Μουσικα προγραμματα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
Kαλημερα παιδια.

Τις τελευταιες ημερες περασα στο imac μου καποια "πειρατικα" μουσικα προγραμματα.Τα τσεκαρα για μερικες μερες και σκοπευω να αγορασω ενα απο αυτα(Logic Studio 8).

Το εκανα install χθες(το πειρατικο).Μετα το εσβησα και το ξαναεκανα install(γιατι το ηθελα μονο του και οχι με ολα τα προγραμματα που ειχε το πακετο).

Την δευτερη φορα που εκανα το install δεν μου ξαναζητησε serial number.
Aκομη οταν το εκανα uninstall εκανε μονο το βασικο προγραμμα και οχι τις βιβλιοθηκες ηχων κτλ,δηλαδη τα υπολοιπα προγραμματα που εγκαθιστανται μαζι με το βασικο προγραμμα(και ολα τα υπολοιπα προγραμματα που ειχε το πακετο) και ετσι αναγκαστηκα να πηγαινω να τα σβηνω εγω.

1 ερωτηση : Οταν παρω το original και το κανω install θα μου ζητησει το καινουργιο serial number ή θα μου το κανει με το παλιο(κατι που δεν το θελω και ουτε ειναι σωστο)

2 ερωτηση : Γιατι οταν κανω uninstall δεν παει να βγαλει και της βιβλιοθηκες.Μπορει να κανω καποιο λαθος οταν αρχιζω να της σβηνω εγω και να σβησω κατι που δεν πρεπει(γιατι πχ παει και κανει install και στο library και σε αλλα μερη του σκληρου).Εαν μεινουν καποια directory απο το προγουμενο installation θα ειναι προβλημα οταν πανε να "κατσουν" τα καινουργια απο πανω;

3 ερωτηση : Ερχεται το συστημα στην αρχικη κατασταση χωρις να κανω format και install(και ειναι αυτο μια σωστη μεθοδος) ή να κανω το installation που θελω(εχοντας σβησει πρωτα το πειρατικο και ολες της βιβλιοθηκες του) χωρις να υπαρχει φοβος οτι δεν θα δουλεψει σωστα ;

Ευχαριστω.
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Βαριά προγράμματα όπως το Logic Studio, δεν βάζουν μόνο το πακέτο της εφαρμογής στο applications, αλλά όπως διαπίστωσες κι εσύ, τοποθετούν συνοδευτικά αρχεία και στις βιβλιοθήκες του συστήματος. Λειτουργία uninstall δεν υπάρχει στο OSX. Αν λοιπόν θέλεις να απεγκαταστήσεις πλήρως το πρόγραμμα πρέπει είτε να πετάξεις μόνος σου στο trash όλα τα αρχεία που εγκαταστάθηκαν (κι όχι μόνον το πακέτο στο applications) ή να χρησιμοποιήσεις κάποια από τις εφαρμογές που υπάρχουν γι' αυτή την δουλειά όπως αυτή που σου γράφει ο Νίκος. Επειδή δεν είναι εύκολο να γνωρίζει ο μέσος χρήστης τι ακριβώς έχει εγκατασταθεί, προτείνεται η δεύτερη λύση.

Επιπλέον να μην ξεχνάς να κάνεις repair permissions από το Disk Utility.

Πάντως ακόμη κι αν μείνουν κάποια αρχεία στην βιβλιοθήκη του συστήματος, τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει πρόβλημα αν επαναεγκαταστήσεις την εφαρμογή.
 

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
Αρα λογικα το appzapper δεν θα αφερει κατι που να εχει σχεση με αλλες εφαρμογες παρα μονο οτι εχει κανει install το προγραμμα ;
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Απάντηση: Re: Μουσικα προγραμματα

Αρα λογικα το appzapper δεν θα αφερει κατι που να εχει σχεση με αλλες εφαρμογες παρα μονο οτι εχει κανει install το προγραμμα ;

Το AppZapper υποστηρίζει πως βρίσκει και αφαιρεί όλα τα αρχεία που σχετίζονται με την εφαρμογή που θέλεις να απεγκατασταθεί. Προφανώς ισχύει αυτό που λές.
 

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
Μαλλον εσεις δεν πρεπει να το χρησιμοποιηται γιατι προφανως θα τα αφαιρειται μονοι σας.:cool4:

Eιναι η καλυτερη εφαρμογη γι'αυτο το σκοπο; Υπαρχει καποια αλλη αντιστοιχη ;
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Το καλύτερο ειναι λίγο σχετικό! Ειναι σαφώς οτι καλύτερο υπαρχει για multitrack recording και composing. Τωρα, εάν έχεις ενα midi keyboard και θες να γράψεις καμια λούπα, τότε το Logic είναι too much (και δύσκολο).

-bye-
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Απάντηση: Re: Μουσικα προγραμματα

Το καλύτερο ειναι λίγο σχετικό! Ειναι σαφώς οτι καλύτερο υπαρχει για multitrack recording και composing. Τωρα, εάν έχεις ενα midi keyboard και θες να γράψεις καμια λούπα, τότε το Logic είναι too much (και δύσκολο).

-bye-

Είσαι :eek:fftopic: μάν'μ... για πρόγραμμα απεγκατάστασης ρωτάει ο άνθρωπος...:antlers:
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Απάντηση: Re: Μουσικα προγραμματα

Είσαι :eek:fftopic: μάν'μ... για πρόγραμμα απεγκατάστασης ρωτάει ο άνθρωπος...:antlers:


Γιατι βρε πουλακιμ' μας τιν λές έτσι? -bye-

Μαλλον εσεις δεν πρεπει να το χρησιμοποιηται γιατι προφανως θα τα αφαιρειται μονοι σας.:cool4:

Eιναι η καλυτερη εφαρμογη γι'αυτο το σκοπο; Υπαρχει καποια αλλη αντιστοιχη ;
 

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
Eιναι η καλυτερη εφαρμογη γι'αυτο το σκοπο; Υπαρχει καποια αλλη αντιστοιχη ; Today 11:15
Η ερωτηση ηταν για το appzapper.Συγνωμη εαν σας μπερδεψα.
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Απάντηση: Re: Μουσικα προγραμματα

Η ερωτηση ηταν για το appzapper.Συγνωμη εαν σας μπερδεψα.

Δεν μας μπέρδεψες αγόρι μου... ο sfortis μπερδεύτηκε μόνος του! :flipout: :flipout:
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Πάντως επειδή στο ξεσκίσαμε το θέμα... το πιο αξιόπιστο θεωρείται το AppZapper.
 

UnderGround

Established Member
26 September 2007
226
Ευχαριστω και μην αγχωνεσται,συνεχιστε,δεν εχω προβλημα....:flipout:
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Τι να κάνω ρε παιδιά, κλασσική περίπτωση auto-confusion :p

Με 1 inbox που τρέχει, 2 TOAD , 1 siebel, 1 sqlplus ,2 remote desktop,2 secure CRT, 3 msn ,1 word και 3 excel , Ε ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΠΟΛΛΑ!!!!:flipout: