Λειτουργικά συστήματα (Win/Mac Os X/Linux) και Audio - τα υπέρ και τα κατά

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Μη μου τα θυμίζεις...
Και ο κοινός παρονομαστής δεν ήταν μόνο τα win και το foo,ήταν και κάποιος οδηγός XMOS κάπου,πάντα.
Που όταν αγκαζάριζε την ηχητική αναπαραγωγή δεν μας άφηνε ούτε καρτέλες να ανοίξουμε,ανεξαρτήτως που πια ήταν επάνω άλλο interface!
Αλήθεια,τα win τα πήγες στο 1607;Ξεπέρασαν πλέον τις παιδικές,παίζεις άφοβα.

Εξήγησα παραπάνω ότι εφόσον το πρόβλημα λύνεται πάντα, χώρίς διορθώσεις και επικαιροποιήσεις του xmos, δεν θεωρώ πρόβλημα τo xmos.
Eνα παράδειγμα είναι τα νέα δισκάκια ΒRDs που δεν έπαιζαν σε κάποιες συσκευές χωρίς αναβάθμιση. Έκανε η εταιρεία την αναβάθμιση και όλα καλά (χοντροκομένο το παράδειγμα εννοείται).
Ε ποιός έφταιγε? Το δισκάκι? Όχι! Ο player.

(Και εγώ δεν θέλω να το θυμάμαι γιατί ήμουν (και είμαι) νέοπας με τα πισιά και λίγο ήθελα ακόμα να τα διαολοστείλω.
Για τη χρήση που κάνω του πισι με γουιν, δεν είδα ποτέ παιδικές ασθένειες. Όλα σούπερ απο τη πρώτη μέρα.
Εκτός αν είναι συνδεμένο το aune. Ή αυτό θα παίζει ή τα win. Kαι τα δύο μαζί δεν παίζει. Μην είμαστε και πλεονέκτες :flipout:)
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,770
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Aune X1S: Ένα νέο αστέρι γεννιέται;

Εντάξει, όταν μπλέκουν μέσα drivers, μπορεί και νέα λειτουργικά(windows), τα πράγματα είναι σκούρα.
Θέλει υπομονή, δουλειά, ψάξιμο, μπορεί και τύχη.



Αυτό μεν ισχύει αλλά το κόστος παίζει μεγάλο ρόλο στην τελική επιλογή.

Σωστό κι αυτό. Γι αυτό και κάποιοι από μας καταλήξαν στο Raspberry Pi. Και το PC ή Mac είναι μόνο για να σερβίρει τα αρχεία. Βέβαια οι φουμπαρομανείς δύσκολα θα αποχωριστούν τον αγαπημένο τους τύραννο, μετά από τόσα που τράβηγαν για να το σετάρουν σωστά...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Aune X1S: Ένα νέο αστέρι γεννιέται;

Μη νομίζεις Κώστα,υπάρχουν πολύ χειρότεροι τύραννοι,ειδικά αυτοί που ετοιμάζονται να γίνουν mainstream και το κακό είναι πως χρειάζονται σχεδόν workstations για να λειτουργήσουν.
Σε λίγο καιρό θα τα πούμε σε άλλο νήμα.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,770
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Aune X1S: Ένα νέο αστέρι γεννιέται;

Μη νομίζεις Κώστα,υπάρχουν πολύ χειρότεροι τύραννοι,ειδικά αυτοί που ετοιμάζονται να γίνουν mainstream και το κακό είναι πως χρειάζονται σχεδόν workstations για να λειτουργήσουν.
Σε λίγο καιρό θα τα πούμε σε άλλο νήμα.

:ears:
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Aune X1S: Ένα νέο αστέρι γεννιέται;

Kώστα πέραν των προτιμήσεων και της οικονομίας ή μόστρας ή ότι χαίρεται ο καθένας, υπάρχει ένας κοινός παράγοντας που όλοι επιζητούν και όλοι εκτιμούν, που δεν μπορούν να προσφέρουν τα άλλα λειτουργικά...
καλώς ή κακώς η ψυχαγωγία δεν τελειώνει στο audio, ούτε καν στο 2D full hd. Για όσους θέλουν μία και μοναδική άριστη λύση, τα win παίζουν χωρίς αντίπαλο.
(αλλα ξεφύγαμε)
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Aune X1S: Ένα νέο αστέρι γεννιέται;

