Projector μεταχειρισμένο από eBay?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

@topos

New member
23 September 2008
46
Θελω ένα προτζεκτορακι για δωρο.
Αρχικά έλεγα να πάω σε κάποιο φθηνό κινεζικο, αλλα από όσο διαβάζω εδώ δεν προτεινοντε.
Οπότε με budget γύρω στο 100ευρω υπάρχει περίπτωση να βρω τίποτα αξιόλογο?

Το έχει επιχειρήσει κανείς?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Με 100ε δυστυχώς δεν θα βρεις @topos. Με 450ε περίπου όμως βρίσκεις τον hd141X της Optoma που είναι αξιόλογος, μεταχειρισμένο από ebay.

Προσωπικά όμως δεν πιστευω ότι αξίζει να τον πάρεις μεταχ, καθώς καινούργιος έχει ελάχιστα παραπάνω και δεν αξίζει για 100ε να πάρεις τέτοιο ρίσκο.

https://www.skroutz.gr/s/5256866/Optoma-HD141X.html

γενικά καλό είναι να αποφύγεις όποιον δεν είναι 1080p native εν έτη 2016 και στα 100ε δεν θα βρεις ούτε 720p native.
 

@topos

New member
23 September 2008
46
Με 100ε δυστυχώς δεν θα βρεις @topos. Με 450ε περίπου όμως βρίσκεις τον hd141X της Optoma που είναι αξιόλογος, μεταχειρισμένο από ebay.

Προσωπικά όμως δεν πιστευω ότι αξίζει να τον πάρεις μεταχ, καθώς καινούργιος έχει ελάχιστα παραπάνω και δεν αξίζει για 100ε να πάρεις τέτοιο ρίσκο.

https://www.skroutz.gr/s/5256866/Optoma-HD141X.html

γενικά καλό είναι να αποφύγεις όποιον δεν είναι 1080p native εν έτη 2016 και στα 100ε δεν θα βρεις ούτε 720p native.

Ναι, δεν το συζητώ.
Εάν εφτανα το 450ευρω προφανώς θα έδινα 100-150 ευρώ παραπάνω για καινούργιο.
Εδώ όμως τα δεδομένα είναι διαφορετικά.
Το budget είναι εκεί γύρω τριγύρω στα ~100 ευρώ.
Οπότε το δίλημμα είναι ξεκαθαρο->
Φτηνιαρικο κινέζο (π.χ unic46) ή κάτι παραπάνω για μεταχειρισμένο αν τα αξιζει.

Το ~100 ευρώ για projectorακι 5ετιας 800*600(πχ κανένα data Epson) που έχει δουλέψει ή λάμπα του κανένα 1000ωρες δεν θεωρώ πως είναι ιδιαίτερα λίγα.

Προορίζεται για φίλο που είναι σινεφίλ και βλέπει ταινίες σε παλια 32αρα και ήδη έχει και ένα συστηματακι 2.1.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens

@topos

New member
23 September 2008
46
Ευχαριστώ tegonikos, κάτι αντίστοιχο εψαχνα(έκανα κ σε αυτόν bid).
Το projectorακι δεν το βιαζομαι και Ιανουριο να ρθει είμαστε οκ, οπότε έχω χρόνο για να ψαχτω..

Αυτό που θα ήθελα, εάν σας είναι εύκολο να μου πείτε 2-3 μοντελακια τα οποία θεωρούμε "αξιόπιστα".
Για να κάνω μία αναλογία, εάν εψαχνα αυτοκίνητο θα κοιτουσα για κανένα Hyundai accent-> αξιόπιστο, φθηνό που απλά σε πάει από το α στο β και ας τριζει και λιγακι στις λακούβες...

Λέω να κοιτάζω για LCD μιας και από ότι βλέπω έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής οι λάμπες τους κ πιθανών πιο απλή κατασκευή.
Από ανάλυση ξέρω πως όσο μεγαλυτερη τόσο καλύτερη αλλά στην τελική κ 800*600 μας κανει.Καλο θα ήταν να βγάζει HDMI ή dvi, αλλά νομίζω πως το laptop του φίλου ίσως να βγάζει κ d-sub(πρέπει να το τσεκαρω).
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Τίποτα φίλε μου, μπορείς να έχεις στα υπόψιν σου τα παρακάτω μοντέλα αν τα βρεις σε καλή τιμή ως μεταχειρισμένα

