Subwoofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

xristos636

New member
28 March 2013
74
γεια σας παιδια -bye-

επανερχομαι στο θεμα με το subwoofer μιας και μαζευα λεφτα για να ολοκληρωσω το συστημα σιγα σιγα και εμεινε μονο το sub. για αρχη τα ηχεια ειναι energy cf-30, cc-10 το κεντρικο και τα surround cb-10 και ο ενισχυτης ο yamaha htr-4065. ο χωρος ειναι 70 τμ. με μεγαλο πλακακι κατω και υψος 2.8 με 3 μετρα.Τα λεφτα γυρω στα 800 ευρω θα ειναι ενταξει πιστευω ετσι;μου ειχατε πει παλιοτερα οτι θελει τουλαχιστον ενα 12αρι ο χωρος οποτε και εχω στην ερευνα που εκανα εψαχνα για 12αρια. Δυστυχως δεν εχω την εμπειρια να κρινω σωστα για αυτο θα ηθελα τα φωτα σας :stupido2:!Βρηκα το klipsch r-112sw και μου φανηκε αρκετα καλο αλλα και καλη τιμε απο εξω, απο γερμανια.
 

xristos636

New member
28 March 2013
74
έχω δει και από αλλού που προτείνουν για τους svs είναι όντως τόσο καλοί σε σχέση με τις άλλες πιο εμπορικές εταιρίες; για τον sunfire έχεις κάποια προσωπική εμπειρία;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Για το sunfire προσωπικη οχι απλα διαβαζοντας κατα καιρους χρηστες και τις εντυπωσεις τους για ενα πολυ δυνατο και εντυπωσιακο σ επιδοσεις μηχανημα, svs εχω ακουσει το μεγαλυτερο μοντελο απ αυτο και εντυπωσιαστηκα, σε χτυπαγε στο στηθος κυριολεκτικα.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Επίσης στην κατηγορία τιμής που ψάχνεις θα κοίταγα και arendal sound sub 1 και τα αντίστοιχα της xtz SUB 12.17 και Cinema SUB 1X12

Αλλά απ' ότι βλέπω ο χώρος σου είναι τεράστιος (70τμ) οπότε νομίζω ότι για να είσαι ευχαριστημένος με τα χαμηλά, πρέπει να διαθέσεις μεγαλύτερο ποσό και πιο μεγάλες μονάδες....
 

xristos636

New member
28 March 2013
74
για το svs pc-2000 ποια είναι η διαφορά με το αντίστοιχο sb 2000 της ίδιας εταιρίας γιατί κοιτούσα και είναι και τα δυο 12αρια αν κάνω λάθος.

Γιώργο καλησπέρα όταν λες μεγαλύτερο εννοείς 15αρι σε ινστες;
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Για τον χώρο σου Χρήστο αν ήμουνα εσύ και είχα το budget ναι θα πήγαινα για 2 δεκαπεντάρια μη σου πω και 2 δεκαοχτάρια :p . Αφού για τον χώρο μου που είναι υποπολλαπλάσιος του δικού σου (14τ.μ.) σκέφτομαι να φτιάξω ένα diy 18-άρι. Το svs pc-2000 είναι σε στυλ κυλινδρικό και είναι ported δηλαδή έχει οπή εκτόνωσης όπως και το pb 2000. To sb2000 είναι κλειστού τύπου και αυτό σημαίνει ότι δεν κατεβαίνει τόσο χαμηλά όσο τα ported, αλλά στις πιο πάνω συχνότητες παίζει πιο "σφικτά" και είναι πιο ιδανικό για μουσική (χοντρικά λέγοντας)
 

xristos636

New member
28 March 2013
74
Δεν είναι σίγουρος ότι μπορώ να ανέβω τόσο πολύ γιατί έχει ξεφεύγει αρκετά. γιατί αν δεν κάνω λάθος εκεί μιλάμε για εύρος τιμών κοντά στα 1500 σωστά; Σκεφτόμουν βσκ να πάρω ένα woofer το οποίο να μείνει, γιατί κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον έλεγα να αναβαθμίσω το όλο σύστημα με κάτι πιο δυνατό από αυτο που έχω. Και δεν ξέρω πόσο αξίζει να κάνω υπέρβαση στα λεφτά για να πάρω κάτι ακόμα πιο καλό δεν ξέρω αν σε βοηθάω να καταλάβεις τι εννοώ. οπότε έχω μπει σε δίλημμα για το τι woofer να πάρω το οποίο να κρατήσει και να ταιριάζει και με τα επόμενα ηχεία. Η ιδέα για 2 πιο μικρά woofer θα ήταν αντιστοιχεί του ενός 12αρι; πχ 2 8αρια ή 2 10αρια;
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Καλύτερα με τα λεφτά που διαθέτεις πάρε ένα καλό 12-άρι και στη συνέχεια άμα κάτσει προσθέτεις άλλο ένα. Το να ταιριάξει το sub με τα άλλα σου ηχεία είναι θέμα ισοστάθμισης που θα κάνει ο ενισχυτής σου. Πάντως (αν και δεν έχω εμπειρία με τόσο μεγάλο χώρο) όπως σου είπα και πριν θέλει θεωρητικά και μεγάλες μονάδες και πολλά βατ για να "γεμίσει"
 

xristos636

New member
28 March 2013
74
όταν ουσιαστικά λέμε ένα καλό 12αρι subwoofer. πως το ορίζουμε το καλό; κοιτάμε να κατεβαίνει πολύ χαμηλά σε συχνότητες και να βγάζει πολλά watt? και όταν λέμε για watt θέλουμε τα συνεχόμενα rms ή το peak?
 

