Transformers: The Last Knight

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    14

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Transformers_The_Last_Knight.jpg





Ελληνικός τίτλος ταινίας: Transformers 5: Ο Τελευταίος Ιππότης

Πρωταγωνιστούν: Μαρκ Γουόλμπεργκ, Ιζαμπέλα Μόνερ, Άντονι Χόπκινς, Τζος Ντουχάμελ, Λόρα Χάντοκ

Σκηνοθεσία: Μάικλ Μπέι

Διάρκεια ταινίας: 149' λεπτά

Σινεμά: 22 Ιουνίου 2017

Imdb (5,4)




Υπόθεση:
Οι άνθρωποι και τα Transformers βρίσκονται σε πόλεμο, με τον Όπτιμους Πράιμ να αγνοείται. Το κλειδί
για τη σωτηρία του μέλλοντος της ανθρωπότητας βρίσκεται θαμμένο στα μυστικά του παρελθόντος, στην
άγνωστη ιστορία των Transformers στη Γη. Έτσι, η σωτηρία του κόσμου φαίνεται να εξαρτάται από μια
ιδιότυπη συμμαχία ανάμεσα στον Κέιντ Γιέγκερ , τον Μπάμπλμπι, έναν Άγγλο λόρδο και μια καθηγήτρια
του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης. Έρχεται μια στιγμή στη ζωή του καθενός μας που καλούμαστε να κά-
-νουμε τη διαφορά και τότε οι κυνηγημένοι γίνονται ήρωες, οι ήρωες κακοί και το μοναδικό ερώτημα
που απαιτεί απάντηση να είναι: Ποιος από τους δύο κόσμους θα επιβιώσει, ο δικός τους ή ο δικός μας.





 
Last edited by a moderator:

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Re: Transformers: The Last Knight (2017)

Δεν δείχνει άμεσα φόλα όπως τα προηγούμενα :p
Περα απο το πρωτο , ολα τα αλλα ηταν καρικατουρες που απλα εβγαλαν 1 δις το καθε ενα.. Το 2 πολυ λιγο, το 3 κακο , το 4 κουραστικο.

Αυτο που με ενοχλει ειναι που καταστρεφονται παιδικοι μου ηρωες Tranformers, καλοι και κακοι και συνεχιζουν να ζουν δευτερατζες που εμφανιστηκαν μετα το G1. Και φυσικα η αλλιωση της ιστοριας πχ Πως δημιουργηθηκε ο Galvatron...

Ταινια που θα την δω παντως στο cinema :p
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: Transformers: The Last Knight (2017)




medieval era, nazi era, modern era και moon territory συνθετουν μαλλον την πιο επικη ταινια της σειρας κατα τα τρειλερικα φαινομενα.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Transformers: The Last Knight (2017)




medieval era, nazi era, modern era και moon territory συνθετουν μαλλον την πιο επικη ταινια της σειρας κατα τα τρειλερικα φαινομενα.

Είμαι πολύ περίεργος πως θα τα συνθέσουν όλα αυτά και να μην είναι φόλα!
Είμαι γενικότερα θετικός πάντως (παρόλο που τα προηγούμενα δεν γέμισαν σε πολλούς το μάτι)
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Transformers: The Last Knight (2017)

Είμαι πολύ περίεργος πως θα τα συνθέσουν όλα αυτά και να μην είναι φόλα!
Είμαι γενικότερα θετικός πάντως (παρόλο που τα προηγούμενα δεν γέμισαν σε πολλούς το μάτι)
Με κοντα 1 δις εισπραξεις ανα ταινια δεν λες οτι δεν γεμισαν το ματι σε πολλους.

Βεβαια 2 και 3 δεν θα ξαναεβλεπα. Η τεσσερα καλη, αλλα κουραστικη. Σαν να ειδα δυο ταινιες. Φανταζομαι οτι και εδω θα ειναι κουραστικη, αλλα χορταστικη στο ματι. Φυσικα θα ειναι η επομενη ταινια που θα δω στο cinema οπως λεει η παραδοση μου στα transformers.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Transformers: The Last Knight (2017)

Και εγώ απ' ότι θυμάμαι την προηγούμενη δεν την τελειώσα..
με κούρασε οπτικά.. τώρα δεν είμαστε και πιτσιρικάδες..
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Re: Transformers: The Last Knight (2017)

την είδα στη dolby atmos στο mall...

όσο επικό μου φάνηκε το trailer τόσο δε μου άρεσε αυτός ο αχταρμάς που τον έκαναν ταινία

ενδιαφέροντες χαρακτήρες και κορυφαίες μορφές ισοπεδώθηκαν για να χωρέσουν τα πάντα-όλα μέσα σε 2,5 ώρες

αν κρατούσε κανένα μισάωρο ακόμη θα έβγαινα με κουσούρι από την αίθουσα....
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Transformers: The Last Knight (2017)

την είδα στη dolby atmos στο mall...

