Beauty and the Beast

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
eq73ty.jpg


Imdb




Πρωταγωνιστούν: Έμα Γουότσον, Γιούαν Μακγκρέγκορ, Έμα Τόμπσον, Νταν Στίβενς
Ίαν Μακέλεν, Τζος Γκαντ, Στάνλεϊ Τούτσι, Κέβιν Κλάιν, Γκούγκου Μπάθα-Ρο

Σκηνοθεσία: Μπιλ Κόντον

Διάρκεια ταινίας: 129' λεπτά

Σινεμά: Πέμπτη 16 Μαρτίου 2017


Υπόθεση:
Η Μπελ είναι μια νεαρή κοπέλα που φυλακίζεται από το Τέρας στο κάστρο του, ως αντάλλαγμα για την απελευθέρωση
του πατέρα της, Μωρίς (Kevin Kline). Παρά τον φόβο της, γίνεται φίλη με το στοιχειωμένο προσωπικό του κάστρου
και μαθαίνει να προσπερνά την εξωτερική εμφάνιση του Τέρατος, διακρίνοντας την αληθινή καρδιά του Πρίγκιπα που
κρύβεται μέσα του. Εντωμεταξύ, ένας κυνηγός που ακούει στο όνομα Γκαστόν έχει βαλθεί να παντρευτεί την Μπελ,
αλλά και να κατατροπώσει το Τέρας με κάθε κόστος.





 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Beauty & the Beast

Πόσο είναι τώρα η Watson ?
27 βλέπω!

Πωπω.. την θυμάμαι πολύ έντονα ακόμη πιτσιρίκι στα Harry Potter..
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Beauty & the Beast

οταν ενα παραμυθι λεγεται η ωραια και το τερας,τοτε η ωραια,πρεπει να ειναι οντως ωραια.
Δε μπορει να λες,η Χιονατη και οι 7 νανοι και να βαζεις τον Φασουλα να υποδυθεί το νανο.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: Beauty & the Beast

Δεν ειναι και ασχημη.

Το σιγουρο ειναι οτι και εισπραξεις θα προσελκυσει απο κοινο που πινει νερο και οτι αλλο στην θεα της και καλη ηθοποιος ειναι .

Εμενα μου αρεσει και το κυριοτερο μπορει να παιξει πολυ καλα. Απο το να βαλουν μια γλαστρα που δεν μπορει να παιξει καλυτερα αυτη. Αλλωστε η ταινια ειναι αντιγραφη της παλαι ποτε επιτυχιαρας της disney πισω στο 1991 το μικρο αριστουργημα τοτε με τον ομωνυμο τιτλο.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Beauty & the Beast

οταν ενα παραμυθι λεγεται η ωραια και το τερας,τοτε η ωραια,πρεπει να ειναι οντως ωραια.
Δε μπορει να λες,η Χιονατη και οι 7 νανοι και να βαζεις τον Φασουλα να υποδυθεί το νανο.

:flipout::flipout::bigcry:
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: Beauty & the Beast

Δεν ειναι και ασχημη.

Το σιγουρο ειναι οτι και εισπραξεις θα προσελκυσει απο κοινο που πινει νερο και οτι αλλο στην θεα της και καλη ηθοποιος ειναι .

Εμενα μου αρεσει και το κυριοτερο μπορει να παιξει πολυ καλα. Απο το να βαλουν μια γλαστρα που δεν μπορει να παιξει καλυτερα αυτη. Αλλωστε η ταινια ειναι αντιγραφη της παλαι ποτε επιτυχιαρας της disney πισω στο 1991 το μικρο αριστουργημα τοτε με τον ομωνυμο τιτλο.

ε ναι,αν δεν ειναι τερας υποκρισιας,δεν μπορει να υποδυθει εναν τοσο τεραστιο ρολο.



Ασε μας ρε Ναθ,εχουμε πηξει στις κακομουτσουνες,λες και δεν υπαρχουν ταλαντουχες κι ομορφες κοπελες.
 
Re: Beauty & the Beast

Ναι ρε παιδιά, μες στο μαύρο χάλι είναι η κακομοίρα, δε βλέπεται... :flipout::flipout::flipout::flipout:

(Είπαμε, προσωπικά ειν'αυτά, αλλά από το "υπάρχουν και πιο όμορφες" μέχρι το "κακομούτσουνη" υπάρχει ένας ωκεανός δρόμος..)

Για μένα άψογη η επιλογή (γοητευτική, όμορφη και γλυκιά, όπως απαιτεί ο ρόλος, και μάλιστα από κάτι κλιπς που άκουσα, με εξαιρετική φωνή για μη τραγουδίστρια). Ωστόσο, η ταινία για μένα παραμένει μια ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ ιδέα, και ως τέτοια, δεν ξέρω αν θα τη δω. Ακόμη και αριστούργημα να είναι, που δεν θα είναι, είναι τελείως λάθος κίνηση να πηγαίνεις να αντιγράψεις μια ταινία που ήταν πράγματι αριστούργημα, μόνο και μόνο επειδή το CGI σου επιτρέπει κάτι τέτοιο.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Beauty & the Beast

εχεις δικιο,περι κολοκυθοπιτας η γνωστη ρηση.















