Eνισχυτής με καλή συνέργεια με τα Hifiman HE-560

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

entropia

Established Member
12 December 2008
125
Θεσσαλονικη
Απο αυτα που διαβαζετε π.χ στο head-fi.org (εμενα δεν με βοηθανε τα Αγγλικα μου) ο Jotunheim εχει καλη συνεργεια με τα HiFiMAN HE560;μηπως τυγχανει να εχει κανεις εδω στο φορουμ τον συνδιασμο αυτο;
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: Schiit Jotunheim

Από αυτά που ακούω από τον Jotunheim και από αυτά που διαβάζω για τα Hifiman 560 εγώ θα έλεγα οχι.
Δεν μπορώ απόλυτα να πω ότι θα είναι κακό ματσάρισμα (γιατί δεν τον έχω ακούσει με τα αυτιά μου τον συνδυασμό) αλλά μπορώ να πω ότι μάλλον δεν θα είναι ιδανό...
Εγώ θα κοιτούσα κάτι σε στυλ Violectric/Lake People και τα συναφή
 

entropia

Established Member
12 December 2008
125
Θεσσαλονικη
Re: Schiit Jotunheim

Σ ευχαρηστω Μανο,και εγω αυτο καταλαβα απο τα λιγα μου Αγγλικα,το θεμα ειναι οτι ο Jotunheim εχει XLR εισοδους και εξοδους,εχω ενεργα ηχεια για να τα οδηγησει,εχω και ενα DAC που εχει XLR εξοδους και θα ηταν ιδανικος για εμενα ο Jotunheim.
Αν κολουσε και με τα Hifiman 560 καλα θα ηταν,εχει χρηστες στο head-fi που εχουν αυτον τον συνδιασμο
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: Schiit Jotunheim

Κoίτα μπορείς να τον παραγγείλεις, να τον δοκιμάσεις για λίγες μέρες και άμα δεν σου κάνει να τον στείλεις πίσω. Εχεις το δικαίωμα επιστροφής του προϊόντος μέσα σε δύο εβδομάδες για πλήρη επιστροφή χρημάτων όπως προβλέπει η Ευρωπαϊκή νομοθεσία.
Η αλήθεια είναι ότι στα 400-500 ευρώ δεν μου έρχεται πρόχειρα στο μυαλό κάποια άλλη λύση με το πακέτο που θέλεις (xlr εισόδους-εξόδους και δυνατό ενισχυτή ακουστικών)
Αν θελήσεις να πας σε παραπάνω χρήματα π.χ 800 και πάνω τότε προτείνω να ανοίξεις ένα νέο νήμα για να συζητήσουμε εκεί τι επιλογές θα είχες. Ηδη μου έρχεται στο μυαλό από την ίδια την schiit ο mjolnir 2 που ίσως με ένα καλό ζευγάρι λυχνίες να ήταν καλύτερο match. (και πιο versatile αφού μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις είτε σαν καθαρά solid state είτε σαν hybrid και να φέρνεις τον ήχο πιο κοντά σε αυτό που θες κάθε φορά)
 

spmires

New member
9 August 2011
45
Απάντηση: Schiit Jotunheim

Εχω τον Violectric 200 με τα hifiman-500 και ειναι ενας θαυμασιος συνδιασμος. Αν εχεις τα 560 και γενικα ολα τα μαγνητοστατικα θελουν εκτος απο ποσοτητα και ποιοτητα στην οδηγηση.
 

entropia

Established Member
12 December 2008
125
Θεσσαλονικη
Re: Schiit Jotunheim

Ο Violectric 200 ειναι οριακα στο ποσο που μπορω να διαθεσω ο Θωμας τον εχει σε καλη τιμη ,δεν με πειραζει να περιμενω να τον βρω σε δημοπρασια στο ebay.
https://www.thomann.de/de/violectric_hpa_200_kopfhoererverstaerker.htm?sid=fa59e061b9078ea5fb80fa456c131337
Δεν θα μπορω ομως να τον συνδεσω στα ενεργα ηχεια,ναι τα πηρα τα 560 σε δημοπρασια,ας το σταματησουμε ομως εδω γιατι ειμαστε off topic.
Ενδιαφερον ειναι ομως οτι η schiit δεχεται επιστροφες εντος 15 ημερων.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

spmires ποιο ντακ εχεις συνδεμενο πανω στον ενισχυτη;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Schiit Jotunheim

Για να καταλάβω κι εγώ,θέλεις ο ενισχυτής σου να παίζει τον ρόλο pre στα ενεργά ηχεία σου κι αυτό με balanced σύνδεση;
Από ότι βλέπω,οι XLR του Vio είναι μόνο είσοδοι,in+out λέει κάτω από τα unbalanced (τα οποία φυσιολογικά παρακάμπτουν τα ενισχυτικά στάδια,δεν τον ξέρω τον ενισχυτή αλλά υποθέτω )
Για πρόσεξε το αυτό αν θέλεις αποκλειστικά XLR outputs...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Re: Schiit Jotunheim

εάν είναι να πάρεις τον violectric παίρνεις τον gustard που είναι ακριβώς το ίδιο σχέδιο, με ξεχωριστά διπλά τροφοδοτικά, άρα ίσως και καλύτερος του αυθεντικού ...

ωστόσο για το 560 δεν θα πήγαινα ούτε σε σιιτ ούτε σε κάτι τέτοιο...

αν μπορείς, αφού ψάχνεσαι με δημοπρασίες , κοίτα έναν μεταχειρισμένο ολοκληρωμένο σε τάξη α, γύρω στα 20 βατ/8 ωμ και οδήγησε τα 560 από τις μπόρνες των ηχείων με τους απλούς προσαρμογείς που δίνει η HFM ή φτιάχνεις δικούς σου ... ιδανικά κοίτα αυτό, όπου σε μεταχειρισμένο μπορεί να παίξει στο 500άρι-600άρι: http://www.audioemotion.co.uk/xindak-pa-m-ii-pure-class-a-integrated-amplifier-2445-p.asp .... τα ενεργά σου οδήγησε τα, απ 'ευθείας από το ντακ, από τις μη ζυγισμένες εξόδους, δεν έγινε και τίποτε, παρεκτός και είναι τίποτε εξαιρετικά μοντέλα....



μόνος σου ...
 

entropia

Established Member
12 December 2008
125
Θεσσαλονικη
Re: Schiit Jotunheim

Την ειδα την φωτογραφια και εγω μπερδευομαι,ειναι σαφες οτι δεχεται balanced σημα στην εισοδο του,στα rca ομως γραφει in\out που κολαει αυτο τωρα,στο οτι εχει εξοδο rca οταν εχει σημα στην ισορροπημενη εισοδο;spmires μπορεις να με βοηθησεις μια και τον εχεις.
Ναι θελω εναν ενισχυτη ακουστικων που να ειναι και προενισχυτης (αν εχει και ντακ ακομη καλυτερα,δεν ειναι ομως απαραιτητο εχω ηδη ντακ,με rca και xlr εξοδους) με balanced εξοδο(pre out) για να οδηγησω ενεργα ηχεια,εχει αρκετες επιλογες εχω βρει καποιους αλλα εχουν ασθενη εξοδο ακουστικων,εχει και τερατα κινεζικα οπως αυτο
http://www.audio-gd.com/Pro/Headphoneamp/NFB1AMP/NFB1AMPEN.htm
Αλλα....πως ακουγεται με τα hifiman;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Schiit Jotunheim

