Βοηθεια για την εγκατασταση Blaupunkt Munchen 530

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jey.d.

New member
13 September 2016
7
Καλησπερα, προσφατα αγορασα το παραπανω navi για το alfa romeo brera. Αφοτου εβγαλα το εργοστασιακο navi προσπαθησα να το συνδεσω αλλα δεν εβγαλα ακρη καθως ηταν πιο δυσκολο απο οτι το περιμενα. Το πακετο συμπεριλαμβανε ολα τα παρελκομενα για το οχημα μου συν το can bus αλλα το μονο που καταφερα ειναι να αναψει η συσκευη. Ηχος δεν υπαρχει, ουτε σημα gps. Θα παρακλουσα καποιον εαν ειναι γνωστης αλλαγης πηγων, αν εχει λιγο χρονο ετσι ωστε μεσω βιντεοκλησης να με καθοδηγουσε στη σωστη εγκατασταση της πηγης. Απο την μερια μου, σαν κινηση εκτιμησης μπορω να του στειλω το γνησιο sat nav της alfa που δεν μου χρειζεται πλεον η μια ολοκαινουργοα κινεζικη universal 2din πηγη που δεν εχει χρησιμοποιηθει ποτε και απλα καθεται καθως ουτε αυτην καταφερα να την συνδεσω. Παρακαλω μονο σοβαρες προτασεις και ευχαριστω προκαταβολικα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Να πρότεινα να απευθυνθείς σε επαγγελματία εγκαταστάτη;
Ίσως να γλυτώσεις στο τέλος του δρόμου χρήματα, αν κάνεις κάποιο λαθος κ δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο αμάξι σου.
 

jey.d.

New member
13 September 2016
7
Re: Απάντηση: Βοηθεια για την εγκατασταση Blaupunkt Munchen 530

Να πρότεινα να απευθυνθείς σε επαγγελματία εγκαταστάτη;
Ίσως να γλυτώσεις στο τέλος του δρόμου χρήματα, αν κάνεις κάποιο λαθος κ δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο αμάξι σου.

Εχεις δικιο αλλα προσπαθω να αποφυγω τα 300 που ζητανε. Με αυτο το τροπο βγαινω και εγω κερδισμενος και αυτος που μπορει να με βοηθησει γιατι στην τελικη θα πληρωσω μονο 30-40 εξοδα αποστολης, οποτε ειναι προτιμοτερο πιστευω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
300;;;;;;;;;
Τι λες τώρα;;;;;;
Για να βάλουν την πηγή στην θέση της ;
Που μένεις;
Γιατί οι τιμές τοποθετήσεις ειναι διψήφιες κανονικά οχι τριψηφιες!!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Θα του λενε, να περασουμε κεραια gps, ισως κανενα καλωδιο που συνδεεται με οπισθεν για καμερα οπισθοπορειας, με καλωδιο για χειροφρενο για να μην δουλευει τυχον video player σε κινηση, καλωδια απο εδω, καλωδια απο εκει, ξηλωνε βαζε...ε μερικοι τοσα κοπανανε.

Μου εχει τυχει και εμενα (μην αναφερω την πολυ γνωστη επιχειρηση)
Καλυτερα να ψαχτει και σε αλλον εγκατασταστη, ομως προσοχη οχι στα τυφλα.
Γιατι υπαρχουν και καποιοι που κοβουν στεγνα φις, κανουν (παιδιαριωδη) λαθη κλπ.

Φιλε jey, ρωτησε καλυτερα για καποιον εγκαταστατη που να ειναι προσιτος και να ξερει καλα τη δουλεια.
 

jey.d.

New member
13 September 2016
7
Δυστυχως παιδια μενω Αυστρια και οι μονοι ειδικοι στις εγκαταστασεις πηγων ζητανε 180 την ωρα και μου ειπαν πως ειναι περιπου 2 ωρες δουλεια- αστειο αν αναλογιστει κανεις οτι εχω βγαλει τη γνησια, οποτε μονο το μονταρισμα της νεας απομενει και της κεραιας gps. Ξερωντας τους αυστριακους συντηριτηκα 1,5 ωρα δουλειας....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Aκομη κι αν μπορουσες να συνδεσεις ολα τα καλωδια, θα επρεπε με καποιο τροπο να περασεις το καλωδιο της κεραιας του gps, πραγμα που σημαινει πως θα πρεπει να ξερεις στο αυτοκινητο που εχεις πως να βγαλεις καπακια, πλαστικα και οτι αλλο χρειαστει για να τα καταφερεις.

Θα μπορουσες βεβαια αν καταφερεις να συνδεσεις σωστα την πηγη, να το πας σε μαστορα μονο για να σου περασει το καλωδιο της κεραιας gps.
Τωρα απο αποσταση εγω προσωπικα δεν μπορω να σε βοηθησω μιας και δεν γνωριζω ουτε τα καλωδια της συσκευης και το κυριοτερο ουτε τα εργοστασιακα καλωδια που υπαρχουν στο αυτοκινητο.