Yamaha rx-v659 remote problem

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Καλησπέρα,
Εχω τον ενισχυτή Yamaha rx-v659 ο οποίος δουλεύει αψογα και υπιδειγματικα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος ακομα και σήμερα με τα νεα φορμα απο την αποδοση του και τον ηχο του! Τολμω να πω μαλιστα οτι ξεπερνα σε ποιότητα ακομα και προσφατα μοντέλα εως και 800+ ευρω κόστους.... Παρολο που δεν διαθέτει hdmi και ολα τα πρόσφατα "καλουδια" της αγοράς... ( πολυκαναλη αναλογικη συνδεση 7.1 με πηγή)

Πριν απο περίπου 2 εβδομάδες σταματησε να αποκρινεται το remote control... Εντελως ξαφνικα..
Δοκιμασα reset ενισχυτη, αλλαγη μοαταριων, χειροκίνητο προγραμματισμο remote... Τιποτα!

Βασικα δεν γνωριζω αν φταιει το remote η ο δέκτης υπερύθρων του ενισχυτη... Δοκιμασα να τον αφησω και εκτος ρεύματος αρκετές μέρες και πάλι τζιφος...

Εχει αντιμετωπίσει κανεις αντίστοιχο προβλημα? Φοβαμαι να απευθυνθώ σε αντιπροσωπειες λιγω του ειναι πλεον εκτος εγγυησης και φοβαμαι μηοως για κατι πολυ απλό με χρεωσουν υπερβολικα!

Επισης ανασταλτικος παραγοντας εινι το να στειλω τιν ενισχυτη Αθηνα για ελεγχο (μενω επαρχία)....
Υπαρχει καποιος που θα μπορούσε να προτεινει καποιες ιδέες?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εντάξει, σίγουρα η πρωτη λογική κινηση είναι να ψαξεις κάποιο προγραμματιζόμενο που να τον υποστηρίζει σα μοντελο. Βέβαια κι αυτο ψάξιμο θέλει...
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Εχεις να προτείνεις κατι? Και οως θα ξερω αν ταιριαζει σίγουρα? Απο οτι εχω δει το remote λειτουργεί με τα φωτακια του κανονικά... Αυτο που δεν ξερω ειναι αν στέλνει σημα στον ενισχυτη... Ή αν ο δεκτης του ενισχυτη ειναι αυτος που εχει το πρόβλημα οποτε εκει παμε σε service αναγκαστικά... Υπάρχει κάποιος τροπος να το διαπιστωσω εμπειρικα?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Βασικά, μπαταρίες αλλαξες; Όχι με επαναφορτιζόμενες, με κανονικές φρεσκιες και όχι μάρκα μ εκαψες. Τώρα που το σκέφτομαι πρεπει να μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο με κινεζικές μπαταρίες.
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Ναι ηταν το πρώτο που εκανα. Αλκαλικες Varta καινούργιες εχει μεσα. Οταν παταω τα πλήκτρα αναβοσβήνει η ενδειξη οτι στελνει σημα αλλα ο ενισχυτης δεν αποκρινεται.
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Για αρχή τσέκαρε αν στέλνει σήμα με μία κάμερα.Το φως που εκπέμπει ο "πομπός" του τηλεκοντρολ μπροστά και το συλλαμβάνει ο ενισχυτής, δεν το βλέπει το ανθρώπινο μάτι αλλά το πιάνουν οι κάμερες. κάνε μια δοκιμή πχ με το κινητο σου.
Άνοιξε την φωτογραφική και κοίτα απο την οθόνη του κινητου σου το μπροστινό τμήμα του τηλεκοντρολ αν εκπέμπει φως, έστω και αμυδρό όταν πατάς κάποιο πλήκτρο.
(δες πχ εδώ )
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Το εκανα και φαινεται κανονικα το φως μεσα απο την καμερα. Επισης το remote εχει και ενα κοκκινο led που γραφει "transmit“ και αναβει και αυτο οταν παταω καποιο πλήκτρο....

