Help... TV/Monitor Samsung LT32E310EX/EN και HDMI

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Παιδιά, πρόσφατα αγόρασα το 32άρι TV/Monitor Samsung LT32E310EX/EN. Οι συνδέσεις σωστά, τις ρυθμίσεις τις εχω προς το παρόν στο factory default και το μόνο που έκανα είναι η εύρεση καναλιών.
Σαν τηλεόραση δουλεύει πολύ ωραία, αλλά θέλει σχεδόν μηδενισμό του sharpness και το ίδιο ισχύει και - για την βασική λειτουργία που το θέλω - σαν pc monitor.
Λοιπόν, έχω το εξής πρόβλημα... Σαν τηλεόραση δουλεύει άψογα. Σαν βίντεο απο το usb με στικάκι, είναι πολύ καλή. Σαν οθόνη pc απο τα HDMI δουλεύει άψογα. Tα βίντεος απο ιστοσελίδες όπως απο youtube κλπ, άψογα
ΑΛΛΑ
όταν παίζω avi, mpg, mkv, κλπ φορμάτς απο τον εσωτερικό σκληρό δίσκο (μέσω HDMI φυσικά), η εικόνα είναι θεοσκότεινη. Με το ζόρι μπορώ να παρακολουθήσω μια ταινία.
Σκέφτομαι οτι ίσως είναι πρόβλημα υλοποίησης/συνεργασίας του HDMI της samsung με την κάρτα γραφικών της ΑΤΙ (μια R3 240)... Με το ίδιο pc και κάρτα γραφικών δεν είχα κανένα πρόβλημα με μια 23αρα LG...
Τα ίδια αρχεία, όπως προείπα, με στικάκι μέσω USB παίζουν άψογα, άρα δεν είναι πρόβλημα του λογισμικού της τηλεόρασης με τον τύπο αρχείων.

Εχετε καμμιά ιδέα, καμμιά πρόταση να δοκιμάσω κάτι ? ...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δοκιμασα και τα 2 HDMI που έχει η TV - το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Σαν να δουλεύει η οθόνη με το 5% του φωτισμού που χρειάζεται η εικόνα. Οι υπότιτλοι εχουν τον σωστό φωτισμό (βέβαια είναι απο srt αρχεία - όχι hardcoded). Kάποιες ακίνητες εικόνες όπως τα σήματα των εταιρειών όταν αρχίζει μια ταινία φαίνονται πιό σωστά, αλλά λίγο υποφωτισμένες. Στην κινούμενη ταινία όμως, τα πάντα είναι σαν να έχει γυριστεί η ταινία την ώρα που αρχίζει να βραδιάζει...
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Aκυρο... το βρήκα μόνος μου... Το VLC ήταν τελικά... Κάποιος είχε πειράξει της ρυθμίσεις - ο γάτος μάλλον...
Πάντως βρήκα ευκαιρία να δω διάφορες ρυθμίσεις που έχει - ουσιαστικά κρυμμένες - η τηλεόραση και μόνο μέσω ιντερνετ μπορεί να τις βρει κανείς, αν πέσει σε ανάλογη συζήτηση. Κάθε δυσκολία για καλό, τελικά...