Yamaha rx-v350 και επιλογη επαγγελματικου ηχειου

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Απεκτησα εναν καινουριο ενισχυτη yamaha rx-v350 απο φιλο με ελαχιστες ωρες λειτουργιας κ θελω με υπαρχον μικτη πανω του κ 2 sl 1200 mk2 να αγορασω 2 καλα επαγγελματικα ηχεια που θα μπορω να τα βαλω σε τριποδο για να τα στηνω οπου επιθυμω στο χωρο τα οποια θα βγαζουν ωραιο γεματο μπασο κ που δε θα φοβαμαι να τα τσιτωσω μην τυχον κ καουν.. θελω αν καποιος γνωριζει να μου προτεινει την πιο οικονομικη επιλογη λογω εποχων αλλα ταυτοχρονα κ την καλυτερη..δε θελω μονιτορ ηχειο..γνωριζει καποιος να με βοηθησει; κοιταξα jbl αλλα ψαχνω κατι οικονομικοτερο τουλαχιστον στην ιδια ποιοτητα ηχουν αν υπαρχει..

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Γενικά πάντως ο ενισχυτής αυτός δεν πρέπει να είναι και ότι πιο δυνατό υπάρχει οπότε προσοχή με τις εντάσεις. Βασικά είναι αδύναμος.
Τώρα δεν ξέρω από τη συγκεκριμένη κατηγορία ηχείων για να προτείνω κάτι. Πάντως το "καλό" και το "φτηνό" είναι δύο έννοιες μαλωμένες μεταξύ τους.
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Αλλο φθηνο αλλο οικονομικο..εγω ειπα μια οικονομικη λυση δε παει να πει οτι οτι ειναι οικονομικο δεν ειναι καλο

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Τα "επαγγελματικά" ηχεία, υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε κάποια που χρησιμοποιούνται από μικρά γκρουπ σε εξωτερικούς χώρους, συναυλίες, κλπ., είναι ασύμβατα με τους οικιακούς ενισχυτές. Για πολλούς λόγους: Διαφορετικές συνδέσεις, αδυναμία παροχής ισχύος κλπ.

Θα σε συμβούλευα εξ αρχής να στραφείς σε κάποιο επαγγελματικό ενισχυτή που είναι γι' αυτή τη δουλειά. Υπάρχουν πολλοί, φθηνοί και μάλιστα ελληνικής κατασκευής.
Για ηχεία, κάποια με κόρνα και καμπίνα μπάσου. Θα τα βρείς σε εξειδικευμένα καταστήματα επαγγελματικού ήχου.

Πόσο θα κοστίζουν; Από πάμφθηνα, αν δεν σ' απασχολεί η ποιότητα, έως πανάκριβα όσο ανεβαίνει η ποιότητα και οι δυνατότητες τους.

Και το Yamaha κράτησε τον για τη δουλειά που είναι φτιαγμένος: Για ένα οικιακό Home Cinema!
 
... 2 καλα επαγγελματικα ηχεια που θα μπορω να τα βαλω σε τριποδο για να τα στηνω οπου επιθυμω στο χωρο τα οποια θα βγαζουν ωραιο γεματο μπασο κ που δε θα φοβαμαι να τα τσιτωσω μην τυχον κ καουν..

Σταυρό ειδικά αυτό που θες να κάνεις ... θα πρέπει να το αποφύγεις, αν θες να κρατήσεις σε λειτουργία τον
ενισχυτή σου. Αλλιώς θα πεθάνει ... νέος. Το "γλυκό" οικιακό Home Cinema/HiFi είναι το στοιχείο του.

Ενισχυτές Dolby Digital/DTS με επαγγελματικά ηχεία, είναι ψιλό-τάκουνες γόβες με σακάκι. Δεν συνδυάζονται.

