Προτάσεις για αγορά Subwoofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Hortatos

New member
25 November 2009
45
Καλησπέρα,

Έχω στήσει τα τελευταία χρόνια ένα ικανοποιητικό για τα γούστα μου συστηματάκι 5.1 στο σαλόνι με το οποίω ακούω και μουσική.

Δυστυχώς το subwoofer (το οποίο ήταν το μόνο μτχ) παρέδωσε πνεύμα και θέλω να πάω σε κάτι καλύτερο.

Ενισχυτής είναι ο Yamaha A2030, ηχεία μπροστά τα Status 8.3, με το κεντρικό της ίδιας εταιρείας. Περιφερειακά αγόρασα αυτά (όχι ενεργά), πάλι της πρώην Roister, απλά κ μόνο για να ολοκληρωθεί προσωρινά το surround με το σκεπτικό στο μέλλον να μπει ενδεχομένως κάτι καλύτερο.

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο ξεκίνησα από πιο "mainstream" μοντέλα sw αλλά διαβάζοντας κριτικές/σχόλια κλπ προχωρούσα ολοένα και σε δυνατότερα και ακριβότερα μοντέλα. Το μπάτζετ έχει φτάσει σε δυσθεώρητα επίπεδα και αυτή τη στιγμή κοιτάζω τα SVS PB-2000/SB-2000. Οπότε για να μη χαθώ κ κάνω λούπες, παρακαλώ για τις γνώμες και τις προτάσεις σας. Για αντίστοιχων προδιαγραφών sw ή περισσότερο vfm.

Παρακάτω ποστάρω και τον χώρο, το σαλόνι μου όπου δυστυχώς ή ευτυχώς οι επιλογές για να μπει το sub είναι είτε στη μια γωνία, όπως το έχω σχεδιάσει (ίσως και με εναλλαγή με το FL) ή στην άλλη μεριά (με περισσότερο αέρα) δίπλα στο FR. Σκέφτομαι ότι το SB-2000 είναι πιο ταιριαστή επιλογή ως προς τον χώρο αφού το κενό καναπέ με τοίχο είναι περί τα 60 cm.


home_cinema_en.jpg
 

Hortatos

New member
25 November 2009
45
Κανείς; Οι κάτοχοι SVS subwoofer φανερωθείτε παρακαλώ και δώστε μου τα φώτα σας.

Όσοι ήταν σε αντίστοιχο δίλημα και τελικά τι αγόρασαν και πόσο ικανοποιημένοι είναι σήμερα;

Ευχαριστώ.
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Πολύ καλή επιλογή το pb 2000 εαν θέλεις να κατεβαίνει πολύ χαμηλά πράγμα που με το sb δεν θα το έχεις, αν και πιστεύω ότι και με το pb-1000 θα είσαι απόλυτα ικανοποιημένος για τον χώρο σου. Στον δικό μου το pb-1000 έχει στηθεί σε χώρο τύπου Γ που σαν κύριος χώρος είναι 3,5-6 και το Γ 3,5-3,5 και σε πληροφορώ ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και γεμίζει απόλυτα τον χώρο χωρίς ιδιαίτερες πιέσεις. Ξέρω ότι πολλές φορές είμαστε τις υπερβολής και λέμε ότι δεν χάνεις απο το μεγαλύτερο, αλλά γιατί να μην διαθέσεις την διαφορά σε κάτι άλλο ??

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πάντως αυτά που διαθέτεις κόβουν κ@λ@υς πλην των πίσω ηχείων που κάποια στιγμή θα πρέπει να σκεφτείς κάτι καλύτερο για να δέσει το όλο πακετάκι. Μάλλον θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά για το pb 2000 και συγκεκριμένα λόγω ξεστοκαρίσματος κοίτα εδώ, μιας και στέλνει και είναι και αξιόπιστος https://www.lsound.eu/collections/ported-subwoofers/products/svs-pb-2000-black
και η τιμή αυτή τη στιγμή απλά δεν υπάρχει :violent-smiley-030::violent-smiley-030:κοίτα να το κλείσεις γιατί θα εξαντληθεί και δεν θα το ξαναβρείς σε αυτή την τιμή :a0210::a0210::a0210: και εννοείτε στέλνει χωρίς κόστος μεταφοράς !!!!!
 