Οπότε πολυ φοβαμαι οτι μαλλον φταιει να δεκτης του ενισχυτη... Παιζει να" καηκε" ετσι στα καλα καθούμενα???
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Επικοινώνησα με το service της yamaha στα κεντρικα του Φιλίππου Νακα και θα στειοω το τηλεκοντρόλ για ελεγχο (και τυχον επισκευή)... Αν τυχον δεν φταιει αυτο τοτε θα πρέπει να στειλω αναγκαστικά και τον ενισχυτη... Για να δουμε
 

Sevastos

Senior Member
4 October 2011
345
Κάρπαθος
Γιατί δεν δοκιμάζεις πρώτα να συνδέσεις ένα IR-blaster στην remote in είσοδο και να δοκιμάσεις έτσι το τηλεκοντρόλ;
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Δεν εχει remote in o ενισχυτης. Μινι εισοδο ακουστικων και εισοδο μικροφώνου YPAO για ρύθμιση. Το τηλεκοντρόλ εφυγε για yamaha. Περιμενω απαντηση συντομα. Ελπιζω να φταίει αυτο και οχι ο ενισχυτης για να μην χρειαστεί να τον στειλω για service
 

Sevastos

Senior Member
4 October 2011
345
Κάρπαθος
Δεν είναι αυτός εδώ;

yamaha-rx-v659-receiver-rear-large.jpg


Αν είναι διαφορετικός από τον US RX-V659 ζητώ συγνώμη
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Εχεις δικιο φιλε μου. Με συγχωρείς. Αυτος ειναι. Ουτε κι εγω τοσο καιρο δεν το ειχα προσεξει γιατι δεν χρειαστηκε.
Ετσι κι αλλιως το χειριστήριο εφυγε για yamaha οπως ειπα. Αν εχει προβλημα θα καθαρισουν τις μεμβρανες και θα το επισκευασουν. Ισως λογω αχρησιας για αρκετο καιρο να κολλησε μου ειπε ο τεχνικός.
Αν τελικα ειναι το ir του ενισχυτη, εχω ηδη παραγγείλει ενα ir blaster και πιστεύω οτι θα ειμαι οκ.
Θα σας ενημερώσω για ο, τι νεώτερο.
Ευχαριστώ και πάλι!
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Αν έχεις στη γειτονιά σου κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών,έχουν συσκευή που ελέγχουν αν λειτουργούν τα τηλ/στήρια.
Εδώ στο νησί μου έχουν και τα 4 καταστήματα που υπάρχουν.
...πρώτα σε τέτοια καταστήματα και μετά κινείσαι ανάλογα
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Νε πήραν τηλέφωνο από service. Το χειριστήριο λειτουργεί κανονικα. Αρα εχει προβλημα ο δεκτης ir του ενισχυτη.
Ρωτησα αν κανω δουλειά με τις θυρες remote in/out και ενα εξωτερικό ir blaster και μου ειπαν οτι δεν δουλεύει και οτι η μόνη λυση ειναι μα στειλω τον ενισχυτη.
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Εστειλα το remote ηδη οποτε το κρατησαν εκεί για να στειλω και τον ενισχυτη. Τον εχω ηδη πακεταρει αλλα λογω των απεργιων με τα καραβια περιμένω να τον στειλω το συντομότερο. Θα ενημερώσω σχετικα...
 

MrZ104

New member
31 March 2014
21
Αυτό που φτιάχνουν το πρόβλημα και δεν ξαναγράφουν μετά, είναι πολύ εκνευριστικό.. Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με έναν yamaha rx-v663...
 
  • Like
Reactions: Panoramix

CHRISTOS TITO

New member
6 October 2021
3
Μόλις σήμερα μου παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα...είναι από τον ενισχυτή το πρόβλημα?