Δημιουργία File Server για streaming μουσικής και ταινιών

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλημέρα σε όλους

Πριν αρχίσετε να με πυροβολείτε, συγχωρείστε μου την παιδική γνώση μου γύρω από τα συστήματα εξυπηρέτησης (Servers) γενικά. Το μόνο που έχω καταφέρει ως τώρα να υλοποιήσω, μετά από πολύ κόπο, είναι - ή μάλλον, ήταν - ένας υπολογιστής-εξυπηρετητής (server), βασισμένος πάνω στο παλιό λειτουργικό Windows Home Server. Τις λεπτομέρειες για εκείνη την προσπάθεια τις έχω δημοσιεύσει κατά καιρούς εδώ, κυρίως στο αντίστοιχο νήμα, εδώ και εδώ.

Μετά από καιρό και αφού ποτέ στην πράξη δεν λειτούργησε αυτός ο υπολογιστής έτσι όπως φανταζόμουνα ότι πρέπει να λειτουργεί και μετά από το πρόβλημα που μου παρουσίασε εδώ και ένα περίπου χρόνο, όπως το περιέγραψα εδώ στο ίδιο νήμα, αποφάσισα ότι πρέπει να εγκαταλείψω αυτό το λειτουργικό και, σταθμίζοντας εν γένει τις ανάγκες μου, να τον αναβαθμίσω σε κάποιο νεότερο λειτουργικό, κατά προτίμηση 64-μπιτο, αυξάνοντας φυσικά την υπάρχουσα RAM τουλάχιστον στα 4GB, ώστε να λειτουργεί πιο χαλαρά.

Επί του συγκεκριμένου χρειάζομαι κάποιες αρχικές προτάσεις για να κάνω τη σωστή επιλογή. Στην αρχή είχα σκεφτεί να πάω σε κάποιο νεότερο λειτουργικό σερβεροειδούς τύπου, αλλά τα υπάρχοντα λειτουργικά είναι απαγορευτικά λόγω κόστους. Ταυτόχρονα, σκέφτομαι ότι ενδεχομένως κάποιο από τα υπάρχοντα "κοινά" σύγχρονα λειτουργικά, είτε της πλατφόρμας των Windows, από Win 7 Pro και πάνω, αλλά ενδεχομένως και κάποια μοντέρνα έκδοση του Linux, όπως π.χ. η έκδοση Mint Cinnamon 17.3 "Rosa".

Τι λέτε;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Ποιος λόγος σε έσπρωξε προς whs; Υπάρχουν κάποιες λειτουργιες του που θέλεις να κρατήσεις; Θελεις ακόμα ο σέρβερ να μπορεί να εκτελεί και χρέη "κανονικού" υπολογιστή; Γενικά ποιες λειτουργίες θέλει να εκτελεί, εκτός από file sharing;

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors
 
Απάντηση: Re: Δημιουργία File Server για streaming μουσικής και ταινιών

Ποιος λόγος σε έσπρωξε προς whs; Υπάρχουν κάποιες λειτουργιες του που θέλεις να κρατήσεις; Θελεις ακόμα ο σέρβερ να μπορεί να εκτελεί και χρέη "κανονικού" υπολογιστή; Γενικά ποιες λειτουργίες θέλει να εκτελεί, εκτός από file sharing;