Last edited:

Hortatos

New member
25 November 2009
45
Αφενός υπολόγισα και τον όγκο που πρέπει να γεμίσει. Δηλαδή άλλο 20τμ x 2.2μ ύψος και άλλο πράγμα 20 x 3.

Αν είναι υπερβολή δε τότε να αναθεωρήσω, πάντως σπάνια θα παίζει σε πολύ υψηλές εντάσεις. Χρειάζομαι όμως κάτι πολύ καλό (δεν αναβαθμίζω υποσυστήματα κάθε 2-3 χρόνια) ώστε να φορτίζει τον χώρο σωστά και να γεμίζει από χαμηλά. Έχω σχηματίσει την εικόνα ότι ένα μεγαλύτερο sw px 12άρι μπορεί να παίζει πιο άνετα από το μικρότερο στον ίδιο χώρο. Ειδικός δεν είμαι, γι'αυτό ρωτάω.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Πάρε το μεγαλύτερο που μπορείς για τα λεφτά που διαθέτεις. Το ποσό που διαθέτεις ποιό είναι;
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Εγώ έχω 12αρι που το είχα πάρει για να με καλύψει όταν ήμουν παλιότερα σε δύσκολο χώρο, με πλακάκι και ψηλοτάβανο που ξεπέρναγε τα 4 μέτρα στο ύψος. Τώρα είμαι σε χώρο 33 τμ. (ενιαίο κουζινα-σαλόνι) με ξύλινο πάτωμα και γύρω στα 2,5 μέτρα ύψος και θεωρώ πως είναι υπερβολή αυτό που έχω. Είναι αρκετά χαμηλωμένο για να παίζει σωστά προκειμένου να μη μπουμάρει. Ουσιαστικά δεν αξιοποιούνται ποτέ οι δυνατότητές του. Αν ποτέ χρειαστεί να το αλλάξω θα πάω σίγουρα σε 10αρι. Επίσης έχε υπόψη σου πως όσο μικρότερο το sub, τόσο και πιο γρήγορο και επομένως πιο ποιοτικό στο μπάσο. Θεωρώ πως στην περίπτωσή σου μπορείς να γλιτώσεις χρήματα πηγαίνοντας σε ένα 10αρι αλλά ποιοτικό και δυνατό sub που θα καλύψει μια χαρά τον χώρο σου.
 

Hortatos

New member
25 November 2009
45
Εγώ έχω 12αρι που το είχα πάρει για να με καλύψει όταν ήμουν παλιότερα σε δύσκολο χώρο, με πλακάκι και ψηλοτάβανο που ξεπέρναγε τα 4 μέτρα στο ύψος. Τώρα είμαι σε χώρο 33 τμ. (ενιαίο κουζινα-σαλόνι) με ξύλινο πάτωμα και γύρω στα 2,5 μέτρα ύψος και θεωρώ πως είναι υπερβολή αυτό που έχω. Είναι αρκετά χαμηλωμένο για να παίζει σωστά προκειμένου να μη μπουμάρει. Ουσιαστικά δεν αξιοποιούνται ποτέ οι δυνατότητές του. Αν ποτέ χρειαστεί να το αλλάξω θα πάω σίγουρα σε 10αρι. Επίσης έχε υπόψη σου πως όσο μικρότερο το sub, τόσο και πιο γρήγορο και επομένως πιο ποιοτικό στο μπάσο. Θεωρώ πως στην περίπτωσή σου μπορείς να γλιτώσεις χρήματα πηγαίνοντας σε ένα 10αρι αλλά ποιοτικό και δυνατό sub που θα καλύψει μια χαρά τον χώρο σου.
Ναι καλό θα ήταν να γλύτωνα κάποια χρήματα. Παρ' όλα αυτά, δε νομίζω ότι ο χώρος μου είναι εύκολος. Είναι ταβανωμένο στα 2.7-2.8μ με ψευδοροφή (είναι από τα παλιά σπίτια περί τα 3.5μ στο ύψος). Κάτω έχω πλακάκι μεγάλο, με ογκώδη μασίφ έπιπλα (δεν απεικονίζεται ο όγκος τους στο σχήμα) ενώ ακριβώς πίσω από τη θέση ακρόασης είναι τζαμαρία περί το 1.60μ. Επιπρόσθετα, αν το sub μπει πίσω από τον καναπέ πάλι δε θα είναι το βέλτιστο.

