EOSHD Pro Color for Sony Cameras

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,817
Παλλήνη
οποιος θελει να βελτιωσει χρωματικα τις sony στο βιντεο , ο Andrew Reid (EODHD) εβγαλε ενα colour profile που προσωμειωνει τα χρωματα της Canon.
Πιο ζεστα χρωματα , καλυτερα skin tones, λιγοτερο clipping στa highlights.
Κοστιζει 14$


http://www.eoshd.com/2016/11/eoshd-pro-color-samples-shot-sony-a7s-ii/


H διαφορα για καποιον που δεν εχει ωρα-ορεξη να ασχοληθει με slog και Post ειναι εμφανης.


https://www.youtube.com/watch?v=iT8iv4AziEo

Ανοίγω νέο θέμα για να μην χαθεί μεσα σε άσχετα threads.

Το πηρα και εγώ και φαίνεται να κάνει δουλίτσα.

Μερικές πρόχειρες φωτός:

Χωρίς Pro Color
DSC09489 by Takis Sotiropoulos, on Flickr

Με Pro Color

DSC09487 by Takis Sotiropoulos, on Flickr

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Χωρίς Pro Color

DSC09494 by Takis Sotiropoulos, on Flickr

Με Pro Color

DSC09495 by Takis Sotiropoulos, on Flickr

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Χωρίς Pro Color

DSC09497 by Takis Sotiropoulos, on Flickr

Με Pro Color

DSC09496 by Takis Sotiropoulos, on Flickr
 
22 June 2006
34,728
NEO HRAKLEIO
Δεν ξερω αν θα το επελγα σε φωτο (λογω RAW) , ειναι κυριως για βιντεο και μαλιστα για τις δυσκολες καταστασεις των Sony... skin tones με τεχνητο φωτισμο, blue lights clipping, μικτος φωτισμος κλπ
Σε απλες συνθηκες δε χρειαζεται τοσο...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,817
Παλλήνη
Θα δοκιμάσω να τραβήξω και μερικά videos όταν βρω χρόνο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δεν ξερω αν θα το επελγα σε φωτο (λογω RAW) , ειναι κυριως για βιντεο και μαλιστα για τις δυσκολες καταστασεις των Sony... skin tones με τεχνητο φωτισμο, blue lights clipping, μικτος φωτισμος κλπ
Σε απλες συνθηκες δε χρειαζεται τοσο...

Σωστός, απλα ήθελα να δείξω τις χρωματικές διαφορες. Το Eoshd φέρνει πιο κοντα σε αυτό που βλέπω με το ματι, ειδικά στα κοκκινα.
Έχει τρεις επιλογές για White Balance, δυο για indoors και μια outdoors. Δεν είμαι σίγουρος ποια είναι η σωστη για σκηνές όπως η τελευταία οπου ναι μεν είναι μεσα, αλλα μπαίνει φυσικό φως από έξω.
 

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Έφυγε η κιτρινίλα μα προστέθηκε πολύ magenta, πιστεύω ότι έχοντας το πάνω χρειάζεται το wb καλύτερη ρύθμιση, ίσως μείον saturation και ίσως λίγο παίξιμο στη παλέτα γιατί χάνεται το πράσινο του δέντρου καθώς και τα λευκά κοκκινίζουν.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Ειναι τόσο μεγάλη η χρωματική διαφορά (πχ 3η φωτό Τάκη με το κοκκκινο ( ; ) πλαστικό τραπεζάκι) που νομίζω το θέμα καταλήγει στο το τι ειναι πιο κοντά στην πραγματικότητα
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,817
Παλλήνη
Εγώ καταλαβαίνω πως όταν παίζεις με χρωματικά προφίλ δεν στοχεύεις σε ρεαλιστική απεικόνιση της πραγματικότητας αλλά την δημιουργία ενός mood ανάλογα με τις ανάγκες της σκηνής. Αλλά και το ανθρώπινο μάτι λειτουργεί διαφορετικά και κάνει πχ αυτόματο white balancing ανάλογα με τον φωτισμό, όποτε ενώ το αυτόματο white balance της κάμερας είναι πιο τεχνικά σωστό, το μάτι μου έβλεπε εικόνα παραπλήσια του eoshd pro color στη βραδινή σκηνή με το δέντρο. Στις φωτεινές σκηνές πάλι το τραπέζι έχει ένα χρώμα ενδιάμεσο σε σχέση με αυτο των δυο φωτό, αλλα το ποτήρι μάλλον πλησιάζει περισσότερο προς το pro color.
Δεν υπάρχει μαγική λύση μια σε όλα. Όπως το βλέπω, το pro color ταιριάζει καλύτερα σε βραδινές ληψεις.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,472
ενώ το αυτόματο white balance της κάμερας είναι πιο τεχνικά σωστό,.
όχι πάντα και σίγουρα όχι σε δύσκολες συνθήκες. Η καλύτερη μέθοδος είναι χρήση grey card, μέτρηση & custom white balance.
 
22 June 2006
34,728
NEO HRAKLEIO
τα color profiles υπαρχουν ακριβως γιατι ο καθενας προτιμαει κατι διαφορετικο, οσον αφορα το χρωμα.
Σε photo, αν δε θελεις jpg , τραβας RAW και ησυχαζεις.
Στο βιντεο τραβας raw - slog - clog - vlog κλπ ... αλλα και οι 2 λυσεις προυποθετουν να επεξεργαστεις τ αρχεια μετα, για να τα φερεις εκει που θελεις.

Επειδη ομως πολλοι δε θελουν-μπορουν-εχουν γνωσεις, υπαρχουν ολ αυτα τα profiles....
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Βλέποντας τα δείγματα σας νομίζω ούτε το αρχικό ούτε το μετά μου αρέσει πολύ.
Από τη μία η κιτρινίλα της Sony και από την άλλη μια ροζ απόχρωση.
Καθαρά όμως μιλάω για προσωπικό γούστο και όχι τι είναι πιο σωστό.
 
22 June 2006
34,728
NEO HRAKLEIO
To χρωμα Παναγιωτη ειναι πολυ υποκειμενικο...
Δες πχ το βιντεο με το συγκριτικο απ ολες τις μαρκες που ειχαμε βαλει μερες πριν (στο chat νομιζ) που δειχνει εντελως αλλα απο αυτα που εμεις νομιζουμε σωστα ή μας αρεσουν.

Πχ οι περισσοτεροι λενε (λεμε) οτι τα ωραιοτερα χρωματα εχουν fuji kai Oly και στο τεστ βγηκαν "πρωτες" οι Nikon kai Canon, οποτε περι ορεξεως ....

Γι αυτο και λεμε οτι η φωτογραφια-βιντεο ειναι κυριως "Τεχνη" και οχι Επιστημη.

ΥΓ.. να σκεφτεις οτι εγω θεωρω σα χειροτερη χρωματικα τη Nikon (που βγηκε πρωτη) ! -bye-
 
Last edited:
22 June 2006
34,728
NEO HRAKLEIO
εχει βγει ηδη αναβαθμιση για τα settings του Andrew...

με καποιες μικρες αλλαγες., εκανε καποιος ενα μινι συγκρτικιο μεταξυ canon KAI SONY

canon

584622d91ff45_CanonStandard.jpg.5e2ed78683c4ce8f27247fd08407a917.jpg





sony

584622dda0894_EOSProColorPhase0at6600K.jpg.af0690609674e718f5f01a04e72db9d5.jpg