Apple Tv συνδεση με dac

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Μια ερωτηση... εχω ενα apple tv gen4.. η εξοδος του ειναι μονο hdmi οπως ξερετε... υπαρχει κανα breakout box που να βγαζει απτο hdmi τον ψηφιακο ηχο ωστε να τον ριξω στο dac μου; εχω βρει ενα σωρο πχ που κανουν το hdmi - vga + stereo analog out, αλλα θα ηθελα hdmi - to hdmi+digital out.. παιζει κατι τετοιο; η κανω ονειρα;
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,362
Χωρίς να ξέρω τι απώλειες μπορεί να έχει ο αντάπτορας...Νομίζω ότι η πιο ασφαλής λύση θα είναι αν μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο το Apple TV 3...Το έχω δοκιμάσει και είναι πολύ καλό .

Πάρε μια γεύση από το παρακάτω video .
https://youtu.be/BoACKLIGOzs
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Μια χαρά θα είναι ο αντάπτορας.
Έχω χρησιμοποιήσει παρόμοιο αντάπτορα και παίζει όπως πρέπει.
Δεν υπάρχει λόγος να αγοράσει άλλο apple tv.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,362
Οκ αφού το έχεις δοκιμάσει Μιχάλη .
Όμως νομίζω ότι θέλει κάποιες δοκιμές αφού πλέκουν δύο διαφορετικά καλώδια το hdmi και η οπτική ίνα .
Μεταχειρισμένο το 3 για να ακούς την μουσική σου μπορεί να πέσει κάτω από 50 ευρώ.

Τώρα τελευταία μας τα έχει χαλάσει η Apple γενικά με τους αντάπτορες και αυτό με απέτρεψε να πάρω το καινούργιο αυτό όμως σίγουρα είναι προσωπικό .
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Κοιτα, η κυρια πηγη μου μουσικης δεν ειναι το apple tv.. απλα βολευει πολυ την γυναικα για Youtube , και επησεις μεσω plex βλεπουμε ταινιουλες, και θα θελα να παιζουν απτα ηχεια του ηχοσυστηματος... νταξ δε με νοιαζει να ναι high end αλλα μην ειναι και μαπα.. απλα να τονισω οτι δεν θα ηθελα οπτικη αλλα rca digital out.