jbl 610

ELENI

Established Member
14 November 2016
104
Kαλημερα !
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς ακούσει τα jbl 610 5.1 set home cinema !
Κάθε βοήθεια πολύτιμη γιατί έχω βρει ένα μόνο review στο οποίο παίρνει άριστες κριτικές σε όλα εκτός από την "αίσθηση surround" το οποίο δεν ξέρω αν πρέπει να με προβληματισει γιατί φαντάζομαι είναι κάτι που έχει να κάνει με τον ενισχυτή κ όχι τα ηχεία καθαυτού !
http://www.toptenreviews.com/electr...best-home-theater-speakers/jbl-cinema-review/
Please help γιατι ειμαι έτοιμη να τα παραγγείλω! !!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ο ενισχυτής που θα τα κουμπώσω είναι της pioneer vsx322 !!!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Δεν εχω εικονα, αλλα παντως το site δεν με εμπνεει. Ριξε μια ματια στα reviews του amazon να παρεις μια γενικη εικονα. Επισης αξιζει στο αμαζον να διαβασεις αρνητικα reviews και για ποιους λογους παραπονιεται ο κοσμος.
 

ELENI

Established Member
14 November 2016
104
Έχεις δίκιο! Κ εγώ όσο το διαβάζω τόσο βλέπω ερασιτεχνισμο. ...
Δεν ακουγότανε λέει οι μηχανές της ταινίας να κυκλώνουν τον ακροατή. ..προφανώς λάθος στήσιμο του ενισχυτη!
Τσεκάρω αμαζον κ περιμένω τυχόν εμπειρία ή γνώμη σας!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Ο ερασιτεχνισμος προσωπικα δεν με ενοχλει, αλλωστε ο καθενας καταθετει την αποψη του. Αυτο που με ενοχλει ειναι τα πληρωμενα reviews
 

ELENI

Established Member
14 November 2016
104
Σωστό κ αυτό! Αντε να τα ξεχωρίσεις κ αυτά !
Στο αμαζον μόνο 2 review με θετικά σχόλια. ..ανησυχητικό τόσο λίγα ? Άλλα σετακια της harman kardon πχ είναι με 40-50 reviews!
 

ELENI

Established Member
14 November 2016
104
Αν ηρέμησα λέει? Μου έφτιαξες τη μέρα :)
Πιστευεις πρέπει να εκλάβω σαν πράσινο φως όλα αυτά τα θετικά reviews? ??
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Σιγουρα ειναι ενθαρρυντικο σημαδι, αλλα δεν περιμενεις μπας και απαντησει κανεις που τα εχει ακουσει;
 

ELENI

Established Member
14 November 2016
104
Βασικά άρχισα να προσπαθώ να διαβάζω τα αρνητικά ποστ κ έχω αρχίσει να αγχώνομαι γιατί δεν πολύ βγάζω άκρη οπότε εννοείται αναμένω κάποιον με προσωπική εμπειρία!
Πήρα κ στις ωδες τηλέφωνο αλλά δεν τα είχαν ποτέ έκθεση να τα ακούσουν. ..
 

ELENI

Established Member
14 November 2016
104
Xαμος στο γερμανικο αμαζον....με το μεταφραστή και αρκετο διαβασμα τελικα καταλαβα πως τα 87 reviews αφορουν διαφορα προϊόντα της jbl και οχι μονο του 610 !!!
ελπιζω ακομη σε εμπειρια καποιου φιλου........ :(
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Κοιτά, τα ηχεία αυτά έχουν ενα μειονέκτημα. Οτι κατεβαίνουν στους 120 κύκλους. Αρα με το sub δε μπορεί να υπάρχει δέσιμο που να ακούγεται καλά. Κάποια πραγματα θα ακούγονται μονομπατα απο το sub ενω η κύρια πληροφορία θα έρχεται λεπτοηχη.
Αλλά απο την αλλη φοβάμαι να προτείνω μεγαλυτερο ηχειακι μεταξυ αλλων και λόγω του ενισχυτή.
Αυτό έχει λίγο περισσότερο ενδιαφέρον αλλα αναφέρεται ως near field και δεν ξέρω.
 

ELENI

Established Member
14 November 2016
104
Αυτες οι γνωσεις ειναι που χρειαζομαι και δεν κατεχω καθολου ! Ειμαι και ξανθια και ....... χαχαχαχα
Αν ειναι να δωσω 400 ευρω και να μην ακουω αξιοπρεπώς ενα ισοροπημενο συνολο ασε να μου λειπει!
Τα 510 ή τα Harman Kardon HKTS 5 πιστευεις με βαση τα χαρακτηριστικα τους οτι θα ειναι καλυτερα σε γενικες γραμμες ???
Αυτα που προτεινεις δεν τα βλεπω σε πακετακι οποτε δεν παιζει να τα παρω....
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Απο τα 510 τα 610 είναι σίγουρα καλυτερα. Και ίσως και απο τα harman kardon αν και εκεί νομιζω οτι η διάφορα δε δικαιολογεί τα +100 ευρώ των jbl (25% πανω είναι εν τέλει).
Αλλα για δες και τα warfendale που προτάθηκαν στο διπλανό νήμα...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αυτά που προτείνω τα παίρνεις με τεμάχιο. Και βάζεις και ενα sub.
 

ELENI

Established Member
14 November 2016
104
Πολυ καλα τα warfendale αλλα δεν χωρανε στον καναπε μου δεξια αριστερα....νομιζω μονο δορυφορους με παιρνει να βαλω πισω.....
εδω ειμαι καλυτερα πιστευεις Boston Acoustics SoundWare XS 5.1 MK II ?
 

ELENI

Established Member
14 November 2016
104
Προβληματιστηκα παλι....καταληγω στο συμπερασμα το 610 ειναι το καλυτερο στα 400 ευρω αλλά αισθανομαι οτι δεν ειναι η καλυτερη λυση για μενα.... :(
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Μπα. Με δεδομένο το budget και τους αισθητικούς περιορισμούς φαντάζει ως η φυσιολογική επιλογή.
Ειδικα με δεδομένο οτι θες να ψωνισεις "πακέτο".
 

ELENI

Established Member
14 November 2016
104
Θέλω πακέτο γιατί είναι οικονομικοτερο του να στήσω ένα σετ μόνη μου , έτσι δεν είναι ???
Μπορεις να μου προτείνεις ένα στήσιμο 5.1 με δορυφόρους πίσω κάτω από τα 500 ευρώ ? Αν υπάρχει μήπως αυτό είναι η λύση που ψάχνω ?