BenQ PE8720
Sharp Z12000
BenQ PE7700
Hitachi PJ-TX200 ή 300
Sanyo Z4-Z5
Epson TW600-700
Infocus IN76
Infocus screenplay 72xx
Panasonic ΑΧ100-200
Αcer 5360

Με τα παραπάνω δεν θα κάνεις απλά την δουλειά σου, θα την κάνεις αρκετά καλά διότι είναι όλα homecineμάδικα :D

Το ότι δεν βιάζεσαι είναι πολύ θετικό, θα έχω και εγώ τον νου μου και αν πέσει στην αντίληψη μου κάποια ευκαιριούλα θα σε ειδοποιήσω.
 

@topos

New member
23 September 2008
46
Και τελικά, μόλις παρέλαβα σήμερα.
Πήρα τον Sanyo xe40 (short throw) aka και ως Promethean prm10.

Έκανα ένα unboxing και τον έβαλα στην πρίζα στα γρήγορα.
Το άφησα κανένα 5 λεπτό μιας και δεν είχα ευκαιρία καλωδιο.
Εντυπωσεις->

Α)Ή εικόνα σε δωμάτιο (μέρα με κλειστές λεπτές κουρτίνες) εχει αρκετά χαμηλή φωτεινοτητα.Ισα ίσα έβλεπες το μπλε χρώμα και τις επιλογες του menu.

Β) Μου μύρισε σαν καμένο και τον εσβησα(όταν είναι σβηστος δεν μυριζει).

Κοίταξα προχειρα-προχειρα και έβγαλα τα 2 μικρά φιλαράκια που ήταν κυριολεκτικά παστωμενα με σκονη και τα καθάρισμα.

Α)Να υποθέσω πως θέλω αλλαγή λάμπας ή χρειάζεται να δουλέψει περισσότερη ώρα μέχρι να πιάσει την φωτεινότητα του?(Βρίσκω με ~40ευρω από eBay)

Β)Να τον κατσαβιδωσω και να του κάνω καθαρισμό εσωτερικά και να κ κανένα έλεγχο για κανένα καμμένο καλωδιο εσωτερικά?Υποπτεύομαι ότι μυρωδιά είναι μαλλων από την σκονη μιας κ δεν συνεχίζει να μυρίζει σβηστος...
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Φίλε μου με αυτόν τον προβολέα που πήρες (στη κατάσταση που τον περιγράφεις) και με λαμπίτσα των 40 ευρώ από ebay "για να δέσει το γλυκό",θα σε συμβούλευα να τον έχεις στο ρεύμα μόνο όταν είσαι παρόν, ποτέ άλλοτε.
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Απάντηση: Re: Projector μεταχειρισμένο από eBay?

Και τελικά, μόλις παρέλαβα σήμερα.
Πήρα τον Sanyo xe40 (short throw) aka και ως Promethean prm10.

Έκανα ένα unboxing και τον έβαλα στην πρίζα στα γρήγορα.
Το άφησα κανένα 5 λεπτό μιας και δεν είχα ευκαιρία καλωδιο.
Εντυπωσεις->

Α)Ή εικόνα σε δωμάτιο (μέρα με κλειστές λεπτές κουρτίνες) εχει αρκετά χαμηλή φωτεινοτητα.Ισα ίσα έβλεπες το μπλε χρώμα και τις επιλογες του menu.

Β) Μου μύρισε σαν καμένο και τον εσβησα(όταν είναι σβηστος δεν μυριζει).

Κοίταξα προχειρα-προχειρα και έβγαλα τα 2 μικρά φιλαράκια που ήταν κυριολεκτικά παστωμενα με σκονη και τα καθάρισμα.

Α)Να υποθέσω πως θέλω αλλαγή λάμπας ή χρειάζεται να δουλέψει περισσότερη ώρα μέχρι να πιάσει την φωτεινότητα του?(Βρίσκω με ~40ευρω από eBay)

Β)Να τον κατσαβιδωσω και να του κάνω καθαρισμό εσωτερικά και να κ κανένα έλεγχο για κανένα καμμένο καλωδιο εσωτερικά?Υποπτεύομαι ότι μυρωδιά είναι μαλλων από την σκονη μιας κ δεν συνεχίζει να μυρίζει σβηστος...

