Προβολέας και μικρός χώρος προβολής

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

13 March 2007
683
Βόλος
Καλησπέρα φίλοι,

Αυτή την στιγμή το "Home cinema" μου αποτελείται απο μια 46" Samsung Full HD και ένα σετ 2.1 Logitech. Τώρα καταλάβατε και τα "" :p
Θα ήθελα την γνώμη σας στον τομέα εικόνας διότι σκέφτομαι σοβαρά την μόνιμη χρήση ενος Full HD προβολέα αντί της τηλεόρασης.
Προσωπικά βρίσκω τις 46" ελάχιστες και δεν μπορω να συγκεντρωθώ τόσο όμορφα στην ταινία (δε με αγκαλιάζει- δεν υπάρχει immersion).

Η απόσταση τοίχου από θέαση ως προβολή (πίσω μου και μπροστά μου) ειναι 2,9 μέτρα. Εγώ προφανώς κάθομαι στα 2,5 μέτρα περίπου. Με τέτοια απόσταση υπολογίζω ειδικά με κάτι εμπόδια στον τοίχο αριστερά μου, μπορώ να πάρω κάτι κοντα στις 80" (ένα πανι 180cmxY). Ποιά είναι η γνώμη σας;

Πιστεύετε ότι είμαι υπερβολικός; Έχω την εντύπωση ότι σε τόσο μικρά μεγέθη με προβολέα θα είμαι πολύ καλά από το να επενδύσω σε μια 60άρα τηλεόραση.
Οποιαδίποτε άποψη δεκτή εννοείται, hit me! :p
 

GiannisH

Senior Member
19 January 2015
332
Αθήνα
Ήμουν είμαι και θα είμαι υπέρ του προβολέα ως αναφορά την θέαση ταινιών. Άσε που δεν μπορώ και την "γυάλινη εικόνα" της τηλεόρασης...
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Προβολέας και μικρός χώρος προβολής

Ναι προσπαθώ να κατανοήσω απο τα νούμερα και μόνο... ειναι υπερβολή το φως τους δηλαδή; Παίζει καποια λύση σε αυτό;

Και βεβαια παιζει λυση ή και συνδιασμος αυτων.

- Γκρι οθονη με gain μικροτερο του 1.
- Τοποθετηση ND2 φιλτρου μπροστα στο φακο.
- Ρυθμισεις στον προβολεα (καλιμπραρισμα και λαμπα στο eco)

Παντως μην φανταστεις και...τυφλωση. :smile:
Κοιταξε και αν σε παιρνει και για 92" ιντσες, οχι για κανενα αλλο λογο αλλα οι αρετες ενος προβολεα ξεδιπλωνονται με τις ιντσες. Αν τον περιορισεις στις 80" δεν θα παρεις το feeling που θα μπορουσες με κατι παραπανω.
Αν βεβαια ο χωρος ειναι περιοριστικος και παλι οι 80" καλυτερες θα ειναι απο μια tv.
 
13 March 2007
683
Βόλος
Re: Απάντηση: Re: Προβολέας και μικρός χώρος προβολής

Χμμ, ναι σωστά το γκρι πανί το είχα σκεφτεί ... βέβαια ίσως καλύτερα να παίξω με φίλτρο ή ρυθμίσεις αφού το δω αρχικά σε κάποιον τοίχο γιατι μπορεί και να με βοηθήσει να μπορώ να παίξω σε λίγο πιο φωτεινό χώρο όταν/όποτε θέλω.

Έχουμε καμια ιδέα διακόσμησης/διαρύθμισης όσο αφορά τις ανακλάσεις; Δηλαδή και σε μεγαλύτερο χώρο που έκανα προβολή οι ασπροί τοίχοι γενικά ανακλούν πολύ απο το φως...
Το καλύτερο μάλλον θα ήταν να δοκιμάσω με λίγο πιο σκοτινή μπογιά τους τοίχους μου αλλα είμαι σίγουρος ότι δεν είμαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος με αυτό το πρόβλημα και θα ήθελα να ακούσω απόψεις αν έχετε.