Όντως ξεφύγαμε αλλά χαλάλι.
Γενικά είναι και από ξεκινάει ο καθένας.
Κάποιος ας πούμε θέλει να κάνει δουλειά του οπότε και κοιτάζει να εξασφαλίσει το ακριβώς απαραίτητο κι άλλος ξεκινάει με την σκέψη πως έχω τόνους ισχύος και δυνατοτήτων και πως μπορώ να τους εκμεταλλευτώ στο έπακρο.
Κι οι δυο δίκιο έχουν.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,471
Πειραιάς
Απάντηση: Aune X1S: Ένα νέο αστέρι γεννιέται;

Φυσικά αυτό το "τα win παίζουν χωρίς αντίπαλο" βγάζει μάτι... :grinning-smiley-043
Κ πράγματι στα προβλήματα παίζουν συνήθως χωρίς αντίπαλο... :flipout:
Το λιγότερο είναι ότι στα apple δεν έχεις θέματα με drivers έτσι συχνά, για να μην πω ποτέ κ χαρακτηριστώ αιρετικός. :firstprize:
Κ φυσικά αναφέρομαι στο computer audio. :a0210:
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Aune X1S: Ένα νέο αστέρι γεννιέται;

Φυσικά αυτό το "τα win παίζουν χωρίς αντίπαλο" βγάζει μάτι... :grinning-smiley-043

έλα βρε Μιχάλη τώρα. είναι πραγματικά αναγκη να αλλοιώνουμε τα νοήματα?

Αυτό έγραψα:
καλώς ή κακώς η ψυχαγωγία δεν τελειώνει στο audio, ούτε καν στο 2D full hd. Για όσους θέλουν μία και μοναδική άριστη λύση, τα win παίζουν χωρίς αντίπαλο.

Αν δεν το κατάλαβαίνεις, να σου φέρω μερικά 3D ΒRD με HD DTS ή Dolby (που δεν είναι δα και η τελευταία εξέλιξη της τεχνολογίας), να δούμε πως θα τα παίξει η οποιοδήποτε Αpple συσκευή και σε τι τιμή...
Γι αυτό λέω ότι τα win, αν κάποιος θέλει να συμβαδίζει με όλα τα τελευταία τεχνολογικά καλούδια του ΑV, παίζουν χωρίς αντίπαλο.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,471
Πειραιάς
Απάντηση: Aune X1S: Ένα νέο αστέρι γεννιέται;

έλα βρε Μιχάλη τώρα. είναι πραγματικά αναγκη να αλλοιώνουμε τα νοήματα?

Αυτό έγραψα:


Αν δεν το κατάλαβαίνεις, να σου φέρω μερικά 3D ΒRD με HD DTS ή Dolby (που δεν είναι δα και η τελευταία εξέλιξη της τεχνολογίας), να δούμε πως θα τα παίξει η οποιοδήποτε Αpple συσκευή και σε τι τιμή...
Γι αυτό λέω ότι τα win, αν κάποιος θέλει να συμβαδίζει με όλα τα τελευταία τεχνολογικά καλούδια του ΑV, παίζουν χωρίς αντίπαλο.

Καμία αλλοίωση...μην βάζεις λόγια στο στόμα μου !
Έγραψα σαφέστατα "Κ φυσικά αναφέρομαι στο computer audio".

Άποψή μου λοιπόν είναι ότι τα μηχανήματα ήχου πρέπει να είναι αποκλειστικά για ήχο και να υπάρχουν άλλα μηχανήματα για εικόνα.
Αν αυτά τα μηχανήματα είναι υπολογιστές, φρόνιμο θα ήταν να ήταν διαφορετικά.

Κ εγώ στο σπίτι έχω pc για τον προβολέα μου με win7 & kodi και για τον ήχο είτε φορητό macbook pro, είτε naim unitiserve.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Aune X1S: Ένα νέο αστέρι γεννιέται;

Aυτό που κουόταρες είναι μέρος του μηνύματος και σχολίασες ότι 'βγάζει μάτι'.
Aπο τη στιγμή που γράφτηκε συνυπολογίζοντας και το audio και το video, δεν είναι σωστό να το απομονώνεις. Αυτό λέγεται αλλοίωση και ο σχολιασμός είναι άδικος.

Η άποψή σου και οι επιλογές σου είναι σεβαστές.
Μπορείς να ξοδέψεις τα διπλά ή τριπλά χρήματα για καθε μία απο τις δύο ή περισσότερες συσκευές που θα χρειαστούν με τα mac για να έχεις (?) πλήρη ΑV ψυχαγωγία σπίτι σου.
Aπλά - απλούστατα με win δεν υπάρχει τέτοια αναγκη. Τα κάνουν όλα στο ίδιο υψηλό επίπεδο και τα κάνουν οικονομικά. Γι αυτό και τα θεωρώ εκτός συναγωνισμού ως επιλογή.

