Little Dot MKIII, αξίζει;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nikfor

AVClub Addicted Member
7 August 2007
2,432
Κοιτάω στο Massdrop τον Little Dot MKIII https://www.massdrop.com/buy/littledot-tube-amp

Αξίζει αυτή η αγορά; Προς το παρόν δεν έχω κάποια εξωτικά ακουστικά, έχω τα AKG K240 Studio.

Από το MyteK που τα ακούω δεν με ενθουσιάζουν.
Να πάρω τον Little Dot MKIII (με σκοπό στο μέλλον να αναβαθμίσω τα ακουστικά μου), ή να αλλάξω πρώτα ακουστικά; Ή να πάρω κάποιον άλλο ενισχυτή ακουστικών;
(γενικά, δεν ακούω και πολύ μέσω ακουστικών, αλλά αυτό μπορεί να αλλάξει)

Και κάτι ακόμα. Αν τον παραγγείλω και υποθέτοντας πως θα περάσει τελωνείο που είναι και το πιθανότερο, πόση περίπου θα είναι η επιβάρυνση του τελωνείου;
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Τα ακουστικα μπορει να μην ειναι εξωτικα...αλλα καποιοι μεσα σε αυτους και εγω τα εχουν σε μεγαλη υποληψη

Ανεφερε μας τι ειναι αυτο που δεν σου αρεσει, καθως θα βοηθησει αρκετα στο τι θα σου προταθει στο μελλον

Παντως προταση μου ειναι πριν προβεις σε οποιαδηποτε αγορα να ακουσεις πρωτα καθε πιθανη επιλογη ακουστικου (και μαλλον σε sennheiser 650 σε κοβω) για να καταληξεις πρωτα σε ακουστικα και επειτα σε οτι ενισχυτη ταιριαζει σε αυτα
 

nikfor

AVClub Addicted Member
7 August 2007
2,432
Μου είναι πάντα δύσκολο να περιγράφω ακουστικές εντυπώσεις :-/

Με μια λέξη, με κουράζουν γρήγορα.
Βρίσκω τον ήχο (από το MyTek πάντα) κάπως ξερό, ίσως λίγο ψυχρό και ούτε μπορώ να πω πως με εντυπωσιάζει η εικόνα ή το βάθος της σκηνής.
Θα ήθελα σίγουρα κάτι πιο μαλακό (γλυκό) και ταυτοχρόνως διάφανο και με καλή εικόνα

Θα ήθελα δηλαδή κάτι σαν αυτό που άκουγα κάποτε από τους Conrad-Johnson μου :hmmmm2:

Χαχα, το ξέρω, δεν βοηθάω με αυτές τις αοριστίες που γράφω. Sorry
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Θα ήθελα σίγουρα κάτι πιο μαλακό (γλυκό) με καλή εικόνα/βάθος σκηνής

O Δημήτρης σαν κάτοχος των 240 θα τα ξέρει καλύτερα αλλά νομίζω ότι αυτό που περιγράφεις δεν έχει και πολύ σχέση με τα 240.
Και κανένας ενισχυτής δεν πρόκειται να τα αλλάξει αυτό.
Προτείνω να βγεις στην αγορά ακουστικών και να ακούσεις οτιδήποτε μπορείς στα χρήματα που θες να δώσεις. (και μια ακροάση στα sennheiser hd650 όπως αναφέρθηκε..)
Αφού κατασταλλάξεις σε ακουστικά τότε θα δεις και τον ενισχυτή.