Εκτός και αν έπαιρνα το 12αρι μεν SB-2000 (που είναι sealed) κ με τις μικρές του διαστάσεις χωρούσε ανάμεσα σε FL και σύνθεση αλλά και δε θα υπάρχει πιθανότητα να μπουμάρει όπως το ported.

Georgesod said:
Πάρε το μεγαλύτερο που μπορείς για τα λεφτά που διαθέτεις. Το ποσό που διαθέτεις ποιό είναι;
Το ποσό είναι δυναμικό συγκριτικά με το τι θα πάρω, δλδ τι παραπάνω θα μου προσφέρει με δεδομένο ότι θέλω να το κρατήσω αρκετά χρόνια αρκεί να είμαι πεπεισμένος ότι στα λεφτά αυτά είναι τοπ επιλογή. Σημειωτέον, δεν υπάρχει χώρος για την προσθήκη 2ου sw ούτε και μπορεί στο μέλλον να γίνει setup ατμος κλπ.

Ξεκίνησα στα 300 κοιτώντας αρχικά Yamaha κ ψάχνοντας διάφορα reviews ανέβηκα στα 500. Τώρα βρήκα την SVS και μου καρφώθηκαν τα συγκεκριμένα μοντέλα οπότε φτάνω ταβάνι μέχρι τα 700 με την προσφορά της Lsound.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
12αρι sub σε 20τμ δεν είναι λίγο υπερβολή;

εγω που ονειρευομαι ενα SVS PB16 σε 15τμ;

εδω που ειμαστε ψαχνεις λογικη;

το ερωτημα ειναι αν ειναι προτιμοτερο δυο SVS 13 ή ενα SVS 16;
 

Hortatos

New member
25 November 2009
45
Δοκίμασες και τα φτηνότερα μοντέλα της SVS να δεις αν καλύπτεσαι ή απλά είσαι της φιλοσοφίας ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο;
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Πάντως εγώ με βάση την εμπειρία μου, πάνω στο θέμα του sub διαφωνώ στην λογική του όσο μεγαλύτερο αντέχει η τσέπη σου. Είμαι την λογικής του όσο καλύτερο αντέχει η τσέπη σου στο μέγεθος που συμβαδίζει με τον χώρο σου. Τώρα αν ο χώρος σου ζητάει 8αρι, 10αρι, 12αρι ή 15άρι, μόνο εσύ μπορείς να το ξέρεις. Ο δικός μου ο χώρος όπως στον περιέγραψα, διαπίστωσα στην πράξη πως δεν ζητάει 12άρι αλλά κάτι μικρότερο.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Δοκίμασες και τα φτηνότερα μοντέλα της SVS να δεις αν καλύπτεσαι ή απλά είσαι της φιλοσοφίας ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο;

επειδη δεν θελω να δοκιμαζω παιρνω (αν μπορω) το καλυτερο και δεν ασχολουμαι ξανα
δυστυχως δεν μπορουμε να δοκιμασουμε κατι, να δουμε αν μας κανει και αν οχι, να το επιστρεψουμε
δεν με βλεπω να το παιρνω αλλα σε τεχνολογικα φορουμ δεν λες οτι "κυριαρχει" η λογικη.
 

Sevastos

Senior Member
4 October 2011
345
Κάρπαθος
Ψιλο-offtopic ερώτηση για τα SVS: ισχύει ότι τα SB υπερέχουν για ακρόαση μουσικής και ότι τα PB για ταινίες;


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
εγω που ονειρευομαι ενα SVS PB16 σε 15τμ;

εδω που ειμαστε ψαχνεις λογικη;

το ερωτημα ειναι αν ειναι προτιμοτερο δυο SVS 13 ή ενα SVS 16;

Ένα svs 13.
Ή εν πάση περιπτώση ένα svs 16.
Εκτός αν ο ενισχυτής έχει δυνατότητα διαχωρισμού left right και χρειάζεσαι κροσάρισμα ψηλά λόγω μικρών front. Αλλιώς θα χαζέψεις με τις επιλογές τοποθέτησης και τις ακυρώσεις νομίζω.
 

