Ενισχυτής...Αναλυτικός!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Αεναως ανησυχος και...ανικανοποιητος, επιζητω την αποψή/προτασή σας για ενισχυτη ακρως αναλυτικο (κανονικο ...ψειρα δηλαδη), μαλλον οχι λαμπατο και σε "ομαλη" τιμη (τυπου μνημονιου!). Και καλοεξοπλισμενο παρακαλω!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ...ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ!

Bryston, class D κλπ κλπ αλλά γιατί; Τι θέλεις; Τι σου λείπει; Τώρα με τον hegel δεν είσαι; Μια χαρά είναι. Το dac του δεν ξέρω. Πάρε ενα benchmark dac 1 μτχ ή dac 2, καμια metric αν φτάσεις εκεί ψηλά ή κάτι με σαύρα
Πάντως τα τερτιπια του χώρου κρύβουν πολλή πληροφορία καμια φορά. Keep that in mind.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ...ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ!

Βαγγέλη άλλαξες ηχεία και έκανες μια διαφορετική επιλογή ,μάλλον άρχισαν να σου λείπουν τα όσα είχες με τα προηγούμενα ηχεία
Βέβαια ένας άκρως αναλυτικός ενισχυτής αν σεταριστεί με <μουντά> ηχεία ίσως δώσει κάποιο <ανεκτό> αποτέλεσμα ,αν τα ηχεία είναι αποκαλυπτικά θα πέφτουν νεκρές και οι νυχτερίδες
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ...ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ!

Αυτό ακούω Πέτρο απο τα jamo του άγγελου. Τόση ανάλυση που σε κανει να ντρεπεσαι για το συστημα σου. Αλλα και σκληραδες φάτσα φορά και βρωμιά της ηχογράφησης και και και. Πειραματικά Βαγγέλη πάνε στο Νάκα να ακουσεις μουσικές κανένα μόνιτορ της yamaha. Να δουμε πως θα φύγεις.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ...ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ!

Του Αγγελου δεν το λές υπεραναλυτικό σε καμμία περίπτωση ,εκτός αν άλλαξε κάτι
Ο Αγγελος έχει άλλα προβλήματα και όχι υπερανάλυση
Υπεράναλυση με τον marantz δεν γίνεται ,γιατί τα <μαζεύει> μια χαρά ο ενισχυτής
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ...ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ!

Μισό παιδιά γιατί μάλλον δεν μιλάμε για υπερανάλυση.
Ή μάλλον το λέμε λανθασμένα κι εννοούμε πως σύστημα-χώρος ευνοεί τόσο το άνω φάσμα που πια υπάρχει τονικό θέμα,λάθη δηλαδή.
Επίσης από λάθος έτσι λέμε μηχανάκια με τρίτη επικρατούσα λόγω της έξτρα ενέργειας που λαμβάνει κανείς σε σχέση με το άνετο άκουσμα που έχουν μηχανάκια με δεύτερη επικρατούσα ή πιο ισορροπημένα (αυτό από έρευνα σε μεγάλο δείγμα,είναι ποσταρισμένα στην DIY )

Ανάλυση είναι το μηχανάκι να παραδίδει την ηχογράφηση όπως είναι,άλλα είναι τα θέματα που κουράζουν και δεν τα δείχνουν οι συνήθεις μετρήσεις απόκρισης.
Πιο εύκολα θα τα δείξει μια μέτρηση συστήματος-χώρου και για τους πολύ ψείρες υπάρχουν κι άλλες μετρήσεις,δυστυχώς πιο ακριβές και ελάχιστα προβεβλημένες.
Και σε αυτά δεν υπολογίζουμε τυχόν θέματα ηχείων (προπορείας υψηλών πχ λόγω λάθος τοποθέτησης,κλπ )
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Re: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ...ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ!

Υπερανάλυση ρε παιδιά εννούμε τις τονισμένες υψηλές?
Γιατί δεν καταλαβαίνω τον όρο "υπερανάλυση". Ή κάτι αναπαράγεται στον απόλυτο βαθμό ή λιγότερο. Περισσότερη ανάλυση απο την δεδομένη του "έργου" δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί να προκύψει.




* Με πρόλαβε ο εκ Αιγίου προλαλήσας... :flipout:
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ...ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ!

