Βόλτα στο εργοστάσιο της Rega

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ulyseas

Senior Member
28 October 2011
525
Άμστερνταμ
Δεν είμαι σίγουρος αν το βάζω στο σωστό σαμπφορουμ, αν κανω λάθος σορρυ...
Έχω αδυναμία στη Rega και στην Cyrus και είπα να το ανεβάσω να το δείτε και σεις. Δεν ειναι μόνο αυτός όμως ο λόγος, τέτοια εργοστάσια εξαιρετικά σπάνια βλέπεις πια. Και ως προς τον τρόπο λειτουργίας/δομή/χώρος κλπ, ηθικής αλλά και επειδή ειναι απο τα λίγα που παραμένουν στην Ευρώπη.

http://www.whathifi.com/promoted/video-go-behind-scenes-regas-factory
 
Last edited by a moderator:

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Απάντηση: Βολτα στο εργοστάσιο της Rega

Δεν νομίζω πως είναι ο κατάλληλος χώρος. Ίσως στη κατηγορία του δικάναλου να είναι πιο ταιριαστό. Θα το δούμε . Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον video αν και διαφημιστικό.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Αυτο το συνεχές γύρω γύρω με την κάμερα στο χέρι ειναι κουραστικό και δεν προλάβαινεις να δεις και τπτ...
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Μια χαρά τους βρίσκω. Μακάρι να´χαμε κι εμείς βιοτεχνίες με τόσες εξαγωγές και Έλληνες να συναρμολογούν πικάπ και ντακ.
 

progressive1908

Established Member
30 November 2007
205
Αυτο παγματι ειναι ενα θεμα σοβαρο, καποτε ομως ειχαμε τωρα πως καταληξαμε ειναι αλλη κουβεντα.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Βόλτα στο εργοστάσιο της Rega

Αυτο το συνεχές γύρω γύρω με την κάμερα στο χέρι ειναι κουραστικό και δεν προλάβαινεις να δεις και τπτ...

+1
Ζαλίστηκα!
 

venar

Senior Member
11 March 2007
307
DARK SIDE OF THE MOON
..βιοτεχνια 26000sq ft..
ειναι γεματη η αγγλια απο τετοιες βιοτεχνιες σε οποιο αντικειμενο μπορει κανεις να φανταστει..
ετσι ελυσε η θατσερ το οικονομικο προβλημα στα 80ς φερνοντας την αναπτυξη οχι επιβαλοντας φορους!
με τις υγειες μας!!:ernaehrung004::ernaehrung004:
 
Η λέξη "βιοτεχνία" δεν είναι υποτιμητική, απλά βάζει τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση. Σε αντιδιαστολή δηλαδή με τις μεγάλες εταιρείες (Sony, Marantz, Denon, κτλ κτλ).

Εννοείται μακάρι και εμείς να είχαμε τέτοιες βιοτεχνίες.. but that ship has sailed που λένε και στο χωριό μου..
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Προσωπικά δεν θεωρώ βιοτεχνία την παραγωγή της Rega.
Δεν γίνεται φυσικά να συγκριθεί με την Denon, αλλά και οι δύο είναι εργοστάσια, αλλά για διαφορετικού μεγέθους παραγωγή.
Αν είναι βιοτεχνία η Rega, τότε τα Kuzma για παράδειγμα είναι εργαστήριο ;

Όπως και να έχει πάντως, συμφωνούμε. :ernaehrung004:
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Καλά τα αγγλικά μηχανάκια περάσανε πολλά από τον χώρο μου ειδικότερα την δεκαετια το 90,μεγάλη σχολή τα αγγλικά ηχεία.

Δυστυχώς όμως χάσανε τον ήχο τους,λίγες εταιρίες τον κρατήσανε στα δάχτυλα ενός μικρου χεριού μιλάμε για το σήμερα αρκεί να ακουσεις τα τωρινά μηχανάκια τους με ότι έβγαζαν στο παρελθόν.
Για τους Ελληνες μηχανικούς ηλεκτρονικους έχω να πω τα καλύτερα δυστυχώς όμως έχουμε ένα ανύπαρκτο κράτος που σε καμία περίπτωση δεν βοηθάει, το πρόβλημα δυστυχώς γιγαντώθηκε με την κρίση.

Για την υποδομή των εργοστασίων ας μην μιλήσω,μιλάει από μόνο του το παρακάτω video .

https://www.youtube.com/watch?v=JF11msqes-Y&feature=youtu.be
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Εκεί που έδειξε δράπανο πάγκου για να τρυπάνε το έκλεισα.
Μα ολόκληρη Denon χάθηκε ένα CNC;
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Αν αναφέρεσαι Σωκράτη στην αρχή του video αυτό που βλέπεις δεν είναι δραπανο .

Σαφώς έχουνε γίνει οι τρύπες με CNC έχει επιχαλκωθεί η λαμαρίνα για τις ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές αλλά γίνεται κάποια απόσταξη υγρού στις υπάρχουσες τρύπες που έχουνε γίνει από το CNC ...Για άνοιξε την οθόνη του υπολογιστή.
 

bower

Senior Member
19 October 2010
497
Αν αναπτύσσουν τα μηχανήματά τους σύμφωνα με τις ακροάσεις που κάνουν σε αυτό το listening room, καήκαμε....