marantz sr6004 προβλημα...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

themosbora

Senior Member
26 September 2008
330
Μετα απο περιπου 8 χρονια απροβληματιστης λειτουργιας...εφτασε η στιγμη.
Λοιπον.Οταν ο ενυσχιτης ειναι stand bay δηλαδη το μονο που αναγραφεται πανω στν οθονη του av ειναι με πορτοκαλι γραμματα η ενδειξη standbay,o ενισχυτης ανοιγε κανονικα και λειτουργουσε απροβλιματιστα.καποιες στιγμες ομως που ισως μετα απο καποια διακοπη ρευματος o av εκλεινε τελειος και επρεπε να τον βαλω standbay απο το κουμπι πανω απο τον av....δεν ανοιγε.τις πρωτες μερες μετα απο αρκετες προσπαθειες εμπαινε standbay και ανοιγε παλι.μερικες φορες τον αφηνα για 5-6 ωρες υσηχο και μετα ανοιγε παλι.τελευταια δυστυχως δεν...παπαλα.δυστυχως επηδει ειμαι απο κρητη-ρεθυμνο η τοπικη τεχνικοι δεν μπορουσαν καν να προσδιορισουν τη ζημια λεγοντας μου οτι η εν λογω εταιρια δεν τους δινει προσβασει και κατι παρομοια.οποτε?αθηνα?το επισημο σερβις ποια εταιρια το εχει?ευχαριστω
 

themosbora

Senior Member
26 September 2008
330
τελικα ο av σταλθηκε αθηνα.απο δω και στο εξης όμως σημαντικο ρολο στην επομενη αγορα μου θα παιξει το κατά ποσο η εταιρια που θα στραφω εχει και επισημο σερβις καπου κοντα μου ώστε να μην χρειαζεται να πληρωνω ένα σκασμο μεταφορικα τα οποια πολλες φορες είναι περισοτερα και από το κοστος της επισκευης!!!!στη συγκεκριμενη περιπτωση τα elta πορτα πορτα μου ζητουσαν 40 ευρω μονο για να παει και τελικα τα εστειλα με acs με 25 ευρω + το κοστος που θα μου τον στειλουν πισω.πιστευω ότι σε μια περιοχη σαν την κρητη με καποιες εκατοντάδες χιλιαδες πληθυσμο θα μπορουσε να υπαρχει και ένα επισημο σερβις
 

themosbora

Senior Member
26 September 2008
330
τελικα ο av μετα απο ελεγχο στην εταιρια etyt δεν παρουσιασε κανενα προβλημα και αυτη την στιγμη ειναι ξανα στη θεση του σπιτι.ισως απλα να χε κουνησει καποιο καλωδιο και δεν το χα παρει χαμπαρι.σε αυτο το σημειο να πω ενα μπραβο στην εταιρια etyt για την αμμεση γρηγορη και φιλικη εξυπηρετηση τους.ευχαριστω παιδια αν καποιος απο την εταιρια βλεπει αυτο το νημα
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Κάπου μέσα στο manual γραφει πως να γίνει ένα hard reset, καμιά φορά βοηθάει αυτό
 

themosbora

Senior Member
26 September 2008
330
τελικα ενω εσταλθει στο σερβις και μετα απο ελεγχο ξανασταλθηκε πισω λεγοντας μου οτι δεν παρουσιαστηκε καποιο προβλημα,,,επανηλθε παλι το ιδιο ακριβως.για να κανω hard reset δεν πρεπει να ειναι τουλαχιστον σε standby?
 