Φυσικά λέω να ρίξω και μια ματιά σε άλλα setup εδώ στο φόρουμ...
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Αν βρεις τις οθονες του Αγγλου,σε matt grey,τετοια εχω,θα σου κατσει κουτι,οπως μου ειχε καθισει και εμενα μια τετοια οθονη,με τον προηγουμενο προβολεα μου,της κατηγοριας που συζητας(Benq W1070)
Tσεκαρε το νημα : http://avclub.gr/forum/showthread.php/150417-Οθόνη-του-Άγγλου-τέλος-Τωρα-τι

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πιστευω τσιμπας μια τετοια και δεν ασχολεισαι περαιτερω...http://www.ebay.de/itm/New-84-Elect...784398?hash=item27ff4a4e8e:g:zysAAOxydUJTMF7a

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και κινησου γρηγορα γιατι απο του Αγγλου φευγουν γρηγορα και μετα,πανω απο 1000κο,μεχρι να ξαναφερει...
Εγω την πηρα την Ανοιξη του 2013 και με χρηση 3 φορες τη βδομαδα μου χαλασε πριν 10 μερες στα υποψιν...
Θα σουπουν και τα αλλα παιδια τη γνωμη τους.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Οι συνολικες διαστάσεις του χώρου ποιές είναι; Ένα σχεδιάγραμμα κάτοψης, θα βοηθούσε επίσης...
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Καλημέρα φίλε μου,

Αν διαθέτεις τον χώρο, εννοώ ότι εκτός των 2.9 μέτρων, στον τοίχο που θέλεις να προβάλεις σε παίρνει να βάλεις μια οθόνη 80-92 ίντσες ας πούμε (δεν υπάρχουν τζάκια, κ.τ.λ) τότε σαφώς και ο προβολέας θα σου μεταφέρει την κινηματογραφική αίσθηση καλύτερα από μία τηλεόραση, και κρατάς και την τηλεόραση σου για θέαση tv ή σειρών.

Σε τόσο μικρό χώρο εγώ θα σου έλεγα να αποφύγεις τους DLP αν μπορείς και να κατευθυνθείς σε τρίτσιπο με ίριδα αν είναι δυνατόν. Αν κοιτάς για μεταχειρισμένο θα σου πρότεινα κάποιον epson (tw3500 εως tw9200) ή οποιοδήποτε JVC (ακόμη και ένας HD350 θα ήταν ιδανικός για τέτοιο χώρο) που θα σου δώσουν από τα 2.6 μέτρα που φαντάζομαι ότι θα είναι ο φακός τους περίπου 88 ίντσες. Aν από την άλλη περιορίζεσαι σε DLP τότε οπωσδήποτε κοίτα για γκρι οθόνη, κάποιο masking με μαύρες κουρτίνες στους τοίχους δεξιά αριστερά και σκουρόχρωμο βάψιμο στο ταβάνι (όχι απαραίτητα μαύρο, ένα μπορντό ή ένα μπλε είναι μια χαρά). Επίσης παίζουν και πολύ ωραίες ταπετσαρίες σκούρες με σχέδια (για να είναι και καλαίσθητες και την υπόλοιπη μέρα όταν δεν προβάλεις) για masking του τοίχου πίσω από την οθόνη. Οι μικροί DLP σαν τον benq W1110 π.χ θα σου δώσουν μεγαλύτερες ίντσες άλλα δεν νομίζω να θες να ανοίξεις μεγαλύτερο κάδρο από τις 88 ίντσες όταν θα κάθεσαι μόλις στα 2,5 μέτρα.

Πάντως για να λέμε και τα πράγματα με το όνομα τους σε τέτοιους μικρούς χώρους που θα χρειαστεί να κάνεις πολλές υποχωρήσεις ως προς την διαμόρφωση τους για οποιαδήποτε προβολή, η λύση μιας 60άρας τηλεόρασης δεν μοιάζει άσχημη να ξέρεις. Την τοποθετείς, και καθάρισες...