Στην θεση σου θα τον επέστρεφα σαν ελλατωματικο ....Βγαλε φωτογραφιες με τα φύλλα που βρήκες και πες οτι μυρίζει καμένο πλαστικό άνοιξέ και ενα case για επίλυση στο ebay
Σε οτι αφορα τις λαμπες προσεχε γιατι υπαρχουν τρεις κατηγοριες
Οι Κινεζικες που δεν εχουν καμμια σχεση με την λαμπα που φοραγε και ειναι φθηνες
Οι ΟΕΜ οι οποιες κατασκευαζονται απο το ιδιο εργοστασιο με την λαμπα που φοραγε ο προβολεας σου αλλα ερχονται σε διαφορετικη συσκευασια και συνηθως δεν εχουν housing ή αυτο που τις συνοδευει δεν ειναι ιδιο με το γνησιο
Και τελος οι γνησιες που προτεινει ο κατασκευαστης του προβολεα σου οι οποιες ερχονται με το γνησιο housing και ειναι και οι ακριβοτερες ....

Μακρια απο τις Κινεζικες μπορει ακομα και να σπασει κατα την προβολη και συνηθως εχουν κακη αποδοση
 

@topos

New member
23 September 2008
46
Φίλε μου με αυτόν τον προβολέα που πήρες (στη κατάσταση που τον περιγράφεις) και με λαμπίτσα των 40 ευρώ από ebay "για να δέσει το γλυκό",θα σε συμβούλευα να τον έχεις στο ρεύμα μόνο όταν είσαι παρόν, ποτέ άλλοτε.

Εννοείται..

Λοιπόν να κάνω ενα update,
Καθάρισα τα 2 φιλτρακια του και το πέρασα ένα γύρω με ηλεκτρική σκούπα να τραβήξει και τίποτα άλλο από αεραγωγούς.
Τον ξαναεβαλα στο ρεύμα το βράδυ (ακόμα δεν έχω πρόσβαση σε d-sub καλωδιο) και τον αναψα.
Δεν μύρισε καθόλου, επιπλέον υποθέτω και πώς ή φωτεινότητα του είναι οκ(επιφυλλασομαι όταν του βαλω ταινια- λέω να κάνω αρχή με την οδύσσεια του διαστήματος 2001- απόψε εάν τα καταφέρω).

Προφανώς και έχει τα θέματακια του, κάπως πιο σκούρες περιοχες σε ελάχιστο βαθμό ομως-πιστευω πως σε κινούμενη εικόνα δεν θα είναι αντιληπτο-.
Ή λάμπα έχει γράψει 1853 ώρες οπότε λογικό να χει πέσει..

Αλλά ή μεγαλη εικόνα είναι εντυπωσιακή και επιπλέον βγαίνει από το ~1m.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Εννοείται..

Λοιπόν να κάνω ενα update,
Καθάρισα τα 2 φιλτρακια του και το πέρασα ένα γύρω με ηλεκτρική σκούπα να τραβήξει και τίποτα άλλο από αεραγωγούς.
Τον ξαναεβαλα στο ρεύμα το βράδυ (ακόμα δεν έχω πρόσβαση σε d-sub καλωδιο) και τον αναψα.
Δεν μύρισε καθόλου, επιπλέον υποθέτω και πώς ή φωτεινότητα του είναι οκ(επιφυλλασομαι όταν του βαλω ταινια- λέω να κάνω αρχή με την οδύσσεια του διαστήματος 2001- απόψε εάν τα καταφέρω).

Προφανώς και έχει τα θέματακια του, κάπως πιο σκούρες περιοχες σε ελάχιστο βαθμό ομως-πιστευω πως σε κινούμενη εικόνα δεν θα είναι αντιληπτο-.
Ή λάμπα έχει γράψει 1853 ώρες οπότε λογικό να χει πέσει..

Αλλά ή μεγαλη εικόνα είναι εντυπωσιακή και επιπλέον βγαίνει από το ~1m.

Η μεγάλη εικόνα είναι μαγεία, συμφωνώ!οπότε καλωσόρισες και επίσημα στην παρέα μας φίλε μου και καλές προβολές! -bye-
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Δύο πράγματα πρέπει να είναι μεγάλα στην ζωή, στο homecinema ήθελα να πω, η εικόνα και το subwoofer.... αλλιώς θα σε κοροϊδεύουν.

