υπάρχει δυνατότητα μετατροπής του flac σε άλλες μορφές ήχου?
για παράδειγμα αν θελήσω να έχω ένα CD και σε μορφή .mp3 να μην κάνω διπλή δουλεία και ξανά ripαρω το CD , αλλά να βάλω να γίνει μετατροπή του flac σε mp3.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Από τη στιγμή που πάρεις flac, μπορείς να κάνεις μια σειρά από μετατροπές με διάφορα software, οπότε μη σε απασχολεί αυτό.
 

paperiss

New member
22 December 2008
56
οκ και κάτι τελευταίο...στα mp3 έχει νόημα να τα έχω στα 320kbps ή κλασσικά να μείνω στα 128?
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Όσο κατεβαίνεις αφαιρείς πληροφορία.
Αν τίθεται μεγάλο πρόβλημα με τον χώρο αποθήκευσης σου,αλλά και πάλι,είναι πολύ μικρή η διαφορά στα μεγέθη.
 

paperiss

New member
22 December 2008
56
Re: Απάντηση: Το καλύτερο format για ripping original cds και το αντίστοιχο πρόγραμμα

Όσο κατεβαίνεις αφαιρείς πληροφορία.
Αν τίθεται μεγάλο πρόβλημα με τον χώρο αποθήκευσης σου,αλλά και πάλι,είναι πολύ μικρή η διαφορά στα μεγέθη.

δεν έχω πρόβλημα με τον χώρο
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Απάντηση: Το καλύτερο format για ripping original cds και το αντίστοιχο

δεν έχω πρόβλημα με τον χώρο

Ε τότε είναι κρίμα να υποβαθμίζεις.
Κράτα τα και παίζε τα σαν .flac,στήσε σωστά και κάποιο πρόγραμμα αναπαραγωγής και δεν θα έχει γυρισμό,θα δεις.
(αν σου μπει το μικρόβιο της καλής αναπαραγωγής,δύσκολα βγαίνει όμως,προειδοποιώ :flipout: )
 

paperiss

New member
22 December 2008
56
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Το καλύτερο format για ripping original cds και το αντίστ

Ε τότε είναι κρίμα να υποβαθμίζεις.
Κράτα τα και παίζε τα σαν .flac,στήσε σωστά και κάποιο πρόγραμμα αναπαραγωγής και δεν θα έχει γυρισμό,θα δεις.
(αν σου μπει το μικρόβιο της καλής αναπαραγωγής,δύσκολα βγαίνει όμως,προειδοποιώ :flipout: )

εσυ ποιο πρόγραμμα αναπαραγωγής χρησιμοποιεις?
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Foobar και Jriver (το δεύτερο είναι επί πληρωμή )
Για το πρώτο έχουμε οδηγό για το στήσιμο εδώ και νήμα γενικής συζήτησης,τυχόν προβλημάτων,κλπ εδώ.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
οκ και κάτι τελευταίο...στα mp3 έχει νόημα να τα έχω στα 320kbps ή κλασσικά να μείνω στα 128?

Με mp3 δεν είχα ασχοληθεί σοβαρά ποτέ μου. Πρόσφατα όμως έκανα κάποιες δοκιμές:

http://avclub.gr/forum/showthread.p...γαλεία?p=1057759357&viewfull=1#post1057759357

Εϊχα διαβάσει ότι εν γένει υπάρχει μια προτίμηση στο V0 έναντι των 320 fixed. Η δοκιμή μου δείχνει ότι το V0 κράτησε πληροφορία που τα 320 την πέταξαν για πάντα.

Παρότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να ριπάρεις σε mp3, αν για κάποιο λόγο θες να κάνεις κάποιες μετατροπές, ασχολήσου λίγο και με το V0.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,760
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Το καλύτερο format για ripping original cds και το αντίστοιχο πρόγραμμα

Απο flac μπορούμε να πάρουμε wav, με σκοπό να γραφούν σε cd ώστε να αναπαραχθούν σε cd player;

Υπάρχουν apps που εγγραφουν flac κατευθείαν σε CD.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αν έχεις Mac μπορώ να σου δώσω λεπτομέρειες.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Ναι Στέλιο,όταν αποσυμπιέσεις ένα flac αυτό που παίρνεις είναι το wav αρχείο.
 
23 December 2007
1,681
Μόνο windows... Είχα αυτή την σκέψη, αν θα μπορούσα δηλαδή με κάποιο πρόγραμμα να επαναφέρω τα wav που είχα ριπάρει και μετατρέψει σε flac, κάποια στιγμή αν χρειαζόταν, πίσω σε wav με σκοπό να τα γράψω πάλι σε cd ώστε να τα παίξω σε cd player που παίζει μόνο wav.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ναι Στέλιο,όταν αποσυμπιέσεις ένα flac αυτό που παίρνεις είναι το wav αρχείο.
Με ποιο πρόγραμμα Σωκράτη;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Και με το foobar γίνεται,που έχεις και πρόχειρο.
Ρίξε εδώ ματιές,είναι η ίδια διαδικασία,απλώς διαλέγεις το format που θέλεις.