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors
Ο βασικός - τότε - λόγος ήταν ότι ήταν το μοναδικό λειτουργικό με περιβάλλον Windows για οικιακό δίκτυο και η δυνατότητα που έδιναν στο χρήστη τα WHS να μπορεί να κάνει backup και να αποθηκεύει, να ανακαλεί και αναπαράγει από οποιοδήποτε σημείο του δικτύου αρχεία κάθε είδους.
Ταυτόχρονα πρέπει να επισημάνω ότι οι λειτουργίες του δεν με βοηθούσαν και πολύ για τον βασικό λόγο, για τον οποίο δημιουργήθηκε, δηλαδή να έχω όμορφα και μαζεμένα όλα μου τα αρχεία video (ταινίες) και όλα μου τα μουσικά αρχεία, ώστε με "δυο κλικ" (σχήμα λόγου, που δηλώνει την αμεσότητα πρόσβασης και την ευκολία ανάκλησης και αναπαραγωγής). Απαιτούσε αρκετά περίπλοκο τρόπο λειτουργίας για να κάνει τα παραπάνω βασικά.
Αυτό που θέλω από τον Server είναι αυτό που περιγράψω εδώ (κυρίως). Παράλληλα δεν θέλω να εγκαταλείψω την ιδέα αυτός να λειτουργεί και ως αυτόνομος υπολογιστής, όχι με τίποτα περίπλοκες λειτουργίες, μόνο κάποιες βασικές, όπως άλλωστε λειτουργούσε και με τα WHS.
Αυτά αρχικά. Συζητάω κάθε ιδέα προς αυτή την κατεύθυνση.
Ευχαριστώ.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Απο τη στιγμη που θελεις να μπορει να δουλεψει και ως αυτονομος υπολογιστης, τοτε πιστευω οτι οι επιλογες σου ειναι πολυ λιγες. windows ή καποια linux distro της αρεσκειας σου με shared folders τους φακελους που σε ενδιαφερει να μοιραζεσαι με αλλες συσκευες. Μια πιο εξειδικευμενη επιλογη θα ηταν unraid με windows/linux virtual machine, αλλα αυτο προϋποθετει σχετικα ισχυρο μηχανημα που να τρεξει το vm και δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο.
 
Επιλογές για τα λειτουργικά....

Απο τη στιγμη που θελεις να μπορει να δουλεψει και ως αυτονομος υπολογιστης, τοτε πιστευω οτι οι επιλογες σου ειναι πολυ λιγες. windows ή καποια linux distro της αρεσκειας σου με shared folders τους φακελους που σε ενδιαφερει να μοιραζεσαι με αλλες συσκευες. Μια πιο εξειδικευμενη επιλογη θα ηταν unraid με windows/linux virtual machine, αλλα αυτο προϋποθετει σχετικα ισχυρο μηχανημα που να τρεξει το vm και δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο.
Καλημέρα και σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Ας τα πάρουμε ένα-ένα. Για την πλατφόρμα των Windows, καταρχήν, δεν ξέρω τι υπάρχει εκεί έξω, για λειτουργικό server οικιακού τύπου. Κάποτε είχε κυκλοφορήσει ο αντικαταστάτης των WHS, το WHS 2011, αλλά τώρα αφενός δεν το βρίσκω πουθενά να το αγοράσω (στην Ελλάδα), αφετέρου, σύμφωνα με όσα είχα τότε διαβάσει (υπάρχει εκτεταμένο νήμα γι αυτά εδώ, στο οποίο έχεις κι εσύ γράψει κάποιο ή κάποια posts), δεν προσέφερε κάτι εξαιρετικά καλύτερο από τον προκάτοχό του (τα πρώτα WHS). Άλλωστε, όπως διάβασα, η υποστήριξη από τη Microsoft τέλειωσε πλέον. Τα βρήκα κάπου στο Amazon, αλλά στη θέση τους το "μαγαζί" προτείνει τα WHS 2012 R2, που αφενός είναι μακράν έξω από το βαλάντιό μου και αφετέρου βλέπω διάφορες εκδόσεις τους (Essentials, Standard κλπ.), που δεν ξέρω ποια θα μπορούσα να επιλέξω για τη χρήση μου. Στο Ebay βρίσκω τα 2011 σε κάπως πιο προσγειωμένες τιμές, αλλά είπαμε, θεωρούνται κι αυτά ξεπερασμένα και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.

