Hχεια οικονομικα για pc

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
καλησπερα.
ψαχνω καποια οικονομικα ηχεια για γραφειο αυτοενισχυομενα για ακουσμα μουσικης μονο και κυριως απο you tube.οι απαιτησεις δεν ειναι μεγαλες αλλα θα ηθελα να βελτιωσω την ποιοτητα ηχου οσο το δυνατον μιας και τωρα εχω κατι logitech 2.1 x-230.
ο υπολογιστης ειναι ενας hp dc7800p,με συνδεσμολογια τι γινεται?
μπορειτε να μου προτεινετε καποια οικονομικα και καλα η θα πρεπει να ανεβω στα 200+ευρω?επισης αξιζει η αλλαγη?
ευχαριστω
 
Last edited:

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Ό,τι πληρώνεις παίρνεις,κανόνας.
Αν διαθέτεις 200+ σίγουρα μπορείς να βρεις κάτι καλό.
Σαν πρώτη επιλογή θα έλεγα να δεις τα fostex
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Αν θες να ξεφύγεις από τα τυπικά ηχεία υπολογιστή και να πας σε κάτι καλύτερο, σ' ένα ζευγάρι ενεργά, τότε θα πρέπει να συμπεριλάβεις και μία αντίστοιχη κάρτα ήχου/DAC.
Τότε το συνολικό κόστος θα φθάσει σίγουρα τα 200+ευρω.

Ποιοτικά οπωσδήποτε αναβαθμίζεσαι -και πολύ!

Το ερώτημα είναι αν αυτές είναι πράγματι οι ανάγκες σου και αν όντως επιθυμείς κάτι τέτοιο.
 

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
το ακουσμα μουσικης απο τον υπολογιστη ειναι σχεδον καθημερινο φαινομενο.οποτε με ενδιαφερει να ακουω λιγο πιο ποιοτικα..οτι πληρωνεις παιρνεις ειναι κανονας αλλα δεν ειναι η προτεραιοτητα μου αυτη την στιγμη να παω στο καλυτερο..γι'αυτο θα ηθελα να σας παρακαλεσω να μου γραφατε σαν βαση απο που να ξεκινησω..η καρτα ηχου να φανταστω οτι ειναι απαραιτητη για καλυτερη ποιοτητα ηχου αλλα και για συνδεσμολογια με τα ηχεια?
με ενδιαερουν και μετ/να..
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Θα πρέπει με κάποιο τρόπο να οριοθετήσεις τις απαιτήσεις σου όσον αφορά το ηχητικό αποτέλεσμα, ώστε να πάρεις αναλογες κατευθύνσεις.

Γενικά να σου δώσουμε μια εικόνα του συνόλου για να δεις το θέμα σφαιρικά:

Τόσο (α) η ποιότητα των μουσικών αρχείων και (β) ο τρόπος αναπαραγωγή τους, όσο και (γ) η μετατροπή τους σε αναλογικό σήμα, είναι καθοριστικά για το τελικό αποτέλεσμα, όπως και το μέσο αναπαραγωγής (τα ηχεία).
Το πρώτο θέμα λύνεται με την χρήση flac αρχείων πιστών αντιγράφων των περιεχομένω ενός CD και το δεύτερο με τη χρήση ενός καλού player όπως o foobar (σε win) ο οποίος είναι και free. Mέχρι εδώ μηδέν έξοδα, αλλα χωρίς αυτά το αποτέλεσμα θα είναι μέτριο ότι ηχεία και να πάρεις.
Aν δεν σε ενδιαφέρουν τα παραπάνω και το youtube σου είναι αρκετό μπορείς να βολευτείς και με τα logitech ή κάποια bluetooth ηχειάκια που μπορείς να παίρνεις μαζί σου για επιπλέον χρήση με κινητό ή στις διακοπές.
Αν θέσεις κάτι καλύτερο όμως, τo τρίτο στοιχείο (της ψηφιοαναλογικής μετατροπής) θέλει επίσης ψάξιμο και έχει σημαντικό κόστος. Υπάρχουν αρκετά οικονομικές λύσεις κάρτας ήχου που ενσωματώνεται στο PC σου, μέχρι τις ακριβές λύσεις εξωτερικού μετατροπέα (DAC).