themosbora

Senior Member
26 September 2008
330
τελικα ο ενυσχιτης πηγε και σε αλλον τεχνικο αλλα τζιφος....μου ειπε ότι ελεξε πλακετες κυκλώματα κτλ αλλα δεν βρηκε κατι λαθος.
τελικα ο ενυσχιτης συνεχιζει και εχει το ιδιο πρόβλημα.κανεις καποια ιδεα???η εστω καποιο κατάστημα στην αθηνα με καλες γνωσεις που ισως μπορει να βρει τη φταει?ευχαριστω
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ξερω, ο πνιγμένος απο τα μαλλια του πιάνεται, αλλα μήπως εχεις θεμα αερισμού του ενισχυτή εκεί που τον έχεις τοποθετημένο και γιαυτό σου κανει αυτά τα περίεργα;
 

themosbora

Senior Member
26 September 2008
330
Καμια σχεση φιλε μου.φαντασου οτι τον βγαζω απο κει που ειναι,ανοιχτο rack,τον βαζω πανω στο τραπεζι....τα ιδια.θα ανοιξη οποτε του καπνισει
 

themosbora

Senior Member
26 September 2008
330
τελικα η λυπητερη εφτασε...... η HDMI PCB καπουτ....τιμη αντικαστασης αφηστε το καλυτερα.μηπως ξερεις καποιος που μπορω να ψαξω σε καποιο καταστημα στο εξωτερικο μηπως βρω καποια εστω second hand?
 

themosbora

Senior Member
26 September 2008
330
Όσο ψαχνει κάνεις βρίσκει λύση.πανω που ήμουνα έτοιμος να πετάξω τον ενυσχιτη μου ήρθε η σκέψη για μια τελευταία προσπάθεια.ετσι τον έστειλα στο τυμπακι Ηρακλείου σε έναν ψαγμένο και με όρεξη μάστορα.σημερα που μίλησα με μαζί μου είπε ότι σε πρώτη φάση ο ενισχυτής ΆΝΟΙΞΕ!!!! Και ότι μάλλον το πρόβλημα δεν είναι καν αυτό που μου ανάφερε η αντιπροσωπεία που μου ζητούσαν και 550 +Εργασία!!!!Αρχές της άλλης βδομάδας θα έχω νεοτερα
 

themosbora

Senior Member
26 September 2008
330
λοιπον....ο marantz πλεον επανηλθε στη θεση του!!!!!παιζει απροβληματιστα σαν καινουριος εδω και 2 βδομαδες!!!!!!!!εκει που ειμουν ετοιμος να τον πεταξω!!!!η επισκευη εγινε στο τυμπακι ηρακλειου!!!η hdmi card που μου ειχαν αναφερει απο το επισημο σερβις δεν ειχε καν προβλημα!!!και μου ζητουσαν και 550 +εργασια.ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!!το τελικο κοστος τελικα 150 ευρω και αυτο γιατι ο τεχνικος ασχοληθηκε πολλες ωρες.χαλαλι του!!!!και ερχομαι τωρα και λεω...οταν φευγει καποιο μηχανημα απο την εγγυηση απλα ΔΕΝ ξαναπλησιαζουμε στο επισημο σερβις.γιατι απλα η γραμμη τους ειναι...αλλαξε το..δεν φτιαχνει!!!!το ξερω οτι δεν θα κερδισω τιποτα αλλα μεσα στις επομενες μερες θα στειλω επιστολη και στην μαμα marantz εξωτερικο αναφεροντας τους το περιστατικο.οτι δηλαδη το επισημο σερβις στην ελλαδα μου ζητουσε για αλλαγη pcb hdmi 550+εργασια αλλα τελικα ο ενυσχιτης φτιαχτηκε με 150 και χωρις καν να υπαρχει προβλημα στην καρτα.τελος να ευχαριστησω το ιωαννη σαιτη τον τεχνικο απο το τυμπακι ηρακλειου που επανεφερε τον μηχανημα στη ζωη!!!
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
οταν χαλαει η hdmi card (παθων) συνηθως ο ενισχυτης δουλευει κανονικα αλλα δεν δινει-παιρνει σημα απο τις συγκεκριμενες θυρες,ωραιο επισημο service,χαιρομαι που τα καταφερες,
και πολυ καλα κανεις-θα κανεις που μας ενημερωσες και που θα στειλεις mail στην "μαμα"...
 

