Επιλογή πηγής 2DIN

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,238
Καλημέρα,

Σκέφτομαι ν' αντικαταστήσω εργοστασιακό CD με πηγή 2DIN που να περιλαμβάνει Navigation. Θα ήθελα να έχει όσα περισσότερα features υπάρχουν σήμερα σε τέτοια συστήματα. Επίσης προτιμώ κάτι επώνυμο με εγγύηση (άρα μάλλον πάμε σε κάτι όχι ιδιαίτερα φτηνό). Χωρίς να έχω ασχοληθεί πολύ τελευταία, απ’ αυτά που έχω διαβάσει σαν features μ’ ενδιαφέρουν τα παρακάτω:

- Εννοείται όσο γίνεται ποιοτικό ενισχυτή (δε μ' ενδιαφέρει κάτι ιδιαίτερο, απλά να είναι τουλάχιστον ισάξιο του εργοστασιακού).
- Τα αυτονόητα, δηλαδή αναπαραγωγή CD/DVD/MP3, ραδιοφώνου, RDS, DivX, υποδοχές RCA/AUX In κτλ.
- Navigation/GPS/TMC. Εδώ είναι σημαντικό να έχουμε καλή κεραία και καλούς χάρτες, εννοείται με δυνατότητα αναβάθμισης. Νομίζω οι περισσότερες γνωστές εταιρίες χρησιμοποιούν πλέον Here Maps; Βέβαια αλλάζει το interface από κατασκευαστή σε κατασκευαστή, δεν ξέρω ποιοί έχουν την καλύτερη υποστήριξη;
- Ευκρινή φωτεινή οθόνη, αν γίνεται με επιλογή χρώματος πλήκτρων για να ταιριάζει με το φωτισμό του αυτοκινήτου.
- Υποδοχή USB (αν γίνεται και δύο). Θυμάμαι κάποιος σκληρός δίσκος που είχα ήθελε αρκετό ρεύμα και έπαιζε μόνο όταν το συνέδεα με δύο USB ports σε παλιότερη πηγή αυτοκινήτου.
- Ελεύθερη υποδοχή SD card κυρίως για αναπαραγωγή MP3/μουσικής (λέω ελεύθερη εννοώντας να μην είναι μόνιμα κατειλημμένη για GPS π.χ.).
- Υποστήριξη MP3/AAC/WAV/WMA/FLAC.
- Υποστήριξη για όσα περισσότερα Video formats.
- DAB/DAB+.
- Δυνατότητα σύνδεσης με τα χειριστήρια του αυτοκινήτου στο τιμόνι ή έστω κάποιο τηλεκοντρόλ που να προσαρμόζεται στο αυτοκίνητο.
- Αν υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης με πίσω κάμερα καλοδεχούμενο.
- Αν γίνεται εσωτερικό σκληρό για να μπορώ ν' αποθηκεύεται εκεί η μουσική ή ο,τιδήποτε άλλο.
- Bluetooth.
- HDMI/MHL.
- MirrorLink.
- Android Auto.
- Apple Car Play.
- Γενικά σύνδεση με Android/iOS συσκευές, κυρίως όσον αφορά χάρτες (θέλω να έχω δυνατότητα πλοήγησης με Google Maps).

Σχετικά με τις τελευταίες απαιτήσεις: η σύνδεση Android/iOS μ' ενδιαφέρει έτσι ώστε να μπορεί να γίνει mirror η οθόνη αντίστοιχου κινητού και να μπορεί να χρησιμοποιηθεί είτε ως GPS (Google Maps) είτε ως πηγή για μουσική/βίντεο. Θα μου πεις τότε γιατί κοιτάς συσκευές με Navigation; Πολλές φορές η σύνδεση με κινητό δεν είναι ιδανική, μπορεί να υπάρχουν θέματα ασυμβατότητας, μπορεί να μην έχεις data κτλ. οπότε προτιμώ να έχει και η πηγή Navigation. Σε κάθε περίπτωση, η σύνδεση με κινητό πώς γίνεται; Φαντάζομαι γίνεται και με καλώδιο USB; Το καλώδιο το προτιμώ (σε σχέση με Bluetooth π.χ.) γιατί φαντάζομαι θα φορτίζει και το κινητό παράλληλα, οπότε δε θα εξαρτώμαι απ’ τη μπαταρία του κινητού. Επίσης η κεραία GPS της συσκευής χρησιμοποιείται κι απ’ το κινητό για καλύτερο σήμα ή χρησιμοποιεί αποκλειστικά τη δική του;

