Σκληρός δίσκος και θερμοκρασίες

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Καλημέρα,

Έχω ένα σκληρό δίσκο εσωτερικό 3,5'' 1500αρι που με θήκη τον έκανα εξωτερικό. Λειτουργεί άψογα και ταχύτατα, αλλά όταν τον σύνδεσα σε media player για να δω ταινία, μετά από περίπου δύο ώρες λειτουργίας, ήταν πάρα πάρα πολύ ζεστός και φοβάμαι μήπως τα << παίξει >>. Η θήκη είναι αλουμινένια αλλά χωρίς κάποιο εξαερισμό. Μήπως πρέπει να τον χρησιμοποιώ μόνο για back up και να βάλω άλλο στο media player, η δε τρέχει τίποτα και έτσι λειτουργούν;
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
λογικο ακουγεται να ζεστενεται απο την στιγμη που διαβαζει συνεχως τα platτers και ειναι και σε κουτι χωρις εξαερισμο - σιγουρα η θερμοκρασια το επηρεαζει αλλα οχι τοσο δραματικα οσο νομιζεις.

αυτο που λες οτι μπορεις να βαλεις αλλο δισκο στο media τι ενοεις - παιρνει εσωτερικο δισκο?
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
λογικο ακουγεται να ζεστενεται απο την στιγμη που διαβαζει συνεχως τα platτers και ειναι και σε κουτι χωρις εξαερισμο - σιγουρα η θερμοκρασια το επηρεαζει αλλα οχι τοσο δραματικα οσο νομιζεις.

αυτο που λες οτι μπορεις να βαλεις αλλο δισκο στο media τι ενοεις - παιρνει εσωτερικο δισκο?
Εννοώ να συνδέσω άλλο εξωτερικό, όπου και αυτό έκανα. Καλού κακού επειδή η θερμοκρασία που ανέβαζε ήταν σίγουρα πολύ μεγάλη ( με δυσκολία κρατούσα πάνω το χέρι μου κυριολεκτικά ) πήρα έναν άλλο εξωτερικό 3,5'' στα 3TB που οι θερμοκρασίες στου είναι φυσιολογικότατες και τον Seagate τον έχω για back up όπου εκεί είναι άψογος. Έτσι και αλλιώς χρειαζόμουν έναν ακόμα.