(Στο προβολέα, αν έχεις τοπ απαιτήσεις εικόνας και ήχου στις ταινίες που βλέπεις, στήσε ένα καλό htpc με mpc και foobar. Σιγά σιγά θα καταλάβεις ότι η δεύτερη συσκευή (mac) για audio δεν είναι απαραίτητη. Αν βέβαια δεν έχεις απαιτήσεις (ποιότητα - φορματ) μια χαρά κάνεις και τώρα τη δουλειά σου :a0210:)
 
Last edited:

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,471
Πειραιάς
Απάντηση: Aune X1S: Ένα νέο αστέρι γεννιέται;

Κανένας άδικος σχολιασμός...κ φυσικά καμιά αλλοίωση.
Άλλωστε έγραψα μήνυμα χρησιμοποιώντας και πολλά emoticons.
Ήμουν σαφής στο τι έγραφα και χρησιμοποίησα απλή ελληνική γραφή.
Η παρούσα κατηγορία αναφέρεται στο ήχο και όχι στην εικόνα επίσης.
Και το βασικό είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι, όπως εγώ, που έχουν άλλο σύστημα για ήχο γενικά και άλλο για εικόνα.
Και υπάρχουν και άλλοι που έχουν ένα και απολαμβάνουν τα πάντα μια χαρά.
Αν επιζητάς το καλύτερο, τότε πας σε ξεχωριστά συστήματα (με το ανάλογο κόστος φυσικά).
Στον ήχο, που είναι και το θέμα μας, και εφόσον το κόστος δεν είναι απαγορευτικός παράγοντας, και θες να έχεις το κεφάλι σου καταρχήν ήσυχο σε ότι αφορά drivers, λειτουργικά, χρηστικότητα, κτλ., τότε πας προς apple.
Στα παραπάνω προσθέτω ότι τα apple προσφέρουν και πάρα πολύ καλό ηχητικό αποτέλεσμα.
Φυσικά εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.
Να προσθέσω βέβαια ότι υπάρχουν πάρα πολύ καλές επιλογές μεταχειρισμένων μηχανημάτων apple σε πολύ καλές τιμές και εφόσον μιλάμε για computer audio, δεν είναι απαραίτητο να έχεις το κορυφαίο hardware, παίζεις πάρα πολύ καλά με απλά χαρακτηριστικά.

υγ: το φορητό μου είναι του 2010 και παίζει από τότε χωρίς κανένα πρόβλημα και με όλα τα δωρεάν νέα λειτουργικά της apple. Οπότε μπορεί να κόστιζε τότε η αγορά του, αλλά με τόσα χρόνια χρήση έχει αποσβέσει το κόστος του (αγορά 1600 ευρώ για i5, 8gb ram, 500gb hdd, 17" οθόνη).
υγ2: δεν έχει τις απόλυτες απαιτήσεις στον τομέα της εικόνας, όπως έχω στον ήχο, οπότε ο jvc hd1 με ένα pioneer av ενισχυτή και το σετ ηχείων της q-acoustics είναι υπερπλήρες.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Re: Aune X1S: Ένα νέο αστέρι γεννιέται;

Ρε παιδιά, γράψτε και ένα post για το aune :D

Πέρα από την πλάκα, η συζήτηση μπορεί να γίνει αέναη. Ο ένας λέει ότι τα windows είναι έτσι, ο άλλος ότι τo Μac Os X γιουβέτσι, μετά μπαίνω εγώ και λέω ότι το Linux είναι κοκορέτσι κλπ κλπ κλπ. Αυτό δε βγάζει πουθενά.

O κάθε χρήστης πρέπει να σταθμίσει τις ανάγκες του και να κινηθεί ανάλογα. Πχ. καίρια ερωτήματα για το computer audio είναι:

- Θέλω να κάνω DSD upsampling;
- Θέλω να παίζω τα πάντα από τη RAM;

και λοιπά κατ' εμέ εξωτικά. Αν η απάντηση σε 2-3 από αυτά είναι αρνητική, τότε ανοίγουν πλέον τόσο πολύ οι επιλογές και είτε ένα windows μηχάνημα είναι ένα mac είναι στα μάτια μου τρελλό overkill. Από την άλλη, αν ο άλλος θέλει 32πύρηνο για να ακούει flac, επείδή κανει το ΧΟΜΠΙ του και έτσι ΤΗ ΒΡΙΣΚΕΙ καλύτερα, ποίος είμαι εγώ να του κάνω υποδείξεις;;;:grandpa: To 95% απ' όσα κάνουμε εδώ μέσα overkill είναι.

