Βοήθεια για επιλογή Projector, Benq W1110 ή Epson EH-TW5350

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimitris28

New member
10 May 2007
8
Βέροια
Φίλοι μου γεια σας. Προσπαθώ να επιλέξω projector για home theater (κόστος περίπου 800-900 ) και έχω μπερδευτεί αρκετά. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου γράψει δυο λέξεις; Τι τεχνολογίας να προτιμήσω DLP ή LCD; Μετά από πολύ ψάξιμο στο interner νομίζω ότι καλύτερη τεχνολογία είναι η DLP, ισχύει;. Μεταξύ δύο προβολέων του EPSON EH-TW5350 (τεχνολογίας LCD) και του BENQ W1110 (τεχνολογίας DLP) ποιον να επιλέξω. Αν κάποιος έχει δει πως παίζουν θα το εκτιμούσα αν μου έγγραφε την γνώμη του.

Ευχαριστώ πολύ
 
17 June 2006
3,031
Καταρχήν θα πρέπει να ξεκινήσετε με την τοποθέτηση του. Σε πόσες ίντσες πανί θα παίξετε και από τι απόσταση.
Επίσης σε αυτήν την κατηγορία τιμής θεωρώ ότι ο BenQ W1110 είναι καλύτερη επιλογή από τον Epson EH-TW5350.

Περισσότερα θα μπορούσατε να διαβάσετε για τον BenQ W1110 εδώ και για τον Epson EH-TW5350 εδώ.
 

dimitris28

New member
10 May 2007
8
Βέροια
Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας. Για την απόσταση προβολής δεν έχω κάποιο περιορισμό θα τον εγκαταστήσω στην οροφή από τα 3 έως τα 4,5 μέτρα απόσταση. Το πανί που θέλω να εγκαταστήσω είναι 120'. Σκέφτομαι να βάλω ένα πανί της Elit χειροκίνητο (M120XWH2-SRM 120' 16:9) που κοστίζει 280 με ΦΠΑ. Θα έχω πρόβλημα με το χειροκίνητο; (μου είπε κάποιος ότι χαλάει η καστάνια συγκράτησης με την συχνή χρήση). Αξίζει να δώσω τόσα λεφτά για πανί ή και με τα φθηνότερα θα είμαι εντάξει όπως της Brateck, Instaal, που είναι λίγο πιο φθηνές αλλά είναι και ηλεκτρικές.
Ευχαριστώ πολύ
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Σε αυτες τις ιντσες καλο θα ηταν να επελεγες ηλεκτροκινητο γιατι το χειροκινητο θα κανει ζαρες. Γενικα ενα πανι με καλη κατασκευη χρειαζεται....αλλα χωρις υπερβολες. Απο αυτα που διαβαζω στην ποιοτητα εικονας δεν εχουν μεγαλες διαφορες, το θεμα ειναι να μην σου χαλασουν οι μηχανισμοι και το πανι να μην εχει κατσει σε μια αποθηκη για κανενα χρονο πριν το παρεις και εχει αποροφησει υγρασιες κτλ
 

dimitris28

New member
10 May 2007
8
Βέροια
Απάντηση: Re: Βοήθεια για επιλογή Projector, Benq W1110 ή Epson EH-TW5350

Από ότι είδα στο profil σου έχεις τον Benq W1070. Προφανώς είσαι ευχαριστημένος για να μου προτείνεις τον BenqW1110. Μήπως έχει δει να παίζει και ο EpsonTW5350 κάπου? Θέλω να κατέβω Θεσσαλονίκη το Σάββατο να πάω σε κάποιο μαγαζί να δω live να παίζουν κάποιον από τους δύο ή και τους δύο αν είναι δυνατό (γιατί δεν έχω δει ποτέ) και δεν μπορώ να αξιολογήσω από το internet. Μήπως έχει υπόψη σου κάποιο μαγαζί-α στην Θεσσαλονίκη?
Σε ευχαριστώ πολύ
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Re: Βοήθεια για επιλογή Projector, Benq W1110 ή Epson EH-TW5350

