Μεταφορά router σε άλλο δωμάτιο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Όπως λέει και ο τίτλος, θέλω να μεταφέρω το router κι ένα hub που ακολουθεί σε άλλο δωμάτιο. Εκεί που βρίσκεται τώρα, από δωμάτιο γραφείου έγινε υπνοδωμάτιο παιδικό και θέλω να μεταφέρω όλο το "πακετο" εκτός δωματίου. Προς το παρόν ανοίγω και κλείνω το wifi, κάτι που και βολικό δεν είναι, αλλά και δεν μου αρέσει μια και η κόρη μου είναι πολλές φορές μέσα στο δωμάτιο.

Όλες οι γραμμές τερματίζουν στο σημείο που βρίσκεται τώρα το router και δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να αλλάξει η διαμόρφωση χωρίς πολύ κόπο και φασαρία. Ίσως μια λύση θα ήταν να πέρνω το σήμα από το router του παρόχου και με άλλο router εκτός δωματίου να έστελνα το wifi σήμα. Υπάρχει καλωδίωση στο σπίτι, αλλά δεν μου φαίνεται πως το σήμα είναι καλό.

Εαν γνωρίζετε κάποιον επαγγελματία στα δίκτυα που να μπορεί να βοηθήσει, παρακαλώ στείλτε τηλ επικοινωνίας για να το αναλάβει.
Ευχαριστώ
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Εφόσον υπάρχει καλωδίωση στο σπίτι, το καλύτερο θα ήταν να κλείσεις το wifi στο δωμάτιο, να βάλεις ένα access point όπου αλλού σε βολεύει και απλά να το καρφώσεις στο δίκτυο.

Τώρα βέβαια αυτό που λες ότι η καλωδίωση μάλλον δε δουλεύει σωστά, είναι κάτι που μπορεί να επηρρεάσει τα σχέδιά σου.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Δεν καταλαβα γιατι δεν κανεις αυτο που ανεφερες ηδη; Δηλαδη να ειναι στο υπνοδωματιο/πρωην γραφειο το μοντεμ/ρουτερ και σε καποιο αλλο δωματιο το wifi access point;Δηλαδη, κλεινεις το wifi του μοντεμ/ρουτερ και ειτε αγοραζεις wifi access point ειτε χρησιμοποιεις ενα παλιο ασυρματο ρουτερ για αυτην τη δουλεια.
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Εαν αφήσω το μοντεμ/ρουτερ του παρόχου καθώς και το hub στο δωμάτιο και βάλω ένα wifi access point σε πρίζα άλλου δωματίου τότε:

1) είναι σίγουρο πως γλιτώνω όποια ακτινοβολία ή συνεχίζει το μοντεμ/ρουτερ του παρόχου και το hub να εκπέμπει έστω και μικρή ακτινοβολία
2) πώς μπορώ να μετρήσω ποιά πρίζα βγάζει καλύτερο σήμα (ίσως όλες οι γραμμές να μην είναι το ίδιο καλές)
3) ποιές οι προδιαγραφές για το wifi access point

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τη βοήθειά σας!!!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Hub εχω να δω απο το 2001 που ειχαμε αγορασει ενα 10mbitμια παρεα για να παιζουμε LANακι :) Μαλλον switch εχεις.

1. μπαινεις στο interface του μοντεμ και κλεινεις το wifi. Αν εχει κουμπακι πανω στο κουτι το κανεις το ιδιο απο το κουμπακι. Οπως και να γινει, η εκπομπη σταματαει οποτε δεν υπαρχει ακτινοβολια.
2. εχω wire tester, αλλα αυτο μετραει απλα αν εχουν γινει σωστα οι συνδεσεις, οχι και ταχυτητα. Ισως να υπαρχει κατι που να μετραει ταχυτητα, αλλα η πιο ευκολη λυση ειναι να πας ενα λαπτοπ σε καθε πριζα και να κανεις ενα speedtest. Αλλος ακομα καλυτερος τροπος ειναι να κανεις ενα αρχειο share στην πριζα του μοντεμ και να πας στο λαπτοπ στις αλλες πριζες και να δεις σε ποια πριζα εχεις καλυτερο transfer speed. Βεβαιως, εκτος απο τις πιθανες αυξομειωσεις στο σημα που βγαζει η πριζα (που πραγματικα δεν ξερω αν υπαρχουν σε ψηφιακο σημα), μεγαλυτερη σημασια θεωρω οτι εχει η τοποθετηση του wifi AP καθως καθε κτιριο εχει εκ κατασκευης τα δικα του "τυφλα σημεια". Οποτε θεωρω οτι ειναι πιο σημαντικο να βρεις ενα σημειο που εχει καλη καλυψη στο υπολοιπο σπιτι, παρα να εχει την τελεια ταχυτητα.

3. Αν το wifi το θελεις για ιντερνετ, τοτε μεχρι Ν εισαι μια χαρα. Αν το θες για να στρημαρεις απο καποιο nas, τοτε παρε οτι καλυτερο βρεις που να υποστηριζει πρωτοκολλα που εχουν οι αλλες wifi συσκευες σου.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Απάντηση: Μεταφορά router σε άλλο δωμάτιο

Εαν αφήσω το μοντεμ/ρουτερ του παρόχου καθώς και το hub στο δωμάτιο και βάλω ένα wifi access point σε πρίζα άλλου δωματίου τότε:

1) είναι σίγουρο πως γλιτώνω όποια ακτινοβολία ή συνεχίζει το μοντεμ/ρουτερ του παρόχου και το hub να εκπέμπει έστω και μικρή ακτινοβολία
2) πώς μπορώ να μετρήσω ποιά πρίζα βγάζει καλύτερο σήμα (ίσως όλες οι γραμμές να μην είναι το ίδιο καλές)
3) ποιές οι προδιαγραφές για το wifi access point

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τη βοήθειά σας!!!

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, όσον αφορά την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία στα 2,4 δεν θα κερδίσεις και πολλά αφαιρώντας το router από το δωμάτιο. Καταρχάς είναι μη ιονίζουσα συνεπώς δεν μπορεί να μεταλλάξει δεσμούς DNA (δεν σου κάνει ''κακό''), ωστόσο πάρα πολλές άλλες συσκευές λειτουργούν στο φάσμα που εμπίπτει στην κατηγορία της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας με αποτέλεσμα να μην κερδίζεις πολλά.

Σε θεωρητικό επίπεδο, μόνο πολύ μεγάλη ένταση ηλεκ. ακτινοβολίας μπορεί να ''θερμάνει'' επαγωγικά μυϊκούς ιστούς, ωστόσο σε πραγματικές συνθήκες δεν έχει παρατηρηθεί κάτι άλλο εκτός από πονοκεφάλους, και αυτό εάν παραμείνει κάποιος για μεγάλα χρονικά διαστήματα κοντά σε πομπούς υψηλής ισχύος (πχ τηλεόρασης).
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας όλους!
Αρχικά θα δοκιμάσω μ' ένα laptop την ταχύτητα για να δω εαν είναι όλες οι πρίζες καλές ή ποιά είναι η καλύτερη.
Στη συνέχεια θα προμηθευτώ ένα wifi access point και θα το ρυθμίσω έτσι ώστε με κλειστό το wifi του touter του παρόχου, το wifi access point να μεταδίδει wifi σήμα.
Ελπίζω να τα έχω καταλάβει σωστά και να τα εφαρμόσω κι όλας!

Εαν κάτι έχω καταλάβει λάθος, please ενημερώστε με.