Επί του προκειμένου, και αν επιλέξω να παραμείνω στην πλατφόρμα των Windows, τι γνώμη έχετε να στηθεί ένας υπολογιστής με Windows 7/8.1/10, που θα κληθεί να αναλάβει τη δουλειά του File Server; Μπορεί να περπατήσει κάτι τέτοιο, με το υπάρχον hardware (Asus P5QL-E, Pentium D 935 Presler 3.2GHz, ATI Radeon 3870);

Πάμε παρακάτω. Linux. Διαβάζω εδώ ότι οι καταλληλότερες διανομές για servers είναι οι Debian και CentOS. Ισχύει; Και αν ναι, τι διαφορά θα είχε ένας υπολογιστής με μια από αυτές σε σύγκριση με έναν άλλο με ένα Linux Mint Cinnamon, πάντα για χρήση οικιακού server, που θα λειτουργεί και αυτόνομα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Re: Επιλογές για τα λειτουργικά....

Πάμε παρακάτω. Linux. Διαβάζω εδώ ότι οι καταλληλότερες διανομές για servers είναι οι Debian και CentOS. Ισχύει; Και αν ναι, τι διαφορά θα είχε ένας υπολογιστής με μια από αυτές σε σύγκριση με έναν άλλο με ένα Linux Mint Cinnamon, πάντα για χρήση οικιακού server, που θα λειτουργεί και αυτόνομα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Αυτό που λες για Centos και Debian ισχύει, αλλά αναφέρεται κυρίως σε corporate servers. Εκεί όντως θα δεις πάρα πολύ debian καθώς και όλα τα Red Hat derivatives (όπως το Centos). Για το σπίτι σου όμως οποιαδήποτε διανομή θα κάνει τη δουλειά. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να κονφιγκιουράρεις μια samba, ή αν δε θες να ασχοληθείς καθόλου, απλά να κάνεις share ένα directory από γραφικό περιβάλλον (το οποίο με τη σειρά του πάλι samba θα σηκώσει).

Σε κάθε περίπτωση αν στήσεις έναν centos server, κατά προτίμηση χωρίς gui και τάξεις το μηχάνημα στο file sharing η απόδοση θα είναι καλύτερη γενικά (resources κλπ) σε σχέση με ένα mint desktop, αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι διαφορές θα αντιληφθείς σε ένα σπιτικό περιβάλλον.

Το στήσιμο samba είναι προτιμότερο από ένα από public directory μέσω desktop γιατί θα μπορείς να πειράξεις όλες τις παραμέτρους της samba. Μια για το τι εστί samba configuration μπορείς να πάρεις κοιτώντας το δικό μου:

https://github.com/archphile/phileserve/blob/master/files/smb.conf


Για την ιστορία, εγώ τον στοιχειώδη file server (usb δίσκος καρφωμένος σε ένα board) μου τον έχω στήσει σε ένα arm7 μηχανάκι με Archlinux/samba και είμαι κατευχαριστημένος εδώ και πολύ καιρό.

Όσον αφορά στο hardware, επειδη τελευταία έχω καεί στο ψάξιμο, θα σου πρότεινα να δεις και αγγελίες (υπάρχουν άπρειρες και από ελλάδα). Μπορείς με ελάχιστα λεφτά να στήσεις τετραπύρηνο xeon (με μια παλιά lga775 motherboard) που έχει φτιαχτεί για τη δουλειά που θες. Βέβαια αν δεις τις καταναλώσεις του δε θα χαρείς και πολύ (στην καλύτερη περίπτωση μιλάμε για 80 watt - βέβαια νομίζω ότι αυτές οι καταναλώσεις αφορούν σε πλήρες φορτίο).

Μπορείς να δεις μια σύγκριση πχ της cpu που προτείνεις με έναν xeon που υπάρχει σε μυριάδες αγγελίες γύρω στα 40-50 ευρώ:

http://www.cpu-world.com/Compare/125/Intel_Pentium_D_935_vs_Intel_Xeon_E5450.html

Η cpu είναι lga771 αλλά πωλείται τροποποιημένη και μπαίνει σε 775. Να σημειωθεί ότι όσα σου λέω για Hardware στα λέω στη θεωρία γιατί δεν είχα ποτέ μου τέτοια cpu.