Sevastos

Senior Member
4 October 2011
345
Κάρπαθος
Έχω ενιαίο χώρο σε σχήμα L περίπου 45τ.μ. και ύψος 3,5μ.

φαντάσου το κάπως έτσι:

σαλόνι
κουζίνα καθιστικό

Το κακό είναι ότι δεν έχω χώρο για να το έβαζα ανάμεσα σε κουζίνα και καθιστικό, οπότε αναγκαστικά πάει στην δεξιά πλευρά του καθιστικού
 

xristos636

New member
28 March 2013
74
θα ήθελα είναι η αλήθεια εντυπώσεις για το woofer γιατί είναι τόσες επιλογές έχω χαθεί λίγο
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
θα ήθελα είναι η αλήθεια εντυπώσεις για το woofer γιατί είναι τόσες επιλογές έχω χαθεί λίγο

Μην αγχώνεσαι. Στα χρήματα που αναφέρεις ότι μπορείς να δώσεις, υπάρχουν πολύ καλές επιλογές. Αυτό που έχει σημασία και πρέπει να γίνει, όσο είναι εφικτό, είναι ότι πρέπει να ακούσεις όσο το δυνατόν πιο πολλά. Βλέπω από τα χαρακτηριστικά όσων μοντέλων ανέβασαν οι φίλοι πιο πάνω, ότι σε αυτή την κατηγορία θα είναι το sub πιο δυνατό από τον ενισχυτή σου.
Βέβαια, αν κατάλαβα καλά θες να το αγοράσεις μια και καλή. Σκέψου, άκου και αποφάσισε. Πάντως, τα 12ιντσα που σου προτάθηκαν (και το Klipsh εννοείται) είναι πολύ καλά και δυνατά. Δεν θα σου λείψει ισχύς. Επαναλαμβάνω: Σκέψου, άκου και αποφάσισε. Εμείς εδώ είμαστε.
Καλό βράδυ.
 

xristos636

New member
28 March 2013
74
Μην αγχώνεσαι. Στα χρήματα που αναφέρεις ότι μπορείς να δώσεις, υπάρχουν πολύ καλές επιλογές. Αυτό που έχει σημασία και πρέπει να γίνει, όσο είναι εφικτό, είναι ότι πρέπει να ακούσεις όσο το δυνατόν πιο πολλά. Βλέπω από τα χαρακτηριστικά όσων μοντέλων ανέβασαν οι φίλοι πιο πάνω, ότι σε αυτή την κατηγορία θα είναι το sub πιο δυνατό από τον ενισχυτή σου.
Βέβαια, αν κατάλαβα καλά θες να το αγοράσεις μια και καλή. Σκέψου, άκου και αποφάσισε. Πάντως, τα 12ιντσα που σου προτάθηκαν (και το Klipsh εννοείται) είναι πολύ καλά και δυνατά. Δεν θα σου λείψει ισχύς. Επαναλαμβάνω: Σκέψου, άκου και αποφάσισε. Εμείς εδώ είμαστε.
Καλό βράδυ.

Καλησπερα και παλι

Απλα ειμαι θεσσαλονικη δυστυχως και δεν ξερω κατα ποσο μπορω να ακουσω καποιο συστημα για να καταλαβω τυχων διαφορες. εχω ενα νακα κοντα σε μενα και εχει απο οτι ειδα στο σιτε σχεδον αποκλειστικα yamaha και καμια απο τις μαρκες που ενδιαφερομαι, οποτε αν ακουσω κατι σε woofer θα ειναι λογικα αυτης της εταιριας που στην τελικη δεν μας ενδιαφερει κιολας :chinscratch:. Επισης ναι για το συστημα ελεγα να παρω κατι καλο τωρα και αργοτερα να επενδυσω σε καποιο ενισχυτη που παιρνει διπλο woofer γιατι λογικα θελει και ενισχυτη που υποστηριζει και δευτερο σωστα;

Οσο αναφορά το Velodyne δεν ειναι χαμηλοτερο το συγκεκριμενο μοντελο σε specs απο τα υπολοιπα που εχουν προ αναφερθει;
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Δεν χρειάζεται ο ενισχυτής να έχει δύο εξόδους για τις χαμηλές συχνότητες. και με μία έξοδο μπορείς να συνδέσεις δύο sub με το κατάλληλο καλώδιο.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
όταν ουσιαστικά λέμε ένα καλό 12αρι subwoofer. πως το ορίζουμε το καλό; κοιτάμε να κατεβαίνει πολύ χαμηλά σε συχνότητες και να βγάζει πολλά watt? και όταν λέμε για watt θέλουμε τα συνεχόμενα rms ή το peak?

Όλα όσα αναφέρθηκαν είναι καλά. Το αν κατεβαίνει πολύ χαμηλά εξαρτάται εν μέρη από το αν είναι ported ή sealed όπως σου είπα. Συνήθως στα 12-άρια οι ενισχυτές τους είναι 500w rms. To peak τους είναι πολύ μεγαλύτερο. Πάντως η συχνότητα που την καταλαβαίνεις στο στήθος να σε βαράει :p είναι από 30hz και πάνω
 

xristos636

New member
28 March 2013
74
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Να ρωτήσω και κάτι άλλο. παίζει ρόλο το subwoofer αν είναι περισσότερο μουσικό ή περισσότερο κινηματογραφικό και αποτυπώνει τόση μεγάλη διαφορά στο αυτί αν βάλεις ένα μουσικό subwoofer να παίξει σε ταινία από ότι αν έπαιζε ένα καθαρά για ταινίες sub