Πίσω στο βασικό ερώτημα κλασσικη αξία ή νεο αίμα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Η ευκολία του ψηφιακού κόσμου με κρατησε για καιρο μακρια απο τα αναλογικά μου ακούσματα.
Η γνωριμία με ενα καταπληκτικό ανθρωπο με τεραστια γνωση στη μεταλλουργία και αγαπη στο χόμπι μας με εφερε στο σωστό δρομο.
Πήρε το πηγάδι του Pierre Lurne μου και το βραχίονα μου (unipivot) και μετα απο περιπου ενα μήνα αναμονής μου εφερε ενα αντίγραφο του πηγαδιου πολυ πιο γυαλιστερό και ελαφρύ, και το βραχίονα μου με μια επίστρωση στην -καμπάνα (το κοίλο που ισορροπεί πανω στην ακίδα στηριξης). Η αλήθεια είναι οτι είχα καιρό να γυρίσω το πλατό μου και οτι βρήκα την ευκαιρία να ανοίξω μερικούς σφραγισμένους δίσκους, αλλα το αποτελεσμα ηταν καταπληκτικό.
Mεγαλη συμπτωση την τρίτη μέρα ακροασεων καταφτάνει φίλος με το Pro-ject rpm 5 των 1500 ακομα στο κουτι του για να το στησουμε. Η συγκριση κατα πολυ άνιση. Προχθές εγινε συγκριση με το dps 1 το οποιο θεωρούσα απο τα καλυτερα πικάπ της αγορας και το είχα κι εγω για χρόνια, ε λοιπόν αν και δεν συμφωνησαν και οι 6 ακροατές στα αυτια μου το Lurne ηταν πιο γλυκοηχο και γενικά καλυτερο (συμφωνησαν οι 4 απο τους 6).
Τι γινετε τελικά με την αγορά σήμερα, για χάρη της ευκολίας χειρισμού χανετε η ουσία?
Πρεπει να πάμε σε πολυ υψηλά νουμερα για να χτυπησουμε τους παλιούς?
Ειναι προτιμότερη η αγορα ενος vintage και η βελτιωση του?
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Σε αυτό το μήκος κύματος, καταπιέζω την επιθυμία να στείλω το project rpm 9 και να πάω σε kenwood kp990, yamaha gt2000x, pioneer pl7 ή κανα micro seiki....
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Σε αυτό το μήκος κύματος, καταπιέζω την επιθυμία να στείλω το project rpm 9 και να πάω σε kenwood kp990, yamaha gt2000x, pioneer pl7 ή κανα micro seiki....
Αχ και εβλεπα ενα micro seiki στο ebay
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Re: Απάντηση: Re: Πίσω στο βασικό ερώτημα κλασσικη αξία ή νεο αίμα