Βέβαια αν σκεφτείς ότι ο περισσότερος κόσμος χρησιμοποιεί τους microserver εδώ μέσα, οι cpu που κοιτάμε είναι overkill για σπιτική χρήση.
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Παντως και ο pentium που εχεις πρεπει να "τρωει το φαι του" απο καταναλωση ρευματος :)
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Το τρώει όντως. Είναι γύρω στα 95watt. Βέβαια γι' αυτές τις τιμές ισχύει το παρακάτω:

Thermal Design Power (TDP) represents the average power, in watts, the processor dissipates when operating at Base Frequency with all cores active under an Intel-defined, high-complexity workload.


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Aν αποφασίσεις να τάξεις το μηχάνημα ως file server και δε θες να μπλέξεις με command line, δες και αυτό:

http://www.openmediavault.org/
http://www.openmediavault.org/screenshots.html
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Θα πρότεινα, ειδικά αν είσαι αρχάριος ή δεν έχεις χρόνο ή δεν θες να ψάξεις ή δεν θες raid, να στήσεις ένα μηχανάκι (είτε το υπάρχον είτε ένα νέο πχ HP Microserver) Windows 10 Pro, να κάνεις τα share σου και άστο να μάθετε μέρα νύχτα ανοιχτό. Θα μπορείς να κάνεις παρά πολλά εκτός από fileserver, η βιβλιοθήκη προγραμμάτων είναι άπειρη σε Windows και δεν καταναλώνουν πολλούς πόρους.
Φυσικά το καλύτερο θα ήταν Linux διανομή αλλά είναι too much πιστεύω για σπιτικη χρήση και δεν αξίζει το ψάξιμο και τον χρόνο που θα ξοδέψεις για να το στήσεις κ απλά να μοιράζεις αρχεία.
Αν χρησιμοποιείς μόνο εξωτερικούς δίσκους USB κ ένα απλό NUC σου κάνει που είναι σχετικά φθηνά.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Παναγιώτη, ξεκίνα να πειραματίζεσαι με κάνα linux,
Μη βιαστείς, πάρε το χρόνο σου να μάθεις
Και όταν με το καλό νοιώθεις εξοικειωμένος, προχωράς
Εγώ θα σου πρότεινα να μάθεις centos or debian – με γραμμή εντολών – μετά τα πάντα θα είναι στα δάχτυλα σου και θα ξέρεις το σύστημα από όλες τις πλευρές.
Εναλλακτικά αν θες κάτι έτοιμο, δες το freenas.
Windows δεν έχεις λόγο να σπαταλήσεις άλλο χρόνο κατά την άποψη μου – έτσι κι αλλιώς το δοκίμασες – έπαθες – έμαθες, δεν είναι τόσο εύκολο να διατηρείς windows server, και αυτό το έχεις καταλάβει θεωρώ πια μετά από χρόνια προβλημάτων που πέρασες
- αλλά και από το γεγονός ότι στην ουσία η MS είχε ένα failed προϊόν για το οποίο δεν έλυσε ποτέ τα προβλήματα του και δεν δίνει καν αντικαταστάτη
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Αμα αρχίσει να μπλέκει με freenas, Linux, command line (!!!) τότε φέξε μου κ γλίστρησα (που λέει μία παλιά παροιμία από την Ζιμπάμπουε).
Τότε δεν θα μπορέσει να τον χρησιμοποιήσει καν σαν αυτόνομο υπολογιστή, θα μπλέξει σε ένα κυκεώνα διαβάσματος, ψαξίματος, links και κόντρα links και άκρη δεν θα βγάλει εύκολα με το Linux. Ασε που είναι υπερβολικό για home χρήση.
Θεωρώ πως τα windows 10 pro θα του λύσουν το πρόβλημα, είναι ελαφρά, γρήγορα και ότι πρέπει για την δουλειά που το θέλει. Μην τα σνομπάρουμε τόσο εύκολα.
 
Περί λειτουργικού [και τι μαθαίνει κανείς μετά από μια απλή(??) ερώτηση]....