themosbora

Senior Member
26 September 2008
330
το προβλημα μου εμενα εξαρχης ειταν οτι ο ενυσχιτης ανοιγε οποτε του καπνιζε...μεχρι που καποια μερα δεν ξανανοιξε.οταν ομως και για οσο καιρο ηταν ανοιχτος επαιζαν τα παντα μεσο hdmi.συνδεμενα media player-xbox-nova-blueray player.γιαυτο ειχα και γω παραξενευτει οταν μου αναφεραν οτι ηθελε αλλαγη η συγκεκριμενη καρτα
 

themosbora

Senior Member
26 September 2008
330
επηδει οταν εφυγα απο το μαγαζι ξεχασα να παρω το χαρτι με τις εργασιες που ειχε κανει ο τεχνικος θα σας ενημερωσω αρχες της αλλης εβδομαδας.σιγουρα καποια επισκευη σε τροφοδοτικο απο οτι θυμαμαι κατι για αντι για 5v εβγαζε λιγοτερο...καποια ταινια ενωσης πλακετα με πλακετα επισκευη...αλλα για να μην σας λεω διαφορα απο εβδομαδα αναλυτικα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
παιδια να ξερετε οτι χρησιμοποιωνταϛ φιλτρα ρευματοϛ με καλα καλωδια ρευματοϛ, ϴα γλιτωσετε αρκετεϛ βλαβεϛ. ειδικα σε περιοχεϛ που το δικτυο εχει προβληματα η περιοχεϛ ``ευκολεϛ`` σε καιρικα φαινομενα...
 

themosbora

Senior Member
26 September 2008
330
καινουριο παλι και αυτο....φιλος μου που εχει τον ιδιο ενυσχιτη του παρουσιασε το εξης...περιεργο να πω..δεν ξερω πως να το πω...κλεινοντας τον ενυσχιτη απο το τηλεκοντρολ για να μπει σε stand by ο ενυσχιτης εκλεισε τελειος.δλδ σαν να τον εβγαλε απο το ρευμα.στην συνεχεια δεν ανοιγε με τιποτα.τον πηγαμε στον ιδιο τεχνικο και ο ενυσχιτης εμφανιζει το εξης παραδοξο...για καποιο λογο παιρνει λανθασμενες εντολες απο το τηλεκοντρολ.δλδ ενω στο στον τεχνικο με το που τον εβαλε στην μπριζα ανοιξε τον ξανακλεισε χωρις τηλεκοντρολ και τον ξανανοιξε με το που του εδωεσ εντολη απο το τηλεκοντρολ να κλειση εκλεισε παλι τελειος και δεν ανοιγη!!!!ψαχνουμε για firmware update αλλα δεν βρισκουμε ακρη.καποιος να γνωριζει κατι???το ξερω οτι ακουγεται τελειος ..κουφο και ομως συμβαινει και αυτο!!!!!
 

themosbora

Senior Member
26 September 2008
330
τελικα και στους δυο ενυσχιτες η κυρια αιτια του κακου ειταν ενα ολοκληρομενο υπευθυνο για ταση 4.2 volt.μετρωντας το εδινε 4.8.ο τεχνικος για να σιγουρευτη εδωσε εξωτερικη ταση 4.2 και οι ενυσχιτες πηραν μπρος δουλευοντας οι εξοδοι τους αλλα λογο οτι ειταν εξωτερικη τροφοδοσια και οχι ολοκληρομενο (αν καταλαβα καλα) δεν δουλευεαν τα display τους.οποτε και στον δευτερο ενυσχιτη θα αλλαχτει το συγκεκριμενο ολοκληρομενο και λογικα δεν θα εχει και αυτος κανενα προβλημα.για νεοτερα απο βδομαδα.