Βαγγέλη άλλαξες ηχεία και έκανες μια διαφορετική επιλογή ,μάλλον άρχισαν να σου λείπουν τα όσα είχες με τα προηγούμενα ηχεία
Βέβαια ένας άκρως αναλυτικός ενισχυτής αν σεταριστεί με <μουντά> ηχεία ίσως δώσει κάποιο <ανεκτό> αποτέλεσμα ,αν τα ηχεία είναι αποκαλυπτικά θα πέφτουν νεκρές και οι νυχτερίδες

Ειχα καλομαθει με την αναλυση των 805d, αλλα μου ηταν ΠΟΛΥ κουραστικη για ακροαση περαν της ωρας (τελευταια με το ζορι τα ακουγα - ηθελαν και πολυ ενταση...).
Ο Hegel δεν ειναι αυτο που λεμε "αναλυτικος" - δεν χανει/κρυβει πληροφορια βεβαια, μα σου την παρουσιαζει με εναν τοσο απαλο τροπο που νομιζεις οτι δεν υπαρχει. Βεβαια, αυτο σε συναρτηση με τα ηχεια μου (Sonus Faber Venere 3.0) που ομως με αλλον ενισχυτη κανουν...παπαδες (οπως μου ειπε καποιος που τα ακουσε - εχει τα Venere 2,5). Εννοειται οτι ο ενισχυτης με αλλα ηχεια θα κανει (και οντως κανει) τους δικους του ...παπαδες, αλλ' ομως ηχεια δυσκολο να αλλαξω (λεμε τωρα - ενα Focal 1028be δεν εκατσε!), οποτε λογω χρηματικων οριων αναζητω κατι αλλο σε ενισχυτικο. Εκτος κι αν "σκονταψω" σε καμια ευκαιρια!
Ο hegel ειναι πληρεστατος και καταπληκτικος (εναν Μακιντος 7200 'η 7600 τον ...ξεβρακωσε με τα S.F. olympica II!) μα η συνέργεια με τα ηχεια μου ειναι λιγο επιφυλακτικη - μελωδικοτατη και σωματωδης μα κατι λειπει (οποιος βεβαια δεν ακουσε "πιο" αναλυση ειναι υπερυχαριστημενος).

Αναλυση, κατα τη γνωμη μου δεν ΔΕΝ ειναι ο υπερτονισμος των υψηλων μεχρις "ξυρισματος", μα Η αναδειξη λεπτομερειων που κρυβονται σε ολες τις συχνοτητες και, κυριως, στις υψηλες που ετσι και ειναι "σεμνες" τοτε θαμπωνει το ολον!
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Re: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ...ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ!

Bryston, class D κλπ κλπ αλλά γιατί; Τι θέλεις; Τι σου λείπει; Τώρα με τον hegel δεν είσαι; Μια χαρά είναι. Το dac του δεν ξέρω. Πάρε ενα benchmark dac 1 μτχ ή dac 2, καμια metric αν φτάσεις εκεί ψηλά ή κάτι με σαύρα
Πάντως τα τερτιπια του χώρου κρύβουν πολλή πληροφορία καμια φορά. Keep that in mind.

Καλησπέρα, δεν νομίζω οτι η class D είναι αναλυτική (εννοώντας διαφάνεια), προσωπικά θα την έλεγα ουδέτερη, αλλά όχι η τελευταία λέξη της διαφάνειας σε μια καλή ηχογράφηση...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ...ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ!

Καλησπέρα, δεν νομίζω οτι η class D είναι αναλυτική (εννοώντας διαφάνεια), προσωπικά θα την έλεγα ουδέτερη, αλλά όχι η τελευταία λέξη της διαφάνειας σε μια καλή ηχογράφηση...

+1
Εγώ αυτό που άκουσα από τα Ncore (εγώ ξαναλέω,έτσι;μην παρεξηγηθώ... ) δεν ήταν σε καμιά περίπτωση περισσότερη πληροφορία,αντιθέτως μου έλειψε λίγος αέρας ψηλά σε σχέση με τα D μου.
Κι αυτό είναι και λίγο περίεργο αφού το πολύ διακριτικό φούσκωμα των D μεσοχαμηλά έπρεπε να κάνει την ζημιά του.Κι όμως.
Τελείως υποκειμενικό αυτό,ξαναλέω.Ηλεκτρικά πάντως ήμουν σωστός παντού,αυτό τσεκαρισμένο.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Re: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ...ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ!