Αυτό που λες για Centos και Debian ισχύει, αλλά αναφέρεται κυρίως σε corporate servers. Εκεί όντως θα δεις πάρα πολύ debian καθώς και όλα τα Red Hat derivatives (όπως το Centos). Για το σπίτι σου όμως οποιαδήποτε διανομή θα κάνει τη δουλειά. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να κονφιγκιουράρεις μια samba, ή αν δε θες να ασχοληθείς καθόλου, απλά να κάνεις share ένα directory από γραφικό περιβάλλον (το οποίο με τη σειρά του πάλι samba θα σηκώσει).

Σε κάθε περίπτωση αν στήσεις έναν centos server, κατά προτίμηση χωρίς gui και τάξεις το μηχάνημα στο file sharing η απόδοση θα είναι καλύτερη γενικά (resources κλπ) σε σχέση με ένα mint desktop, αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι διαφορές θα αντιληφθείς σε ένα σπιτικό περιβάλλον.

Το στήσιμο samba είναι προτιμότερο από ένα από public directory μέσω desktop γιατί θα μπορείς να πειράξεις όλες τις παραμέτρους της samba. Μια για το τι εστί samba configuration μπορείς να πάρεις κοιτώντας το δικό μου:

https://github.com/archphile/phileserve/blob/master/files/smb.conf


Για την ιστορία, εγώ τον στοιχειώδη file server (usb δίσκος καρφωμένος σε ένα board) μου τον έχω στήσει σε ένα arm7 μηχανάκι με Archlinux/samba και είμαι κατευχαριστημένος εδώ και πολύ καιρό.

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Έχω συνηθίσει λίγο τη διανομή Mint Cinnamon και αν - όπως λες - στην οικιακή χρήση δεν θα δω (ιδιαίτερες) διαφορές, θα την προτιμούσα, ακριβώς λόγω συνήθειας. Ωστόσο, και επειδή παρακολουθώ το αντίστοιχο ελληνικό φόρουμ, θα κάνω κι εκεί μιαν ερώτηση, για το κατά πόσον αυτή η διανομή θα με βολέψει.

Όσον αφορά στο hardware, επειδη τελευταία έχω καεί στο ψάξιμο, θα σου πρότεινα να δεις και αγγελίες (υπάρχουν άπρειρες και από ελλάδα). Μπορείς με ελάχιστα λεφτά να στήσεις τετραπύρηνο xeon (με μια παλιά lga775 motherboard) που έχει φτιαχτεί για τη δουλειά που θες. Βέβαια αν δεις τις καταναλώσεις του δε θα χαρείς και πολύ (στην καλύτερη περίπτωση μιλάμε για 80 watt - βέβαια νομίζω ότι αυτές οι καταναλώσεις αφορούν σε πλήρες φορτίο).

Μπορείς να δεις μια σύγκριση πχ της cpu που προτείνεις με έναν xeon που υπάρχει σε μυριάδες αγγελίες γύρω στα 40-50 ευρώ:

http://www.cpu-world.com/Compare/125/Intel_Pentium_D_935_vs_Intel_Xeon_E5450.html

Η cpu είναι lga771 αλλά πωλείται τροποποιημένη και μπαίνει σε 775. Να σημειωθεί ότι όσα σου λέω για Hardware στα λέω στη θεωρία γιατί δεν είχα ποτέ μου τέτοια cpu.

Βέβαια αν σκεφτείς ότι ο περισσότερος κόσμος χρησιμοποιεί τους microserver εδώ μέσα, οι cpu που κοιτάμε είναι overkill για σπιτική χρήση.

Για το hardware ξεκαθάρισα εξ αρχής ότι δεν θα ήθελα να μπω στον επιπλέον κόπο να το αλλάξω (πλην της προσθήκης μνήμης, που έτσι κι αλλιώς έχω διαθέσιμη, χωρίς να χρειαστεί να αγοράσω). Όσο για την πρότασή σου να χρησιμοποιήσω Xeon πάνω σε μητρική με socket 775, το γνωρίζω το "άθλημα", έχω ήδη στήσει έναν υπολογιστή με Xeon X5482 πάνω σε μια Gigabyte GA-EP45T-UD3R και ετοιμάζομαι να στήσω άλλον ένα, με έναν Xeon X5492 πάνω σε μια Asus P5QC ή μιαν Asus P5Q Pro Turbo (η τελική επιλογή θα εξαρτηθεί από τι είδους μνήμες θα χρησιμοποιήσω). Ξέρω πόσο καλή λύση είναι αυτή, αλλά - πέραν της αναγκαιότητας να χρησιμοποιήσω το υπάρχον hardware - δεν είναι too much μια τέτοια λύση για έναν απλό file server? (η ερώτηση είναι ειλικρινής, χωρίς ίχνος ειρωνείας και βασίζεται στην αντίληψη που είχα αποκομίσει ότι ένας home server υπολογιστής δεν απαιτεί εξαιρετικά εξελιγμένο hardware, αντίληψη που μπορεί να είναι και λανθασμένη).

Θα πρότεινα, ειδικά αν είσαι αρχάριος ή δεν έχεις χρόνο ή δεν θες να ψάξεις ή δεν θες raid, να στήσεις ένα μηχανάκι (είτε το υπάρχον είτε ένα νέο πχ HP Microserver) Windows 10 Pro, να κάνεις τα share σου και άστο να μάθετε μέρα νύχτα ανοιχτό. Θα μπορείς να κάνεις παρά πολλά εκτός από fileserver, η βιβλιοθήκη προγραμμάτων είναι άπειρη σε Windows και δεν καταναλώνουν πολλούς πόρους.
Φυσικά το καλύτερο θα ήταν Linux διανομή αλλά είναι too much πιστεύω για σπιτικη χρήση και δεν αξίζει το ψάξιμο και τον χρόνο που θα ξοδέψεις για να το στήσεις κ απλά να μοιράζεις αρχεία.
Αν χρησιμοποιείς μόνο εξωτερικούς δίσκους USB κ ένα απλό NUC σου κάνει που είναι σχετικά φθηνά.

Παναγιώτη, ξεκίνα να πειραματίζεσαι με κάνα linux,
Μη βιαστείς, πάρε το χρόνο σου να μάθεις
Και όταν με το καλό νοιώθεις εξοικειωμένος, προχωράς
Εγώ θα σου πρότεινα να μάθεις centos or debian – με γραμμή εντολών – μετά τα πάντα θα είναι στα δάχτυλα σου και θα ξέρεις το σύστημα από όλες τις πλευρές.
Εναλλακτικά αν θες κάτι έτοιμο, δες το freenas.
Windows δεν έχεις λόγο να σπαταλήσεις άλλο χρόνο κατά την άποψη μου – έτσι κι αλλιώς το δοκίμασες – έπαθες – έμαθες, δεν είναι τόσο εύκολο να διατηρείς windows server, και αυτό το έχεις καταλάβει θεωρώ πια μετά από χρόνια προβλημάτων που πέρασες
- αλλά και από το γεγονός ότι στην ουσία η MS είχε ένα failed προϊόν για το οποίο δεν έλυσε ποτέ τα προβλήματα του και δεν δίνει καν αντικαταστάτη

Βασίλη και Τάσο, σας ευχαριστώ αμφότερους για τις υποδείξεις σας. Η αλήθεια είναι ότι ένας υπολογιστής με Windows 10 Pro, θα έκανε πιο "εύκολη" τη ζωή μου, τουλάχιστον σε ότι αφορά στο πέρασμα και στήσιμο του λειτουργικού και στην καθημερινή χρήση του. Ωστόσο, συζητώ σοβαρά και την λύση Linux (δείτε παραπάνω, που μιλάω βέβαια για Mint Cinnamon και όχι για Debian ή CentOS), αρκεί αυτή να μη με παιδέψει πολύ στο file sharing, τουλάχιστον όχι περισσότερο από ότι θα με παίδευε σε Windows 10 Pro.