Το θέμα με το Android Auto/Apple Car Play (πιο πολύ το Android μ’ ενδιαφέρει για να έχω Google Maps) είναι αν μιλάμε για ώριμη υλοποίηση ή τη μια θα δουλεύει και την άλλη δε θ’ αναγνωρίζει τη συσκευή. Αν αφήσω ένα κινητό συνδεδεμένο π.χ. θα μπορώ να το χρησιμοποιώ χωρίς προβλήματα; Επίσης απ’ ό,τι κατάλαβα το Android Auto περιορίζεται σε μερικές εφαρμογές ενώ το MirrorLink κάνει αυτό που λέει, mirror την οθόνη οπότε χρησιμοποιείς όλο το κινητή μέσω της οθόνης. Δε βλέπω όμως πολλούς κατασκευαστές car audio να το υποστηρίζουν. Επίσης απ’ όσο καταλαβαίνω το βασικό πλεονέκτημα των Android Auto/Apple Car Play σε σχέση με MirrorLink είναι τα voice commands που μπορεί να είναι βασικά για την οδήγηση αλλά προσωπικά δε με πολυαπασχολούν.

Σχετικά με τη σύνδεση Android συσκευής γίνεται και μέσω MHL (για όσες είναι compatible). Με τέτοια σύνδεση και πάλι η οθόνη του κινητού γίνεται mirror. Το ερώτημα είναι πρώτον αν μπορούν να χρησιμοποιηθούν όλα τα apps του κινητού (άρα και τα Google Maps) και δεύτερον αν μπορεί να γίνει χειρισμός απ’ το infotainment system του αυτοκινήτου αντί του κινητού. Υποθέτω ότι αντίστοιχα θα μπορεί να γίνει και χειρισμός applications που αναπαράγουν μουσική/βίντεο απ’ το κινητό;

Μερικές ερωτήσεις ακόμα:

- Εφόσον λέω να μπω στη διαδικασία, μήπως υπάρχει κάποια επιπλέον λειτουργία που δεν έχω σκεφτεί και θα ήταν χρήσιμο να την έχω διαθέσιμη;
- Αντίστροφα, μήπως κάποια λειτουργία που ζητάω είναι πλέον outdated και δε θα έπρεπε ν’ αποτελεί κριτήριο επιλογής;
- Οι USB/HDMI/MHL/RCA υποδοχές νομίζω βγαίνουν από πίσω. Άρα η σύνδεση με εξωτερικό σκληρό π.χ. πού γίνεται; Κάνουν κάποια τρύπα στο ντουλαπάκι του συνοδηγού ή υπάρχει άλλος τρόπος σύνδεσης;
- Όσον αφορά την εγκατάσταση έχετε να προτείνετε κάτι; Βέβαια για μια πηγή μιλάμε, πόσο δύσκολο να είναι, αλλά αν συνδυάζεται κατάστημα με καλό εγκαταστάτη ακόμα καλύτερα.

Όπως είπα και πριν δεν έχω ασχοληθεί ιδαίτερα με το αντικείμενο τελευταία. Νομίζω όμως ότι καλές προτάσεις έχουν οι Pioneer, Alpine, Kenwood.

Απ' όσο έψαξα στις παραπάνω εταιρίες βλέπω ότι δεν υπάρχει κάτι που να τα έχει όλα. Κοιτάζοντας ενδεικτικά τα top μοντέλα τους με πλοήγηση (κυρίως για να δω χαρακτηριστικά) βλέπω π.χ. ότι Android Auto/Car Play έχει μόνο το Pioneer, MirrorLink μόνο το Alpine ενώ το Kenwood δεν έχει τίποτε απ' αυτά (είναι όμως το πιο ακριβό! Έχε βέβαια HDMI/MHL όπως και το Pioneer). Συγκεκριμένα αναφέρομαι στα: Pioneer AVIC-F88DAB, Alpine X800D-U και Kenwood DNN9250DAB.