Από ότι είδα στο profil σου έχεις τον Benq W1070. Προφανώς είσαι ευχαριστημένος για να μου προτείνεις τον BenqW1110. Μήπως έχει δει να παίζει και ο EpsonTW5350 κάπου? Θέλω να κατέβω Θεσσαλονίκη το Σάββατο να πάω σε κάποιο μαγαζί να δω live να παίζουν κάποιον από τους δύο ή και τους δύο αν είναι δυνατό (γιατί δεν έχω δει ποτέ) και δεν μπορώ να αξιολογήσω από το internet. Μήπως έχει υπόψη σου κάποιο μαγαζί-α στην Θεσσαλονίκη?
Σε ευχαριστώ πολύ

o EpsonTW5350(που ειναι ουσιαστικα ο ιδιος με τον EpsonTW5300 που εχω εγω)ειναι ενας αρκετα φωτεινος προβολεας με πολυ καλη ευκρινεια,κινηση και πολυ καλο 3d.
για τα λεφτα που εδωσα,μου τα χαλαει μονο στο μαυρο του,το οποιο ειναι μετριοτατο...προφανως λογω χαμηλη αντιθεσης.
για γενικη χρηση εισαι μια χαρα.σε αθλητκα γεγονοτα,δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα.φως,ευκρινεια,κινηση και χρωματα,ειναι σε πολυ καλα επιπεδα.
σκοτεινες σκηνες σε ταινια,θα ξενερωσεις λιγο...
 

dimitris28

New member
10 May 2007
8
Βέροια
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Βοήθεια για επιλογή Projector, Benq W1110 ή Epson EH-TW53

o EpsonTW5350(που ειναι ουσιαστικα ο ιδιος με τον EpsonTW5300 που εχω εγω)ειναι ενας αρκετα φωτεινος προβολεας με πολυ καλη ευκρινεια,κινηση και πολυ καλο 3d.
για τα λεφτα που εδωσα,μου τα χαλαει μονο στο μαυρο του,το οποιο ειναι μετριοτατο...προφανως λογω χαμηλη αντιθεσης.
για γενικη χρηση εισαι μια χαρα.σε αθλητκα γεγονοτα,δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα.φως,ευκρινεια,κινηση και χρωματα,ειναι σε πολυ καλα επιπεδα.
σκοτεινες σκηνες σε ταινια,θα ξενερωσεις λιγο...

Για οθόνη προβολής τι γνώμη έχεις? Οι εταιρείες όπως Brateck, Instaal κτλ (οι οποίες είναι Κινέζικες νομίζω) είναι φθηνότερες και πιο προσιτές από πχ Elite, Dalite, κτλ θα έχω πρόβλημα με την ποιότητα του πανιού (σκισίματα ζαρώματα κτλ ) αν τις επιλέξω?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Instaal εχω παρει και συγκεκριμενα αυτη http://www.odes.gr/shop/eikona/vint...aal-240c-240x135-ilektrokiniti-16-9-timi.html.
τα εχει τα φουσκωματακια της και το κυρτωμα των ακρων αριστερα δεξια,αλλα τιποτε που να ενοχλει ιδιαιτερα.για αυτην την κατηγορια,αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα.
γενικα και για αυτην για τα λεφτα της ειμαι ευχαριστημενος.
 

dimitris28

New member
10 May 2007
8
Βέροια
Απάντηση: Re: Βοήθεια για επιλογή Projector, Benq W1110 ή Epson EH-TW5350

Instaal εχω παρει και συγκεκριμενα αυτη http://www.odes.gr/shop/eikona/vint...aal-240c-240x135-ilektrokiniti-16-9-timi.html.
τα εχει τα φουσκωματακια της και το κυρτωμα των ακρων αριστερα δεξια,αλλα τιποτε που να ενοχλει ιδιαιτερα.για αυτην την κατηγορια,αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα.
γενικα και για αυτην για τα λεφτα της ειμαι ευχαριστημενος.

Σε ευχαριστώ με βοήθησες πολύ!
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Re: Βοήθεια για επιλογή Projector, Benq W1110 ή Epson EH-TW5350

o EpsonTW5350(που ειναι ουσιαστικα ο ιδιος με τον EpsonTW5300 που εχω εγω)ειναι ενας αρκετα φωτεινος προβολεας με πολυ καλη ευκρινεια,κινηση και πολυ καλο 3d.
για τα λεφτα που εδωσα,μου τα χαλαει μονο στο μαυρο του,το οποιο ειναι μετριοτατο...προφανως λογω χαμηλη αντιθεσης.
για γενικη χρηση εισαι μια χαρα.σε αθλητκα γεγονοτα,δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα.φως,ευκρινεια,κινηση και χρωματα,ειναι σε πολυ καλα επιπεδα.
σκοτεινες σκηνες σε ταινια,θα ξενερωσεις λιγο...

Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου Δημήτρη,σου βγάζω το καπέλο (ιδιοκτήτης να αναφέρει και αρνητικά για τον προβολέα του σπανίζει κάπως :grinning-smiley-043).
Στο θέμα μας, εγώ σαν επιλογές θα έβαζα μέσα και κάποιον μεταχειρισμένο από αγγελίες. Π.χ πωλείται ένας benq W6000 εδώ στο avclub (δεν κάνω διαφήμιση) σε πολύ τίμια τιμή, προσωπικά τον θεωρώ αρκετά καλύτερο προβολέα από την φθηνή σειρά των σημερινών DLP . Η ύπαρξη δυναμικής ίριδας προσφέρει μεγάλη διαφορά σε contrast κάτι ανεκτίμητο σε προβολείς χαμηλής κατηγορίας τιμής που όλοι τους χωλαίνουν εκεί. Eπίσης γλιτώνεις και κάποια χρήματα που μπορείς να τα επενδύσεις σε μια καλύτερη οθόνη π.χ ή μια καλή πηγή κ.τ.λ.
Σε καινούργιο θα σου πρότεινα και εγώ τον W1110 σε σχέση με τον epson μόνο και μόνο εξαιτίας του καλύτερου contrast και της καλύτερης αξιοπιστίας του σε βάθος χρόνου.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Re: Βοήθεια για επιλογή Projector, Benq W1110 ή Epson EH-TW5350

Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου Δημήτρη,σου βγάζω το καπέλο (ιδιοκτήτης να αναφέρει και αρνητικά για τον προβολέα του σπανίζει κάπως :grinning-smiley-043).
Στο θέμα μας, εγώ σαν επιλογές θα έβαζα μέσα και κάποιον μεταχειρισμένο από αγγελίες. Π.χ πωλείται ένας benq W6000 εδώ στο avclub (δεν κάνω διαφήμιση) σε πολύ τίμια τιμή, προσωπικά τον θεωρώ αρκετά καλύτερο προβολέα από την φθηνή σειρά των σημερινών DLP . Η ύπαρξη δυναμικής ίριδας προσφέρει μεγάλη διαφορά σε contrast κάτι ανεκτίμητο σε προβολείς χαμηλής κατηγορίας τιμής που όλοι τους χωλαίνουν εκεί. Eπίσης γλιτώνεις και κάποια χρήματα που μπορείς να τα επενδύσεις σε μια καλύτερη οθόνη π.χ ή μια καλή πηγή κ.τ.λ.
Σε καινούργιο θα σου πρότεινα και εγώ τον W1110 σε σχέση με τον epson μόνο και μόνο εξαιτίας του καλύτερου contrast και της καλύτερης αξιοπιστίας του σε βάθος χρόνου.

οτι βλεπω λεω φιλε μου.διαφορετικα θα ηταν παραπλανηση η αποψη μου και θα επερνα στον λαιμο μου και τον φιλο που ψαχνει προβολι...-bye-
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Βοήθεια για επιλογή Projector, Benq W1110 ή Epson EH-TW5350

Από ότι είδα στο profil σου έχεις τον Benq W1070. Προφανώς είσαι ευχαριστημένος για να μου προτείνεις τον BenqW1110. Μήπως έχει δει να παίζει και ο EpsonTW5350 κάπου? Θέλω να κατέβω Θεσσαλονίκη το Σάββατο να πάω σε κάποιο μαγαζί να δω live να παίζουν κάποιον από τους δύο ή και τους δύο αν είναι δυνατό (γιατί δεν έχω δει ποτέ) και δεν μπορώ να αξιολογήσω από το internet. Μήπως έχει υπόψη σου κάποιο μαγαζί-α στην Θεσσαλονίκη?
Σε ευχαριστώ πολύ

Είμαι παραπάνω από ικανοποιημένος από τον W1070 και συστήνω τον W1110. Το μαύρο είναι γκρι όμως. Αν εχεις plasma ή oled και εχεις καλομάθει θα σε ενοχλεί στην αρχή αλλά μετά θα το συνηθίσεις, αν όμως είχες μια LCD IPS της σειράς....προχώρα με κλειστά μάτια.

Δυστυχώς για ουσιαστικά καλύτερο μαύρο το αναγκαίο budget ανεβαίνει πάνω από 2000ε, και αυτό με κόλπα όπως αυτόματες ίριδες. Γενικά αυτό το άθλημα, όπως πρόσφατα και εγώ αντιλήφθηκα, θέλει αρκετά χρήματα αν εχεις αρκετές απαιτήσεις με την εικόνα (δηλαδή αν δεν σου κάνει ο BENQ W1110/W2000, Optoma HD 141/151x ή καποιος εφάμιλλος ετοιμάσου για έξοδα).


