Denon AV Receiver AVR-1911

petran07

New member
18 November 2016
6
Καλημέρα σας
έχω έναν DENON AV RECEIVER AVR-1911 με ένα σετ ηχεία για home cinema το πρόβλημα μου ειναι οτι δεν μπορώ να συνδέσω καμιά συσκευή με hdmi στον ενισχυτή και να πάρω εικόνα στην τηλεόραση μου!!
έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά πάλι τίποτα?
την βοήθεια σας σας παρακαλώ δεν μπορώ να τον χαρώ όπως θέλω!!!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Ήχο παίρνεις; Να αλλάξει καλώδιο, θύρα εισόδου στην τηλεοραση δοκιμασες; Έχει 2η εξοδο hdmi ο ενισχυτής για να δοκιμάσει και απο εκεί;
 

petran07

New member
18 November 2016
6
Ήχο παίρνεις; Να αλλάξει καλώδιο, θύρα εισόδου στην τηλεοραση δοκιμασες; Έχει 2η εξοδο hdmi ο ενισχυτής για να δοκιμάσει και απο εκεί;[/
Λοιπον
εχει 4 θυρες hdmi και δεν παιρνω ουτε ηχο αλλα ουτε εικονα σε καμια και με διαφορετικα καλωδια!!!
βεβαια δεν ξερω εαν θελει καποια αλλη ρύθμιση αλλα μου φενεται περιεργο!!!!
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,752
Κατ' αρχάς πρέπει να σε ρωτήσουμε αν το κατέχεις το "σπορ" μόνο και μόνο για να μη ρωτάμε αυτονόητα πράγματα. Δηλαδή, έχουν γίνει οι σωστές συνδέσεις. Τα καλώδια των ηχείων στις σωστές θέσεις και έχεις συνδέσει τη μοναδική HDMI out στην τηλεόρασή σου και σε 1 από τις 4 HDMI in (στην HDMI 1 π.χ.) έχεις συνδέσει το bluray σου ή όποια άλλη πηγή έχεις. Φυσιολογικά, επιλέγοντας την κατάλληλη είσοδο από τον ενισχυτή θα πρέπει να έχεις εικόνα και ήχο. Αν δεν, δοκίμασε να επιλέξεις tuner. Αν ούτε και από'κει έχεις ήχο,σημαίνει service.
Δεν διευκρινίζεις αν δούλευε πριν και είναι η πρώτη φορά που στο παρουσιάζει.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Μενού του ενισχυτή στην τηλεοραση γυρίζοντας την στην αντίστοιχη είσοδο βλέπεις;
Φυσικά για να εμφανιστεί πρεπει να πατήσεις και τη σχετική εντολή στον ενισχυτή.
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
για δες και το videaki


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

και απο το manual

No video is output with HDMI connection.
• Check the connection of the HDMI connectors.
• Set the input source to match the connected HDMI connector.
• Check whether the TV is compatible with copyright protection (HDCP). If connected to a device not compatible with HDCP, video will not be output correctly.
 

petran07

New member
18 November 2016
6
Λοιπον το ψιλοεχω το πραγμα . Ο ενισχυτης ειναι συνδεδεμενος σωστα και με τα ηχεια και με της εισοδους με την εξοδο του ενισχυτη στην τηλεοραση.ηχω ακουω κανονικα και σε ραδιόφωνο και με οπτικη εισοδο!!!
το θεμα ειναι οτι υπαρχει προβλημμα με της hdmi σε εικονα και ηχο!!!
το μενου του ενισχυτη το βλεπω κανονικα στην τηλεοραση!!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Αρα θέμα εξόδου δεν εχεις. Ψαξε τις εισόδους σου, το μενού, το zone assignment κλπ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δοκίμασε και άλλη πηγή
 

petran07

New member
18 November 2016
6
Ευχαριστω για την βοηθεια αλλα δεν βλεπω ΦΩΣ!!!!!
μαλλον στην αθηνα για service και δεν ξερω εαν αξιζει!!!
δοκιμασα και της αλλες 3 εισοδους αλλα και της αλλαγες στο menu
βοηθαμε λιγο τι ενοεις zone assignment ?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Μπορεί και να μη σε νοιάζει καθώς εχεις μια εξοδο. Πάντως το οτι βλέπεις το μενού είναι θετικο.
Αλλη πηγή εβαλες;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Σαν τελευταια λύση ψάξε στο internet πως και κάνε ενα reset.
 