Σωκράτη τα ncore σου άφησαν την εντύπωση ότι φουσκώνουν μεσοχαμηλά; Γιατί η άποψη που επικρατεί όξω είναι ότι καταφέρνουν τον απόλυτο έλεγχο χαμηλά και ουδέτερες μεσαίες.
Βαγγέλη τα 805d προσωπικά δεν θα τα χαρακτήριζα αναλυτικά καθώς στα αυτιά μου φάνηκαν να "τσιρίζουν" :p από μέση και πάνω.... Βέβαια αυτό είναι εντελώς υποκειμενική άποψη και όλα τα μοντέλα b&w που έχω ακούσει τον ίδιο χαρακτήρα είχαν
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: Re: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ...ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ!

Σωκράτη τα ncore σου άφησαν την εντύπωση ότι φουσκώνουν μεσοχαμηλά; Γιατί η άποψη που επικρατεί όξω είναι ότι καταφέρνουν τον απόλυτο έλεγχο χαμηλά και ουδέτερες μεσαίες.
Βαγγέλη τα 805d προσωπικά δεν θα τα χαρακτήριζα αναλυτικά καθώς στα αυτιά μου .... Βέβαια αυτό είναι εντελώς υποκειμενική άποψη και όλα τα μοντέλα b&w που έχω ακούσει τον ίδιο χαρακτήρα είχαν
φάνηκαν να "τσιρίζουν" :p από μέση και πάνω

Δεν απεχουμε πολυ στην εντυπωση αυτη - θυμασαι ποσο κουραστικα ηταν;
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Re: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ...ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ!

Ω ναι. Και φαντάζεσαι με κάποιον πιο "έτσι" ενισχυτή πως θα ήταν ε? :slapface:
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ...ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ!

Ο hegel 160 τα ειχε στρωσει καταλληλως - αλλα τους ελειπαν τοσα αλλα στοιχεια που...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ...ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ!

Σωκράτη τα ncore σου άφησαν την εντύπωση ότι φουσκώνουν μεσοχαμηλά; Γιατί η άποψη που επικρατεί όξω είναι ότι καταφέρνουν τον απόλυτο έλεγχο χαμηλά και ουδέτερες μεσαίες.
Βαγγέλη τα 805d προσωπικά δεν θα τα χαρακτήριζα αναλυτικά καθώς στα αυτιά μου φάνηκαν να "τσιρίζουν" :p από μέση και πάνω.... Βέβαια αυτό είναι εντελώς υποκειμενική άποψη και όλα τα μοντέλα b&w που έχω ακούσει τον ίδιο χαρακτήρα είχαν

Όχι Γιώργο,το ακριβώς αντίθετο.
Τα Ncore χαμηλά έδιναν ρέστα,ουδέτερα,έλεγχος,όλα οκ,ζούσα άνετα μαζί τους στον κάτω κλάδο (παίζω ενεργά,τα ξέρεις )
Τα Densen μου έχουν το φουσκωματάκι που αγαπάω,για αυτά είπα.
Κακομαθημένος και λάθος γούστα (και μετρημένα μάλιστα μαζί με τον χώρο ),τα έχω ξαναπεί! :flipout:

Σοβαρά τώρα πάντως (αν και off topic ),θα ήθελα πολύ να δω ΤΙΜ/DIM μετρήσεις τους.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Re: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ...ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ!

Λάθος τότε, μπέρδεψα το D (=Densen προφανώς) με class d :a0210:

Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον να μετρήσεις με το rew και ένα μικρόφωνο μέχρι 300hz ή και πιο πάνω να δούμε πως είναι αυτή η αγαπημένη σου καμπύλη....
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ...ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ!

φάνηκαν να "τσιρίζουν" :p από μέση και πάνω

Δεν απεχουμε πολυ στην εντυπωση αυτη - θυμασαι ποσο κουραστικα ηταν;

Μόνο κουραστικά δεν είναι Βαγγέλη ,τα Ν πού έχω εγώ και πού δεν είναι άσπρο -μαύρο με αυτά πού είχες εσύ
Κανένας δεν έχει παραπονεθεί για τσίριγμα ,ξύρισμα κλπ,κλπ ,απ όσους τα έχουν ακούσει και μάλιστα σε ένα χώρο πού δεν είναι καθόλου φροντισμένος
Μέχρι και σαραγλί [από τον Παπαρασκεύα -Ξάνθη] παίζανε με τον sonic frontiers ....


Κάποια στιγμή στις επόμενες μέρες θα κάνουν παρέα [κατόπιν ευγενικής προσφοράς] με τους ncore και θα γράψω και τότε το αποτέλεσμα