Για μαγαζί πάρε ένα τηλ το projector center μήπως και έχουν τίποτα στημένο στην Θεσσαλονίκη αυτή την στιγμή για να δεις πως παιζει και απο κοντα.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Re: Βοήθεια για επιλογή Projector, Benq W1110 ή Epson EH-TW5350

Αν εχεις plasma ή oled και εχεις καλομάθει θα σε ενοχλεί στην αρχή αλλά μετά θα το συνηθίσεις


που να δεις τι παθαινουν τα ματια μου,οταν σηκωνεται το πανι και απο τον epson 5300 αντικρυζει μια Pioneer 5090H.κοκομπλοκο..!!:shot:
απλα το προβολι σε αποζημιωνει με το μεγεθος του.μεχρι εκει σε αυτα τα κυβικα..
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Βοήθεια για επιλογή Projector, Benq W1110 ή Epson EH-TW5350

που να δεις τι παθαινουν τα ματια μου,οταν σηκωνεται το πανι και απο τον epson 5300 αντικρυζει μια Pioneer 5090H.κοκομπλοκο..!!:shot:
απλα το προβολι σε αποζημιωνει με το μεγεθος του.μεχρι εκει σε αυτα τα κυβικα..


... έτσι ακριβώς όπως το λες είναι Δημήτρη.Π!!!
 

dimitris28

New member
10 May 2007
8
Βέροια
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Βοήθεια για επιλογή Projector, Benq W1110 ή Epson EH-TW53

... έτσι ακριβώς όπως το λες είναι Δημήτρη.Π!!!
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου όπως και τους άλλους φίλους του forum. Πήρα σε ένα μαγαζί και μου πρότεινε για καλύτερο τον Optoma HD27 ο οποίος έχει κυκλοφορήσει τον Σεπτέμβριο του 2016 και είναι και λίγο φθηνότερος. Έχεις υπόψη σου σχετικά με τον Optoma HD27 σε σύγκριση με τον BenqW1110. Επίσης μου είπαν ότι η Optoma έχει καλό service στην Ελλάδα
Ευχαριστώ
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Βοήθεια για επιλογή Projector, Benq W1110 ή Epson EH-

Έχεις υπόψη σου σχετικά με τον Optoma HD27 σε σύγκριση με τον BenqW1110.

αυτα στους expert.o teddy743 το κατεχει το αθλημα και θα σε βοηθησει.εγω μεχρι εδω ειμαι..:eek:perator:
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Re: Βοήθεια για επιλογή Projector, Benq W1110 ή Epson EH-TW5350

που να δεις τι παθαινουν τα ματια μου,οταν σηκωνεται το πανι και απο τον epson 5300 αντικρυζει μια Pioneer 5090H.κοκομπλοκο..!!:shot:
απλα το προβολι σε αποζημιωνει με το μεγεθος του.μεχρι εκει σε αυτα τα κυβικα..

μα και εσύ πας σε κούρο...δώστο αυτό το παλιομοντέλο σε μένα να σου δώσω μια εκπληκτική 50άρα lcd που έχω να μην παθαίνεις κανένα κοκομπλόκο (για σένα το κάνω δηλαδή..) :flipout:
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Re: Βοήθεια για επιλογή Projector, Benq W1110 ή Epson EH-TW5350

ετσι εχουν τα πραγματα,ανεξαιρετως οτι εγω τον εχω ευχαριστηθει(λογω μεγεθους σε ταινιες αλλα και ως συνολο σε ποδοσφαιρικους αγωνες)
εαν μπορεσω αργοτερα και κανω την υπερβαση του 2χιλιαρου,θα ειμαι ακομα καλυτερα..:a0210:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

μα και εσύ πας σε κούρο...δώστο αυτό το παλιομοντέλο σε μένα να σου δώσω μια εκπληκτική 50άρα lcd που έχω να μην παθαίνεις κανένα κοκομπλόκο (για σένα το κάνω δηλαδή..) :flipout:

εχω πει οτι εαν δεν "ψοφισει" αυτη η τηλεοραση,δεν την αλλαζω με τιποτε...!!
εαν μου εδινες μια Oled στις 60 ινσες,το συζηταμε..:BDGBGDB55:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

αυτα στους expert.o teddy743 το κατεχει το αθλημα και θα σε βοηθησει.εγω μεχρι εδω ειμαι..:eek:perator:

....και ο tegonik βεβαιως βεβαιως..:afro: