Ενοχλητικό μπάσο στα Behringer MS-40

kgeorgeg7

Senior Member
30 August 2007
389
Καλησπέρα, Ξεκινώντας να πω ότι δεν γνωρίζω πολλά για το άθλημα του ήχου, αλλά αν κάποιος θέλει να μου εξηγήσει κάτι σε επιστημονικό υπόβαθρο, ευχαρίστως να το κάνει. Λοιπόν, έχουμε και λέμε: Έχω τα Behringer MS-40 αρκετά χρόνια τώρα (5+) αλλά τον τελευταίο καιρό η αλήθεια είναι ότι αυξάνω την ένταση αρκετά περισσότερο από παλαιότερα. Η μουσική που ακούω είναι κατά 95% metal, κυρίως black metal (και sub-genres) η οποία είναι αρκετά "βαριά" και έχει αρκετά πολλά drums και μπάσο. Το μπάσο λοιπόν, στο συγκεκριμένο είδος μουσικής βγάζει πολλά "τριξίματα". Δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω ακριβώς. Σε πρίμα και μεσαίες συχνότητες είμαι πολύ ικανοποιημένος. Γενικά πάντως οι παραγωγές των black metal δίσκων είναι αρκετά άσχημες, αλλά είμαι 100% σίγουρος ότι στην περίπτωσή μου δεν φταίει η παραγωγή αλλά το δικό μου σύστημα το οποίο αποτελείται από: πηγή: onboard κάρτα ήχου, ALC892 μίκτης: Behringer Xenyx 802 (χρησιμοποιώ μίκτη καθώς συνδέω πάνω και άλλες εισόδους που δεν μας ενδιαφέρουν στην περίπτωσή μου) ηχεία: Behringer MS-40 Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στον μείκτη ή/και στα ηχεία. Τα μουσικά κομμάτια που ακούω συνήθως είναι lossless αλλά έτσι και αλλιώς το πρόβλημα το παρατηρώ ότι συμπίεση και να έχω. Σας ευχαριστώ :) edit: τρομερή ιδέα να καταστρέφεται η μορφοποίηση στο κείμενο
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,752
Καλησπέρα, Ξεκινώντας να πω ότι δεν γνωρίζω πολλά για το άθλημα του ήχου, αλλά αν κάποιος θέλει να μου εξηγήσει κάτι σε επιστημονικό υπόβαθρο, ευχαρίστως να το κάνει. Λοιπόν, έχουμε και λέμε: Έχω τα Behringer MS-40 αρκετά χρόνια τώρα (5+) αλλά τον τελευταίο καιρό η αλήθεια είναι ότι αυξάνω την ένταση αρκετά περισσότερο από παλαιότερα. Η μουσική που ακούω είναι κατά 95% metal, κυρίως black metal (και sub-genres) η οποία είναι αρκετά "βαριά" και έχει αρκετά πολλά drums και μπάσο. Το μπάσο λοιπόν, στο συγκεκριμένο είδος μουσικής βγάζει πολλά "τριξίματα". Δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω ακριβώς. Σε πρίμα και μεσαίες συχνότητες είμαι πολύ ικανοποιημένος. Γενικά πάντως οι παραγωγές των black metal δίσκων είναι αρκετά άσχημες, αλλά είμαι 100% σίγουρος ότι στην περίπτωσή μου δεν φταίει η παραγωγή αλλά το δικό μου σύστημα το οποίο αποτελείται από: πηγή: onboard κάρτα ήχου, ALC892 μίκτης: Behringer Xenyx 802 (χρησιμοποιώ μίκτη καθώς συνδέω πάνω και άλλες εισόδους που δεν μας ενδιαφέρουν στην περίπτωσή μου) ηχεία: Behringer MS-40 Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στον μείκτη ή/και στα ηχεία. Τα μουσικά κομμάτια που ακούω συνήθως είναι lossless αλλά έτσι και αλλιώς το πρόβλημα το παρατηρώ ότι συμπίεση και να έχω. Σας ευχαριστώ :) edit: τρομερή ιδέα να καταστρέφεται η μορφοποίηση στο κείμενο
Νομίζω ότι κάπου εκεί, στα κόκκινα γράμματα μπορεί να βρίσκεται η απάντησή σου. Αν, "σπρώχνεις" λίγο πάρα πάνω την ένταση από (το μίξερ) προφανώς, εκεί αρχίζουν και μπλέκουν τα πράγματα. Πολλές προενισχύσεις. Δεν διευκρινίζεις αν το πρόβλημα υπάρχει και σε χαμηλές εντάσεις. Ξέρεις ότι το ταίριασμα κονσόλας και τελικών, στην προκειμένη περίπτωση τα αυτοενισχυόμενα ηχεία σου, δεν είναι και ότι πιο εύκολο για να βρεθεί η χρυσή τομή. Όποιο πρόβλημα υπάρχει, με το που θα αρχίσεις να απαιτείς, (ανοίγεις ένταση) παρουσιάζεται. Ψάξε το λίγο και για αρχή, τα volume των ηχείων στο 60%, το main mix στο "και τέταρτο" (ρολόι) και το level της εισόδου της κάρτας ήχου κλειστό τελείως. Ξεκίνα να το ανοίγεις σιγά - σιγά μέχρι εκεί που παραμορφώνει. Μπορεί απλά, να ζητάς περισσότερα από όσα μπορούν τα ηχεία, τα οποία είναι αξιοπρεπή μεν, αλλά και αρκετά μικρά σε δυνατότητες db.
Υπάρχει πάντα και η πιθανότητα να έχουν πάθει ζημιά τα woofer.
 