Ελπίσω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα χειρότερα.. -bye-
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Επειδη θα ειναι μικρη και θα εχει παραπανω φως,οι πιο ειδικοι του χωρου την ειχαν μετρησει για gain στο 0,6 οποτε θα σου ερθει τελεια...
Επισης ως...κλινικη πραξη,περα απο τη θεωρια,εμενα μου καθησε τελεια και ετσι αναφερθηκαν και πιο ειδικοι στην εικονα που ειδαν τον προβολεα μου με αυτην...
 
13 March 2007
683
Βόλος
Καλημέρες πάλι, ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις! Είσαστε πολύ κατατοπιστικοί :)

Θα προσπαθήσω σήμερα να αναρτήσω και μια κάτοψη. Προς το παρών επειδή θα βρίσκομαι για δουλειά μακριά δε βιάζομα οπότε θα κοιτάω και για μεταχειρισμένους προβολείς. Αχχ αυτός ο HD350 μου είναι άχτι. :p
 
13 March 2007
683
Βόλος
Screenshot 2017-02-05 18.32.45.pngScreenshot 2017-02-05 18.37.02.jpg


Άργησα λίγο (καλά πολύ :p)

Ορίστε ο χώρος και πως σκέφτομαι να γίνει. Τελικά πήρα απο συμφορουμίτη τον BenQ W1070. Υπέροχες οι προτάσεις σας αλλά οικονομικά δε το αντέχει η τσέπη... Τώρα σκέφτομαι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον τοίχο για προβολή με ειδική επεξεργασία εννοειται... επίσης θα βάψω γκρι μάλλον όλους τους τοίχους...

Με τον BenQ (τον περιμένω ακόμα) διαβάζω οτι μπορώ σε αυτή την απόσταση 100 ίντσες, δε ξέρω αν θα τις θέλω βέβαια τόσες. Στο σχέδιο έχω βάλει 100 ίντσες περίπου.

Περιμένω γνώμες!

Ευχαριστώ :)
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Αν έχεις ελεύθερο τοίχο εννοείται πως θα τον χρησιμοποιήσεις ως οθόνη. Αν πάς σε κάτω από 100 ίντσες (που μάλλον κάπου εκεί πας αν κρίνω από το 220 πλάτος) μπορείς να τον βάψεις ένα ελαφρύ γκριζάκι, δεν είναι απαγορευτικό. Βέβαια η δική μου πρόταση είναι λευκή οθόνη με καλύτερο masking χώρου για πιο πανσάτη εικόνα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Α! και καλορίζικος ο καινούργιος σου προβολέας!1070..καλή αγορά.
 
13 March 2007
683
Βόλος
Σκέφτομαι να το παίξω κουλ και να κάνω γκρι τοίχους και να αφήσω άσπρο μόνο την οθόνη (τοίχο)... και ίσως... ίσως δώσω λιγο πιο σκουρο γκρι για masking που λες. Άσε που μπορώ να καλύψω και το άσπρο όταν δε προβάλω με τίποτα διακοσμιτικά rollers που πέφτουν απο πάνω :p
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Πριν κανεις οτιδηποτε αν και οταν θα εχεις τον προβολεα στα χερια σου τοποθετησε τον προχειρα σε ενα τραπεζακι και ανοιξε ενα καδρο, ωστε να δεις ποσες ιντσες σου αρεσουν να βλεπεις απο την αποσταση θεασης. Επισης παιξε λιγο και με το υψος της εικονας ωστε να δεις σε ποιο υψος σου αρεσει καλυτερα. Αφου τα κανεις αυτα και θα ξερεις τι ιντσες θες και το υψος, υστερα βαζεις τα σημαδια για τα βαψιματα που θες να κανεις.
 
13 March 2007
683
Βόλος
Φυσικά Werewolf! Και θα σας πω και εδω για future reference.

Τι γνωρίζετε για τους τοίχους; αυτή την στιγμή δε μπορώ να τους περιγράψω και λείους ακριβώς... έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο; κανα tip;
 
16 July 2006
7,498
HAMBURG
τον ιδιο προβολεα εχω και εγω ! Παιζει πολυ καλυτερα σε Γκρι οθονη παρα σε ασπρη .....
εγω το μονο που θα εκανα ειναι μια γκρι οθονη !!! ..... ολα τα αλλα δεν γινονται σε σαλονι .... κακα τα ψεματα !