Μπορούν να συνδεθούν και να παίζουν σε επαγγελματικά, αλλά απο κάποιον συνειδητοποιημένο που γνωρίζει
το θέμα και το αναγκαστικό (μερικές φορές) "πάντρεμα" τέτοιον περιπτώσεων. Εσύ όμως αναφέρεις το :

"δε θα φοβαμαι να τα τσιτωσω μην τυχον κ καουν"

Τα ηχεία οχι ... μάλλον δεν θα καούν (αν και καίγονται πιο ευκολα απο αδύνατους ενισχυτές απο έλλειψη
ρεύματος/παραμόρφωση) Αυτό απο μόνο του, για μένα σημαίνει οτι ο ενισχυτής μάλλον έχει ήδη καεί ...


:cowboy:
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Τουλαχιστον μια προταση για 2 καλα ηχεια σε συνδιασμο με τον ενισχυτη αυτον;

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Εφόσον θες ντε & καλά "επαγγελματικά", εγώ θα σου προτείνω αυτά. Κοίτα δεν ξέρω αν είναι
η καλύτερη επιλογή, αλλά σίγουρα είναι απο τις πιο οικονομικές επιλογές που έχεις. Βέβαια τα
120 που ζητάει (για ζεύγος) δεν ξέρω τι περιμένεις να δείς/ακούσεις.

Τώρα στο θέμα σύνδεσης που θα αντιμετωπίσεις με τα περισσότερα επαγγελματικά, είναι οτι
σχεδόν όλα αυτά (είπαμε σχεδόν :laugh:) θα έχουν speakon βύσμα, και θα πρέπει να το φτιάξεις
μάλλον εσύ. Απο εκεί και πέρα τα ηχεία είναι σχετικά ευαίσθητα, (ας πούμε εύκολο φορτίο),
αλλά να ξέρεις υπάρχουν και πιο ευαίσθητα (>92dB). Βέβαια αυτό έρχεται πάντα σε αντίθεση
με την κατηγορία τιμής που θες να κινηθείς. Το θέμα έντασης το αναλύσαμε παραπάνω. Οχι
άγρια τσιτώματα, και πολύωρες ακροάσεις στο πάνω απο 50-70% της έντασης του ενισχυτή
σου.

Βέβαια αν με ρωτήσεις πάλι, εννοείται οτι δεν εγκρίνω την σύνδεση τέτοιων ηχείων ... σε DTS
ενισχυτή. Απο εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις.
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Μαλλον παρεξηγηθηκα με την ερωτηση μου περι ηχειων κ με το τσιτωμα.Εθεσα σαν ορο το επαγγελματικα εννοωντας μια μαρκα εξειδικευμενη που μπορει να προσφερει κατι διαφορετικο απο ενα sony πχ ηχειο..τσιτωμα εννοουσα να μπορω να ακουσω δυνατα χωρις να εχω παραμορφωση η' φοβο μην καει το ηχειο..εναν ωραιο γεματο ικανοποιητικο ηχο με ενα ζευγος τιμια ηχεια για την κατηγορια του εν λογω ενισχυτη..ξερω οτι οι απαντησεις απο τους γνωστες θα ειναι απολυτες ως προς το τελειο οπως κ οι συμβουλες για την αγορα η' τον συνδιασμο απλα την επικεια σας..σιγουρα τα πιο πανω ηχεια για παραδειγμα δεν θα ειναι μια κλαση καλυτερα απο οτι 2 philips 50 watt ας πουμε; μην παρεξηγηθω κ παλι παραδειγμα φερνω..θα μπορουσα να παρω 6.1 ηχεια πακετο για home cinema κ να λεγα οκ θα παιζει οπως παιζει

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
@stavrosk
Μας έχεις κάπως μπερδέψει.
Η χρήση θα είναι για συγκεκριμένο οικιακό χώρο, ή διαρκώς θα μετακινείσαι; Διότι στην αρχή αναφέρεις πως θες τα ηχεία να στηρίζονται με τρίποδο.
Και ακόμα: Για προσωπική χρήση ή δημόσια (π.χ. εκδηλώσεις);