kgeorgeg7

Senior Member
30 August 2007
389
Καλησπέρα,

Συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση:

Νομίζω ότι κάπου εκεί, στα κόκκινα γράμματα μπορεί να βρίσκεται η απάντησή σου. Αν, "σπρώχνεις" λίγο πάρα πάνω την ένταση από (το μίξερ) προφανώς, εκεί αρχίζουν και μπλέκουν τα πράγματα. Πολλές προενισχύσεις. Δεν διευκρινίζεις αν το πρόβλημα υπάρχει και σε χαμηλές εντάσεις. Ξέρεις ότι το ταίριασμα κονσόλας και τελικών, στην προκειμένη περίπτωση τα αυτοενισχυόμενα ηχεία σου, δεν είναι και ότι πιο εύκολο για να βρεθεί η χρυσή τομή. Όποιο πρόβλημα υπάρχει, με το που θα αρχίσεις να απαιτείς, (ανοίγεις ένταση) παρουσιάζεται. Ψάξε το λίγο και για αρχή, τα volume των ηχείων στο 60%, το main mix στο "και τέταρτο" (ρολόι) και το level της εισόδου της κάρτας ήχου κλειστό τελείως. Ξεκίνα να το ανοίγεις σιγά - σιγά μέχρι εκεί που παραμορφώνει. Μπορεί απλά, να ζητάς περισσότερα από όσα μπορούν τα ηχεία, τα οποία είναι αξιοπρεπή μεν, αλλά και αρκετά μικρά σε δυνατότητες db.
Υπάρχει πάντα και η πιθανότητα να έχουν πάθει ζημιά τα woofer.

Το μίξερ δεν έχει πάει ποτέ πάνω από 0dB (δεν έχω γυρίσει τα knobs ποτέ πιό δεξιά από "τις 12")
Το πρόβλημα δεν υπάρχει σε χαμηλές εντάσεις.

Την διαδικασία που μου περιγράφεις δεν την κατάλαβα πλήρως... Θες να βάλω το main του μίκτη στο "και τέταρτο"; Αυτό είναι σαν να του βάζω θόρυβο καθώς στο "12 ακριβώς" είναι τα 0dB. Το level της εισόδου, εννοείς τη ρύθμιση του ήχου από το software ή το knob του μίκτη;
Θα υποθέσω το knob του μίκτη, θα κάνω το τεστ και θα επανέλθω.

Το πρόβλημα υπάρχει και όταν αυξάνεις την ένταση από τις άλλες πηγές; Ή μονο από την on-board κάρτα ήχου;

Έχω παρατηρήσει ότι γίνεται από παντού. Θα δοκιμάσω και μια Soundblaster live USB που έχω να δω αν υπάρχει το πρόβλημα και εκεί. (Αυτήν συνήθως δεν την χρησιμοποιώ για μουσική)


Α, να προσθέσω ότι στην έξοδο του μίκτη για τα ακουστικά, λαμβάνω "τρομερό" μπάσο σε σχέση με αυτό των ηχείων... Τα ακουστικά είναι τα μονταρισμένα HD681.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Αφαιρώντας από το λογαριασμό τους "συνήθεις υπόπτους", κάρτες ήχου, πικ-άπ, κρατώντας μόνο μία τυπικά σωστή πηγή, π.χ. CD/DVD Player, περίγραψε μου τι συμβαίνει όταν χρησιμοποιείς μόνο αυτή.