Για ηχεία υπολογιστή 3-4 ίντσες αρκούν και περισσεύουν στις περισσότερες περιπτώσεις, εφόσον δεν θέλεις να γεμίσεις δωμάτιο, αλλα να ακούς μπροστά στον υπολογιστή, μέχρι το ένα μέτρο απόσταση απο τα ηχεία.

Αν έχω καταλάβει καλά ότι δεν θέλεις να ξεπεράσεις τα 200 ευρώ, πάρε τα fostex pm0.3 για να ακούσεις άμεσα και για μετατροπέα ή κάτι σαν το m track ή στήνεις καρτέρι για μεταχειρισμένο DAC. πχ Cambridge Audio DacMagic XS που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και εκτός σπιτιού μιας και είναι πραγματικά φορητό.

Tέλος αφού συνηθίσεις το αποτέλεσμα (σε δεύτερη φάση) μπορείς να προσθέσεις ένα μικρό subwoofer ώστε να ολοκληρώσεις το πακέτο, αν και εφόσον ζητήσεις κάτι περισσότερο βέβαια στη πορεία.
 
Last edited:

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες αλλα και για το χρονο που διαθεσατε..
Ναι ο κυριος λογος ειναι ακροαση στο μετρο,απο γραφειο.εχω φτιαξει σε αλλο χωρο,και ενα ικανοποιητικο συστημα 5.1 με ενισχυτη denon και ηχεια cambridge audio για ταινιες σε τηλεοραση αλλα μπορω να ακουσω και μουσικη ποιοτικοτερα με καποιο cd η mp3..
συνηθως ακουω μουσικη απο you tube γι'αυτο αναζητω οικονομικα ηχεια.
 

lxar

AVClub Enthusiast
5 September 2010
720
Μια λύση αξιοπρεπέστατη κάτω από τα 200ε είναι τα Harman Kardon Soundsticks III που είναι 2.1και είναι πανέμορφα. Μια άλλη λύση είναι τα Audioengine A2+. Τέλος τα Definitive Technology Incline.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Κλασσική λύση αλλά δεν κάνει αν θέλεις να βάλεις και ακουστικά στο μέλλον λόγο υψηλής αντίστασης εξόδου και χαμηλής ισχύος. Ρίξε μία ματιά και σε FiiO K1 και E10k. Επίσης καλή και αξιόπιστη λύση για ηχεία με ήχο πιο φαν και όχι τόσο μόνιτορ τα m-audio av42 με 4άρι γουφερ και γεμάτο μπασάκι.
 

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
σας ευχαριστω.
πηγα σε γειτονικο καταστημα(επαρχια) για να δω και απο κοντα τι γινεται και ειχε αυτα σε φθηνα...1)http://www.skroutz.gr/s/3751548/Hercules-XPS-2-0-60.html και αυτα 2)http://www.skroutz.gr/s/3736576/Alesis-Elevate-3.html και κατι ΑΚΑΙ που δεν εδωσα σημασια.συνδεονται αν δεν κανω λαθος με καρφακι(μεσω ανταπτορα)..τι γνωμη εχετε για τα παραπανω?
οσον αφορα και τις λυσεις που μου δωσατε τα εχω υποψην φυσικα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα alesis είναι σαν τα Maudio AV32 , με ευχάριστο χαρακτήρα , για τα λεφτά τους είναι καλύτερα από
τα ηχεία pc τύπου creative αλλά μην περιμένεις και πολλά.
Το καρφάκι είναι για την σύνδεση ηχείου με ηχείο , με την πηγή συνδέοντα με τα rca.
Τα m audio ποιοτικά είναι καλύτερα και με πολύ πιο στιβαρή καμπίνα, στα 100 .
Τα Hercules δεν άσε καλύτερα.
Αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις με ένα από τα δύο είσαι καλά αν θέλεις παραπάνω μπάσο πρέπει να πας στα μοντέλα με τα 4' γούφερ.
 

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
μαλιστα,ισως ειναι καλυτερα να παω σε 4''woofer για καλυτερο μπασο..και η διαφορα χρηματων σχετικα μικρη ειναι.οποτε μαζι και με μια καρτα θα ειμαι καλα για αρχη και μετα βλεπουμε.θα κοιταξω ομως οταν παω αθηνα να δω και απο κοντα καποια απο γνωστο καταστημα και αν γινεται να ακουσω και καποια αν ειναι δυνατο..θα εχω και το νου μου σε μετ/να επισης μπας και ριξω το κοστος..