Πονεμένη ιστορία τα audio-gd,ψαξε το νήμα του dac που είχε ο Σταύρος.
Αν πέσεις σε χειμωνιάτικο...:furious3:
 

entropia

Established Member
12 December 2008
125
Θεσσαλονικη
Re: Schiit Jotunheim

Τα ενεργα ειναι τα εισαγωγικα μοντελα της dynaudio bm5a,δεν ειναι τιποτα κορυφαιο,αυτους τους προβληματισμους κανω και εγω,κατα ποσο δηλαδη θα επιδρασει αν δωσω στα ηχεια σημα απο rca εξοδους.
Δημοκηδη τα εχω διαβασει αυτα οτι δηλαδη ο gustard ειναι κλονος του violectric,τον εχω ακουσει τον gustard με τα hifiman he 500 και απο εκει σκαλωσα με τα τα μαγνητοστατικα ακουστικα η κατα αλλους ορθοδυναμικα(κουφαλες ευρω-πεοι θελετε δεν θελετε ΕΛΛΗΝΙΚΑ θα μιλατε και ας μην το ξερετε,αντε να νοιωσουν τι σημαινει...ορθοδυναμικα....χαχαχαχα) μου δωθηκε η ευκαιρια και πηρα τα hifiman he 560 σε καλη τιμη .
Εχω τον ολοκληρωμενο musical fidelity A-100X,τα πρωτα 12 βαττ τα βγαζει σε ταξη α(2χ50 ειναι),για την δευτερη λυση που προτεινες μιλαω
 

spmires

New member
9 August 2011
45
Το Dac ειναι το mytek brooklyn το οποιο με την προσθηκητου ανεβασε το ολο συστημα σε αλλη κατηγορια , χωρις βεβαια ο ενισχυτης ακουστικων του να μπορει να συναγωνιστει τον violectric .
 

entropia

Established Member
12 December 2008
125
Θεσσαλονικη
Εσυ spmires το απογειωσες το συστημα το εστηλες στη στρατοσφαιρα,ακριβη λυση λογικα εσυ ακους το οριο ολης της αλυσιδας,αν και τα DAC's αλλαζουν καθε λιγα χρονια.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Τότέ θα πρέπει ν' ανεβούμε πολύ πιο πάνω (και σε κόστος). Τίποτα πιο κάτω δεν καλύπτει σε ισχύ.
Στην ίδια περίπου κατηγορία μπορούμε να πάμε σε Quad PA One
http://www.quad-hifi.co.uk/product-detail.php?pid=35

Ή σε SPL Phonitor X (καινούργιο μοντέλο)
https://spl.info/en/products/professional-fidelity-pro-fi/phonitor-x/overview.html
Με επαρκέστατη ισχύ, αλλά ήδη ανεβήκαμε κατηγορία και κόστος.

Αλλά στην περίπτωση αυτή μπορούμε να πάμε και στον εξαιρετικό Questyle CMA600i που δοκιμάσαμε πρόσφατα.

Τελικά προκύπτει το ερώτημα:
Τι πρέπει να κάνουμε;
Να προσαρμόζουμε ολόκληρο το σύστημα μας στα ακουστικά που ήδη διαθέτουμε;
Ή να επιλέγουμε ακουστικά που να μπορούν εξ αρχής να παίξουν με το σύστημα που ήδη διαθέτουμε; :nounder: :chinscratch:
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Για μένα να πάμε στην λύση Sony TA-ZH1ES για να του κοτσάρουμε ότι ακουστικό θέλουμε.

Άτιμη κρίση !!!
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Τότέ θα πρέπει ν' ανεβούμε πολύ πιο πάνω (και σε κόστος). Τίποτα πιο κάτω δεν καλύπτει σε ισχύ.
Στην ίδια περίπου κατηγορία μπορούμε να πάμε σε Quad PA One
http://www.quad-hifi.co.uk/product-detail.php?pid=35

Ή σε SPL Phonitor X (καινούργιο μοντέλο)
https://spl.info/en/products/professional-fidelity-pro-fi/phonitor-x/overview.html
Με επαρκέστατη ισχύ, αλλά ήδη ανεβήκαμε κατηγορία και κόστος.

Αλλά στην περίπτωση αυτή μπορούμε να πάμε και στον εξαιρετικό Questyle CMA600i που δοκιμάσαμε πρόσφατα.