Λύσεις και προτάσεις υπάρχουν πολλές. Αλλ' ας ξεκινήσουμε από το βασικό. Σε ποιό κόστος υπολογιζεις να κινηθείς; Ποιό είναι το ανώτατο ποσό που θα μπορούσες ή θα επιθυμούσες να διαθέσεις;
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Για οικιακη χρηση..το τριποδο το αναφερω γιατι απο εμπειρεια σε φιλο μου αρεσε η διασπορα του ηχου οπως ηταν στο χωρο απο 2 jbl κ απλα ειναι μια ιδεα..οσον αφορα το κοστος τη συγκεκριμενη στιγμη θα μπορουσα να διαθεσω μεχρι 200-250 ευρω..φαντασου οτι τωρα εχω συνδεσει τον ενισχυτη με 2 ηχεια philips που εχω παρει απο hifi philips 20ετιας κ απλα με καλυπτουν σαν ενας ηχος κατω του μετριου αλλα ικανοποιητικα αν κ μακρια απο το αποτελεσμα που θελω..εναν γεματο καθαρο με ωραιες χαμηλες ηχο που θα απολαμβανω ευχαριστα οσο δυνατα θα μπορουσα σε λογικο πλαισιο να χρησιμοποιησω σε συνδιασμο με 2 sl 1200 technics και μικτη numark..κατα βαση θα χρησιμοποιουνται για βινυλιο αν κ πανω στον μικτη εχω συνδεσει κ την τηλεοραση για καμια ταινια η' ακομα και το λαπτοπ οταν θελω να ακουσω απο εκει η' να αντιγραψω κανενα βινυλιο σε mp3.

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Επομένως αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι είναι ένα ζευγάρι ηχεία για δικάναλο ήχο με συνολικό κόστος γύρω στα 200-250 ευρώ το πολύ.
Από αυτά τα 50 ευρώ θα πάνε για ένα ζευγάρι βάσεις και καλώδια. (Δυστυχώς κι' αυτά έχουν κόστος).

Και προς αυτή την κατηγορία να κατευθυνουμε τις προτάσεις μας... :smile:
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Ενταξει οι βασεις για την συνεχεια δεν νομιζω οτι επειγουν..ναι αν υπαρχουν προτασεις με ενδιαφερουν πολυ..καπου στο ψαξιμο ειδα να προτεινεται στο google benringer 208d αν δε κανω λαθος με καλες κριτικες αλλα κοστος στα 185 το ενα οποτε το ξεχναω

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Για τη λίστα σου:

YAMAHA NS-333
http://www.nakas.gr/prd/yamaha-ns-333-ixeio-bibliothikis-temaxio#divTabProductFeatures

Με κάτι παραπάνω:

WHARFEDALE Diamond 10.1
http://www.nakas.gr/prd/wharfedale-diamond-10-1-black-ixeia-zeigos#divTabProductFeatures

Klipsch R-14M
https://www.athensproaudio.gr/el/#/product/60150

Klipsch R-15M
https://www.athensproaudio.gr/el/#/product/60149

Monitor Audio MR2
https://www.athensproaudio.gr/el/#/product/55585

Οι τιμές είναι ενδεικτικές. Με λίγο ψάξιμο στη αγορά σύν κάποιο παζάρι μπορεί να βρεις καλύτερες.
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Ευχαριστω παααρα πολυ για τις συμβουλες κ τις προτασεις το εκτιμαω πολυ..απο τα παραπανω προτιμω τα yamaha..τα skytec που προτεινονται πιο πανω ειναι ενα αξιολογο ηχειο;μου αρεσει πιο πολυ απο ολα κ σκεφτομαι να τα παρω.

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Και μια ερωτηση επιπλεον..το speakon βυσμα μπορω να το αφαιρεσω καθως ο ενισχυτης δε το παιρνει αλλα παιρνει τα καλωδια μαυρο κοκκινο χωστά με σφιγκτηρακι..γινεται αυτο;

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk