δίσκοι η ψηφιακά αντίγραφα τυπωμένα σε δίσκο?

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,141
με βαση οτι εχουμε διαβάσει,συζητήσει,ακούσει,ενημερωθεί καλο θα ηταν να ενημερώσουμε ο ενας τον αλλο για το ποιες εταιρίες βγάζουν επανεκδόσεις παλιών δίσκων βασιζόμενοι στις original κόπιες και χρησιμοποιωντας αναλογική γραμμή παράγωγης και οχι τυπώνοντας δίσκους απο ψηφιακά αντίγραφα και πλασάροντας τα σαν αναλογικο ήχο βινυλίου....
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ωραίο θέμα.
Και δύσκολο ν' απαντηθεί. Προφανώς αναφέρεσαι στην αγορά βινυλίου. Πλήρως αναλογική γραμμή για καινούργιες εκδόσεις δε γνωρίζω να υπάρχει. Και μάλλον δεν υπάρχει όπλωσδιόλου.
Στις επανεκδόσεις αν υπάρχουν και βρίσκονται σε καλή κατάσταση τα Master Tapes, μπορεί να γίνει. Εδώ είναι κατά περίπτωση και κάθε πληροφορία σχετική είναι καλοδεχούμενη.

Η καινούργια μόδα πάντως είναι, διάφορα γκρούπ, αφού γράψουν ψηφιακά, να στείλουν τα Master Files σε εργοστάσιο στην Πολωνία, για να γίνει η εκτύπωση σε βινύλιο! :rolleyes:
Και αυτό είτε διότι θεωρούν πως έτσι θα πουλήσουν, τώρα που το βινύλιο ξαναήλθε στη μόδα, είτε διότι βελτιώνουν τη δημόσια εικόνα τους...
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,141
πιστευω οτι αν τυπώσεις ενα δισκο απο ψηφιακό αντιγραφο ειναι κοροϊδία...να μην πω απατεωνιά..χαχα
διαβάζοντας ΤΟ PLANET AUDIO για παρδειγμα ειδα οτι στην columbia η μαυρη ετικέτα "360 sound" σημαινει πληρως αναλογικη αλυσίδα παραγωγής ενω η μαυρη ετικέτα "360 sound" σημαινε το περασμα σε solid state αλυσίδα.
επισης ειναι ηδη ειναι γνωστο οτι εταιρίες οπως η wax, music on vinyl, Doxy,zYX from Germany, Vinyl Lovers, Simply Vinyl and Abraxas ( Back To Black: remastered from CD!! not from the original tapes a/o recordings.) δεν δινουν στοιχειά για το τι αντίγραφο ειναι αυτο που αγοραζεις και πολλες απο αυτες ειναι απο ψηφιακα αντιγραφα και αλλες οπως Mobile Fidelity, ORG, ORG Music, Analogue Productions, Music Matters, IMPEX, Mosaic, Rhino, Pure Pleasure, Speakers Corner, Reference Recordings, Sony/Legacy που σου λενε τι ειναι αυτο που αγοραζεις τουλαχιστον.
και αυτα συμφωνα με το analog planet.
ολα αυτα τα tips νομιζω ειναι πολυ χησιμα σε οποιιον αγορταζει δισκους και θελει να εκμεταλευτει το μεσον που εχει στα χερια του
φαντασου να εχεις δωσει ενα σκασμο λεφτα για λαμπατους ενισχυτές και πικαπ και να βαζεις πανω ενα δισκο που εχει προελθει απο cd!!!!! και υπαρχει τετοια περιπτωση !!! και ακουγόταν φυσικα χειροτερη απο cd.....
 
Last edited:

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
λεγεται οτι τα masters για να γινουν βινυλια ειναι πιο προσεγμενα, δηλαδη λιγοτερη συμπιεση των δυναμικών βασικά.
κατάντια βέβαια εκεί που το cd έχει τεράστιο δυναμικό εύρος να το κόβουν μονο και μονο για να ακουγεται ψεύτικα δυνατά(loudness war) αλλα αυτο είναι άλλο θέμα.
 

tarantino2009

Senior Member
3 November 2009
337
Καλημέρα στην παρέα...!