Έχεις τύχει σε σπίτι με θηρίο σύστημα ήχου και να έχει τηλεόραση 37άρα;
Έχεις τύχει σε σπίτι με προβολέα και να έχει ηχειάκια υπολογιστή;
 

@topos

New member
23 September 2008
46
Λοιπον πλέων είδα αρκετές αγαπημένες ταινίες(7 samurai,space Odyssey 2001,Full Metal Jacket) καποιες που δεν είχα ξαναδεί και κάποια ντοκιμαντερ.

Τα set up ηταν 2
Α)Ο φακός του projectorα στους 70ποντους απο τοίχο(ελαφρώς ζάχαρι) που έδινε εικόνα 70inch 4:3
Β)Ο φακός στο 1.3 που έδινε εικονα 120inch 4:3.
Θεαση προβολής στα 3μετρα.

(*Ο ήχος έβγαινε απο τα μικρά αν και εξαιρετικά Edifier r1700bt)

Κατα πρώτων μου έκανε εντύπωση πως δεν με ενόχλησε τόσο η μικρή ανάλυση του προβολέα ούτε στις 120 iches(110 σε 16:9)
-με πρόχειρους υπολογισμούς περί το 1/4 αναλυση απο fhd προβολεα η αλλιως μισο mp!-.
Προφανώς απο φωτεινότητα και χρωματικη πιστοτητα θα μπορούσε να είναι και καλυτερα τα πραγματα.
Αλλά σαν μέγεθος νομιζω πως εκεί είμαστε ~110inch 16:9.

Τώρα όπως είπα και στην αρχή ο συγκεκριμένος είναι για δώρο, οποτε λογικά θα τον δοκιμασω ακόμα κανένα 30ωρο και θα παει στον φιλο που του τον έχω ταξει.

Και βολιδοσκοπω εαν πάρω παλι εναν ίδιο απο eBay η να βγω πιο ψηλά και να πάρω εναν Epson tw600 που τον βρίσκω σχετικα κοντά μου.
Δεν ξέρω εαν το short throw feature του PLC xe40 υπερκερναει τα πλεονεκτήματα της ψιλοτερης ανάλυσης και είσοδο HDMI του Epson tw600 μιας και δεν σκοπεύω να τον βάλω σε βαση και επιπλέον νομιζω οτι τα 3 μετρα απόσταση είναι η max απόσταση που μου επιτρέπει το σπίτι μου, και αν κατάλαβα καλά ο. Epson δεν δίνει 100+ inch απο αυτή την αποσταση ..



Δύο πράγματα πρέπει να είναι μεγάλα στην ζωή, στο homecinema ήθελα να πω, η εικόνα και το subwoofer.... αλλιώς θα σε κοροϊδεύουν.

Έχεις τύχει σε σπίτι με θηρίο σύστημα ήχου και να έχει τηλεόραση 37άρα;
Έχεις τύχει σε σπίτι με προβολέα και να έχει ηχειάκια υπολογιστή;

Λοιπον να σχολιασω λίγο και αυτό.
Στο α) setup (70inch) τα Edifier ηταν μια χαρά.
Μου έκανε εντύπωση πως -στον ίδιο χωρο προφανως- μόλις άνοιξε η εικόνα στις 120inch σαν να "μικρυνανε" τα ηχεια.
Αλλά δεν με προβληματίζει, έχω παροπλισμένο σετακι με NAD c350 + παλιά μπασσατα ηχεία Kenwood με 12woofer κάπου στην αποθήκη..
 

@topos

New member
23 September 2008
46
Αγοραστικε και ο δεύτερος (που μαλλων θα τον κρατήσω εγώ).
InFocus w260.
Και αυτός ίδιας φιλοσοφίας/τιμής με τον προηγουμενο->Τιμή κινεζικού.

Βολιδοσκοπουσα να έπαιρνα κάποιον μεταχειρισμένο(στυλ tw600) HD αλλά νομίζω πως για σωστή δουλειά θέλεις fhd.
Με προχειρο υπολογισμο οι xga από τους HD έχουν μόνο 25% λιγότερα pixel οπότε δεν έχουν κ τρομερή διάφορα.
Αυτο που μου έκανε εντύπωση και από τον sanyo ειναι πως τελικά οι xga σε ~80-90 inches (κινούμενη εικόνα) είναι οκ.Πριν τον πάρω ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικος.
Επιπλέων ήθελα να δω κ κάποιον dlp σε λειτουργία.

