Προβλημα με auto switch 3D playback στον Benq

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

torrero007

New member
16 February 2011
70
Καλησπερα, εχω αγορασα το παρακατω HTPC για να το χρησιμοποιησω για 3D playback με Benq w1070p.

CPU: AMD Athlon 5350 AM1/2.05 GHz/2 MB
Motherboard: ASROCK AM1B-ITX RETAIL (Integrated AMD Radeonβ„’ R3 Series Graphics, HDMI 1.4a)
RAM: 4GB DDR3 1333
OS: Windows 10

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν κανει 3D auto switch στον προτζεκτορα. Κανονικα θα επρεπε μολις ενργοποιηθει το 3D στο KODI, να παρει το σημα ο benq και να γυρισει μονος του σε 3D (τουλαχιστον αυτο κανει στο Rasberry Pi, αρα μαλλον θα πρεπει να το κανει κι εδω).

Εχω βαλει τους τελευταιους drivers της καρτας και εχω ρυθμισει σωστα το KODI. Στα Windows εχω ενεργοποιησει το 3D option. Εχει κανεις καμια ιδεα για το τι μπορει να πηγαινει στραβα?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μιλας για 3d frame packed ή για 3D sbs (side by side--down/under) ?
Γιατι στη δευτερη περιπτωση οι προβολεις δεν κανουν καποια ανιχνευση και θα πρεπει να τον γυριζεις εσυ χειροκινητα,
Αν παλι μιλουσες για frame packed 3d και δεν γυριζει, δεν γνωριζω να σου πω γιατι δεν το κανει.
 

torrero007

New member
16 February 2011
70
Re: Απάντηση: Προβλημα με auto switch 3D playback στον Benq

Μιλαω για 3D SBS. Και στο raspeberry pi και στο Med600x3D η ανιχνευση γινεται αυτοματα. Οποτε θα περιμενα να γινεται και εδω, αλλα δεν.

Το προβλημα μου στην πραγματικοτητα, δεν ειναι αν θα το γυρναω χειροκινητα. Εναι οτι αν δεν το δει αυτοματα ο Benq, δεν μου σεταρει σωστα τους υποτιτλους και του βλεπω τερμα δεξια ή τερμα αριστερα.

Πιστευω οτι κατι εχει να κανει με τους οδηγους της καρτας ή τις ρυθμισεις των windows.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
στο 3d sbs στην ουσια ο προβολεας βλεπει μια εικονα 1920χ1080 και τιποτε αλλο. Μην ανησυχεις δεν εχει προβλημα ο προβολεας σου.
Για να ανιχνευθει ενα σημα 3d απο τους προβολεις, θα πρεπει να ειναι frame packed.

Το θεμα των υποτιτλων υπαρχει και αλλου με το sbs.
Για παραδειγμα εγω που παιζω με mpc-hc θα πρεπει να παω μεσα στις ρυθμισεις υποτιτλων του φιλτρου ffdshow row και να τικαρω την ενδειξη stereoscopic subtitles.
Αλλοι, απλα μετατρεπουν τους υποτιτλους τους σε 3d με καποιο προγραμμα. Yπαρχει και online μετατροπεας υποτιτλων σε 3d (sbs-top,bottom) και ισως σε βοηθησει.

http://subtitle3d.com/
 
Last edited:

torrero007

New member
16 February 2011
70
Ναι το ξερω οτι ο benq παει καλα. Το pc κατι δεν μου κανει καλα μαλλον. Θα δοκιμασω και το mpc-hc. Ευχαριστω πολυ
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Προβλημα με auto switch 3D playback στον Benq

Ναι το ξερω οτι ο benq παει καλα. Το pc κατι δεν μου κανει καλα μαλλον. Θα δοκιμασω και το mpc-hc. Ευχαριστω πολυ

Με τη μεθοδο της μετατροπης υποτιτλων (στο Link που σου εβαλα εχει και download το προγραμματακι) αφου μιλαμε για εξωτερικους υποτιτλους φυσικα, μπορεις μετατρεποντας τους να τους παιξεις υστερα απο οποιον Player.

Η αλλη μεθοδος με το φιλτρο ffdshow raw οπου θα πρεπει να προστεθει στον mpc στα external filters, την ανεφερα μιας και εγω χρησιμοποιωντας ηδη τον mpc, κανω ενα τικ στο stereoscopic subtitles και επαιζα οταν ηθελα.
Εσυ μπορεις να δοκιμασεις τι σε βολευει.

Ηθελα απλα να επισημανω οτι ΔΕΝ ειναι προβλημα του προβολεα αυτο. Αν δεν μιλαμε για φουλ 3d (frame packed) οι προβολεις δεν το ανιχνευουν ως 3d και δεν γυριζουν αυτοματα σε αυτο το Mode.