RF σήμα τηλεόρασης σε tv splitter με ενισχυτή γραμμής ή όχι;

yiannis1980

New member
24 May 2015
14
χαίρεται! έχω συνδέσει σε μία κεραία έναν ενισχυτή (έξω στον ιστό και το ζευγαράκι του προφανώς μέσα στο σπίτι) αλλά για να βγάλω έξι σημεία θέασης πήρα ένα splitter της televes. όταν συνδέω την έξοδο του ενισχυτή (του μέσα) με το καλώδιο που πάει σε ένα δωμάτιο που θέλω να δω τηλεόραση, συντονίζει σε σταθμούς. όταν όμως στον ενισχυτή στην έξοδο συνδέω ένα καλωδιάκι ομοαξονικό (το κλασικό) σε ένα σπλιτερ 1 εισόδου και έξι εξόδων, κανένα δωμάτιο δε συντονίζει (καμία tv). αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι το καινούριο σπλιτεράκι έχει προβλημα, είναι απαραίτητη η ενίσχυση με μοντουλάκι ενισχυτή πριν από το σπλιτερ ή και μετά απ'αυτό σε κάθε έξοδο; η άλλη λύση είναι να δοκιμάσω άλλο σπλιτερ βέβαια αλλά μην πάθω τα ίδια...ευχαριστώ
παραθέτω δύο φωτό του σπλιτερ...20161120_183202.jpg20161120_183153.jpg
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Το συγκεκριμένο splitter δεν το γνωρίζω και δεν το έχω ξανά δει για να ξέρω αν κάνει η όχι. Αυτό που έχω δουλέψει εγώ σε παρόμοια περίπτωση με την δική σου και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα είναι κάτι σαν και αυτό τώρα από θέμα τιμής όλα την ιδία δουλεία κάνουν η επιλογή είναι δική σου.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Καλησπερα. Το πιο πιθανο ειναι ο διακλαδωτης να ειναι χαλασμένος. Ωστόσο, ειδα πως επιτρεπει 300mA μεγιστη διελευση ρευματος. Ελπιζω η ενισχυση που κανεις να μην το ξεπερνά. Αν το επιτρεπει το τροφοδοτικό σου, χαμηλώνεις την ενισχυση και ξαναδοκιμαζεις. Τελευταια, ελεγξε πως οι συνδεσεις σου ειναι οκ και χωρις κανενα βραχυκυκλωμα (ειδα πολυ "αναμαλλιασμένο" το καλώδιο :) ). Γενική συμβουλή, αν το τροφοδοτικό του ενισχυτή σου εχει 2 εξόδους, προτίμησε 2 διακλαδωτες των 3 ή 4 εξόδων, παρα ενα 6αρι, για μικρότερες απωλειες.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Γενική συμβουλή, αν το τροφοδοτικό του ενισχυτή σου εχει 2 εξόδους, προτίμησε 2 διακλαδωτες των 3 ή 4 εξόδων, παρα ενα 6αρι, για μικρότερες απωλειες.

Συμφωνώ απολύτως με τον Κώστα σε αυτό. :a0210:
 

yiannis1980

New member
24 May 2015
14
δυστυχώς το τροφ. του ενισχυτή έχει μία έξοδο (παρότι κι αυτό televes) και σκέφτομαι μπας και τ'αλλάξω κι αυτό...κάτι παλιά μηχανάκια mistral που έβαζα στο χωριό πριν χρόνια θυμάμαι ήταν αθάνατα.το καλώδιο είναι αναμαλλιασμένο γιατί με φρίκαρε όλη μέρα. πάντως θέλω να πιστεύω ότι οι συνδέσεις είναι κομπλε, είτε τυλίγεις τα τριχάκια περιμετρικά είτε όλα προς τα κάτω παράλληλα με τον άξονα του καλωδίου. για ενισχυτή γραμμής που ρώτησα πάντως, θα κάνει τίποτα ή να τ'αφήσω; (ευχαριστώ!)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ποιο απ'όλα όμως cmoustakas? γιατί έχει 11 splitter η σελίδα....
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ποιο απ'όλα όμως cmoustakas? γιατί έχει 11 splitter η σελίδα....

Το site skroutz είναι μια μηχανή αναζήτησης καταστημάτων για συγκεκριμένα είδη με τις καλύτερες πιθανές τιμές στην αγορά, τώρα με τα κριτήρια που εγώ τους έδωσα να μου βρει ένα splitter 1 εισόδου και εξόδων μου έβγαλε αυτές τις 11 επιλογές.