Υ.γ Ξέρω προφανώς για την διαφορά του κάδρου 4:3/16:9 αλλά δεν με ενοχλεί και τόσο μιας και βλέπω αρκετές παλιές ταινίες σε 4:3 οπότε όπως και να έχει πάντα κάτι θα χάνω..

Τέλος βλέπω ως κυριο μειονέκτημα την έλλειψη HDMI αλλά παρειγγειλα και ένα adaptorακι d-sub->HDMI, πιθανολογω πως ίσως και να μην παίζει αλλά στην τελική με 2ευρω θα μου φύγει η απορία.Οπως και να έχει, υπαρχει παλιό laptop για dedicated χρήση με d-sub.Μονο πρόβλημα είναι ότι δεν θα την παλεύει ούτε σε απλή/ελαφριά gaming χρήση,αλλά οκ μπορεί να συνδεθει κ το laptop που υπάρχει κ τώρα που τα ψιλοκαταφερνει σε τόσο μικρές αναλύσεις σε παιχνίδια 2-3ετιας.

Και αυτό το μηχάνηματακι αγοράστηκε "πιλοτικά" για να δω πως θα μπορούσε να στηθεί στον χώρο μου, και σιγά σιγα να αγοραστεί πανί, να μπεί καλύτερος ήχος και σε βάθος χρόνου να αγοραστεί τελικά ένας σύγχρονος fhd μόλις το επιτρέψουν οι συνθηκες..

Βασικά θέλω να πιστεύω πως η μεγαλύτερη αντίθεση (1:2000)σε σχέση με τον Sanyo(1:500) θα μου δώσει αυτό το κάτι παραπάνω στις σκοτεινές σκηνές.

Μόλις παραλάβω (~2 βδομάδες) θα γράψω εντυπώσεις..

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ξεχασα να αναφέρω ότι ο sanyo έχει ήδη γράψει ~200 ώρες μαζί μου σε ταινιες/online σειρες(ειδα σχεδων συνεχόμενο το young Pope του Sorrentino,εξαιρετικό!)/χαζοgaming με gamepads
Όλα οκ και σαφέστατα πιο διασκεδαστικά από την 50αρα h6200 παρόλο την πολύ μικρή αντίθεση και τα κουσούρια ενός πολύ παλιού projector(καποιες ελαφριές "σκιές"(σκόνη στον φακό?) και σε κάποια σημεία εντονότερη magenta που όμως σε κινούμενη εικόνα δεν γίνονται αντιληπτα.
Και ως τελευταία παρατήρηση, επειδη έχω ασχοληθεί με επεξεργασία εικόνας σε καλιμπραρισμενη οθόνη με και εκτυπώσεις θεωρώ ότι έχω σχετικά "ευαίσθητο μάτι" παρόλαυτα με δεδομενα τα χρήματα που έχω δωσει είμαι ικανοποιημένος.Προφανως εάν είχα δώσει τα 10πλασια για καινούργιο σύγχρονο θα περιέγραφαν την εικόνα ως ανεπιτρεπτη λόγο των θεμάτων που περιεγραψα.
Και από τα ~10 άτομα που τον έχουν δει μόνο η αντίθεση σε πολύ σκοτεινές σκηνές έγινε αντιληπτή.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και για να ολοκληρώσω το σεντόνι να αναφέρω και ένα πρόβλημα που μπορεί να ανακύψει σκαλίζοντας το μενού του sanyo.
Υπάρχει μία ρύθμιση για το τηλεχειριστήριο l1->l2, που εάν κάνουμε το λάθος κ το πατήσουμε πρακτικά "αχρηστεύει" τον projector μιας κ σταματάει να λαμβάνει σήμα κ εφόσων δεν έχει φυσικά κουμπιά πάνω του δεν μπορούμε ούτε να τον σβήσουμε.Προσωπικα το έπαθα και πανικοβλήθηκαν μέχρι να βρω την λυση που είναι από το πανομοιότυπο μηχάνημα της promethean->

https://support.prometheanworld.com/article/?kb=1069

"LCD projectors only (PRM-10, PRM-20 and PRM-30)

If the remote control is still not functioning correctly, it should be noted that the remote control has two different remote control codes. This allows you to control two projectors in the same room. The remote control codes are switched via the remote control: CODE 1 and CODE 2. The code may have been changed by mistake so that the projector is set to CODE 1 and the remote control is set to CODE 2 (or vice-versa).