Τελικά προκύπτει το ερώτημα:
Τι πρέπει να κάνουμε;
Να προσαρμόζουμε ολόκληρο το σύστημα μας στα ακουστικά που ήδη διαθέτουμε;
Ή να επιλέγουμε ακουστικά που να μπορούν εξ αρχής να παίξουν με το σύστημα που ήδη διαθέτουμε; :nounder: :chinscratch:



Εγώ όταν επέλεξα το "βασικό" μου ακουστικό (αφού ήδη είχα στην κατοχή μου 2-3 ζευγάρια) είχα θέσει σαν βασικό ζητούμενο το κόστος και της απαιτούμενης οδήγησης.
Οπότε ήξερα απο την αρχή το μπάτζετ μου και κατέληξα εύκολα σε "πακέτο".

Μπορεί να ήθελα ακριβότερα/καλύτερα/δυσκολότερα ακουστικά σαν ιδανικό άκουσμα για μένα, αλλά έκανα ένα step back γιατί δεν θα μπορούσα να προχωρήσω και σε αντίστοιχη αγορά ενισχυτή.
 

entropia

Established Member
12 December 2008
125
Θεσσαλονικη
Τότέ θα πρέπει ν' ανεβούμε πολύ πιο πάνω (και σε κόστος). Τίποτα πιο κάτω δεν καλύπτει σε ισχύ.
Στην ίδια περίπου κατηγορία μπορούμε να πάμε σε Quad PA One
http://www.quad-hifi.co.uk/product-detail.php?pid=35

Ή σε SPL Phonitor X (καινούργιο μοντέλο)
https://spl.info/en/products/professional-fidelity-pro-fi/phonitor-x/overview.html
Με επαρκέστατη ισχύ, αλλά ήδη ανεβήκαμε κατηγορία και κόστος.

Αλλά στην περίπτωση αυτή μπορούμε να πάμε και στον εξαιρετικό Questyle CMA600i που δοκιμάσαμε πρόσφατα.

Τελικά προκύπτει το ερώτημα:
Τι πρέπει να κάνουμε;
Να προσαρμόζουμε ολόκληρο το σύστημα μας στα ακουστικά που ήδη διαθέτουμε;
Ή να επιλέγουμε ακουστικά που να μπορούν εξ αρχής να παίξουν με το σύστημα που ήδη διαθέτουμε; :nounder: :chinscratch:
Βρησκω σωστο το ερωτημα σου στην τελευταια παραγραφο,την λυση με τον Questyle CMA600i την σκεφτηκα και εγω μιλαω παντα για μεταχειρησμενο,αν και παλι υπερβαινω τα ορια μου ως προς το κοστος κτησης.
Δημοκηδη μ ενδιαφερει η προταση σου για χρηση ενος καλου ολοκληρωμενου,εχεις να μου δωσεις το ηλεκτρονικο διαγραμμα του κυκλωματος;δωσε μας τα φωτα σου.
Προφανος θα χρειαστουν καποιες βατικες αντιστασεις,και το κοστος κατασκευης του μοιαζει να ειναι ελαχιστο,ειναι ασφαλης λυση(τεχνικα μιλαω μην καψουμε τα ακουστικα).
Η HFM το πουλαει 100 ευρω,καλα ειναι αυτο το ποσο να το διαθεσω αλλου για να βελτιωσω την αποδοση
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τελικά προκύπτει το ερώτημα:
Τι πρέπει να κάνουμε;
Να προσαρμόζουμε ολόκληρο το σύστημα μας στα ακουστικά που ήδη διαθέτουμε;
Ή να επιλέγουμε ακουστικά που να μπορούν εξ αρχής να παίξουν με το σύστημα που ήδη διαθέτουμε; :nounder: :chinscratch:

Όταν αγοράζουμε ''περίεργα'' ακουστικά που από την αρχή γνωρίζουμε ότι έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις και ''καπρίτσια''
πιστεύω πως έχουμε κάνει ήδη την έρευνα μας και ξέρουμε ότι ενδέχεται να βάλουμε το χέρι βαθιά στην τσέπη για να τα ικανοποιήσουμε.