Αγορά ενεργών ηχείων και DAC (low budget)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

TrankLL

Established Member
19 June 2011
230
Καλησπέρα σας, σύντομα μετακομίζω σε καινούριο σπίτι, και επειδή θα έχω τον δικό μου χώρο θα ήθελα να στήσω ένα συστηματάκι με ενεργά ηχεία και κάποιο USB DAC. O χώρος που θα στηθεί το σύστημα είναι 15 τ.μ., σαν πηγή θα είναι ένα macbook pro, η απόσταση ακρόασης θα είναι περίπου 2 μέτρα απ τα ηχεία, ουσιαστικά από καναπέ, τα ηχεία θα τοποθετηθούν δίπλα από την τηλεόραση είτε σε βάσεις είτε πάνω στο έπιπλο. Το budget είναι στα 400 ευρώ για όλα μαζί, η μουσική που ακούω είναι λίγο απ όλα και περισσότερο House,Deep house. Επίσης ακούω και ραδιόφωνο απο τα λάπτοπ το οποίο θέλω να το ακούω απ τα ηχεία. Απ το μυαλό μου έχουν περάσει μερικά ηχεία και συγκεκριμένα σκέφτομαι για τα: jbl lsr305, presonus eris E5, Yamaha HS5, fostex PM0.4 και PM0.5n από εκεί και πέρα εσείς τι πιστεύετε θα με καλύψει καλύτερα για τα ακούσματα μου; Επίσης θα ήθελα την βοήθεια σας για το DAC, δεν έχω ιδέα τι παίζει με αυτά. Ακόμα θέλω να ρωτήσω αν τα παραπάνω ηχεία θα καλύψουν τον χώρο μου. Τέλος θέλω να μου πείτε αν ξέρετε που μπορώ να ακούσω τα παραπάνω ηχεία (Αθήνα) και βέβαια αν έχετε κάποια ακόμα πρόταση είναι πολύ σημαντική.


Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Θα προτεινα να ριξεις ολο το μπατζετ στα ενεργα και να μεινεις με την επαρκη -για αρχη- καρτα του μακ που φτανει μεχρι 24/96.
Σε δευτερη φαση, μπορεις να ψαχτεις για εξ. dac.
Επισης οσο μπορεις, μειωσε την αποσταση των 2m.
Γιατι με το μπατζετ αυτο, τα 2m ειναι πολλα κατα την γνωμη μου.
Οσο πιο nearfield, τοσο καλυτερα θα εισαι.

Για περισσοτερα, θα σου πουν και οι πιο ειδικοι απο μενα.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Για τέτοια μουσική προτείνω τα Yamaha HS7! Τα εχω αρκετο καιρό τωρα και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Η μουσική που ακούς είναι μπασατη και τους ταιριάζει γάντι. Κανε μια βόλτα να ακούσεις διάφορα στα μαγαζιά και αποφάσισε.

Για το budget θα συμφωνήσω με τον Gojakla.
 

TrankLL

Established Member
19 June 2011
230
Για τέτοια μουσική προτείνω τα Yamaha HS7! Τα εχω αρκετο καιρό τωρα και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Η μουσική που ακούς είναι μπασατη και τους ταιριάζει γάντι. Κανε μια βόλτα να ακούσεις διάφορα στα μαγαζιά και αποφάσισε.

Για το budget θα συμφωνήσω με τον Gojakla.

Κοίταξα λίγο τα yamaha hs7 και σύγκρινα τα χαρακτηριστικά τους με τα jbl lsr 305, είδα ότι το Frequency range στα yamaha hs7 είναι: 43Hz - 30kHz και στα jbl lsr 305 είναι: 43 Hz-24 kHz

Ουσιαστικά από τα χαρακτηριστικά μόνο χωρίς να έχω ακούσει κανένα απ τα δύο βλέπω ότι το yamaha με το 6.5 inch woofer κατεβαίνει το ίδιο χαμηλά με το jbl που έχει 5 inch woofer.

Απο κει και πέρα ίσως όταν τα ακούσω να δω κάποια διαφορά, αλλά δεν ξέρω αν θα αξίζει η αγορά τον yamaha σε σχέση με τα jbl από άποψη τιμής, δηλαδή τα yamaha βγαίνουν 390 ευρώ ενώ τα jbl 274 ευρώ.

Αν πχ η διαφορά των δυο συγκεκριμένων δεν είναι αντάξια της διαφοράς τιμής που έχουν, ίσως θα ήταν καλύτερο τα πάρω τα jbl και κάποιο dac; παρά τα yamaha χωρίς dac.;
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Άκουσε μπόλικα πριν αγοράσεις στημένα στον ίδιο χώρο με το ίδιο μουσικό κομμάτι να παίζει πριν αγοράσεις. Είναι πάρα πολύ σημαντικό!!! από κει και πέρα τα αυτιά σου θα σου πουν αν αξίζει τα έξτρα χρήματα κάτι ή όχι.


Τα hz από μόνα τους δεν λένε πολλά.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Κι εγω στο στρατόπεδο της εξάντλησης του μπάτζετ στο ηχειο.
Για τις δυνατότητες,τα spec δίνουν μια μικρή εικονα αλλα αν δεν δούμε κανονικές μετρήσεις δεν λένε και πολλά.
Για τα δυο μέτρα παντως εγω θα πήγαινα στο μεγαλύτερο.
 

TrankLL

Established Member
19 June 2011
230
Ξέρετε που μπορώ να ακούσω τα jbl και τα yamaha; Θα προτιμούσα να είναι στο ίδιο μαγαζί (Αθήνα) αν γίνετε για να συγκρίνω καλύτερα.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Tα jbl lsr 305 μπορείς να τα ακούσεις στην athens pro audio. Εκεί προτείνω να ακούσεις και τα Focal Αlpha 50 (ιδιαίτερα για την μουσική που ακούς...)
Τα yamaha μπορείς να τα ακούσεις σε κάποιο κατάστημα Νάκα. Eκεί ίσως μπορέσεις να ακούσεις και τα Presonus Eris E5. Πάρε τηλεφωνάκι στο πιο κοντινό κατάστημα Νάκα της περιοχής σου και θα σε κατατοπίσουν που μπορείς να τα ακούσεις.
Επίσης μπορείς να ακούσεις και τα Μackie MR5 Mk3 μαζί με τα Κrk Rokit 5 g3 στις ωδές
Επίσης πολλά και ποικίλα studio monitor είχε για να ακούσεις και στο polytope (αλλά από ότι βλέπω πουλιέται η εταιρεία και δεν ξέρω αν λειτουργεί το φυσικό κατάστημα αυτή τη στιγμή)
Τέλος κάνε ένα τηλ και στο djmania.gr να δεις τι έχουν και εκεί.

Καλές ακροάσεις έχεις πολύ τρέξιμο
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Λοιπόν με βάση τα δεδομένα μας έχουμε:

-Ενεργά ηχεία (συνήθως nearfield) σε χώρο 15 τ.μ. Τοποθετημένα εκατέρωθεν πάνω στο έπιπλο ή σε βάσεις.
Απόσταση μεταξύ των ηχείων 1,5-2 μ. (Υπολογίζω περιπου).
Απόσταση από θέση ακρόασης 2 μ. περίπου.

Δεν θα υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Ίσα-ίσα που αυτές οι συνθήκες ακρόασεις μπορούν να χαρακτηριστούν μάλλον ιδανικές. Αν μάλιστα τα ηχεία τοποθετηθούν πάνω σε βάσεις, το αποτέλεσμα θα είναι ακόμα καλύτερο!

-Για την επιλογή των ηχείων τώρα:
Τα χαρακτηριστικά χωρίς μετρήσεις δεν έχουν πράγματι κανένα νόημα. Στα δίδρομα πιο σωστή ένδειξη θα λάβουμε για την πιθανή συμπεριφορά τους είναι το μέγεθος της μονάδας χαμηλών. Στην προκειμενη περίπτωση θα συμβουλέψω να αποφύγουμε ηχεία με μονάδες διαμέτρου 4 ιντσών και κάτω. Ώστε, αφ' ενός να κατεβάσουμε λίγο πιο κάτω τη συχνότητα φυσιολογικής αποκοπής και αφ' ετέρου να γεμίζει ο χώρος.

(Σημείωση: Το μέγεθος είναι άσχετο με τη συνολική ποιότητα των ηχείων. Παράδειγμα τα πασίγνωστα Fostex PM04 των 4 ιντσών.
Πάιζουν εξαιρετικά καλά, αναλυτικά και χωρίς χρωματισμούς σε όλο το κομμάτι του φάσματος που μπορούν να αναπαράγουν. Αλλά θα ήταν παράλογο να ζητάμε να παίζουν συχνότητες κάτω από τη συχνότητα έναρξης αποκοπής, γύρω στα 80 Hz περίπου. Για πολλά είδη μουσικής όμως δεν έχει σημασία. Το συχνοτικό τους περιεχόμενο δεν κατεβαίνει πολύ πιο κάτω, όπως: Ελληνική, τζαζ, μικρά σύνολα, κλασσική κ.ά. Επίσης δεν μπορούμε να τους ζητήσουμε να παίξουν σε πολύ μεγάλες, εκκωφαντικές εντάσεις. Παίζουν εξαιρετικά, αλλά μέσα στα όρια που καθορίζουν οι μονάδες αναπαραγωγής τους και τα ενισχυτικά τους).


Με δεδομένα τα είδη μουσικής που αναφέρονται στην αρχή λοιπόν, θα χρειαστούμε ηχεία που να κατεβαίνουν πιο χαμηλά. (Έναρξη αποκοπής στα 50-60 Hz είναι καλά). Άρα θα χρειαστούμε μεγαλύτερες μονάδες χαμηλού. Των 5, 6, ή και 6.5 ιντσών. (Οι 4.5 ίντσες, βλ. Eris οριακά). Και προς αυτή την κατηγορία να εστιάσουμε την αναζήτηση.

Στη λίστα για ακρόαση λοιπόν μπορείς, εκτός από όσα προαναφέρθηκαν, να προσθέσεις:

Tannoy Reveal 802 Αντιπρόσωπος η Audioevolution

Adam F5 Αντιπρόσωπος η Audigys

Mackie MR5 MK3 με 5άρι Woofer.
Ή το MACKIE MR8 MK3 με 8άρι Woofer. Αντιπρόσωπος η Artsound.
Τα Mackie δεν τα θεωρώ από τα πιο ουδέτερα monitors που υπάρχουν, μπορούν όμως να παίξουν πάρα πολύ δυνατά. Ειδικότερα για τα 8ιντσα, ναι μεν θα κατέβουν ακόμα πιο χαμηλά και θα παίξουν ακόμα δυνατότερα, θα σε δυσκολέψουν όμως στην τοποθέτηση σε μικρό χώρο (θέλουν "αέρα" αρκετό από τους πίσω και πλάγιους τοίχους). Επιπλέον έχουν την οπή εκτόνωσης πίσω και αυτό δυσκολεύει ακόμα περισσότερο την τοποθέτηση.

-Καταστήματα που μπορεις δεις και να ακούσεις:
Στις αντιπροσωπείες που αναφέρονται πιο πάνω.

Στο Νακα που η ίδια η εταιρεία αντιπροσωπεύει αρκετούς από τους κατασκευαστές.

Στο Bon Studio (Έχει τη JBL).

Σε καταστήματα ήχου και ιδιαίτερα επαγγελματικού ήχου όπως:
Στην Athens Pro Audio

Djshop

DJ Market

Metro Audio Systems κ.ά.