Σχετικά με την πλοήγηση: το Kenwood χρησιμοποιεί Garmin (με χάρτες Navteq), τα άλλα δύο κάνουν update τους χάρτες από Naviextras. Καταρχήν τι χάρτες χρησιμοποιούν τα Garmin και Naviextras; Νομίζω ότι και οι δύο έχουν Here Maps αλλά δεν είναι πολύ ξεκάθαρο απ’ τις σελίδες τους. Γνωρίζετε τι χάρτες χρησιμοποιεί το καθένα; Αν έχουν κι οι δύο Here Maps η διαφορά πού εστιάζεται μεταξύ τους, στο interface; Θέλω να πω, σε σχέση με την πλοήγηση έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά έτσι ώστε να επιλέξω (ή να αποκλείσω) κάποιο απ' αυτά;

Από 'κει και πέρα το Pioneer αν και φτηνότερο απ' όλα έχει τα περισσότερα features: 2 USB εξόδους, υποστήριξη FLAC, μουσική και από SD Card, Android Auto/iOS Car Play όπως είπα και πριν κτλ. (και τα υπόλοιπα έχουν μερικά απ' αυτά τα χαρακτηριστικά όμως όχι όλα μαζί). Είχα και παλιότερα Pioneer και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Τα άλλα δύο που είναι ακριβότερα θα έχουν πιθανόν καλύτερο ενισχυτή ή κάποιο DSP ( ; ). Γνωρίζετε πού οφείλεται η διαφορά στην τιμή; Έχουν απλά λίγο καλύτερο ήχο ή είναι κάτι πιο σημαντικό (π.χ. ότι γενικότερα έχουν καλύτερη υλοποίηση σε όλα τα features); Το Alpine επίσης έχει το πλεονέκτημα ότι η οθόνη είναι 8ιντση (σε σχέση με τις 7 ίντσες των άλλων) αλλά δε με απασχολεί τόσο αυτό.

Συνοψίζοντας μ’ ενδιαφέρει να έχω μια αξιοπρεπή πηγή που, πέρα απ’ τα αυτονόητα, να έχει καλό και αναβαθμίσιμο Navigation, USB/SD card support για μουσική/βίντεο και να μπορώ να συνδέσω κινητό για προβολή και χειρισμό (τουλάχιστον) Google Maps και (αν είναι δυνατόν) μουσικής και βίντεο απ’ το κινητό μέσω του car audio.

