iFi Audio Nano iDSD

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Akira

New member
2 November 2016
29
Έχει κανείς τα iFi Audio Nano iDSD ή έχει άποψη για αυτά ;
Τυχών εναλλακτικές στα 200 εύρω ?

ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Σε ενδιαφέρει πιο πολύ η ενίσχυση ή το dac , για τι ακουστικά μιλάμε?
Θέλεις να είναι φορητό και αν ναι θέλεις να είναι με μπαταρία ή χωρίς?
Επίσης σε ενδιαφέρει κάτι από έξω ή θέλεις μόνο από Ελλάδα?
 
Last edited:

Akira

New member
2 November 2016
29
Σε ενδιαφέρει πιο πολύ η ενίσχυση ή το dac , για τι ακουστικά μιλάμε?
Θέλεις να είναι φορητό και αν ναι θέλεις να είναι με μπαταρία ή χωρίς?
Επίσης σε ενδιαφέρει κάτι από έξω ή θέλεις μόνο από Ελλάδα?

Και τα δυο, ίσως λίγο πιο πολύ το DAC
Σίγουρα φορητό - να πηγαίνει όπου και το macbook air
Για την μπαταριά δεν έχω άποψη
Δεν με νοιάζει από που τα το πάρω Ελλάδα / εξωτερικό
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αν δεν σε ενδιαφέρει να έχει ταυτόχρονα έξοδο ακουστικών και line out έχω να προτείνω τα audioquest dragonfly black(100 ) ή red(200 ).
Είναι για εμένα η επιτομή του φορητού και ποιοτικού ήχου , είναι μικρά συνδέονται απροβλημάτιστα
με mac , windows και κινητό και έχουν απόδοση αντιστρόφως ανάλογη του μεγέθους τους.
Το black με 1.2volt έξοδο οδηγεί όλα τα εύκολα ακουστικά μέχρι 64Ω ενώ το red με 2volt οδηγεί
σχεδόν τα πάντα πλην των ιδιαιτέρων περιπτώσεων.
Αποδίδουν δε και πολύ καλά με ενεργά ηχεία.
Ηχητικά είναι πλούσια , δυναμικά ας πούμε έτσι απλά High Fi δεν λείπει τίποτα από την εξίσωση.
Το red είναι λίγο πιο ''ραφιναρισμένο'' ενώ το black λίγο πιο ''αναλογικό''.
Επειδή έχω δοκιμάσει αρκετά φορητά dap να σας πω ότι τα Fiio X1 , X3ii και κάτι άλλα cowon , sony κλπ μπροστά
στα dragonfly δεν αντέχουν την παραμικρή σύγκριση , μέρα με την νύχτα.
Τέλος το μεγαλύτερο πλεονέκτημα τους σε σχέση με τον ανταγωνισμό (γιατί εντάξει έχει και άλλα καλά usb stick)
είναι η κατανάλωση , ενώ οι ανταγωνιστές στην καλύτερη των περιπτώσεων παίζουν στα 70-75mA τα dragonfly
έχουν μέγιστη κατανάλωση 20mA (ναι καλά διαβάζετε) ενώ μέση κατανάλωση σε νορμάλ καταστάσεις είναι 7mA.
Με λίγα λόγια επηρεάζουν ελάχιστα την ζωή της μπαταρίας της συσκευής με την οποία συνδέονται.
Για εμένα είναι το πλέον vfm για dac/amp για φορητή χρήση.
Εγώ προτίμησα το black διότι το χρειάζομαι μόνο για εύκολα φορτία.
 
Last edited:

Akira

New member
2 November 2016
29
Αν δεν σε ενδιαφέρει να έχει ταυτόχρονα έξοδο ακουστικών και line out έχω να προτείνω τα audioquest dragonfly black(100 ) ή red(200 ).
Είναι για εμένα η επιτομή του φορητού και ποιοτικού ήχου , είναι μικρά συνδέονται απροβλημάτιστα
με mac , windows και κινητό και έχουν απόδοση αντιστρόφως ανάλογη του μεγέθους τους.
Το black με 1.2volt έξοδο οδηγεί όλα τα εύκολα ακουστικά μέχρι 64Ω ενώ το red με 2volt οδηγεί
σχεδόν τα πάντα πλην των ιδιαιτέρων περιπτώσεων.
Αποδίδουν δε και πολύ καλά με ενεργά ηχεία.
Ηχητικά είναι πλούσια , δυναμικά ας πούμε έτσι απλά High Fi δεν λείπει τίποτα από την εξίσωση.
Το red είναι λίγο πιο ''ραφιναρισμένο'' ενώ το black λίγο πιο ''αναλογικό''.
Επειδή έχω δοκιμάσει αρκετά φορητά dap να σας πω ότι τα Fiio X1 , X3ii και κάτι άλλα cowon , sony κλπ μπροστά
στα dragonfly δεν αντέχουν την παραμικρή σύγκριση , μέρα με την νύχτα.
Τέλος το μεγαλύτερο πλεονέκτημα τους σε σχέση με τον ανταγωνισμό (γιατί εντάξει έχει και άλλα καλά usb stick)
είναι η κατανάλωση , ενώ οι ανταγωνιστές στην καλύτερη των περιπτώσεων παίζουν στα 70-75mA τα dragonfly
έχουν μέγιστη κατανάλωση 20mA (ναι καλά διαβάζετε) ενώ μέση κατανάλωση σε νορμάλ καταστάσεις είναι 7mA.
Με λίγα λόγια επηρεάζουν ελάχιστα την ζωή της μπαταρίας της συσκευής με την οποία συνδέονται.
Για εμένα είναι το πλέον vfm για dac/amp για φορητή χρήση.
Εγώ προτίμησα το black διότι το χρειάζομαι μόνο για εύκολα φορτία.

Ευχαριστώ για την πρόταση
Δυο ερωτήσεις :
1. σε σχέση με το iFi πιο παίζει καλύτερα ?
2. που τα βρίσκεις στην Ελλάδα ?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
www.audioevolution.gr
Το nano δεν το έχω ακούσει , έχω ακούσει το micro το οποίο μου άρεσε , τώρα από μνήμης δεν
μπορώ να πω για συγκλονιστικές διαφορές θα έλεγα πως όλα είναι καλά!
Το red είναι πιο δυνατό ενισχυτικά από το nano , ενώ το black είναι στα ίδια επίπεδα.
 

Akira

New member
2 November 2016
29
τελικά αυτά πήρα !
τα δοκιμάζω ακόμα αλλά σε πρώτη ακρόαση βελτιώσαν πολύ την απόδοση των SONY MDR-1A και λιγότερο αυτή των FOCAL sphear
Ο χρόνος για την αλλαγή των MDR-1A μετά από από τα IFI (και μείωση του μπάσου με το eq) μεγάλωσε αρκετά

Για κάποιο λόγο καταλαβαίνω μεγαλύτερη διαφορά στις ταινίες - ειδικά στους διαλόγους και τους φυσικούς ήχους.
Ίσως δεν έχω το καλό αυτί στα μουσικά όργανα

κυκλοφορησε μια πιο ελαφρια εκδοση του ifi nano dac,χωρις την ψηφιακη εξοδο και το φιλτρο και με δυνατοτητα αναπαραγωγης αρχειων DSD128 (αντι για 256),με τιμη ομως στα 150 ευρω.

http://www.hxoseikona.gr/nea/4847-ifi_nano_idsd.html

http://ifi-audio.com/portfolio-view/nano-idsd-le/