Συμφωνώ κι' εγώ σαν πρώτο βήμα να δώσεις όλο το βάρος του προϋπολογισμού σου στα ηχεία. -bye-

Υ.Γ. Βλέπω πιο πάνω ότι ενόσω έγραφα, έκανε τις δικές του προτάσεις και ο Μάνος.
Αλληλοσυμπληρωνόμαστε! :smile: :laugh:
 

TrankLL

Established Member
19 June 2011
230
Καλημέρα σας, σήμερα πήγα στο καινούριο σπίτι να ρίξω μια ματιά στον χώρο που θα τοποθετηθούν τα ηχεία, και διαπίστωσα οτι εκει δεν υπάρχει απόσταση απο τον πίσω τοίχο, το μαξ που μπορεί να υπάρξει ειναι 15-20 εκατοστά, αναφέρω αυτο το θεμα γιατι σκέφτηκα μήπως θα ηταν καλο τα ηχεία που θα κοιτάξω να έχουν το bass reflex μπροστά και όχι πίσω. Δηλαδή να αποκλείσω οτιδήποτε εχει bass reflex πίσω; πιστεύετε ο χώρος των 20cm απ τον πίσω τοίχο είναι αρκετός; Τελος μέτρησα ξανα τον χώρο και διαπίστωσα οτι ειναι 12-13 τ.μ. Η θέση ακρόασης θα είναι 2 μέτρα απ τα ηχεία, μήπως λόγου χώρου ειναι overkill ηχείο με 8αρι woofer ; ρωτάω όλα αυτά ώστε να παω κάπως στοχευμένα στα μαγαζιά για ακρόαση ηχείων.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Έχω απαντήσει αναλυτικά πιο πάνω.

Όπως θα έχεις διαπιστώσει δε συνιστώ (προσωπικά) τα 8ιντσα. Πολύ περισσότερο που δεν έχεις "αέρα" πίσω.

Σωστό είναι να επιλέξεις από τα ηχεία εκείνα που έχουν την οπή εκτόνωσης πίσω.

Επιπλέον, καλό είναι τα ηχεία που θα επιλέξεις, να έχουν και ρυθμιστικό χαμηλών (συνήθως στο πίσω μέρος). Ώστε να μπορείς να κόψεις λίγο, αν χρειαστεί, σε περίπτωση που ο χώρος λόγω εγγύς τοποθέτησης χρωματίζει.

Τα 2 μ. απόσταση θέση για τη ακρόασης είναι μιά χαρά.
 

TrankLL

Established Member
19 June 2011
230
Έχω απαντήσει αναλυτικά πιο πάνω.

Όπως θα έχεις διαπιστώσει δε συνιστώ (προσωπικά) τα 8ιντσα. Πολύ περισσότερο που δεν έχεις "αέρα" πίσω.

Σωστό είναι να επιλέξεις από τα ηχεία εκείνα που έχουν την οπή εκτόνωσης πίσω.

Επιπλέον, καλό είναι τα ηχεία που θα επιλέξεις, να έχουν και ρυθμιστικό χαμηλών (συνήθως στο πίσω μέρος). Ώστε να μπορείς να κόψεις λίγο, αν χρειαστεί, σε περίπτωση που ο χώρος λόγω εγγύς τοποθέτησης χρωματίζει.

Τα 2 μ. απόσταση θέση για τη ακρόασης είναι μιά χαρά.

Μήπως εννοείς την οπή εκτόνωσης μπροστά και όχι πίσω όπως γράφεις; Δηλαδή μου αρκεί ο χώρος τον 15-20 εκατοστών απ τον πίσω τοίχο για να κοιτάξω κάτι με οπή εκτόνωσης πίσω; στα πλάγια δεν υπάρχει κάτι.