To change the code, press and hold the MENU and IMAGE buttons together on the remote handset for at least 15 seconds."
 

@topos

New member
23 September 2008
46
Σημερα εφτασε και ο infocus in26+.Του ελειπε το τηλεχειρηστηριο αλλα εχει ολα τα κουμπια πανω στο σωμα.

Πολυ-πολυ προχειρο στησιμο στην "νησιδα" της κουζινας (~4μετρα).
Απο το λογοτυπο καταλαβα οτι ειναι φωτεινοτερος και χρωματικα πολυ καλυτερος απο τον sanyo plc-xe40. Μπαινω στο μενου και βλεπω 1912ωρες σε eco-πρωτη λαμπα- (3000 ωρες κραταει η λαμπα?) κατα τα αλλα δεν αλλαξα τιποτα.

Βαζω το moon για αναζητηση σκοτεινων σκηνων και ειδα και εκει πολυ μεγαλη διαφορα στο contrast καθως και στην ευκρινεια(παρολα την ιδια αναλυση xga) σε σχεση με τον sanyo.

Επιπλεων ειναι ο πρωτος dlp -με μονο 2 χρωματικους τροχους- που βλεπω.Οσο για την ζαλαδα κοκ δεν μπορω να πω με σιγουρια μιας και δεν ειδα ολοκληρη ταινια (να φανταστειτε καθομουν σε σκαμπο και επιπλεων κατεβαινε ενα φωτιστικο μεχρι σχεδων το μεσο του καδρου) αλλα εβαλα κανενα 20λεπτο ασπρομαυρες ταινιες (απο οσο καταλαβαινω εκει φαινετε περισσοτερο).
Αλλα οταν σηκωθηκα δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα πως δεν με ενοχλησε, ουτε πως με ενοχλησε.
Επιφυλλασομαι για αυτο και θα επιστρεψω σε αυτο οταν δω 2-3 ταινιες στην σειρα.


Εν ολιγης-> Ειναι συνολικα αρκετα καλυτερος απο τον sanyo εκτος απο το throw ratio που ειναι αβολο για μη σταθερη τοποθετηση.
Θελει πολυ μεγαλη αποσταση και εχει σχεδων μηδενικο zoom.
Βγαζει ~100inch απο τα ~4 μετρα εκει που ο sanyo τα εβγαζε απο τα ~1,10 μετρα σχεδων.

Δεν ειμαι σιγουρος εαν θα μπορεσω να τον τοποθετησω σωστα στο σπιτι...Θελει πολυ καλο μετρημα υποθετω.

Υ.Γ Μπορω να του καθαρισω τα φιλτρα με καποιο τροπο?Δεν βλεπω να εχω προσβαση σε αυτα απο καπου, ουτε αναφερει κατι σχετικο το manual για αυτη την διαδικασια.
 
Last edited:

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Σημερα εφτασε και ο infocus in26+.Του ελειπε το τηλεχειρηστηριο αλλα εχει ολα τα κουμπια πανω στο σωμα.

Πολυ-πολυ προχειρο στησιμο στην "νησιδα" της κουζινας (~4μετρα).
Απο το λογοτυπο καταλαβα οτι ειναι φωτεινοτερος και χρωματικα πολυ καλυτερος απο τον sanyo plc-xe40. Μπαινω στο μενου και βλεπω 1912ωρες σε eco-πρωτη λαμπα- (3000 ωρες κραταει η λαμπα?) κατα τα αλλα δεν αλλαξα τιποτα.

Βαζω το moon για αναζητηση σκοτεινων σκηνων και ειδα και εκει πολυ μεγαλη διαφορα στο contrast καθως και στην ευκρινεια(παρολα την ιδια αναλυση xga) σε σχεση με τον sanyo.

Επιπλεων ειναι ο πρωτος dlp -με μονο 2 χρωματικους τροχους- που βλεπω.Οσο για την ζαλαδα κοκ δεν μπορω να πω με σιγουρια μιας και δεν ειδα ολοκληρη ταινια (να φανταστειτε καθομουν σε σκαμπο και επιπλεων κατεβαινε ενα φωτιστικο μεχρι σχεδων το μεσο του καδρου) αλλα εβαλα κανενα 20λεπτο ασπρομαυρες ταινιες (απο οσο καταλαβαινω εκει φαινετε περισσοτερο).
Αλλα οταν σηκωθηκα δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα πως δεν με ενοχλησε, ουτε πως με ενοχλησε.
Επιφυλλασομαι για αυτο και θα επιστρεψω σε αυτο οταν δω 2-3 ταινιες στην σειρα.


Εν ολιγης-> Ειναι συνολικα αρκετα καλυτερος απο τον sanyo εκτος απο το throw ratio που ειναι αβολο για μη σταθερη τοποθετηση.
Θελει πολυ μεγαλη αποσταση και εχει σχεδων μηδενικο zoom.
Βγαζει ~100inch απο τα ~4 μετρα εκει που ο sanyo τα εβγαζε απο τα ~1,10 μετρα σχεδων.

Δεν ειμαι σιγουρος εαν θα μπορεσω να τον τοποθετησω σωστα στο σπιτι...Θελει πολυ καλο μετρημα υποθετω.

Υ.Γ Μπορω να του καθαρισω τα φιλτρα με καποιο τροπο?Δεν βλεπω να εχω προσβαση σε αυτα απο καπου, ουτε αναφερει κατι σχετικο το manual για αυτη την διαδικασια.


φίλε μου έναν χρωματικό τροχό έχουνε όλοι οι DLP, το Χ2 ή Χ3 που διαβάζεις δεν είναι 2 ή 3 χρωματικοί τροχοί αφορά την ταχύτητα.
 

@topos

New member
23 September 2008
46
φίλε μου έναν χρωματικό τροχό έχουνε όλοι οι DLP, το Χ2 ή Χ3 που διαβάζεις δεν είναι 2 ή 3 χρωματικοί τροχοί αφορά την ταχύτητα.

Ευχαριστω για την διευκρινιση tegonik!

Να κανω αλλη μια ερωτηση οσο αφορα ενα σκεπτικο που εχω για πανι.

Εαν ολα πανε καλα σκοπευω να τον κρατησω ενα χ διαστημα. Σκεφτομαι για ενα πτυσομενο "αυτοσχεδιο" πανι απο blackout cloth(μηπως ξερουμε πως ονομαζετε στα Ελληνικα?).

Προφανως θελει καλο μετρημα αλλα ας πουμε στον χωρο μου θα μπορουσα να προβαλω σε 90inch 4:3 aka ~ 183x140,
αλλα προφανως σε βαθος χρονου θα παω σε ενα fhd μηχανηματακι 16:9.
Θα ηταν λαθος να στησω οθονη 16:9 οθονη απο τωρα κοιταζοντας να χωραει το 90αρη 4:3 καδρο που θα εχω τωρα?
Με προχειρους υπολογισμους το βγαζω στις 110 inch aka ~240x140.

Πρακτικα θα περισευει ~35cm λευκο πανι δεξια και αριστερα απο την εικονα...

Υ.Γ Μηπως ξερουμε και τι βαρος εχουμε στα ~3,5 τετραγωνικα blackout cloth?
 

@topos

New member
23 September 2008
46
Re: Απάντηση: Projector μεταχειρισμένο από eBay?

Blackout το ζητάς, δεν υπάρχει κάποια διαφορετική ονομασία στα Ελληνικά. Δεν είναι βαρύ, το τελαρώνεις και είσαι μια χαρά.

Σκεφτόμουν εφαρμογή του black out σε "ρολλερ" μιας και έχω ένα δοκάρι στο *καθιστικό, οπότε θα κρυβόταν και εύκολα.

Μόλις βρεθώ στο χώρο μου πάλι θα κάνω καλύτερες μετρήσεις και θα ανεβάσω και μερικές φώτο...

* Δυστυχώς υπάρχει μόνο ένας *τοίχος στο καθιστικό μιας και υπάρχει τζάκι από την απέναντι μεριά(του καναπε) και από την άλλη μεγάλη τζαμαρια.

* Δεν βολεύει προβολή σε αυτών μιας και θα έπρεπε να αλλάξει θεση ο γωνιακος καναπές και να έρθει να "κλείσει" το τζάκι.

Για αυτό έχω σκεφτεί την λυση με το roller και το black out ύφασμα που πρακτικά θα μπουν μπροστά από την τζαμαρία...