όσο επικό μου φάνηκε το trailer τόσο δε μου άρεσε αυτός ο αχταρμάς που τον έκαναν ταινία

ενδιαφέροντες χαρακτήρες και κορυφαίες μορφές ισοπεδώθηκαν για να χωρέσουν τα πάντα-όλα μέσα σε 2,5 ώρες

αν κρατούσε κανένα μισάωρο ακόμη θα έβγαινα με κουσούρι από την αίθουσα....



Είμαι πολύ περίεργος πως θα τα συνθέσουν όλα αυτά και να μην είναι φόλα!
Είμαι γενικότερα θετικός πάντως (παρόλο που τα προηγούμενα δεν γέμισαν σε πολλούς το μάτι)


ωχ επιβεβαιώνομαι! bad news
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,587
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: Transformers: The Last Knight (2017)

Θεαματικη .... θεαματικοτατη !
Τα εφφε ξεπερνουν οτιδηποτε εχετε δει σε Transformers.
Kαι λιγα λεω ....

Ομως ...

μην πατε να δειτε υποθεση :smash: .... pleeeeeease ....
Με δυο λογια (το σεναριο) > γραμμενο στο γονατο και τρεχωντας !
Αν εχετε πιτσιρικια, χαρειτε την ταινια μεσα απο τα ματια τους.
Αν ειστε ο ιδιος παιδι (δηλαδη, οχι και πολυ ωριμος :flute:) ...
θα πατε ετσι κι'αλλιως (τι σας λεω .... το ξερετε ηδη ! :proud:)

Ομως αν δεν ανηκετε σε καμια απο τις δυο παραπανω κατηγοριες ... μια χαρα καθεστε.
Οταν κυκλοφορησει, με το καλο, στο νετ ... της ριχνετε ενα κοζι. Απο τον καναπε !!!!

Κατι ασχετο :
στην αιθουσα υπηρχαν αλλα 4 ατομα (περα απο μενα). Δυο νεαροι με τις κοπελες τους.
Οι κοπελες, στα πρωτα δεκα λεπτα σηκωθηκαν και εφυγαν. Και γυρισαν .... δεκα λεπτα
πριν τελειωσει η ταινια. Μαλλον πηγαν για καφε .... :rolleyes:
 
Last edited:

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Transformers: The Last Knight (2017)

Θεαματικη .... θεαματικοτατη !
Τα εφφε ξεπερνουν οτιδηποτε εχετε δει σε Transformers.
Kαι λιγα λεω ....

Ομως ...

μην πατε να δειτε υποθεση :smash: .... pleeeeeease ....
Με δυο λογια (το σεναριο) > γραμμενο στο γονατο και τρεχωντας !
Αν εχετε πιτσιρικια, χαρειτε την ταινια μεσα απο τα ματια τους.
Αν ειστε ο ιδιος παιδι (δηλαδη, οχι και πολυ ωριμος :flute:) ...
θα πατε ετσι κι'αλλιως (τι σας λεω .... το ξερετε ηδη ! :proud:)

Ομως αν δεν ανηκετε σε καμια απο τις δυο παραπανω κατηγοριες ... μια χαρα καθεστε.
Οταν κυκλοφορησει, με το καλο, στο νετ ... της ριχνετε ενα κοζι. Απο τον καναπε !!!!

Κατι ασχετο :
στην αιθουσα υπηρχαν αλλα 4 ατομα (περα απο μενα). Δυο νεαροι με τις κοπελες τους.
Οι κοπελες, στα πρωτα δεκα λεπτα σηκωθηκαν και εφυγαν. Και γυρισαν .... δεκα λεπτα
πριν τελειωσει η ταινια. Μαλλον πηγαν για καφε .... :rolleyes:

Μα καλα απο τον τιτλο τι περιμεναν να δουνε οι κοπελιες; Μια ταινια εσωτερικης αναζητησης και αμφισβητησης που γκρεμιζει τα στερεοτυπα και θετει ερωτηματα για την θεση του ανθρωπου στο συμπαν;
:violent-smiley-030: :rifle: :fight:
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Transformers: The Last Knight (2017)

Το σωστό είναι να δείξει ότι οι μηχανικοί δημιούργησαν τους transformers .
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Transformers: The Last Knight (2017)

Το σωστό είναι να δείξει ότι οι μηχανικοί δημιούργησαν τους transformers .
Εγω γιατι ειχα εντυπωση οτι ειχε υποθει οτι τα transformers δημιουργηθηκαν απο allspark ; Το ειδαμε κιολας στην πρωτη ταινια που με λιγη απο την ενεργεια του ενα κινητο nokia εγινε transformer.
Στα κινουμενα σχεδια δεν θυμαμαι. Οι μηχανικοι τους δημιουργησαν ή απλα τους ειχαν σαν σκλαβους; Εκει δεν ηταν κατι πλασματα με πλοκαμια και τρια-τεσσερα προσωπα;