petran07

New member
18 November 2016
6
Λοιπον εκανα και reset αλλα παλι τιποτα !!!!δοκιμασα και τον υπολογιστη αλλα και το δοριφωρικο δεκτη!!!
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,752
Πριν λίγα χρόνια, το 2013, ένας κεραυνός κατάστρεψε ένα ρούτερ, έναν δέκτη συνδεδεμένο με τον ενισχυτή με HDMI και.... την πλακέτα HDMI του AV (YAMAHA RX-V771). Το αναφέρω επειδή το tuner απ' ότι θυμάμαι αλλά και οι μπροστινές αναλογικές είσοδοι δούλευαν κανονικά. Το περίεργο είναι ότι δεν δούλευε κανένα από αυτά που χάλασαν. Λάθος, το ρούτερ εννοείται ότι δούλευε και χάλασε. Το pc "κατεβαστήρι" επίσης ήταν on, αλλά δεν χάλασε. Τα άλλα όμως ήταν κλειστά. (Και σε πολύμπριζο ασφαλείας.
Μετά τον κεραυνό, όταν σήκωσα το ρελέ στον γενικό, είδα ότι άναβαν όλα κανονικά. Την κρυάδα την ένιωσα όταν διαπίστωσα ότι δεν είχα σύνδεση, ανοίγοντας το laptop. Με έζωσαν τα φίδια και ανοίγω την τηλεόραση, η οποία δούλευε κανονικά. Ανοίγω τον υπολογιστή του HOME CINEMA επιλέγω από την tv την κατάλληλη είσοδο και ..... εγένετο σκότος. Βέβαια, στο tuner έβλεπα τις απεικονίσεις και το μενού. Κάτι σαν να είχαν χαλάσει τα HDMI in. (μπορεί να είναι και χαζό αυτό που γράφω). Γεγονός είναι ότι με τα πολλά, μου είπαν από το σέρβις ότι θέλει αλλαγή όλη η πλακέτα.
Τα υπόλοιπα που ακολούθησαν στους δύο μήνες περίπου, ήταν ακόμα πιο άσχημα και δεν θέλω να τα θυμάμαι. Είναι και :eek:fftopic: Απλά το αντιμετώπισα επιπόλαια, επειδή ήταν νομίζω, δύο μηνών. Ολοκαίνουριος.
Τελικά, χρειάστηκε να περιμένω σχεδόν δύο μήνες, για να έρθει η πλακέτα απ' έξω. Από τότε ευτυχώς, κανένα πρόβλημα.
 

petran07

New member
18 November 2016
6
Κατι αναλογο πρεπει να εχω παθει και εγω αλλα το θεμα ειναι οτι θα περιμενω και εγω 2 μηνες !!!!
και με το κοστος τι γινεται?
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,752
Κατι αναλογο πρεπει να εχω παθει και εγω αλλα το θεμα ειναι οτι θα περιμενω και εγω 2 μηνες !!!!
και με το κοστος τι γινεται?

Κοίτα, είναι πολλοί οι παράγοντες. Κόστος δεν μπορώ να σου πω, επειδή κατάφερα και το πέρασα στην εγγύηση. Δεν είναι απαραίτητο να περιμένεις δύο μήνες. Αν πας κατευθείαν στα κεντρικά. Τα υπόλοιπα θα στα πω σε p.m.