Πετρο βαλτος εισαι? Αυτο ακριβως κοιταγα αν και στην πραγματικοτητα φλερταρω ενα pierre lurne j1 που στη θεωρια ειναι ΤΟ πλατό αλλα δεν εχω καταφερει να το ακουσω διπλα διπλα με το δικο μου romeo romance
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
:slapface: θα σταματήσω να ζαχαρώνω πικάπ
:slapface: θα σταματήσω να ζαχαρώνω πικάπ
:slapface: θα σταματήσω να ζαχαρώνω πικάπ ....
και μετά βλέπω αυτό που έστειλε ο Πέτρος....βλέπω και τούτο δω..... http://www.ebay.de/itm/YAMAHA-GT-20...277363?hash=item3d2bd35d73:g:8XcAAOSwcLxYMqNg
και μετά σκέφτομαι τον μικρούλη (4 μηνών) και πάω ξανά στην προσευχή...
:slapface: θα σταματήσω να ζαχαρώνω πικάπ
:slapface: θα σταματήσω να ζαχαρώνω πικάπ
:slapface: θα σταματήσω να ζαχαρώνω πικάπ ....
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
:slapface: θα σταματήσω να ζαχαρώνω πικάπ
:slapface: θα σταματήσω να ζαχαρώνω πικάπ
:slapface: θα σταματήσω να ζαχαρώνω πικάπ ....
και μετά βλέπω αυτό που έστειλε ο Πέτρος....βλέπω και τούτο δω..... http://www.ebay.de/itm/YAMAHA-GT-20...277363?hash=item3d2bd35d73:g:8XcAAOSwcLxYMqNg
και μετά σκέφτομαι τον μικρούλη (4 μηνών) και πάω ξανά στην προσευχή...
:slapface: θα σταματήσω να ζαχαρώνω πικάπ
:slapface: θα σταματήσω να ζαχαρώνω πικάπ
:slapface: θα σταματήσω να ζαχαρώνω πικάπ ....
Δυστυχως ετσι ακριβως κι εγω
Να και το δικο μου ζαχαρωμα
http://www.sonus-hifi.gr/uplds/388_Audiomeca J4 tt.jpg
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Πετρο βαλτος εισαι? Αυτο ακριβως κοιταγα αν και στην πραγματικοτητα φλερταρω ενα pierre lurne j1 που στη θεωρια ειναι ΤΟ πλατό αλλα δεν εχω καταφερει να το ακουσω διπλα διπλα με το δικο μου romeo romance
Υπάρχει ο πιο μεγάλος του αδελφός για ν' ακούσεις, το J4.
Όποτε θελήσεις.

https://drive.google.com/file/d/0B6nluyHA5ahbOTd1SVlOeWxrN2c/view?usp=drivesdk
 

GiannisH

Senior Member
19 January 2015
332
Αθήνα
Εγώ παιδιά τι να πω που πήρα phono που το βρήκα ευκαιρία και είμαι τρεις μήνες στην αποταμίευση για πικαπ? Αν και μάλλον είμαι της άποψης πως τα καινούργια είναι καλύτερα από τα vintage...
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Σε αυτό το μήκος κύματος, καταπιέζω την επιθυμία να στείλω το project rpm 9 και να πάω σε kenwood kp990, yamaha gt2000x, pioneer pl7 ή κανα micro seiki....
Ειχα προσφατα την ευκαιρια να ακουσω ενα YAMAHA GT2000 Gigantic στο σπιτι ενος φιλου οπου στησαμε μια ΖΥΧ στον βραχιονα του.Εξαιρετικο πικαπ και δεν ειχε να ζηλεψει τιποτα ηχητικα απο το SME model 20 που επισης εχει ο φιλος.Συμπτωματικα το ιδιο με ενα Kenwood KP 990 στο συστημα αλλου φιλου !!!!!! Επισης εξαιρετικο πικαπ και μαλιστα διπλα απο ενα TWA θηριο. Τα Ιαπωνικα πικαπ εκεινης της εποχης ηταν οντως σπουδαια.
 
27 July 2006
1,925
Η ευκολία του ψηφιακού κόσμου με κρατησε για καιρο μακρια απο τα αναλογικά μου ακούσματα.
Η γνωριμία με ενα καταπληκτικό ανθρωπο με τεραστια γνωση στη μεταλλουργία και αγαπη στο χόμπι μας με εφερε στο σωστό δρομο.
Πήρε το πηγάδι του Pierre Lurne μου και το βραχίονα μου (unipivot) και μετα απο περιπου ενα μήνα αναμονής μου εφερε ενα αντίγραφο του πηγαδιου πολυ πιο γυαλιστερό και ελαφρύ, και το βραχίονα μου με μια επίστρωση στην -καμπάνα (το κοίλο που ισορροπεί πανω στην ακίδα στηριξης). Η αλήθεια είναι οτι είχα καιρό να γυρίσω το πλατό μου και οτι βρήκα την ευκαιρία να ανοίξω μερικούς σφραγισμένους δίσκους, αλλα το αποτελεσμα ηταν καταπληκτικό.
Mεγαλη συμπτωση την τρίτη μέρα ακροασεων καταφτάνει φίλος με το Pro-ject rpm 5 των 1500 ακομα στο κουτι του για να το στησουμε. Η συγκριση κατα πολυ άνιση. Προχθές εγινε συγκριση με το dps 1 το οποιο θεωρούσα απο τα καλυτερα πικάπ της αγορας και το είχα κι εγω για χρόνια, ε λοιπόν αν και δεν συμφωνησαν και οι 6 ακροατές στα αυτια μου το Lurne ηταν πιο γλυκοηχο και γενικά καλυτερο (συμφωνησαν οι 4 απο τους 6).
Τι γινετε τελικά με την αγορά σήμερα, για χάρη της ευκολίας χειρισμού χανετε η ουσία?
Πρεπει να πάμε σε πολυ υψηλά νουμερα για να χτυπησουμε τους παλιούς?
Ειναι προτιμότερη η αγορα ενος vintage και η βελτιωση του?