Αλλα μεταξυ μας,ειναι ψιλομπαζο η συγκεκριμενη.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: Beauty & the Beast

Μαματη ειναι . Γυναικα με τα ούλα της .

Ειδαμε και την κουκλαρα που ειχε παιξει την κοκκινοσκουφιτσα τι αποδοση ειχε .

Γενικως ειναι νομος οτι οι πανεμορφες γυναικες καλες ηθοποιοι δεν ειναι . Αν ηθελαν και την Πενταμορφη υπεροχη θα την εκαναν CGI αλλα αυτο το εχουν κανει ηδη οποτε εψαχναν κανονικη ηθοποιο.
 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,090
Απάντηση: Beauty & the Beast

Βασικά είναι η μία από τις 3 βασίλισσες του Internet. Οι άλλες 2 είναι η Ελισάβετ II και ο Freddie Mercury.

Αν εξαιρέσω τα Harry Potter που ήταν άθλια σαν ταινίες, στις άλλες 3 που την έχω δει ήταν αρκετά καλή. ΟΚ δεν είναι η μοιραία γυναίκα όπως μια Monica Belucci αλλά μια όμορφη κοπέλα της διπλανής πόρτας. Αλλά το έχει ρίξει πολύ στο κοινωνικό και δεν έχουμε ευκαιρία να τη δούμε σε ταινίες τόσο συχνά.
 
Re: Beauty and the Beast (2017)

Λοιπόν, την είδα τελικά χθες από σπόντα (για το Boss Baby πήγαμε αλλά ήταν sold out).

Έχω να πω πως δεν ήταν καθόλου κακή η ταινία., οπότε πολύ χαίρομαι που διαψεύδω τον εαυτό μου.

Στα συν:

*Η Watson ήταν ΤΑΜΑΜ για το ρόλο: Είχε όλη αυτή τη σπιρτάδα του χαρακτήρα, συν το βασικό, ότι, εμφανισιακά, έχει αυτό το λίγο ρουστίκ στοιχείο (γι'αυτό και παραπάνω διαφωνούμε για το αν είναι κούκλα ή "ψιλομπάζο" :flipout: ). Μην ξεχνάμε ότι στην ιστορία πρόκειται για μια χωριατοπούλα και όχι για κάνα καθαρόαιμο, άρα θα μου καθόταν άσχημα αν τον ρόλο τον έπαιρνε κάνα μοντέλο. Επίσης, φωνητικά ήταν πολύ καλύτερη απ'οσο περίμενα.

*Οι υπόλοιποι χαρακτήρες ήταν κι αυτοί καλές επιλογές, ο Γκαστόν ήταν αρκούντως γομάρι χωρίς όμως υπερβολές, ενώ και όλοι οι μαγεμένοι χαρακτήρες αρκετά ταιριαστοί (σούπερ Λουμιέρ και Cogsworth).

*Γενικότερα, οπτικά ήταν χάρμα οφθαλμών, ίσως λίγο υπερβολικό αλλά απολαυστικό. Χρώματα, χορογραφίες, κάδρα, ήταν χολιγουντινό textbook, τέλος.

Στα πλην:

*Τα έξτρα τραγούδια (σε σχέση με την αυθεντική ταινία - δεν ξέρω αν υπήρχαν ήδη στο μιούζικαλ ή γράφτηκαν μόνο για τη νέα) ήταν αισθητά κατώτερα των πρωτότυπων, ενώ σε αρκετές φάσεις ήταν και τελείως περιττά.

*Κάποιες σκηνές απλά έχαναν τη μαγεία. Παράδειγμα, ο χορός (το τραγούδι Beuty and the Beast), κάθε φορά που το βλέπω στην αυθεντική (που έχω δει μερικές χιλιάδες φορές) θεωρώ ότι είναι από τις πιο ρομαντικές στιγμές στην κινηματογραφική ανθολογία. Ε, εδώ ήταν ψιλο(χοντρο)αδιάφορη, παρόλο που γενικότερα η Watson το όλο θέμα της κρυφής έλξης το χειρίστηκε - στην υπόλοιπη ταινία- αρκετά καλά. Αντίστοιχα, το δείπνο (Be our guest), έχανε αρκετά, εκ των πραγμάτων σουρρεαλιστικές καταστάσεις που σε κινούμενα σχέδια σε αιχμαλωτίζουν, σε "πραγματικές" συνθήκες σου φαινονται λίγο άκυρα.

