Προστασια απο υγρασια σε "πλατη" βιβλιοθηκης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Χτες παρελαβα την βιβλιοθηκη της κορης μου. Το επιπλο τοποθετηθηκε με την πλατη σε τοιχο βορινο. Καθοτι ειναι εξωρερικος και βορινος τοιχος της πολυκατοικιας οι μαστορες που την τοποθετησαν μου ειπαν οτι θα εχω θεμα υγρασιας και πιθανον με τον καιρο να φουσκωσει η πλατη. Μετα απο συνομιλια με εξεχων μελος του forum (γητευτη του ξυλου και μακιτολογου :p ) μου προταθηκε να χρησιμοποιησω πλαστικο αυτοκολλητο, με το οποιο να ντυσω την πλατη. Γκουγκλαρα αρκετα το θεμα αλλα επεφτα συνεχως πανω στα πλαστικα αυτοκολλητα ντυσιματος βιβλιων. Μηπως καποιος μπορει να μου προτεινει συγκεκριμενο προιον, σε λογικη τιμη καθως και το καταστημα που μπορω να το προμηθευτω;
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Καλημέρα..Εγώ θα σου πρότεινα να ντύσεις τον τοίχο ολόκληρο με το παρακάτω προϊόν..Εγγυημένη απομόνωση το έχω δοκιμάσει..Και είναι πανεύκολο στην τοποθέτηση..Θα γλιτώσει και η κόρη σου από την υγρασία,όχι μόνο η βιβλιοθήκη..

http://www.tepostone.gr/

ΥΓ..Μπορεί να είμαι off topic αλλά το ρίχνω στο τραπέζι σαν εναλλακτική πρόταση. :coool:
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Ενδιαφερον αλλα φαινεται ακριβοτερο απο φτηνο αυτοκολλητο :p . Ειναι αλλου τυπου λυση, για την ωρα θελω απλα να ντυσω το επιπλο με καποιο ποιοτικο πλαστικο αυτοκολλητο ωστε να το προστατεψω. Σιγουρα μακρυπροθεσμα θα χρειαστει να κανω κατι τετοιο. Κανα καλο καινουργιο progressive εχουμε;; :tee:
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,146
δοκιμασε και μια αλλη λυση απο τον κοσμο της ορειβασιας (την χρησιμοποιουν σαν σταγανωτικο στις ραφες)
Απλη σιλικονη διαλυμενη με white spirit, και περασμα με πινελο
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Ο τοίχος εσωτερικά έχει βγάλει υγρασία ?
Οχι δεν εχει βγαλεο υγρασια στα σημεια που ηταν ελευθερος. Σε ενα σημειο ομως που υπηρχε η πλατη της αλλαξιερας εμφανιζε υγρασια και ηταν απαραιτητος ο καθαρισμος του καθε εξι μηνες.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

δοκιμασε και μια αλλη λυση απο τον κοσμο της ορειβασιας (την χρησιμοποιουν σαν σταγανωτικο στις ραφες)
Απλη σιλικονη διαλυμενη με white spirit, και περασμα με πινελο
Να το κοιταξω αν και μου φαινεται αρκετα φασαριοζικο σε σχεση με την λυση του αυτοκολλητου.
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Και γιατι απαραιτητα αυτοκολλητο και οχι πλαστικο και πινεζες ?

Αν βαλεις μερικες πατουρες για να μην ακουμπαει ολη η πλατη στον τοιχο ?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Μια λύση ίσως να ήταν να βγει η πλάτη για να αναπνέει (ο επιπλοποιός μου μου το προτείνει σαν λύση σε ντουλάπες σε μπάνια και γενικά όπου υπάρχει έξτρα υγρασία).
 

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Είχα πρόβλημα υγρασίας στην πλάτη μιας σιφινιέρας, ειχε αυτό το πεπιεσμένο χαρτί για πλάτη.

Αερίζω το σπίτι παραπάνω και την έξυσα και την πέρασα τρία χέρια με βερνίκι για ξύλο, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα από τότε.