Να υποθεσω οτι το συγκριτικο εγινε με ιδιες κεφαλες?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Αν οι βραχιονες δυο διαφορετικων πικαπ δεν εχουν τουλαχιστον ιδια ενεργο μαζα,μια συγκριση των πικαπ με ιδιες κεφαλες ειναι ατοπη.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Να υποθεσω οτι το συγκριτικο εγινε με ιδιες κεφαλες?
Προς το τελος ναι εγινε κι αυτό, και δεν αλλαξε την εκβαση του συγκριτικού.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ειχα προσφατα την ευκαιρια να ακουσω ενα YAMAHA GT2000 Gigantic στο σπιτι ενος φιλου οπου στησαμε μια ΖΥΧ στον βραχιονα του.Εξαιρετικο πικαπ και δεν ειχε να ζηλεψει τιποτα ηχητικα απο το SME model 20 που επισης εχει ο φιλος.Συμπτωματικα το ιδιο με ενα Kenwood KP 990 στο συστημα αλλου φιλου !!!!!! Επισης εξαιρετικο πικαπ και μαλιστα διπλα απο ενα TWA θηριο. Τα Ιαπωνικα πικαπ εκεινης της εποχης ηταν οντως σπουδαια.
Για να πω την αληθεια το Kenwood KP 990 δεν το γνωριζα αλλα τα άλλα ναι και φυσικά το Pioneer PLC-590 το θεωρω κι εγω απο τα καλυτερα.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Εντάξει, γούστα είναι αυτά κ πολλούς μας πιάνει το μικρόβιο να πάρουμε κάτι παλιό κ μετά να το πειράξουμε σε τέτοιο βαθμό, όπου στην ουσία πια δεν είναι το ίδιο.
Από την άλλη, το νέο είναι και ωραίο.
Έχουν περάσει από τα χέρια μου αρκετά πλατό, δεν τα λέω και πάρα πολλά, αλλά είναι 5-6, μπορώ να πω ότι, όταν κάποιος κατασκευαστής πραγματικά έχει να προσφέρει μια νέα μηχανολογική ιδέα, τότε πράγματι προσφέρει πλεονεκτήματα σε σχέση με τα παλιότερα μηχανήματα, όπως πχ είναι το μαγνητικό πηγάδι.
Οπότε για εμένα το νεότερο αποτελεί τελικά μονόδρομο.
Υπάρχουν μηχανήματα παλιότερα που πράγματι είναι καλά μηχανήματα :grandpa:, αλλά το ταβάνι ορίζεται από τα νεότερα. -bye-
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Re: Απάντηση: Πίσω στο βασικό ερώτημα κλασσικη αξία ή νεο αίμα

να πάρουμε κάτι παλιό κ μετά να το πειράξουμε σε τέτοιο βαθμό, όπου στην ουσία πια δεν είναι το ίδιο................
...............αλλά το ταβάνι ορίζεται από τα νεότερα. -bye-

Τα πλειστα παλια καλα πικαπ δεν χρειαζονται "πειραγμα" εκτος απο καμια κεφαλη η κανενα "φρεσκο καλωδιο" .

Επισης θα ελεγα οτι πολλα παλια καλα πικαπ , οριζουν και το "ταβανι" για παρα πολλα νεα.-bye-