Αναζήτηση cd player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Fanis ahaz

New member
16 August 2015
46
Χαιρετω τα μέλη του φόρουμ! θα ήθελα να αλλάξω στο κοντινό μέλλον το υπάρχον cd player μου με κάποιο καλύτερο χωρίς να ξεπεράσω τα 500ευρω! το player είναι ένα παλιό sony το cdp xb920 qs και προβληματιζομαι εάν τα χρήματα που θα διαθεσω θα κάνουν μία καλή αναβάθμιση στο σύστημα.ενισχυτη έχω τον yamaha as 1100 και ηχεία τα cw xls 12.μουσικες μέταλ και δεν ενδιαφερομαι για net players dac κλπ! ευχαριστώ!!!
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Ο Νάκας έχει στις προσφορές b-stock το yamaha cd-s 1000 καινούργιο σφραγισμένο στα 600 περίπου ευρώ.
Ίσως αξίζει μια μικρή υπέρβαση δεδομένου ότι θα δέσει ιδανικά με τον ενισχυτή σου.
Από ποιότητα κατασκευής αφήνει μακριά οτιδήποτε άλλο σε αυτή την κατηγορία τιμής. Άλλωστε στοίχιζε γύρω στο χιλιάρικο όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει.
Αν το όριο των 500 ευρώ είναι ανυπέρβλητο, νομίζω ότι στα b-stock έχει και το cd-s 700.
 

Fanis ahaz

New member
16 August 2015
46
Αν είχα μετρητά πολύ πιθανό να το αγοραζα αλλά θέλω την ευκολία των δόσεων...
 

georgemps

Established Member
24 December 2010
136
αθηνα
εχω τον ιδιο ενισχυτη με το marantz cd6004, και ειμαι ευχαριστημενος,
οποτε μπορεις να παρεις το νεο 6006, που ειναι στο budget σου
 

Fanis ahaz

New member
16 August 2015
46
Και το marantz με ενδιαφέρει απλά δεν ξέρω αν είναι ανώτερο από αυτό που ήδη έχω..
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Και το marantz με ενδιαφέρει απλά δεν ξέρω αν είναι ανώτερο από αυτό που ήδη έχω..

και αν ειναι,θα ειναι λιγο,οποτε δεν αξιζει να μπεις στην διαδικασια και τα εξοδα. Αν το yamaha 1000,οντως υπαρχει σε αυτη την τιμη,τοτε ειναι εξαιρετικη περιπτωση. Εγω βεβαια θα σου προτεινα να πας σε καποιο dac και να αναβαθμισεις τον ηχο του sony,ενω παραλληλα να εχεις την δυνατοτητα αναπαραγωγης και αλλων αρχειων (flac,dsd) σε συνδυασμο με υπολογιστη,αλλα δεν θελεις οπως γραφεις.
 

Fanis ahaz

New member
16 August 2015
46
Yamaha s 300 η marantz 6006;Λέω να μην ανέβω πιο ψηλά για πλειερ στο μέλλον παίρνω και ένα dac .... αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει έχω κολλήσει.... Ευχαριστώ!!
 

Fanis ahaz

New member
16 August 2015
46
Λεο τα χαρακτηριστικά νομίζω είναι ίδια! Έχει να κάνει με ποιότητα κατασκευής ή μουσικό χαρακτήρα;
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Αναζήτηση cd player

Λεο τα χαρακτηριστικά νομίζω είναι ίδια! Έχει να κάνει με ποιότητα κατασκευής ή μουσικό χαρακτήρα;

Μην κολλάς στα χαρακτηριστικά,είναι γενικός μπούσουλας.
Παίζουν και άλλοι παράμετροι ρόλο,με σπουδαιότερο το τσιπάκι
Δεν παίζουν όλα τα τσιπάκια το ίδιο
 

Fanis ahaz

New member
16 August 2015
46
Ομολογώ πως το μαραντζ μου έκανε κλικ... Γενικά διαβάζοντας από εδώ και από εκεί διαπίστωσα πολύ ικανοποιημένους κατόχους των πλειερ της μαραντζ...
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Ομολογώ πως το μαραντζ μου έκανε κλικ... Γενικά διαβάζοντας από εδώ και από εκεί διαπίστωσα πολύ ικανοποιημένους κατόχους των πλειερ της μαραντζ...

+1 για Marantz. Έχω το CD6004 και είμαι ένας από τους παραπάνω.
 

Fanis ahaz

New member
16 August 2015
46
Έχει γύρει η πλάστιγγα χα χα!!!Είχες πριν κάποιο άλλο πλειερ ή είναι το πρώτο που πήρες;
 

emilio

New member
9 February 2012
74
Αν θες κοιταξε κ για το pioneer pd6 mk2.Eξαιρετικος ηχος κ σκυλι μηχανημα.
Καπου το ειχα δει να το πουλανε καινουριο.Ψαξε το λιγο αν θες