Λύση για πρίζα SAT μακριά από τον αποκωδικοποιητή/tv

MerNion

New member
3 June 2013
85
Devolo DLAN SAT TV - "powerline" για δορυφορικό σήμα

Καλησπέρα,

εχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο; Απ' ότι διαβάζω πρόκειται για κάτι σαν το γνωστό powerline για το ethernet μέσω πρίζας αλλά για το σήμα της τηλεόρασης/δορυφορικής:
http://www.doriforikanea.gr/newsite/review_article.php?id=759
http://www.devolo.de/article/dlan-tv-sat-multituner-kit-powerline/ (στα γερμανικά)

Γενικά ψάχνω ένα τρόπο να "στείλω" το σήμα της δορυφορικής από το πριζάκι που είναι στον τοίχο στην μια πλευρά στην ακριβώς απέναντι γωνία χωρίς να τραβήξω καλώδιο που θα φαίνεται άσχημα..

Ευχαριστώ!
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Re: Devolo DLAN SAT TV - "powerline" για δορυφορικό σήμα

Με πρωτη ματια δειχνει πολυ πρακτικο και εξυπνο...μακαρι!!!
 

MerNion

New member
3 June 2013
85
Re: Devolo DLAN SAT TV - "powerline" για δορυφορικό σήμα

Το πρόβλημα ειναι οτι είναι το ίδιο και αποκωδικοποιητής οπότε δουλεύει μόνο με τα ελεύθερα κανάλια.. Οπότε δεν θα δουλέψει με το cosmote tv :(
 

MerNion

New member
3 June 2013
85
Καλησπέρα,

τι επιλογές έχω αν η πρίζα που κατεβαίνει το δορυφορικό καλώδιο είναι μακριά από εκεί που θέλω να μπει ο αποκωδικοποιητής και η τηλεόραση; Θα μου πεις τράβα καλώδιο από την πρίζα μέχρι εκεί, αλλά δεν θέλω να φαίνεται να τρέχει σε όλο το σαλόνι το καλώδιο. Υπάρχει κάποια άλλη λύση;

Ευχαριστώ!
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Πιο ευκολη υλοποιηση εχει το να μεινει σταθερος ο δεκτης εκει που ειναι η πριζα και να περασει το hdmi μεσω καποιου powerline, εκτος αν δοκιμασεις αυτο που προτεινες στο αλλο νημα που ανοιξες για το Devolo DLAN.

P/s: Τα δυο νηματα θα συνενωθουν εντος της ημερας.
 

MerNion

New member
3 June 2013
85
@avpap πρόκειται για Cosmote tv.
@kostikos και εγώ αυτό σκέφτηκα γιατί το να μεταφέρεις το σήμα του lnb με όλες τις τάσεις κλπ που δεν ξερω τι περνανε ασύρματα θα είναι θέμα. Το άλλο το devolo δυστυχώς δεν κάνει γιατί είναι το ίδιο αποκωδικοποιητής και κάνει εκεί πάνω την αποκωδικοιποίηση και μετά απλά περνάει σήμα εικόνας στο powerline ;) HDMI από powerline δεν είχα ψάξει, θα το κοιτάξω τώρα ώστε να μείνει ο δέκτης στην πρίζα όπως λες.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Θα μπορούσαν πολύ εύκολα οι δέκτες του ΟΤΕ και της Nova να υποστήριζαν SAT>IP πρωτόκολλο, αφού έχουν ethernet θύρα. Δυστυχώς δεν υποστηρίζουν. Οπότε η μόνη λύση που έχεις είναι η μετάδοση του HDMI σήματος μέσω IP δικτύου, είτε με powerline είτε με Wifi. Υπάρχουν διάφορα σχετικά προϊόντα, απλώς να θυμάσαι πως κάνουν συμπίεση (διαφορετικά θα ήταν αδύνατη η μετάδοση μέσω IP δικτύου), και αυτό έχει ως αποτέλεσμα α. μικρός υποβιβασμός της ποιότητας β. μικρή σχετικά χρονοκαθυστέρηση (lag) και γ. συνήθως απώλεια της δυνατότητας ήχου 5.1
 

MerNion

New member
3 June 2013
85
Εχουμε κάποιο ενδεικτικό προιόν είτε μέσω powerline είτε μέσω wifi ώστε να δω και να καταλάβω και να ψάξω μετά για κάτι αντίστοιχο;
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Έχει κυκλοφορήσει και αυτό στην ελληνική αγορά:

http://tronix.gr/megasat-hdmi-powerline_p1479.html

Θα το έχουμε τεστ στο νέο τεύχος της Ψηφιακής Τηλεόρασης. Δεν το έχουμε όμως δοκιμάσει ακόμη για να σας γράψω γνώμη.

Αρκετά τσουχτερό στην τιμή. Αλλα αν αυτο το σήμα που παίρνει στην είσοδο το βγάζει και στην έξοδο με τις ελάχιστες απώλειες τότε αν κάποιος διαθέτει τα χρήματα και πρεπει οπωσδήποτε να παει σε τέτοια λύση αξίζει τα λεφτα του.
 

MerNion

New member
3 June 2013
85
Με 300 ευρώ τραβάω και μωβ ή ροζ καλώδιο στο σαλόνι.. Πολλά λεφτά γι' αυτό που θέλω εγώ, για άλλη δουλειά προφανώς και θα αξίζει..
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: Re: Λύση για πρίζα SAT μακριά από τον αποκωδικοποιητή/tv

Έχει κυκλοφορήσει και αυτό στην ελληνική αγορά:

http://tronix.gr/megasat-hdmi-powerline_p1479.html

Θα το έχουμε τεστ στο νέο τεύχος της Ψηφιακής Τηλεόρασης. Δεν το έχουμε όμως δοκιμάσει ακόμη για να σας γράψω γνώμη.

Είναι ίδιο με το παραπάνω που ανέφερα (HDBit πρωτόκολλο), απλώς έρχεται με ενσωματωμένο Powerline. Το κόστος αυτών που ανέφερα εγώ δε ξεπερνά τα 100-110 ευρώ και για τα δύο, οπότε τα 300 ευρώ για το ίδιο στην ουσία πράγμα είναι μάλλον υπερβολικό.