Επ' αυτού θα ήθελα την άποψή σας.
Ευχαριστώ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αμα αρχίσει να μπλέκει με freenas, Linux, command line (!!!) τότε φέξε μου κ γλίστρησα (που λέει μία παλιά παροιμία από την Ζιμπάμπουε).
Τότε δεν θα μπορέσει να τον χρησιμοποιήσει καν σαν αυτόνομο υπολογιστή, θα μπλέξει σε ένα κυκεώνα διαβάσματος, ψαξίματος, links και κόντρα links και άκρη δεν θα βγάλει εύκολα με το Linux. Ασε που είναι υπερβολικό για home χρήση.
Θεωρώ πως τα windows 10 pro θα του λύσουν το πρόβλημα, είναι ελαφρά, γρήγορα και ότι πρέπει για την δουλειά που το θέλει. Μην τα σνομπάρουμε τόσο εύκολα.

Στην παραπάνω ερώτησή μου, ο Βασίλης ήδη με πρόλαβε με την απάντησή του. Και επειδή η συζήτηση έχει γίνει ήδη ενδιαφέρουσα, όσο πιο πολλά γράψετε, τόσα περισσότερα θα μάθω κι εγώ αλλά και οι άλλοι που παρακολουθούν το νήμα, από απλό ενδιαφέρον.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Όταν πρωτοπειραματιζόμουν με το Computer Audio, είχα παράλληλα αλλάξει σκληρό δίσκο στο pc (τότε δεν είχα στήσει το ψευτοNAS μου). Επειδή η εγκατάσταση του Archlinux ήταν σχετικά χρονοβόρα, μέχρι να το πάρω απόφαση, εγκατέστησα για καμιά βδομάδα το Linux Mint Cinnamon εκείνης της εποχής (2014). Δεν είχα ιδέα από samba και ήθελα να δοκιμάσω ότι το Raspberry Pi θα διαβάσει τη μουσική σωστά. Είχα λοιπόν ένα directory με όλη τη μουσική, πάτησα δεξι κλικ, το έκανα share ως Public και το είδε όλο μου το δίκτυο αμέσως. Μουσική άκουσα χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά δε δοκίμασα πχ blue ray ή γενικά ογκώδη αρχεία. Η μαξ δοκιμή μου ήταν με DSD, που δεν απαιτεί και σοβαρές ταχύτητες για να σερβιριστεί σωστά.

Με λίγα λόγια, αν βάλεις Linux Mint, θα κάνεις τη δουλειά σου είτε με τον εύκολο τρόπο, δεξί κλικ δηλαδή και τέλος, είτε με το δύσκολο τρόπο, δηλαδή εγκατάσταση samba.

Αν επιλέξεις το δεξί κλικ, ή κατάσταση είναι on/off. Ή θα σου δουλέψει σωστά ή όχι. Αν βάλεις samba και στήσεις configuration file θα έχεις πολύ μεγαλύτερη ευελιξία.

Μπορείς επίσης να βάλεις centos desktop και να κάνεις ρυθμίσεις από gui, αλλά μιας που το centos είναι server oriented, το desktop του θα είναι outdated (για λόγους ασφαλείας μένουν πάντα κάποιες εκδόσεις πίσω και τις πατσάρουν, κάνουν backports κλπ) και ιδιαιτέρως σπαρτιάτικο.

Σχετικά με το hardware, είχα καταλάβει λάθος. Νόμιζα ότι τα parts που ανέφερες δεν τα είχες ήδη. Εν ολίγοις εννοείται ότι δε χρειάζεται να κάνεις ότι σου είπα. Η πρότασή μου ήταν μια low cost λύση για κάποιον που δεν έχει hardware!

Ελπίζω να σε βοήθησα :D
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Μιας και η συζητηση εχει επεκταθει, να προτεινω και εγω μια κομψη, κατα την αποψη μου λυση. Αν εχεις ενα raspberry μπορεις να εγκαταστησεις το openmediavault (που αναφερθηκε πιο πανω) και να μοιραζεις το υλικο που θα βρισκεται σε εξωτερικους usb hdd πανω στο raspberry. Ετσι εχεις εναν εξαιρετικα χαμηλης καταναλωσης σερβερ που τρεχει ενα λειτουργικο που εχει φτιαχτει για διαμοιρασμο media. Προφανως το desktop σου μενει ελευθερο να το χρησιμοποιησεις με οποιον τροπο και οποιο λειτουργικο θελεις.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Μιας και η συζητηση εχει επεκταθει, να προτεινω και εγω μια κομψη, κατα την αποψη μου λυση. Αν εχεις ενα raspberry μπορεις να εγκαταστησεις το openmediavault (που αναφερθηκε πιο πανω) και να μοιραζεις το υλικο που θα βρισκεται σε εξωτερικους usb hdd πανω στο raspberry. Ετσι εχεις εναν εξαιρετικα χαμηλης καταναλωσης σερβερ που τρεχει ενα λειτουργικο που εχει φτιαχτει για διαμοιρασμο media. Προφανως το desktop σου μενει ελευθερο να το χρησιμοποιησεις με οποιον τροπο και οποιο λειτουργικο θελεις.

Εγώ κάνω κάτι ανάλογο χρησιμοποιώντας όμως το odroid c1:

http://avclub.gr/forum/showthread.p...ε-USB-δίσκους-χρησιμοποιώντας-το-Raspberry-Pi

Για μουσική δουλεύει τέλεια. Δεν ξέρω όμως πως θα συμπεριφερθεί σε μεγαλύτερες απαιτήσεις.

Όπως θα διαβάσεις, είχα κάθε καλή διάθεση να κάνουμε δουλειά με τέτοιες λύσεις, να αποκτήσουμε διανομή στο forum κλπ, αλλά υπήρξε μηδενικό ενδιαφέρον!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Για μουσική δουλεύει τέλεια. Δεν ξέρω όμως πως θα συμπεριφερθεί σε μεγαλύτερες απαιτήσεις.

και για βιντεο δεν θα υπαρχει προβλημα. Μονος γνωστος περιορισμος ειναι ο κοινος διαυλος για usb/ethernet, αλλα οπως και να εχει για βιντεο "λογικου" bitrate, δεν πρεπει να υπαρχει θεμα. Αλλωστε ο ΟΡ δεν ανεφερε τιποτα εξειδικευμενες δραστηριοτητες που θελει να κανει ο σερβερ.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Συγνώμη για το offtopic, αλλά λόγω του κοινού διαύλου και λόγω των max 100Mbit έπαιξα με το odroid C1 το οποίο είναι 1000ρι και χωρίς shared bus.

Όσο το είχα σωστά στημένο πάνω στο router (1000ρι και αυτό), οι ταχύτητες ήταν σούπερ. Τώρα το έχω "θάψει" αφού μεσολαβεί powerline και παίζει περίπου στα 10MB/sec.

Edit:

Ακόμη πιο ωραία λύση είναι το cubox-i με κάποιον e-sata δίσκο. Το πρώτο το έχω, αλλά δυστυχώς δεν έχω e-sata δίσκο για δοκιμή. Φαντάζομαι ότι θα ήταν ότι πρέπει για low cost nas.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
@tuxx Πολυ χρησιμο! Αρα το odroid υπερεχει κατα πολυ για τετοια χρηση! Θα το εχω και εγω υποψιν μου, αν υπαρξει η αναγκη απο κανεναν φιλο να στηθει οικονομικο nas.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
@tuxx Πολυ χρησιμο! Αρα το odroid υπερεχει κατα πολυ για τετοια χρηση! Θα το εχω και εγω υποψιν μου, αν υπαρξει η αναγκη απο κανεναν φιλο να στηθει οικονομικο nas.

Το μόνο "κακό" είναι ότι έχει άπειρα IRQ interrupts σε usb συσκευές αλλά και πάλι δεν έχω διαπιστώσει προβλήματα ούτε στο "nas+usb disk", αλλά ουτε και στο "transport+usb dac".

Περισσότερα περί interrupts εδώ:

http://avclub.gr/forum/showthread.p...-C1-C2?p=1057761020&viewfull=1#post1057761020
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,047
Εφόσον μιλάμε για ένα οικιακό "κλειστό" δίκτυο, εκεί δηλαδή όπου δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις όσον αφορά το security, ένα linux με NFS v3 είναι πολύ εύκολο να στηθεί (και σαφώς πιο γρήγορο από το samba).