Και κάτι ακόμα. Τα "φαινόμενα" αυτά τα παρτήρησες πρόσφατα ή υπήρχαν από την αρχή;

Σημείωση: Αυτό που ακούς από τα ακουστικά δεν αποτελεί επαρκή ένδειξη, για να βρεις τι πάει στραβά.
Ένα διάγραμμα με το set-up σου, την αλυσσίδα με τις συσκευές αναπαραγωγής θα βοηθούσε.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
το τι ακούς με ακουστικά έχει να κάνει με το ολοκληρωμένο οδήγησης της εξόδου ακουστικών: άσχετο.

Τα επαγγελματικά, κονσόλες, μιξεράκια κλπ, έχουν διαδοχικά στάδια ενισχύσεων κόντρα ενισχύσεων για να κάνουν τη δουλειά τους και θέλουν ιδιαίτερη σύνεση.
Τόσα ποτ μαζί αν τα φουλάρεις όλα, πιθανότατα υπεροδηγεις τις εισόδους των ηχείων.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Σωστό. Μία μόνο πηγή. Όλα τα ρυθμιστικά (EQ κλπ) θέση flat, τα υπόλοιπα faders χαμηλωμένα τέρμα, ανεβάζουμε Volume σιγά-σιγά και καταγράφουμε τι συμβαινει.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,752
Καλησπέρα. Δεν τρέχει τίποτα για την αργοπορία. Μακάρι να ήταν στο χέρι μας να μας βγαίνουν τα προγράμματα όπως τα υπολογίζουμε. Αλλά δεν................
Την διαδικασία που μου περιγράφεις δεν την κατάλαβα πλήρως...
Με λίγα λόγια να κάνεις τη δοκιμή σου συντηρητικά.
Το μίξερ δεν έχει πάει ποτέ πάνω από 0dB.
Όντως στις κονσόλες ενδείκνυται τα 0dB.
Το level της εισόδου, εννοείς τη ρύθμιση του ήχου από το software ή το knob του μίκτη;
Όχι από το software, από το knob του μίκτη. Παίζουν ρόλο και οι στάθμες των ηχείων. ("παίζει" να τις πείραξε κάποιος; κάνα πιτσιρίκι; Λέω εγώ τώρα:) Όσον αφορά τ' ακουστικά απάντησαν τα παιδιά πιο πάνω.
 

kgeorgeg7

Senior Member
30 August 2007
389
Σορρυ για την τόσο αργοπορημένη απάντηση, αλλά δεν ήθελα να αφήσω στη μέση το thread που είχα ανοίξει.

Έτρεξα τα τεστ που μου είπατε παραπάνω, και διαπίστωσα ότι ο μίκτης και τα ηχεία δούλευαν στην εντέλεια.

Το πρόβλημα ήταν η on-board κάρτα ήχου (ALC898 και όχι ALC892 όπως είχα γράψει στο πρώτο μήνυμα). Δημιουργούσε παράσιτα όταν υπήρχε έντονο επεξεργαστικό φορτίο στον υπολογιστή. Ακόμα και με την κίνηση του ποντικιού παρατηρούσα παράσιτα.

Anywayz, τώρα την χρησιμοποιώ σε ένα Virtual Machine που χρειαζόμουν κάρτα ήχου, αλλά εντωμεταξύ, τώρα, για το κύριο σύστημά μου, χρησιμοποιώ μιά Creative Sound Βlaster Play! 2 (usb).

Επιεικώς άθλια η Sound Blaster, είναι εμφανής η διαφορά του SNR (90dB vs 104dB) οπότε θα χρειαστεί να αγοράσω κάποια καινούργια κάρτα ήχου (2.0). Να ανοίξω ένα θέμα στο forum, αλλά δεν ξέρω σε ποιό subsection ακριβώς. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει;


Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια, και πάλι συγνώμη που άργησα τόσο :ρ
 

kgeorgeg7

Senior Member
30 August 2007
389
Για την ιστορία, δεν είχα κανένα άλλο knob παραπάνω από το ελάχιστο που πήγαινε (μείον 'άπειρο') πέρα από αυτό που άκουγα εκείνη τη στιγμή.