Αυτό το θέμα έχει απασχολήσει έντονα και εμένα καθώς αγοράζω βινύλια και κάθε φορά σκέφτομαι άν είναι κόπια απο cd ή το αντίθετο. Όλο αυτό το hype με την επάνοδο του βινυλίου και όλα αυτά τα remasters παλαιότερων κυκλοφοριών έχει κάνει αρκετή ζημιά καθώς μία παραγωγή βινυλίου είναι απο μόνη της μία κοστοβόρα διαδικασία σε σχέση με την παραγωγή cd.
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Μια ερώτηση τελείως τεχνική. Σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει, το mastering που γινόταν παλιά για να κοπεί ένας αναλογικός δίσκος ήταν υποχρεωτικό όλα τα μπάσα, να είναι ακριβώς στην μέση στο L+R και τα πρίμα υποχρεωτικά δεξιά και αριστερά καθώς μόνο έτσι μπορεί η βελόνα του πικαπ να κάνει την ανάγνωση.

Αν και λογικά ακόμα και σήμερα στις ψηφιακές ηχογραφήσεις έτσι κι αλλιώς θέλουμε πάντα τα μπάσα να είναι στην μέση αφού δεν έχουν κατευθυντικότητα κατά την αναπαραγωγή, έχω διαβάσει ότι χρειάζεται ειδικό Mastering για τους δίσκους βινυλίου. Δεν εννοώ μόνο την καμπύλη RIAA, άλλα όπως είχα διαβάσει κάπου σε ένα άρθρο από το εξωτερικό, είναι τελείως άλλο το Μastering για ψηφιακή αναπαραγωγή και τελείως άλλο για δίσκους βινυλίου.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αν και λογικά ακόμα και σήμερα στις ψηφιακές ηχογραφήσεις έτσι κι αλλιώς θέλουμε πάντα τα μπάσα να είναι στην μέση αφού δεν έχουν κατευθυντικότητα κατά την αναπαραγωγή

αυτο παντως δεν ισχυει.. τα 2 καναλια του cd είναι ανεξάρτητα.
Ούτε και στα βινύλια γινεται. δηλαδή αν άκουγες εναν τραγουδιστή να τραγουδάει στο αριστερο καναλι, θα επρεπε να ακους το μπασο μερος της φωνης του και στα 2 καναλια στη μεση του ηχητικου πεδιου
και το cd και το βινυλιο εχουν ανεξαρτητα καναλια απλα στο cd εχεις περιπου 90db channel separation και στο βινυλιο καπου 30
 
Last edited:

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
Δεν μπορώ να βρώ τώρα ένα πολύ κατατοπιστικό και συνοπτικό σχετικά άρθρο για το mixing-mastering ηχογραφήσεων που πρόκειται να τυπωθούν σε βινύλιο. Η περισσότερες σελίδες όμως πάνω κάτω τα ίδια γράφουν.

Υπάρχουν πολλοί μηχανικοί περιορισμοί στο μέσο που πρέπει να ληφθούν υπόψη και το τελικό αποτέλεσμα θα έχει άμεση σχέση με αυτούς.
Τα μπάσα πρέπει να είναι στη μέση πχ, κανονιές μπότα και τα σχετικά' εντάξει δεν λέμε για το κάτω εύρος της φωνής που έχει μικρή ενέργεια και θα μπορούσε να μετατοπιστεί κάπως.

Ένα εξτριμ παράδειγμα, αν εγώ ως καλλιτέχνης (λέμε τώρα) ήθελα να κλείνει ο concept δίσκος μου με μια κανονιά αριστερά και ένα κολιμπρί δεξιά ο κόσμος να χαλάσει μάλλον δεν θα υπήρχε περίπτωση να το τυπώσω αυτό σε δίσκο.

Ή θα έπρεπε να συμβιβαστώ, να μειώσω πολύ την δυναμική διαφορά τους από αυτό που φαντάστηκα, να μετέφερα το τμήμα αυτό στην αρχή, να έφερνα το κανόνι σχεδόν στο κέντρο, να "έριχνα" την ταχύτητα του φτερουγίσματος ώστε να κατέβει η συχνότητα κ.α.

Τίποτα δεν είναι τέλειο σε αυτή τη ζωή...:bigcry:
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,141
Σαν καταναλωτής Αύριο που με ενδιαφέρει εμένα και θελω να ξέρω όταν δίνω 50και 100 ευρώ για ένα δίσκο είναι να αναγράφετε πάνω από που προέρχεται αυτός και ο τρόπος παραγωγής του..Τώρα τα τεχνικά δεν μπορεί να τα ξέρει ο οποιοσδήποτε..

