Προβλημα με Xindak XA6200

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Κατοχος του εν λογω υβριδικου με λαμπες στην προενισχυση και τραντιστορ στα τελικα σταδια,το αριστερο καναλι κανει κατι χρατς χρουτς και αναβει η προστασια κυκλωματος.
Δεδομενου οτι η αντιπροσωπεια εχει κλεισει και εδω στην Θεσσαλονικη τα πραγματα ειναι μαυρα χαλια απο πλευρας τεχνικων(την πατησα με εναν πολυκαναλο) εχετε να μου προτεινεται κατι μπας και τον φτιαξω μονος μου?
ας πουμε να αλλαξω τις λαμπες ισως?δεν το χω κανει ποτε αλλα δεν νομιζω να ναι δυσκολο..
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Απάντηση: Προβλημα με XINDAK XA6200

Μπορεί να έχει φύγει η λυχνία ή μην πατάει σωστά στη βάση της.
Μπορείς επίσης να μεταφέρεις τη λυχνία από το κανάλι που λειτουργεί σωστά προκειμένου να διαπιστώσεις αν το πρόβλημα οφείλεται στη λυχνία.

Τσέκαρε επίσης τους πυκνωτές , αν είναι κολλημένοι σωστά στην πλακέτα ή αν κάποιο ποδαράκι του πυκνωτή μετακινείται όταν εφαρμόζεις κάποια πίεση.
 

miketwinturbo

New member
22 November 2011
2
Re: Προβλημα με XINDAK XA6200

τα προιοντα αυτης της εταιριας στιριζει η east electronics στην Αθηνα ( ακομα και με δεδομενο οτι η εταιρια δεν εχει επισημο αντιπροσωπο στην Ελλαδα ) μιλανε κατευθειαν μαζι τους μεχρι να αναλαβει καποιος .
 

Στέλιος Π.

Supreme Member
Re: Προβλημα με XINDAK XA6200

Αλλαξε ενα σετ λυχνιες, θα σου προτεινα μαλιστα να παρεις τις αντιστοιχες Ρωσικες, τις 6Η23Π ή 6N23P (αγγλιστι) οι οποιες ειναι σε πολυ λογικες τιμες στο ebay και με λιγα eu παραπανω θα βρεις και ματσαρισμενα ζευγαρια. Αρα με μικρο κοστος θα δεις αν φταιει τελικα η λυχνια.
Και αν δεν φταιει θα σου μεινουν και οι λυχνιες που χρησιμευουν σε πολλα DIY projects.

Κριμα να μην εισαι Αθηνα να σου φερω τις δικες του τις μαμισιες να δοκιμασεις ρε συ. Και εγω τον ιδιο ενισχυτη εχω (επανω εχω πια τις ρωσικες).

Πρωτα βεβαια κανε αυτο που λει ο King, δεν ειναι δυσκολο, 8 βιδες torx ειναι για το καπακι.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Re: Προβλημα με XINDAK XA6200

Μετα απο ενα χρονο,που τον ειχα παροπλησει, αφου τον πηγα σε κατι μαστορες στην Θεσ. για κλαματα,να φανταστειτε ο πρωτος μου τον εστειλε πισω και μου ειπε δεν δινει καθολου σημα ,τον πηγα σπιτι και ειδα οτι το volume ηταν στο 0....:violent-smiley-008:,ο δευτερος και καλα τον εφτιαξε και σε μια μερα εκανε τα ιδια..
παραγγειλα απο ουγγαρια τις 6Η23Π ματσαρισμενες σε τιμη χωμα, τις εβαλα πανω και οχι μονο δεν μου ξαναβγαλε κιχ αλλα μου αρεσε και πιο πολυ ο ηχος απο τις electroharmonix που ειχε φορεμενες,χιλια ευχαριστω Στελιο και leo internet king...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Προβλημα με XINDAK XA6200

Ωραίο ενισχυτικό, λυπήθηκα που τον έδωσα...




Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Ενας απο τους λογους που τo πηρα ηταν και το δικο σου review,thanks πολυ καλη σχεση ποιοτητας -τιμης,το χα παρει και σχεδον μιση τιμη μεταχειρισμενο..
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Εγώ έχω τον Α600e. Ωραίο "μηχανάκι" (σαν το δεσποινίς ετών 39 μου ακούγεται βέβαια, άκου ...μηχανάκι με 53 κιλά), βαρβάτη οδήγηση, αλλά άντε βρε τεχνίτη (ιδίως στη Θεσσαλονίκη) που έχει ελαφρύ βόμβο στο ένα κανάλι.
Βέβαια σε εμένα η κύρια ενόχληση είναι που ξέρω ότι υπάρχει αλλά... ίσως αυτές είναι και οι χειρότερες :p
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
μην τολμησεις να το στειλεις στην Θεσσ. ουτε ενας δεν υπαρχει της προκοπης,στην Αθηνα θα βρεις σιγουρα αλλα πως στελνεις μηχανημα 53 κιλων:speechless-smiley-0 ?
ποιο πολυ θα κοστισει η μεταφορα απο την επισκευη (με μεταφορικη ισως), θα παει και θα ρθει σωο ομως?