Ευχαριστώ για την υπομονή όποιου κατάφερε να το διαβάσει όλο :)
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Ψάχνοντας κι εγώ τα ίδια πριν 2 χρόνια, κατέληξα αρχικά στο ολοκαίνουργιο τότε Pioneer AVH-8600BT κι επειδή είχε θέματα, ελαττωματικό, είχα μπλέξει με εδώ αντιπρόσωπο, το εξουσιοδοτημένο service, που είναι διαφορετικό απο την αντιπροσωπεία. Για να μην μακρηγορώ, μετά απο πολύ τρέξιμο, συνήγορο καταναλωτή (δεν έκανε τίποτα, κοινώς μας έχουν γραμμένους, είναι μια θέση απλά για να προωθεί καριερίστες και να "εισπράττουν" κάποιοι) κλπ κλπ, κατέληξε μια πρόταση αντικατάστασης κι επέλεξα να δώσω επιπλέον χρήματα για να παρω το AVIC-F60DAB. Με την τελευταία αναβάθμιση, προέκυψαν κάποια θέματα, όπως ότι δεν μπορεί να συνδεθεί πλήρως με το iPhone μέσω Bluetooth όσον αφορά το κομμάτι της πλοήγησης που προσφέρει υποτίθεται online data traffic weather η μονάδα.
Θα σου πρότεινα να δεις και μονάδες χωρίς DVD αφού μπορείς να έχεις ενα μικρό σκληρό δίσκο στο αυτοκίνητο με ό,τι θες! Επίσης μπορείς να αναπαράγεις τραγούδια απο smartphone.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Βασικά, δεν ξερω αν θα σου ειναι χρήσιμα κάποια χαρακτηριστικά που ζητάς, που ανεβάζουν κ το κόστος.
Καταρχήν, θες οπτικό μέσο, DVD,cd, κτλ; αφού θα εχεις σύνδεση με κινητό ή με USB, γιατί κ οπτικό μέσο;
Επίσης θες hdmi; για να συνδέσεις τελικά τι μηχάνημα;
Τέλος, γιατί τώρα dab; Αυτό στην Ελλάδα θα αργήσει απο οτι λένε.
Ειναι σίγουρο οτι θα κανει κάποια χρονια ακομα, δεν ξερω όταν πραγματικά εμφανιστεί αν θα ικανοποιεί ακομα η πηγή που θα αγοράσεις τώρα.
Σκληρό δίσκο εντός της πηγής θα πρότεινα οχι, είτε μεγάλα USB, είτε sad δίσκο, κάτι δλδ χωρίς κινούμενα μέσα γιατί η κίνηση του αμαξιού τα επηρεάζει παρά πολύ κ τελικά χαλάνε γρήγορα.
Σε οτι αφορά πλοήγηση, είτε πας σε εργοστασιακό συνολο με το ανάλογο κόστος, συνήθως αρκετά υψηλό, είτε πας σε αγορά κάποια πηγής χωρίς πλοήγηση κ με την προσθήκη 2ης κρυφής συσκευής που διαθέτει πλοήγηση αλλά ειναι εκ Κίνας. Εγω εχω κανει την 2η λύση με παρά πολυ καλα αποτελέσματα, χαμηλότερο κόστος κ αναβάθμιση μια χαρα(3 χρονια σε λειτουργία).
Άποψη μου να πας όπως είπε κ ο προλαλήσαντας σε πηγή χωρίς οπτικό μέσο κ με καλή σύνδεση με Apple & android.
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,238
Οπτικό μέσο δε θέλω, απλά είδα ότι λίγο πολύ όλοι έχουν. Για πείτε καμιά πρόταση χωρίς CD/DVD που να δέχεται εξωτερική συσκευή πλοήγησης. Αυτή είναι επίσης καλή ιδέα (για την πλοήγηση) αλλά κάποια πρόταση εξωτερικής συσκευής; Είχα δει κάποια Pioneer αλλά μαζί με αντίστοιχη πηγή χωρίς navigation (επίσης Pioneer) πήγαιναν όσο η πηγή με πλοήγηση, οπότε δε συνέφερε να πάρεις ξεχωριστά. Τώρα οι κινέζικες συσκευές θα είναι σίγουρα πιο φτηνές, κάποιο link να δω ενδεικτικά; Επίσης πού μπαίνει η εξωτερική συσκευή, στο ντουλαπάκι του συνοδηγού; Συνοδεύεται από κεραία GPS; Αυτή πού τοποθετείται;

PS: ο ενσωματωμένος σκληρός επίσης δεν είναι must εννοείται αφού με USB stick/SD card κάνεις τη δουλειά σου.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Οι εξωτερικές συσκευές πλοήγησης είναι κατά κανόνα με όλη την καλωδίωση μαζί κ την κεραία. Η κεραία συνήθως μπαίνει σε κάποιο μεν κρυφό σημείο αλλά κοντά σε παράθυρο, ενώ η συσκευή πλοήγησης σε κρυφό σημείο επίσης αλλά με δυνατότητα πρόσβασης σε αυτήν, ανάλογα το αμάξι φυσικά κ τις διαθέσιμες επιλογές.
Εννοείται ότι συνήθως η ποιότητα κατασκευής των κινέζων τέτοιου τύπου είναι υποδεέστερη των επώνυμων, αλλά κ με αντίστοιχα χαμηλότερη τιμή.
Προτάσεις εντός ολίγου, θα σου βρω. :a0210:
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Όλα αυτά που ζητάς πολύ δύσκολα θα τα βρεις στις μεγάλες φίρμες και αν βρεις κάποιο μοντέλο η τιμη θα είναι στο χιλιάρικο.
Προσωπικά θα κοίταζα κάποια κινέζικη συσκευή Android που όπως βλέπω έρχονται φουλ εξοπλισμένες με κόστος πολυ πιο θελκτικό.
Τελευταία κοιτάζω τα μοντέλα της Eonon που έχουν αντιπροσώπευση και συνεργαζόμενα καταστήματα στην χώρα μας.
http://www.eonon.com.gr/
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Pioneer & Alpine έχουν-αν δεν κάνω λάθος-μοντέλα που είναι για ψηφιακή διασύνδεση μόνο (χωρίς οπτικό οδηγό), δεν είμαι σίγουρος αν έχουν ενσωματωμένο gps καθώς και δεκτή ραδιοφώνου (το πιθανότερο να έχουν).
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Όλα αυτά που ζητάς πολύ δύσκολα θα τα βρεις στις μεγάλες φίρμες και αν βρεις κάποιο μοντέλο η τιμη θα είναι στο χιλιάρικο.
Προσωπικά θα κοίταζα κάποια κινέζικη συσκευή Android που όπως βλέπω έρχονται φουλ εξοπλισμένες με κόστος πολυ πιο θελκτικό.
Τελευταία κοιτάζω τα μοντέλα της Eonon που έχουν αντιπροσώπευση και συνεργαζόμενα καταστήματα στην χώρα μας.
http://www.eonon.com.gr/