Χωρίς να θέλω να ευνοήσω το offtopic, η μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε win/mac os x είναι ότι η apple προσφέρει πιο out of the box λύση στην οποία ο χρήστης επεμβαίνει ελάχιστα. Τα windows εξαρτώνται από το χρήστη και τις ικανότητές του σε μεγάλο βαθμό (χωρίς να ισχυρίζομαι ότι οτ πρόβλημα με το παρόν dac οφείλεται σε λάθος του χρήστη βέβαια). Ειδικά όταν μιλάμε για audio, αν σε ένα σπίτι με windows έχουν γίνει 3-4 δοκιμές με διαφορετικά dacs, αυτό συνεπάγεται και ένα σκασμό εγκατεστημένους drivers με conflicts κλπ κλπ.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,471
Πειραιάς
Απάντηση: Aune X1S: Ένα νέο αστέρι γεννιέται;

tuxx έχεις απόλυτο δίκιο ! :grandpa:
Ξεφύγαμε στην κλασσική ατέρμονη κουβέντα win/mac. :BDGBGDB55:
Από εμένα τέλος, δεν έχει νόημα περαιτέρω. :a0210:
Σαφώς και είναι επιλογή του καθενός μας τι θα χρησιμοποιήσει για να κάνει το κέφι του, γιατί στην ουσία το κέφι μας κάνουμε όλοι μας. -bye-
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Aune X1S: Ένα νέο αστέρι γεννιέται;

Θα σου επαναλάβω, μάλλον τα δικά μου ελληνικά δεν είναι σε καλή κατάσταση, ότι το μήνυμα που σχολίασες ως "βγάζει μάτι" είναι το μισό και αφορούσε και video και audio.

Για τα υπόλοιπα, είναι σίγουρο ότι οι επιλογές είναι πολλές και ο καθένας για τους λόγους του είναι ευχαριστημένος με διαφορετικά πράγματα.

Το μήνυμα που θέλω να περάσω είναι ότι τα win μπορούν να κάνουν περισσότερα, με μία συσκευή, εύκολα στη χρήση, στο ίδιο υψηλό επίπεδο και με μικρότερο κόστος.
Αν δεν υπάρχει αντίρρηση για τα παραπάνω, τότε όντως τα win παίζουν χωρίς αντίπαλο (όσον αφορά τις δυνατότητες/ποιότητα).
(Μπορούμε σε άλλο νήμα να κάνουμε κανονική προσωμείωση με hw/sw αν θες ή αν διαφωνείς με το παραπάνω)

Τα υστερόγραφα δεν τα καταλαβαίνω.
1. Μεταχειρισμένα ή ανθεκτικά pc βρίσκονται επίσης εύκολα, πιο οικονομικά και με καλύτερα χαρακτηριστικά.
2. To σεταπ είναι μια χαρά (όλα είναι μια χαρά εφόσον εξυπηρετούν τις αναγκες του χρήστη), αλλά δεν βλέπεις 3d-hd audio ταινίες με αυτό το σεταπ (hw-sw). Σωστά?
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Μετέφερα εδώ τα off topic από το νήμα του Aune, ώστε να μπορέσουμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση για τα διάφορα λειτουργικά συστήματα και τη χρήση τους σε Audio εφαρμογές, εστιάζοντας στα υπέρ και τα κατά του καθενός.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,770
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Aune X1S: Ένα νέο αστέρι γεννιέται;

Θα σου επαναλάβω, μάλλον τα δικά μου ελληνικά δεν είναι σε καλή κατάσταση, ότι το μήνυμα που σχολίασες ως "βγάζει μάτι" είναι το μισό και αφορούσε και video και audio.

Για τα υπόλοιπα, είναι σίγουρο ότι οι επιλογές είναι πολλές και ο καθένας για τους λόγους του είναι ευχαριστημένος με διαφορετικά πράγματα.