Hortatos

New member
25 November 2009
45
Ένα svs 13.
Ή εν πάση περιπτώση ένα svs 16.
Εκτός αν ο ενισχυτής έχει δυνατότητα διαχωρισμού left right και χρειάζεσαι κροσάρισμα ψηλά λόγω μικρών front. Αλλιώς θα χαζέψεις με τις επιλογές τοποθέτησης και τις ακυρώσεις νομίζω.
Ξεφύγαμε νομίζω.

Για να πάμε παρακάτω μιας κ είναι κ μαύρη Παρασκευή σήμερα, υπάρχει άλλη άποψη αν τα PB-2000 είναι υπερβολικά για τον χώρο μου;

Οι κάτοχοι SVS τι λένε, σε τι τετραγωνικά τα έχετε; Άλλες προτάσεις;

Για να πάμε και στα surround μετά...
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
ειναι αναλογα τι θελεις να πετυχεις.
ακομα και SVS 16 μπορεις να βαλεις στο χωρο σου αν κανεις room treatment και ερθει επαγγελματιας να στο καλιμπραρει.
Η επιλογη ειναι δικη σου.

οτι και αν επιλεξεις θα εισαι οκ, αν δεν κανεις calibration απο επαγγελματια, παρε και ενα anti mode το οποιο κανει αυτοματο SUB EQ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ένα svs 13.
Ή εν πάση περιπτώση ένα svs 16.
Εκτός αν ο ενισχυτής έχει δυνατότητα διαχωρισμού left right και χρειάζεσαι κροσάρισμα ψηλά λόγω μικρών front. Αλλιώς θα χαζέψεις με τις επιλογές τοποθέτησης και τις ακυρώσεις νομίζω.

ο ενισχυτης (ονκυο 5007) δινει εξοδο για 2 sub
περιμενω να βγουν ενισχυτες σε "λογικη" τιμη (κατω απο 2500 ) με dirac live για να ενδωσω, λογικα σε 1-2 χρονια που θα εχουν καθιερωθει και τα νεα φορμα atmos, DTS-X, Auro, 4k κτλ
 

Sevastos

Senior Member
4 October 2011
345
Κάρπαθος
Μόλις έβαλα παραγγελία για SVS PC-2000 και Yamaha A2060 στα 1889 σύνολο με δωρεάν μεταφορικά!

Μέχρι να πάρω την απόφαση είχαν εξαφανιστεί τα SB1000 και τα SB2000, τα PB δεν μπορώ να τα χωρέσω με τίποτα οπότε κατέληξα στο PC2000.

Παιδεύτηκα λίγο με τα email (λόγω Κυριακής μάλλον) μέχρι να μου δώσουν εκπτωτικό κωδικό για αφαίρεση του ΦΠΑ, αλλά τέλος καλό, όλα καλά

@kleanthis21 thanks για το site!!! Δεν είχα ιδέα ότι μπορούσα να πετύχω τέτοιες τιμές!
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Μόλις έβαλα παραγγελία για SVS PC-2000 και Yamaha A2060 στα 1889 σύνολο με δωρεάν μεταφορικά!

Μέχρι να πάρω την απόφαση είχαν εξαφανιστεί τα SB1000 και τα SB2000, τα PB δεν μπορώ να τα χωρέσω με τίποτα οπότε κατέληξα στο PC2000.

Παιδεύτηκα λίγο με τα email (λόγω Κυριακής μάλλον) μέχρι να μου δώσουν εκπτωτικό κωδικό για αφαίρεση του ΦΠΑ, αλλά τέλος καλό, όλα καλά

@kleanthis21 thanks για το site!!! Δεν είχα ιδέα ότι μπορούσα να πετύχω τέτοιες τιμές!

:a0210: Καλορίζικα και καλοάκουστα

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και εννοείτε ότι απο L-SOUND πιά πάπαλα και και pb 2000 και sb 2000. Οσοι πρόλαβαν-πρόλαβαν..........
 
Last edited:

Sevastos

Senior Member
4 October 2011
345
Κάρπαθος
Ευχαριςτω πολύ! Τελείωσε το Black November promotion στη 1:00 από ότι είδα και επανήλθαν και οι τιμές. Πάντως και τα 4 τελευταία μτχ SB2000 και PB2000 στα 720 -19% ΦΠΑ που τους έχουν μείνει δεν είναι άσχημα


Sent from my iPad using Tapatalk