Κάποια παραδείγματα ηχείων με ρυθμιστικό χαμηλών στο πίσω μέρος στο budget μου; για να καταλάβω πιο ακριβώς κουμπί εννοείς.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Συγγνώμη, εννοούσα την οπή εκτόνωσης μπροστά και όχι πίσω όπως έγραψα κατά λάθος.
Ο δαίμων της δακτυλογράφησης! 😈

Παράδειγμα ηχείου με ρυθμιστικά:
Adam F5

F5.jpg
 

soco

Established Member
18 March 2015
193
Aποσταση διπλασια της διαμετρου οπης θεωρειται ασφαλης λεει η jenelec , αυτο για να μη σε περιορισει στις επιλογες σου εαν κατι σου αρεσει και θεωρεις ανασταλτικο παραγοντα... που βεβαια για καποιους λογους τοποθετει η ιδια πισω την τρυπα...-bye-ο κυριοτερος πιθανη ακροαση αυτης ... αυτα με τις τρυπες...
 

TrankLL

Established Member
19 June 2011
230
Δεν ξέρω αν πρέπει να το ρισκάρω και να κοιτάξω ηχεία με την οπή εκτόνωσης πίσω, αρχικά θα προσπαθήσω να ακούσω κάποια ηχεία με οπή εκτόνωσης μπροστά ώστε να μην έχω περιορισμούς στην τοποθέτηση, αν δεν με καλύψει κανένα απ αυτά τότε ίσως αρχίσω να κοιτάζω και για ηχεία με οπή εκτόνωσης πίσω. Αν και πιστεύω ότι αυτά που έχουν οπή εκτόνωσης εμπρός μπορούν να συνδυαστούν χωρίς προβλήματα τοποθέτησης σε περισσότερους χώρους.

Συγκεκριμένα έχω στο μυαλό μου τα παρακάτω ηχεία τα οποία και θέλω να τα ακούσω όλα αν μπορέσω.

Tannoy Reveal 502: http://www.tannoy.com/creation/products/Recording/Reveal/Reveal-502/

Presonus Eris E5: http://www.presonus.com/products/Eris-E5

Pioneer S-DJ50X και S-DJ60X (6 inch woofer): https://www.pioneerdj.com/en/product/monitor-speakers/s-dj50x/black/overview/ https://www.pioneerdj.com/en/product/monitor-speakers/s-dj60x/black/overview/

KRK Rokit 5 G3 και Rokit 6 G3 (6 inch woofer): http://www.krksys.com/krk-studio-monitor-speakers/rokit/rokit-5.html http://www.krksys.com/krk-studio-monitor-speakers/rokit/rokit-6.html

Adam F5: http://www.adam-audio.com/en/pro-audio/products/f5/description

Πιστεύετε είναι καλές επιλογές και αξίζει τον κόπο να τα ακούσω;

Κάπου διάβασα ότι τα krk είναι λίγο πιο τονισμένα στις χαμηλές συχνότητες, κάτι που ίσως για την μουσική που ακούω θα είναι ωραίο, να πω ότι δεν ενδιαφέρομαι για ηχογραφήσεις και επεξεργασία μουσικής απ τα monitor που θα πάρω παρά μόνο στο να ακούω όμορφα την μουσική μου.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Ισα ισα, αν ακους ηλεκτρονικη μουσικη σου ταιριαζουν monitors οσο πιο flat γινεται, σε καμια περιπτωση με τονισμενο μπασο. Η μουσικη σου εχει απο μονη της μπολικο μπασο, δεν θες να το τονισεις κιολας. Αν το θες για δουλεια το μονιτορ, δωσε ευκαιρια στα yamahakia, ειναι πραγματικα εργαλεια!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Τα Yamaha εχούν πάντως χαρακτήρα με προβολικές κάπως τις μεσοϋψηλές. Αυτό είναι γνωστό.
Από την άλλη μεριά πάλι αυτός ο χαρακτήρας αρέσει σε πολύ κόσμο! ☺