Πάντως, μιλάμε για ταινία Disney, οπότε πολύ το ψείρισα, το τελικά πρόσημο είναι σαφέστατα θετικό, δεν έκλαψα τα λεφτά μου και πιθανότατα θα την ξαναδώ κάποια στιγμή μετά από χρόνια ευχάριστα.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Beauty and the Beast (2017)

Η ταινία είναι κλασσική παραγωγή Disney για την οικογένεια.

Ωραία εφέ,θαυμάσια σκηνικά,γενικώς είναι καλοφτιαγμένη και προσεγμένη αλλά εκεί που με βάρεσε νταμπλάς είναι η ποιότητα της εικόνας.

Breathtaking..

Νόμιζα οτι έβλεπα 4Κ & HDR στην ταπεινή μου 1080p plasma.!!!

Must για τους λάτρεις της εικόνας
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Beauty and the Beast (2017)

Θέλω να την δώ! :cool:

Αργότερα βλέπω θα βγει και σε 3D..
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Beauty and the Beast (2017)

Λοιπόν, την είδα τελικά χθες από σπόντα (για το Boss Baby πήγαμε αλλά ήταν sold out).

Έχω να πω πως δεν ήταν καθόλου κακή η ταινία., οπότε πολύ χαίρομαι που διαψεύδω τον εαυτό μου.

Στα συν:

*Η Watson ήταν ΤΑΜΑΜ για το ρόλο: Είχε όλη αυτή τη σπιρτάδα του χαρακτήρα, συν το βασικό, ότι, εμφανισιακά, έχει αυτό το λίγο ρουστίκ στοιχείο (γι'αυτό και παραπάνω διαφωνούμε για το αν είναι κούκλα ή "ψιλομπάζο" :flipout: ). Μην ξεχνάμε ότι στην ιστορία πρόκειται για μια χωριατοπούλα και όχι για κάνα καθαρόαιμο, άρα θα μου καθόταν άσχημα αν τον ρόλο τον έπαιρνε κάνα μοντέλο. Επίσης, φωνητικά ήταν πολύ καλύτερη απ'οσο περίμενα.

*Οι υπόλοιποι χαρακτήρες ήταν κι αυτοί καλές επιλογές, ο Γκαστόν ήταν αρκούντως γομάρι χωρίς όμως υπερβολές, ενώ και όλοι οι μαγεμένοι χαρακτήρες αρκετά ταιριαστοί (σούπερ Λουμιέρ και Cogsworth).

*Γενικότερα, οπτικά ήταν χάρμα οφθαλμών, ίσως λίγο υπερβολικό αλλά απολαυστικό. Χρώματα, χορογραφίες, κάδρα, ήταν χολιγουντινό textbook, τέλος.

Στα πλην:

*Τα έξτρα τραγούδια (σε σχέση με την αυθεντική ταινία - δεν ξέρω αν υπήρχαν ήδη στο μιούζικαλ ή γράφτηκαν μόνο για τη νέα) ήταν αισθητά κατώτερα των πρωτότυπων, ενώ σε αρκετές φάσεις ήταν και τελείως περιττά.

*Κάποιες σκηνές απλά έχαναν τη μαγεία. Παράδειγμα, ο χορός (το τραγούδι Beuty and the Beast), κάθε φορά που το βλέπω στην αυθεντική (που έχω δει μερικές χιλιάδες φορές) θεωρώ ότι είναι από τις πιο ρομαντικές στιγμές στην κινηματογραφική ανθολογία. Ε, εδώ ήταν ψιλο(χοντρο)αδιάφορη, παρόλο που γενικότερα η Watson το όλο θέμα της κρυφής έλξης το χειρίστηκε - στην υπόλοιπη ταινία- αρκετά καλά. Αντίστοιχα, το δείπνο (Be our guest), έχανε αρκετά, εκ των πραγμάτων σουρρεαλιστικές καταστάσεις που σε κινούμενα σχέδια σε αιχμαλωτίζουν, σε "πραγματικές" συνθήκες σου φαινονται λίγο άκυρα.

Πάντως, μιλάμε για ταινία Disney, οπότε πολύ το ψείρισα, το τελικά πρόσημο είναι σαφέστατα θετικό, δεν έκλαψα τα λεφτά μου και πιθανότατα θα την ξαναδώ κάποια στιγμή μετά από χρόνια ευχάριστα.

Εν πολλοίς συμφωνώ. Να προσθέσω μόνο ότι βρήκα την εκτέλεση της μουσικής ένα κλικ κατώτερη από ότι στο πρωτότυπο, όχι μόνο από τη Watson αλλά και από την ορχήστρα και το μαέστρο. Ειδικά το πρώτο τραγούδι "Belle", χάνει πολύ σε σπιρτάδα και σκέρτσο σε σχέση με το κινούμενο σχέδιο.