Ερώτηση για οθόνη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nekcharis

New member
20 December 2006
18
Α. Γλυφάδα
Καλημέρα.
Δύο ερωτησούλες θα ήθελα να κάνω λόγω άγνοιας...
Πήρα ένα κινέζικο προβόλι των 70 έτσι για την πλάκα σαν...entry level κυρίως για βιντεάκια you tube για τα παιδιά και όχι μόνο. Ψάχνω για πανί, εννοείται φθηνό εξαιτίας του προβολικού (μην είναι πιο ακριβό το πανί :eek:perator:) διότι ο τοίχος είναι σε απαλό κίτρινο και σε πρώτη δοκιμή τρελαίνονται τα χρώματα.
1. Οθόνη σε τρίποδο μπορεί να εδραστεί σε έπιπλο ως roll up; Έχω δυσκολία με το τρίποδο.
2. Σκεφτόμουν για gain 1.1 λόγω.....προβολικού, αν διάλεγα gain 2.0 θα ήταν υπερβολικό; Παίζει μεγάλη σημασία η γωνία θέασης; 45 μοίρες είναι λίγες; Είδα μία q-connect με gain 2.0 και σκέφτηκα να ρωτήσω.
3. Υπάρχει περίπτωση να βρω roll up οικονομικά; Στην πρώτη απόπειρα δεν κατάφερα να βρω κάτι ικανοποιητικό πέραν των 40''. Σκέφτομαι για 84''.
Ίσως κάποια στιγμή να ξεφύγω κι εγώ από τις 46'' της τηλεόρασης και να γλυκαθούμε για ένα προβολέα της προκοπής.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Οθόνη δαπέδου χωρίς τρίποδο κάτω από 70ε δεν θα βρεις. Ξέρω σίγουρα ότι υπάρχει μια της Lumene αλλά είναι ακριβότερη από αυτό που ψάχνεις. Αν βρεις όμως γράψε το εδώ γιατί και μένα με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.
 
19 June 2006
35,671
2. Σκεφτόμουν για gain 1.1 λόγω.....προβολικού, αν διάλεγα gain 2.0 θα ήταν υπερβολικό; Παίζει μεγάλη σημασία η γωνία θέασης; 45 μοίρες είναι λίγες; Είδα μία q-connect με gain 2.0 και σκέφτηκα να ρωτήσω.

Όσο μεγαλώνει το gain τόσο μικραίνει η γωνία θέασης. Όσο δε, μεγαλώνει και η οθόνη, τόσο πιο ορατό είναι το φαινόμενο του hot spot. (ανομοιομορφία φωτεινότητας, πιο φωτεινό κέντρο, πιο σκούρα τα άκρα)
 

nekcharis

New member
20 December 2006
18
Α. Γλυφάδα
Η οθόνη σε τρίποδο μπορεί να εδραστεί σε έπιπλο ως roll up ή αντίστοιχα και η χειροκίνητη pull down μπορεί να εδραστεί σε έπιπλο και να τραβιέται προς τα πάνω στηριζοντάς την στον τοίχο για να μην κάνει ζάρες;
 

nekcharis

New member
20 December 2006
18
Α. Γλυφάδα
Αναγκαστικά, αφού δεν πήρα απαντήσεις (ίσως στις χαζές ερωτήσεις μου) έκανα μια μικρή έρευνα αγοράς και κατέληξα σε 2 προτάσεις που ζητώ την γνώμη σας, αφού γνωρίζετε - σαφώς - περισσότερα από εμένα.
1. http://www.videophot.gr/index.php?r...31_133&product_id=1592&sort=p.price&order=ASC
2. http://www.luxburgvisual.com/luxbur...e-screen-16-9-70-x-39-stands-on-its-owns.html
Σίγουρα η δεύτερη είναι στα 2πλάσια λεφτά που ψάχνω, αλλά νομίζω και επικρατέστερη διότι την πρώτη θα την έβαζα σε τοίχο που υπάρχει καθρέπτης πάχους 3εκ. το οποίο νομίζω θα επηρεάζει το πανί, θα κάνει καμπύλη πέφτοντας.
Περιμένω τα σχόλιά σας.
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Παρε την πρωτη και κρεμασε τη στο τοιχο βαζοντας δυο γωνιες 5 η 10 εκατοστων για να τη φερεις λιγο πιο εξω να μην βρισκει στα καδρα η στο καθρεφτη.
 

nekcharis

New member
20 December 2006
18
Α. Γλυφάδα
Αυτό δε γίνεται, είναι στο σαλόνι και θα φαίνεται πολύ. Επιπλέον θα βγει πολύ έξω και θα είναι ασταθές με το κατέβασε-ανέβασε. Απλά δεν ξέρω αν επηρεάζεται η οθόνη αν τυχόν κάνει μια μικρή καμπύλη από τον καθρέπτη και κάτω.