Σε συνέχεια αυτής της καλής πρότασης, υπάρχει κ η επιλογή επώνυμης Ιταλικής πηγής, με ενσωματωμένους χάρτες πλοήγησης, bluetooth, sd, παίζει flac, usb, fm, dvd, κτλ, αλλά δεν έχει από ότι βλέπω σύνδεση με κινητά απευθείας : http://www.macrom.it/en/car-entertainment/navigation/m-dvd5566
Κόστος στην Ελλάδα στα 380 ευρώ : http://www.skroutz.gr/s/6267509/Macrom-M-DVD5566.html?keyphrase=M-DVD5566
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,238
Παιδιά επειδή βλέπω ότι κάποιες πηγές έχουν Wi-Fi και άλλες όχι, ποια η χρησιμότητα; Προφανώς αν περιλαμβάνουν applications τύπου facebook, twitter κτλ. θες σύνδεση με internet (αντίστοιχα αν η πηγή τρέχει android και θες updated Google Maps). Αν όμως δε σ' απασχολούν τέτοια applications (που δε μ' ενδιαφέρουν, ειδικά για car audio) και υπάρχει Android Auto/Apple Car Play (για χάρτες) ενώ τυχόν firmware αναβάθμιση μπορεί να γίνει από USB/SD card, υπάρχει λόγος για Wi-Fi; Σίγουρα οποιδήποτε επιπλέον λειτουργία είναι nice to have αλλά το θέμα είναι αν υπάρχει όντως κάποια χρησιμότητα που δεν έχω σκεφτεί. Όχι τίποτε άλλο, μην αποκλείσω κάποια πηγή επειδή δεν έχει Wi-Fi ενώ με καλύπτει στα υπόλοιπα.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
wifi χρήσιμο σε χώρες που το έχουν άφθονο και πιθανότατα και δωρεάν.
Εν Ελλάδι το βλέπω προσωπικά άχρηστο το εν λόγω χαρακτηριστικό.
Εκτός αν πχ έχεις εντός αυτοκινήτου συσκευή 3g/4g που εκπέμπει wifi σήμα κ συνδέεται η πηγή σου, οπότε και έχεις ιντερνετ.
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,238
Κι εμένα άχρηστο μου φαίνεται αλλά θέλω να πω πέρα απ' το να συνδέεσαι με πιθανές embeded εφαρμογές της πηγής (fb κτλ.) και για χάρτες (αν έχει native εφαρμογή που να χρειάζεται data) χρησιμεύει κάπου αλλού να έχεις Wi-Fi (άρα και internet) στο car audio; Το ότι χρησιμεύει στο να έχεις internet είναι αυτονόητο, το point μου είναι πού βοηθάει να έχεις internet στην πηγή πέρα απ' τις χρήσεις που είπαμε;
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Εγώ το θέλω για να μπορώ να κατεβάσω κάποιες αγορασμενες εφαρμογές.
Φυσικά για να περάσω και τις επαφές μου από το Google account.
Από κει και πέρα πιο σπάνια και πιο πολύ για την ενημέρωση αυτών των εφαρμογών και των επαφών.
Αυτό θα γίνεται από του ρουτερ του σπιτιού η του μαγαζιού


Νεο κομμάτι από την eonon
http://www.eonon.com/Android-Car-GPS/2-Din-GPS-Navigation/GA2155.html
Μου αρέσουν τα touch keys αν και θα προτιμούσα μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης.
Συνήθως οι 6,2" βγαίνουν με ανάλυση 800χ480 ενώ στις 7 και πάνω 1024χ600