Το μήνυμα που θέλω να περάσω είναι ότι τα win μπορούν να κάνουν περισσότερα, με μία συσκευή, εύκολα στη χρήση, στο ίδιο υψηλό επίπεδο και με μικρότερο κόστος.
Αν δεν υπάρχει αντίρρηση για τα παραπάνω, τότε όντως τα win παίζουν χωρίς αντίπαλο (όσον αφορά τις δυνατότητες/ποιότητα).
(Μπορούμε σε άλλο νήμα να κάνουμε κανονική προσωμείωση με hw/sw αν θες ή αν διαφωνείς με το παραπάνω)

Τα υστερόγραφα δεν τα καταλαβαίνω.
1. Μεταχειρισμένα ή ανθεκτικά pc βρίσκονται επίσης εύκολα, πιο οικονομικά και με καλύτερα χαρακτηριστικά.
2. To σεταπ είναι μια χαρά (όλα είναι μια χαρά εφόσον εξυπηρετούν τις αναγκες του χρήστη), αλλά δεν βλέπεις 3d-hd audio ταινίες με αυτό το σεταπ (hw-sw). Σωστά?

Όλα δεκτά πλην των bold. Πως είναι δυνατό να μιλάμε για ευκολία χρήσης τη στιγμή που κάποιοι κοντεύουν να τρελαθούν με τα driver conflicts που εμφανίζονται εκεί που δεν τα περιμένεις; Μονο ευκολία χρήσης δεν το λες αυτό.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Το θέμα με τους drivers είναι βασικό. Προσωπικά δε θα εμπιστευόμουν μία εταιρεία χωρίς σοβαρή και μόνιμη υποστήριξη, ειδικά σε θέματα drivers.
Ακόμα και αν το υπόλοιπο hardware έιναι απολύτως κορυφαίο.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Όλα δεκτά πλην των bold. Πως είναι δυνατό να μιλάμε για ευκολία χρήσης τη στιγμή που κάποιοι κοντεύουν να τρελαθούν με τα driver conflicts που εμφανίζονται εκεί που δεν τα περιμένεις; Μονο ευκολία χρήσης δεν το λες αυτό.


Κι όμως ισχύει Κώστα. Μην το βλέπεις 'σκέτο', δες το συγκριτικά.
πχ στο mac mini μου πρέπει να προγραμματίσω μέχρι και τα κουμπιά του πληκτρολογίου για να αλλάξω γλώσσα ή να πάρω δικό τους πληκτρολόγιο (με όλα τα συνεπακόλουθα) ή στο linux, όπου εκεί είναι μια άλλη ιστορία.

Για να γίνει σωστή σύγκριση imo πρέπει να καθοριστούν οι παράγοντες και η βαθμονόμηση.
δυνατότητες, απόδοση, συμβατότητα με συσκευές και αρχεία, οικονομία, ευκολία... τι άλλο?
Δεν ξέρω. Στη δική μου βαθμολογία τα win είναι μακράν μπροστά για ΑV οικιακή ψυχαγωγία.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το θέμα με τους drivers είναι βασικό. Προσωπικά δε θα εμπιστευόμουν μία εταιρεία χωρίς σοβαρή και μόνιμη υποστήριξη, ειδικά σε θέματα drivers.
Ακόμα και αν το υπόλοιπο hardware έιναι απολύτως κορυφαίο.

Η εταιρεία που φτιάχνει το driver πρέπει να είναι σωστή και όχι η ms.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,770
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Λειτουργικά συστήματα (Win/Mac Os X/Linux) και Audio - τα υπέρ και τα κ

Κι όμως ισχύει Κώστα. Μην το βλέπεις 'σκέτο', δες το συγκριτικά.
πχ στο mac mini μου πρέπει να προγραμματίσω μέχρι και τα κουμπιά του πληκτρολογίου για να αλλάξω γλώσσα ή να πάρω δικό τους πληκτρολόγιο (με όλα τα συνεπακόλουθα) ή στο linux, όπου εκεί είναι μια άλλη ιστορία.

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα. Όσο είχα ξένο πληκτρολόγιο άλλαζα γλώσσες με το ποντίκι ή με Windows+Space. Δεν χρειάστηκε να προγραμματίσω κάτι, μόνο να γκουγκλάρω το συνδυασμό πλήκτρων. Το ίδιο κάνω και σε περιβάλλον Windows.

Για να γίνει σωστή σύγκριση imo πρέπει να καθοριστούν οι παράγοντες και η βαθμονόμηση.
δυνατότητες, απόδοση, συμβατότητα με συσκευές και αρχεία, οικονομία, ευκολία... τι άλλο?
Δεν ξέρω. Στη δική μου βαθμολογία τα win είναι μακράν μπροστά για ΑV οικιακή ψυχαγωγία.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



Η εταιρεία που φτιάχνει το driver πρέπει να είναι σωστή και όχι η ms.

Μα και μόνο το γεγονός ότι χρειάζονται drivers για USB εν έτει 2016 είναι τεράστιο ατόπημα. Για γέλια.