Playback speed σε 1.5x

nikx

Senior Member
12 January 2013
470
Να εξηγηθω υπαρχουνε ενα σωρο media players με ενα σωρο καλουδια αλλα ελαχιστοι σου δινουν την δυνατοτητα να βλεπεις το εργο σου σε 1.5 ταχυτητα με ηχο.
Με ηχο ελαχιστα πιο γρηγορα και οχι παραμορφωμενο ωστε να σου επιτρεπεται η ανετη θεαση και να γλυτωνεις πολυτιμο χρονο,χρονο που σπανιζει αυτην την εποχη.
Δεν λεω να βλεπεις συνεχεια σε FF αλλα σε αργα σημεια...ετσι ωστε μια 40 λεπτη σειρα να την τελειωνεις σε 30 λεπτα.
Εχω αλλαξει καμποσους players και μονο σε δυο players το εχω συναντησει,το ενα ειναι στο ps3 μεσω Media server το οποιο χρησιμοποιω κατι χρονια τωρα και δεν μπορω και δεν θελω να τον αλλαξω λογω συνηθειας και ο αλλος ηταν παλι ενα sony dvd player με HDD σκληρο μεσα,οτι γραφοταν στον σκληρο το εβλεπες σε 1.5χ με ηχο κανονικα.
Ουτε καν το PS4 δεν το κανει πλεον,λιγο να το Πας FF γινεται mute.:(
Υπαρχει η λυση του VLC βεβαια στο πισι μεσω hdmi αλλα μιλαμε για κατι βολικο και ευχρηστο με τηλεκοντρολ κτλ.
Εχει κανενας αλλος παρομοιο θεμα;:4603:
 

papako

AVClub Addicted Member
16 February 2008
1,459
Αθήνα
το mede8er 400x που εχω εδω και πάρα πολύ καιρό το κάνει. Προφανώς θα το κάνουν και τα νεότερα μοντέλα.
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
470
Ωραια ευρεθη ενας, δεν νομιζω παντως να ειναι θεμα συγχρονων μοντελων ,μου το εκανε και ενα dvd hdd Player οπως ειπα 10ετιας ,μαλλον ειναι θεμα εταιριας αν θα θυμηθει να το βαλει.
Σε android box καποιος player που να το υποστηριζει ξερει κανεις,Kodi Και mx player δεν ειδα να το εχουνε οταν κανουνε Playback.
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
470
Ok το λυσα το θεμα πληροφοριακα γιατι ειχα αγχωθει σε περιπτωση που τα φτυσει το PS3 που θα βλεπω τις σειροταινιες.
VLC στην μπαρα που βγαζει δεν ηξερα οτι μπορεις να προσθεσεις εικονιδια και προσθεσα δυο, ενα αριστερα και ενα δεξια του play,ενα το faster και ενα το slower και θεαση πια στην τιβι μεσω laptop και hdmi,δεν εχω τηλεκοντρολ μονο μειονεκτημα αλλα ποντικι!
Aπλο ε:flipout:
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Και το Kodi το κάνει, πληροφοριακά.
Βέβαια χρειάζεται πληκτρολόγιο για να δωθεί αυτή η εντολή, και δεν είναι συμβατή με audio passthrough (αν σε ενδιαφέρει αυτό), μιας και προφανώς χρειάζεται να γίνει decoded & resampled ο ήχος.
Φυσικά μπορείς να κάνεις map την εντολή σε ένα πλήκτρο του τηλεκοντρόλ.
Αν κινηθείς προς τα εκεί μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό αν θες.
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
470
Να 'σαι καλα ευχαριστω,αμα το περασω θα σε ενοχλησω.