Ποιο Mytek από όλα έχεις?
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Χωρις να εχω μεγαλη εμπειρια με μεγαλη γκαμα ακουστικων θα αναφερω τα εξης:

Το οτι σε κουραζουν μαλλον εχει να κανει με τον μονιτορ χαρακτηρα τους δλδ μια αισθηση in your face που θα μπορουσε να καταντησει κουραστικη

Ξερος ή ψυχρος ηχος χαρακτηριζεται απο αρκετους ο ηχος της akg και μαλιστα τη "γιατρεια" προσπαθουν να τη βρουν στο αντιπαλο δεος της sennheiser και ειδικα στα hd 600 ή hd 650, τα οποια ειναι σιγουρα πιο smooth απο τα akg....αλλα δεν ξερω εαν τα προαναφερθεντα εχουν περισσοτερο αερα η μουσικη σκηνη απο τα akg

Μερος του χαρακτηρα που περιγραφεις εχουν για αρκετους χρηστες τα phillips fidelio x2 και ενδεχομενως τα audio technica ath-M50x

Εαν τα οικονομικα σου ειναι σε καλη κατασταση και κανεις λιγες μερες υπομονη....πας σε ανωτερη κατηγορια και στα sennheiser hd 800s τα οποια περιμενουμε να ακροαστουμε και να δοκιμασουμε εξονυχιστικα απο το μελος Manoss και στα χαρτια συνδυαζουν την πλειοψηφια των χαρακτηριστικων που αναφερεις

Σε αυτην την περιπτωση η ακροαση επιβαλλεται και εαν ολα πανε καλα τοτε αντιστοιχα βλεπεις και ποιος ενισχυτης συνδυαζεται ιδανικα μαζι τους

Εν κατακλειδι προσπαθησε να ακουσεις οσα περισσοτερα μπορεις για να ελαχιστοποιησεις το ενδεχομενο λαθος επιλογης
 
Last edited by a moderator:

nikfor

AVClub Addicted Member
7 August 2007
2,432
dimmanoukas, σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Πολύ κατατοπιστικά αυτά που γράφεις!
Συμπερασματικά λοιπόν καταλαβαίνω πως πρέπει οπωσδήποτε να ακούσω και κάποια άλλα και σίγουρα αυτά που αναφέρεις.
Επειδή έχω ακούσει πολλά καλά λόγια για τα ακουστικά που έχω τώρα, έβγαλα το - βιαστικό μάλλον - συμπέρασμα πως πρέπει να αγοράσω κάποιο ενισχυτή.


Manosss, έχω το Mytek Stereo 192 DSD DAC
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Όπως σου έγραψαν και τα παιδιά πρώτα από όλα πρέπει να βρεις ακουστικά που να σου αρέσει ο ήχος τους.
Κανένας (σωστός) ενισχυτής δεν αλλάζει τον βασικό ηχητικό χαρακτήρα ενός ακουστικού απλά αναδεικνύει
της όποιες αρετές του.
Επίσης να καταλάβεις ότι τα ακουστικά είναι διαφορετικός τύπος ακρόασης μουσικής και δεν πρόκειται ποτέ
να σου δώσουν αυτό που θέλεις από ένα καλό ζευγάρι ηχεία.
Συνεπώς πρέπει πριν επενδύσεις χρήματα σε ακουστικά , ενισχυτές κλπ να είσαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει
και θα τα χρησιμοποιείς.
 

jamca

New member
13 June 2014
94
Θα ελεγα και εγω οτι ισως φταιει ο χαρακτηρας των ακουστικων. (δεν εχω ακουσει τα συγκεκριμενα αλλα τα κ701 και τα κ271). Η akg έχει πιο σκληρό ηχο απο την sennheiser. Ενας λαμπατος οπως ο little dot mkiii ισως να εκανε πιο ζεστό τον ηχο και να τα εκανε πιο ατμοσφαιρικα... Αλλα μια ακροαση των hd650 για παράδειγμα χρειάζεται...

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Όπως έγραψα και πιο πάνω οι ενισχυτές δεν είναι φτιαγμένοι να αλλάζουν τον ήχο. Ένας λαμπάτος μπορεί λίγο να τον αλλάξει αλλά πρώτον το αποτέλεσμα δεν είναι πάντα σωστό και δεύτερον θέλει ψάξιμο και χρήμα στις λάμπες. Η συμβουλή μου λοιπόν είναι άλλαξε ακουστικά!