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
http://www.soundonsound.com/sound-advice/q-how-does-mastering-differ-vinyl-and-digital-releases


To έχω διαβάσει και αλλού ότι μερικές φορές τα όργανα με μπάσο, γραφόταν μονοφωνικά για τον λόγο να μην δημιουργούν πρόβλημα στις άλλες συχνότητες που διαβάζει η βελόνα δεξιά και αριστερά και ότι το μπάσο διαβάζεται κυρίως από την μύτη της βελόνας.

Another myth is the ‛bass width’. I’ve been told by alleged label experts that (and here I quote) “vinyl masters need to be mono in low frequencies, and the low end, like 80-200 [Hz], almost mono.” If this were true, it would make you wonder how classic orchestral recordings (which have the double basses well off-centre to the far right) ever managed to get cut to vinyl! The fact is that wildly out-of-phase and excessive bass can be problematic, and if it’s present in a mix, a certain amount of taming will be needed in the mastering stage. But even then, if the master is going to a reputable cutter it is best to leave that decision to them.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,754
Βόλος
Υπάρχουν εταιρίες που τα προσφέρουν αυτά. Απλά πέρα από το ρετρό του πράγματος δεν καταλαβαίνω την ανάγκη να αποκτήσει κάποιος βινύλια των 50 και 100 ευρώ. Εντάξει, έχω πάρει κι εγώ μερικά τέτοια για συλλεκτικούς λόγους, αλλά με τα λεφτά αυτά αγοράζεις και ένα ψηφιακό αντίγραφο υψηλής ανάλυσης... και μένουν και ρέστα.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Υπάρχει ένα όριο ανάμεσα στο κάνουμε την τρέλα μας και στο μας πιάνουν κορόιδο...
Και επειδή σήμερα σχεδόν όλες οι ηχογραφήσεις είναι ψηφιακές, θέλει προσοχή όταν δίνουμε τα λεφτά μας...
Πέρα από αυτά το βινύλιο έχει πολύ μεγάλους τεχνολογικούς περιορισμούς. Βέβαια γούστα είναι αυτά ο καθένας μπορεί αν ξοδεύει τα λεφτά του όπως θέλει :)
πάντως δεν έχω συναντήσει κανένα που να ακούει κλασσική μουσική και ειδικά ορχηστρική και να του αρέσει το βινύλιο.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ας μην ανοίξουμε για χιλιοστή φορά τη συζήτηση αναλογικά εναντίον ψηφιακών, βινύλιο εναντίον των άλλων μέσων.

Το θέμα είναι -όπως προσδιορίζεται σαφώς στην αρχή του νήματος- τι γνωρίζουμε για τις επανεκδόσεις ή τις νέες (?) κυκλοφορίες βινυλίου. Πως και με ποιά διαδικασία έχουν πραγματοποιηθεί.

Κάθε συγκεκριμένη πληροφορία που μπορούμε να συγκεντρώσουμε γι' αυτά θα είναι πραγματικά χρήσιμη.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,754
Βόλος
Έχω γιαπωνέζικο βινύλιο με big band που έχει στο οπισθόφυλλο ακριβώς τις θέσεις των μουσικών και όλα τα μικρόφωνα. Τέλειο για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις την τεχνική της ηχοληψίας.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,141
Οντως ενδιαφέρουσα εκδοση....

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ας μην ανοίξουμε για χιλιοστή φορά τη συζήτηση αναλογικά εναντίον ψηφιακών, βινύλιο εναντίον των άλλων μέσων.

Το θέμα είναι -όπως προσδιορίζεται σαφώς στην αρχή του νήματος- τι γνωρίζουμε για τις επανεκδόσεις ή τις νέες (?) κυκλοφορίες βινυλίου. Πως και με ποιά διαδικασία έχουν πραγματοποιηθεί.

Κάθε συγκεκριμένη πληροφορία που μπορούμε να συγκεντρώσουμε γι' αυτά θα είναι πραγματικά χρήσιμη.
Συμφωνω..εγω ανοιξα το θεμα με αλλο σκοπο και οχι να γινει αλλο ενα πεδιο αντιπαράθεσης χωρις τελος.....οποις ενδιαφέρεται και ασχολιται ας συμμετέχει...αλλιως ας το προσπερασει....

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,754
Βόλος
Scandinavian Suite
231183409388.jpg

Και το οπισθόφυλλο (ο χάρτης στην μέση και η αναφορά όλων των μηχανημάτων της αλυσίδας από κάτω -λυπάμαι για την κουνημένη φωτό):
attachment.php