Διπλοκαλωδίωση B&W

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

valantis

New member
11 April 2010
51
thessaloniki
Καλημερα εχω τα b&w dm 603 s3 τα βυσματα τους εχουν προδιαγραφες για διπλοκαλωδιοση το θεμα μου ειναι πως πανε στον ενισχυτη, εχω τον sony str 333 es εχει α+β βαζω το 2 καλωδια στο α κ τ αλλα 2 στο β; η πανε κ τα 4 στο Α; ευχαριστω εκ των προταιρων
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΟΣΗ B&W

Και τα τέσσερα στο Α.
Με την ανάλογη επιλογή μπροστά φυσικά,στο επιλογέα δηλαδή θα βάλεις μόνο speakers A.
 

nasosmp

Established Member
20 June 2007
107
Κερατσίνι
Re: ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΟΣΗ B&W

Επειδή έχω τα συγκεκριμένα ηχεία, εκτός από διπλόκαλωδίωση παίρνουν και διπλοενίσχυση (διαφορετικό κανάλι για το woofer και διαφορετικό για mid και tweeter - θα πρέπει να δεις αν το υποστηρίζει ο ενισχυτής σου). Προσοχή με τα συνδετικά λαμάκια αναλόγως τι θα κάνεις.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 

valantis

New member
11 April 2010
51
thessaloniki
Re: ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΟΣΗ B&W

Tα λαμακια στην διπλοκαλωδιοση τα αφαιρω σωστα;;;
Επειδή έχω τα συγκεκριμένα ηχεία, εκτός από διπλόκαλωδίωση παίρνουν και διπλοενίσχυση (διαφορετικό κανάλι για το woofer και διαφορετικό για mid και tweeter - θα πρέπει να δεις αν το υποστηρίζει ο ενισχυτής σου). Προσοχή με τα συνδετικά λαμάκια αναλόγως τι θα κάνεις.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΟΣΗ B&W

Επειδή έχω τα συγκεκριμένα ηχεία, εκτός από διπλόκαλωδίωση παίρνουν και διπλοενίσχυση (διαφορετικό κανάλι για το woofer και διαφορετικό για mid και tweeter - θα πρέπει να δεις αν το υποστηρίζει ο ενισχυτής σου). Προσοχή με τα συνδετικά λαμάκια αναλόγως τι θα κάνεις.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Ισχύει για όλα τα ηχεία που παίρνουν διπλοκαλωδίωση,είναι μάλιστα πιο δόκιμο
 

nasosmp

Established Member
20 June 2007
107
Κερατσίνι
Re: ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΟΣΗ B&W

Tα λαμακια στην διπλοκαλωδιοση τα αφαιρω σωστα;;;
Επειδή συχνά η διπλόκαλωδίωση και η διπλοενίσχυση συγχέονται σαν έννοιες ρίξε μία ματιά στο κάτωθι link και αν έχεις απορίες εδώ είμαστε

http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=46085


Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 

valantis

New member
11 April 2010
51
thessaloniki
Την εκανα την διπλοκαλωσιοση κ η αληθεια ειναι οτι στα χαμηλα ο ηχος βελτιωθηκε αισθητα. Μπορω με τον ενισχυτη που εχω να διπλοενισχυσω; ο ενισχυτης ειναι 7.1 αν βαλω το low στην εξοδο Α του ενιχυτη κ τα πριμα στο s.b. που δεν χρησιμοποιω θα ειμαι οκ η θα τα κανω τοστ καμενο; για πειτε αδερφια.
 

nasosmp

Established Member
20 June 2007
107
Κερατσίνι
Θα πρέπει να υποστηρίζει ο ενισχυτής σου αυτό το mode. Εμένα στον Pioneer που έχω είχε ρύθμιση ώστε να συνδεσω τις υψηλές στην μπορνα των περιφερειακών και τις χαμηλές στο κεντρικό κανάλι (διπλοενίσχυση). Σε αυτή την περίπτωση τα λαμάκια πρέπει να αφαιρεθούν

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 

valantis

New member
11 April 2010
51
thessaloniki
Θα πρέπει να υποστηρίζει ο ενισχυτής σου αυτό το mode. Εμένα στον Pioneer που έχω είχε ρύθμιση ώστε να συνδεσω τις υψηλές στην μπορνα των περιφερειακών και τις χαμηλές στο κεντρικό κανάλι (διπλοενίσχυση). Σε αυτή την περίπτωση τα λαμάκια πρέπει να αφαιρεθούν

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Τι πρεπει να λεει στον ενισυτη; εγω τα s.b. Τα εχω δηλωμενα κλειστα, εχει καποια εξτρα ρυθμιση; ευχαριστω για την βοηθεια.